دیدن و ارتباط با جن ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۳۳۱۰۳ بازدید

آیا همه می توانند جن را ببینند یا با جن ارتباط برقرار کنند؟ بعضی ادعا می کنند که جن را می بینند . تا چه حد می توان به سخنان این افراد اعتماد کرد؟ آیا می توان گفت که اینها دچار توهم شده اند؟

جن چنان چه از مفهوم لغوى این کلمه به دست مى آید موجودى است ناپیدا که وجود آن را قرآن کریم تصدیق کرده و مشخصاتى را نیز براى آن معرفى کرده است از جمله این که:
1- از آتش خلق شده اند.
2- مانند انسان داراى تکلیف و مسؤولیت هستند.
3- داراى علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و استدلال مى باشند.
4- گروهى از آنها مومن و گروهى کافر و داراى افراد خوب و بد هستند.
5- آنها نیز مانند انسان مرگ و میر و تولید مثل دارند.
6- همانند انسان در قیامت برانگیخته مى شوند و جزاى اعمال خود را مى بینند. ولى آنچه در زبان مردم مرسوم است که از آنها به از ما بهتران، پرى، همزاد و... تفسیر مى کنند و آنها را موجوداتى داراى اشکال عجیب و غریب و موذى و مضر به حال انسان و بدخواه او معرفى مى کنند و گاهى مزاحم دیگران مى شوند هیچ گونه پایه و اساسى ندارد و نه مورد تأیید عقل است و نه مورد تأیید قرآن و روایات اسلامى و اینها بیشتر زاییده توهمات و خیال پردازى عده اى خاص است که مى خواهند بازار کسب و دعانویسى و امثال اینها را گرم نگه دارند.
در فلسفه آفرینش جن؛ هر فلسفه اى که براى آفرینش انسان وجود دارد، براى جن نیز هست.
اما این که جن در کجاى زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخى از روایات به اماکنى که جنیان در آنجا حضور بیشترى دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودى است جسمانى با این تفاوت که انسان از خاک و جن از آتش است. طبعا همان طور که انسان داراى روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه اى نزدیک وجود دارد، مى توان تصور کرد که - چنان که برخى از انسان ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحى در عوالم دیگر مى شوند - براى جن نیز در شرایط خاص روحى این امکان هست که روح آنها گاهى با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روى مکان اصلى آنها همین زمین است و حتى تماس با عالم بالا نیز طبق برخى آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول(ص) براى آنها ممنوع شده است.(نگا: معارف قرآن، ص 311 - 309)
ارتباط با جن
جن مى تواند با بعضى از انسان ها ارتباط برقرار کند. مانند بعضى از انسان ها که مشهور است با جن ارتباط برقرار کرده اند. در مورد انبیاء و ائمه علیهم السلام در روایت آمده است که چنین ارتباطى داشتند و گاهى نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضى از انسان موجب افزایش گمراهى و طغیان آنها مى شدند « و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا ؛ و این که مردانى از بشر به مردانى از جن پناه مى بردند و آن ها سبب افزایش گمراهى و طغیان مى شوند».(جن، آیه 6) اما این ارتباط بسیار محدود است و بسیاری از آنچه سر زبان هاست چیزی جز اوهام و تلقینات و خرافات نیست؛ لذا نمی توان هر ادعایی را در این زمینه پذیرفت.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من دوست دارم جن ببینم چه کنم
پرسمان
سلام علیکم، جن یعنی مخفی
میهمان
سلام چه کسای خاصی میتونن جن هاروببینند ؟
پرسمان
سلام علیکم، چنانچه در متن آمده است:
جن مى تواند با بعضى از انسان ها ارتباط برقرار کند. مانند بعضى از انسان ها که مشهور است با جن ارتباط برقرار کرده اند. در مورد انبیاء و ائمه علیهم السلام در روایت آمده است که چنین ارتباطى داشتند و گاهى نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضى از انسان موجب افزایش گمراهى و طغیان آنها مى شدند « و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا ؛ و این که مردانى از بشر به مردانى از جن پناه مى بردند و آن ها سبب افزایش گمراهى و طغیان مى شوند».(جن، آیه ۶) اما این ارتباط بسیار محدود است و بسیاری از آنچه سر زبان هاست چیزی جز اوهام و تلقینات و خرافات نیست؛ لذا نمی توان هر ادعایی را در این زمینه پذیرفت.
در مورد برخی از عارفان نیز این نکته گفته شده است.
میهمان
با سلام و عرض خسته نباشید
من نوجوانی ۱۳ساله هستم که در سن ۹سالگی توی نزدیکی‌های ساعت ۲بامداد از خواب بیدار شدم ویک فرد با صورت مادرم دیدم من به هیچ وجه دچار توهم نشدم و اون موقع چشام از تعجب گرد شده بود و توی وضعیت خوبی بودم وقتی از اتاق بیرون اومدم آب خوردم وقتی برگشتم کسی نبود البته مادرم گفتن که من نبودم البته پدرم هم همین اتفاق برایش توی سن کودکی افتاده بود.
میشه کمک کنید.ممنون
پرسمان
سلام علیکم، عوامل ناشناخته پیرامونی ما بسیار فراوان است. عمر گرانبها را برای کشف هر ناشناخته نباید صرف نمود. اتفاقی افتاده و فهم آن اثری در آینده ندارد .هدف گذاری انسان بسیار با اهمیت است. مسائل جزئی نباید ما را از رسیدن به هدف مانع شده و بدانها مشغول و سرگرم باشیم.
میهمان
ایا در جن ها سید وجود دارند؟
پرسمان
سلام علیکم، نه زیرا سادات انسانهایی هستند که فرزندان رسول اکرم ص و فاطمه س و علی ع هستند.
میهمان
چجوی میتونم جن را در کتارم حس کنم
پرسمان
سلام علیکم، معمولا این کار برای شما ممکن نیست. بنابراین باید به طور کلی از خودتان مراقبت کنید.
امور و کارهای ذیل برای رفع مزاحمت و اذیت جنیان در بیداری و خواب موثر و مفید است :
۱- اذان گفتن با صدای بلند در محیط خانه
۲- نصب آیه الکرسی در خانه
۳- نوشتن بشم الله الرحمن الرحیم بر سر در خانه
۴- قرائت و تلاوت آیات نورانی قرآن در محیط منزل
۵- چهار «قل» را مداومت نمائید؛ یعنى سوره هاى «توحید»، «فلق»، «ناس» و «کافرون» را دائما مخصوصا به هنگام خواب ذکر نمائید. صدقه بدهید.
۶- خواندن آیه الکرسی به طور مکرر
۷-اما از همه مهم ترو مطمئن ترین راه این است که به خداوند پناهنده شویم و خود را از شر همه موجودات موذی در امان و پناه او در آوریم.
میهمان
من یک سوال داشتم چه کسانی ممکنه جن را اطراف خودشان احساس کنند یا انها را ببیند؟
پرسمان
سلام علیکم، وجود چنین افرادی بعید بنظر میرسد.
میهمان
امروز موبایل منو دزدیدن و یه جا پنهون کردن و اینو مینویسم تا بهشون بگم اگه موبایل منو نیارید شکایت به امیر مومنان علی مرتضی میبرم و بعدش ممکنه شما رو بسوزونه پس یه ذره عاقل بشید و موبایل منو بیارید
پرسمان
سلام علیکم، جن چنان چه از مفهوم لغوى این کلمه به دست مى آید موجودى است ناپیدا که وجود آن را قرآن کریم تصدیق کرده و مشخصاتى را نیز براى آن معرفى کرده است از جمله این که:
۱- از آتش خلق شده اند.
۲- مانند انسان داراى تکلیف و مسؤولیت هستند.
۳- داراى علم و ادراک و تشخیص حق از باطل و استدلال مى باشند.
۴- گروهى از آنها مومن و گروهى کافر و داراى افراد خوب و بد هستند.
۵- آنها نیز مانند انسان مرگ و میر و تولید مثل دارند.
۶- همانند انسان در قیامت برانگیخته مى شوند و جزاى اعمال خود را مى بینند. ولى آنچه در زبان مردم مرسوم است که از آنها به از ما بهتران، پرى، همزاد و... تفسیر مى کنند و آنها را موجوداتى داراى اشکال عجیب و غریب و موذى و مضر به حال انسان و بدخواه او معرفى مى کنند و گاهى مزاحم دیگران مى شوند هیچ گونه پایه و اساسى ندارد و نه مورد تأیید عقل است و نه مورد تأیید قرآن و روایات اسلامى و اینها بیشتر زاییده توهمات و خیال پردازى عده اى خاص است که مى خواهند بازار کسب و دعانویسى و امثال اینها را گرم نگه دارند.
در فلسفه آفرینش جن؛ هر فلسفه اى که براى آفرینش انسان وجود دارد، براى جن نیز هست.
اما این که جن در کجاى زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخى از روایات به اماکنى که جنیان در آنجا حضور بیشترى دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودى است جسمانى با این تفاوت که انسان از خاک و جن از آتش است. طبعا همان طور که انسان داراى روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه اى نزدیک وجود دارد، مى توان تصور کرد که - چنان که برخى از انسان ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحى در عوالم دیگر مى شوند - براى جن نیز در شرایط خاص روحى این امکان هست که روح آنها گاهى با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روى مکان اصلى آنها همین زمین است و حتى تماس با عالم بالا نیز طبق برخى آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول(ص) براى آنها ممنوع شده است.(نگا: معارف قرآن، ص ۳۱۱ - ۳۰۹)
ارتباط با جن
جن مى تواند با بعضى از انسان ها ارتباط برقرار کند. مانند بعضى از انسان ها که مشهور است با جن ارتباط برقرار کرده اند. در مورد انبیاء و ائمه علیهم السلام در روایت آمده است که چنین ارتباطى داشتند و گاهى نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضى از انسان موجب افزایش گمراهى و طغیان آنها مى شدند « و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا ؛ و این که مردانى از بشر به مردانى از جن پناه مى بردند و آن ها سبب افزایش گمراهى و طغیان مى شوند».(جن، آیه ۶) اما این ارتباط بسیار محدود است و بسیاری از آنچه سر زبان هاست چیزی جز اوهام و تلقینات و خرافات نیست؛ لذا نمی توان هر ادعایی را در این زمینه پذیرفت.
میهمان
سلام خدمت شما
دیروز مادرم برای خواهرم مگنت یا همون اهن ربا خریده بود. خواهرم در حال بازی با انها بود. اهن ربا ها را همان جا گذاشت و از اتاق بیرون امد. اهن ربا ها گم شدن و در اطراف خانه پیدا میشدن. مادرم خیلی عصبانی بود چون مگنت های خواهرم همه جا پیدا میشد. در حال گشتن بودیم که ناگهان یک مگنت از روی سقف بر سر خواهرم افتاد. همه ی ما جیغ کشان به سمت سالن حرکت کردیم.و در اتاق را بستیم بعد از چند دقیقه که در اتاق را باز کردیم دیدیم همه ی لوازم ها جا بجا شده و نصف مگنت ها نیست و در سراسر خانه پخش شده مادرم به دستشویی رفت که دید در یککاغذ حروف ب نوشته شده. حالا ما باید چکار کنیم؟ معنی حروف ب چیست؟
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، آیا تا به حال اتفاقاتی از این دست در خانه ی شما رخ داده بود یا اولین بار بود که با چنین موضوعی روبرو شدید؟ تعداد اعضاء خانواده چند نفر است لطفا در مورد هریک توضیح بدهید؟
به هر حال موضوعی را که مطرح نموده اید نیاز به پرسشهای بسیاردارد و ابهامات مختلفی در مورد سوال شما مطرح است که تعیین راهکارهای مقابله ای در گرو پاسخ به آنها می باشد، لذا اگر مشکل فوق به حد آزار دهنده ای رسیده و موجب اختلال در روند عادی زندگی تان شده است، در کتاب شریف مفاتیح الجنان در باب سوم باقیات الصالحات و نیز در باب چهارم ادعیه ای در باب دفع شر جنیان و در باب پنجم برخی از احراز ذکر شده که اگر مشکل تان منشاء خارجی داشته باشد می توان با مداومت بر اینها آنرا حل نمود، البته باید تلفظ صحیح آنها را از شخصی که عربی می داند بیاموزید.
میهمان
سلام من خیلی دوست دارم جن ببینم اصلا نمیترسم هرکاری میکنم سرغم بیان موفق نمیشم لطفا لطفا لطفا بگین چیکار کنم
پرسمان
سلام علیکم، جن مخفی است. اگر دیدنی بود جن نبود بلکه ظاهر و آشکار بود. اگر اخبار ظاهر شدن آنها را بپذیریم ، ظاهر شدنشان برایشان هزینه سنگین تا نابود شدنشان را دارد . دنبال تکالیف خود در دنیا باشید. چنین علاقه ای مفید دنیا یا آخرتمان نیست.
میهمان
سلام من شبها وقتی که کله خانواده به خواب هستن ولی من راحت نمیتونم بخوابم کمی زمان میبره تا به خواب برم توی این مدتی که به خواب نرفتم هنوز احساس کسی تو خونه راه میره و صدای قدم هاش میاد و یه مدت هم خیلی درباره جن ها در اینترنت مطلب میخوندم یک شب موقعی که داشتم نماز مغرب تموم کرده بودم بلند شده بودم که نماز عشاء رو بخونم یه لحظه به مشت سرم برگشتم از کنار نرده ها یه نفر هم قده داداشم رد شد گفتم داداشمه ولی یه لحظه شک کردم دیدم یه پسر بچه داره از بالا میاد شروع کردم بلند بلند صلوات فرستادن تو همون موقع هم چشان بسته بودم بعد وقتی به مامانم گفتم گفت توهم زدم این درحالی بود که تو خونمون یه بار احساس کردم از جلو آیینه یکی رد شد ایا اینها جنن؟
پرسمان
سلام علیکم، جن یعنی مخفی ،جن نبوده اند.
میهمان
من چند وقته وقتی میرم ماهیگیری حدوده ساعت ۱۹:۰۰ که میشه جن میبینم یه جن که بصورت یک راحبست با صورت سفید چشمایه فوقعلاده ترسناک واسه من ترس ناک نیست ولی میترسم بخوان بلایی سرم بیارن شاید ناخواسته کاری کردم عصبی شدن. ولی دودفعه دنبالشون رفتم در رفتن
پرسمان
سلام علیکم، شجاعت شما قابل تحسین است. آنرا در وجودتان بیشتر تقویت نمایید. انشاءالله بطور کل خیالتان راحت از شر جن بشود.
میهمان
سلام مامان بزرگ من چند روزه که میگه یه دخترزیبا و یک خانم چادری رو تو خونه میبینم اذیت میشه سلام از ترس نمیخواهم کمک کنید
پرسمان
سلام علیکم، ظاهر شدن جن مانند مخفی شدن انسان هزینه بر و نابود کننده است. لذا اتفاق دیگری می افتد.
میهمان
ما توی خونه های سازمانی شرکت نفت زندگی می کنیم من یه مدت صبح ها که برای نماز یا آب بلند میشدم کنار شومینه ای ک خیلی وقته کار نمی کنه ی انسان سیاه می‌دیدم درست شبیه انسان ولی کامل سیاه بدون هیچ چشم و دهن و ...
پرسمان
سلام علیکم،
۱- همه موجودات مخلوق خداوند و مقهور نیروی او می باشند و خداوند قدرت مطلق و بی انتها است . اگر انسان با اعتقاد در زندگی به خدا تکیه کند و به او پناه ببرد هیچ موجودی نمی تواند به او ضرر و یا آسیبی برساند .
۲- به خود تلقین کنید «من هیچ گونه هراسى از جن ندارم و آنها نمى توانند در من تأثیر بگذارند».
۳- صبح ها به تدریج زمان بیدار شدن خود را زودتر قرار دهید و سعى کنید روزى یکى دو دقیقه زودتر از شب هاى دیگر از خواب بیدار شوید و تاریکى را بیشتر لمس و احساس کنید .
۴-خواندن سوره های ناس و فلق و توحید و کافرون برای دور ماندن از خطرات و وسوس ها مفید و نافع هستند و نیز خواندن آیه الکرسی در دفع گرفتاری و آسیب موثر است .
اینک از منظر روانشناسی توجه شما را به توضیحی در مورد ترس جلب می نماییم :
«ترس معقول» ترسى است که در آن، احتمال وقوع یک خطر واقعى وجود داشته باشد. در این ترس، هیچ گونه سرزنشى متوجه شخص نیست؛ بلکه از این جهت که از یک امر خطرناک ترسیده و پرهیز نموده است مورد تأیید دیگران است. براى مثال اگر کسى از ترس مواجهه با یک حیوان درنده خطرناک، از رفتن به بیابان و یا جنگل خوددارى کند، هیچ کس او را بابت این ترس سرزنش نمى کند؛ بلکه اگر او به این ترس خود اعتنا نکند و خود را در موضع خطر قرار دهد، مورد سرزنش افراد عاقل قرار مى گیرد.
در مقابل، «ترس موهوم» قرار دارد؛ یعنى، درواقع خطرى انسان را تهدید نمى کند؛ ولى توهمات او به گونه اى است که خود را مواجه با خطر مى بیند؛ مانند شخصى که از تاریکى مى ترسد و گمان مى کند خطرى او را تهدید مى کند! در حالى که مى داند در آن مکان تاریک، چیز خطرناکى وجود ندارد. این ترس موهوم «جُبن» نامیده مى شود و چیز خوبى نیست و انسان باید آن را از خود دور کند تا بتواند شجاعت لازم را در زندگى داشته باشد .
( کاپلان سارووک، خلاصه روانپزشکى، ترجمه نصرت اللَّه پورافکارى )
ترس غیرمعقول یا هراس، ریشه در بدآموزى ها دارد و اغلب اکتسابى است. بشر به علت نادانسته ها (جهل ها) و نیز به دلیل نیافتن راه حل منطقى، از بسیارى عوامل ناشناخته زیستى، - چون مرگ و میر، ترس از حیوانات، ترس از آینده اى مبهم و... - همواره هراسان بوده است. البته شروع بسیارى از هراس ها تدریجى است و شناخت عوامل تسریع کننده آن مشکل است.
برخى از محققان ترس ها را به پنج نوع دسته بندى کرده اند:
۱. ترس از تفرد، (مثل گریز از ازدحام یا تنها ماندن در خانه) ؛
۲. ترس از حیوانات ؛
۳. ترس از قطع عضو ؛
۴. ترس هاى اجتماعى (مثل ترس از زیر نظر بودن دیگران هنگام کار) ؛
۵. ترس از طبیعت (مثل بلندى کوه).
طبیعى است که براى غلبه بر هر یک از انواع ترس، راه کارهاى مختلفى ارائه شده است. علاوه بر این، باید دید این ترس در چه مرحله اى از مراحل رشد انسان شکل گرفته است و متناسب با آن مرحله (کودکى، نوجوانى یا جوانى و...)، راه هاى غلبه را پیگیرى کرد .
میهمان
من چطوری میتونم بچشانی خودم ببینم
میهمان
آیا جن میتواند چیزهایی مثل دمپایی رو غایم کنه باید چیکار کنم؟
پرسمان
سلام علیکم، ـ اغلب افرادی که ادّعا دارند مورد آزار جنّ قرار می‌گیرند، در حقیقت مورد آزار جنّ نیستند. احتمال دارد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی باشند. البته افرادی که این بیماری را دارند، اغلب قبول نمی‌کنند که بیمار هستند و توهّمات خود را واقعی می‌پندارند.
ـ یکی از بهترین راه‌ها برای دفع مزاحمت جنّ‌ها، بی‌اعتنایی به آنهاست.
ـ پیامبر صلی الله علیه و آله و ائمه علیهم السلام نیز مرکز مبارزه با جنّ نداشتند و موارد بسیار بسیار اندکی در زندگی آن بزرگواران بوده که کاری برای مبارزه با جنّ کرده‌اند. دستورات و دعاهایی هم که آن بزرگواران برای این منظور به کار برده‌اند الآن هم موجودند، از جمله در مفاتیح الجنان، چند مورد از این دستورات بیان شده‌اند.
میهمان
جنها تهدیدمان میکنند به زنم گفتن طلاق بگیر یا اسمتو‌عوض کن نمیدونم خیلی در کارهامون دخالت میکنند نمیتونم دورشون کنم
پرسمان
سلام علیکم، اعتنا به حرفهاشون ننمایید.اعتبار یا اعتمادی به چنین حرفهایی نیست
میهمان
سلام و عرض ادب.مورد آزار جنبان یا شیطان قرار میگیرم ب نحوی ک حتی گوشیم و هک کردن برنامه هایی مانند ردیابی سیستم و رویاهای ساده تو گوشیم نصب ک قابل حذف نیس.رفتم ی جاگفتن همزاد داری رفع کردم بمقدار خوب شدم قبلا کلاغ می دیدم دیگ نمی بینم اما من با یه دختر ارتباط دارم بعضی وقتا حس میکنم کنه یا حتی شده این اذیتارو اون میکنه بم اتفاقاتی بدی واسم افتاده اگه واقعا شما اطلاعات خوبی دارین محض رضای خدا کمکم کنین.قسمتون میدم ب آقا امام زمان ب دادم برسین خسته شدم زندگیمو دارم ازدست میدم کارموازدست دادم این جام نمیشه همه چیوبگم طولانیه خواهش میکنم باشماره ای ک همینجامیزام تماس بگیرین منتظرتون میمونم خداخیرتون بده حق فاطمه زهرا
پرسمان
سلام علیکم، دستورات آدرس زیر را مراعات نمایید : https://www.porseman.com/search?q=%D۸%AF%D۹%۸۱%D۸%B۹+%D۸%AA%D۸%B۱%D۸%B۳+%D۸%A۷%D۸%B۲+%D۸%AC%D۹%۸۶
میهمان
سلام خسته نباشید من درسن۱۳ی
سالگی شخصی روبالباس طوسی که شبیه یه شخص سرطانی بودرادیدم وغیب شد و گذشت تا اینکه بیست سالم شد و من اونودیدم سه. باردیدمش یک بار داشتم راه پله تمیزمیکردم دیدم رو پاگرد بالایی ایستاده و داره منو نگاه میکنه پیش خودم گفتم شاید من توهم زدم بازرفتم پاگرد بالایی دیدم ایستادس داره منو نگاه میکنه من نگاش کردم اون نگام کردتاخواست لب هاشوبازکنه انقدی که ترسیدم غیب شدبد چن وقت رومبل نشسته بودم دقت کردم جوفضای خونمون سنگین شده بوددیدم سگم داره به رو ب روپارس میکنه من رفتم سرسکوازترس دیدم روتراس همسایمون ایستاده داره منوتماشامیکنه و من ازترس رفتم پشت دروازه که نبینمش بددیدم داره ازرو دیوارراه میره البته اینم بگم که آب و اجداد من همشون علمابودن و حتی کفش هاشون برعکس میشداینی که من میبینم چیه میتونه موکل باشه؟ازچن نفرپرسیدم بهم گفتن که اون موکل توهس که میخادازت مواظبت کنه میگن أین یه نوع ارثی میشه که بهت رسیده من میتونم باهاش حرف بزنم؟موردی نداره؟
پرسمان
سلام علیکم، با سلام و سپاس از اینکه پرسمان را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، پرسشگر گرامی، موضوعی را که شما مطرح نموده اید نیاز به یک مصاحبه بالینی تشخیصی حضوری دارد زیرا پرسشهای بسیار و ابهامات مختلف در مورد سوال شما مطرح است که تعیین راهکارهای مقابله ای در گرو پاسخ به آنها می باشد، لذا اگر مشکل فوق به حد آزار دهنده ای رسیده و موجب اختلال در روند عادی زندگی ایشان شده است، ما دو پیشنهاد ارائه می کنیم:
۱- در کتاب شریف مفاتیح الجنان در باب سوم باقیات الصالحات و نیز در باب چهارم ادعیه ای در باب دفع شر جنیان و در باب پنجم برخی از احراز ذکر شده که اگر مشکل تان منشاء خارجی داشته باشد می توان با مداومت بر اینها آنرا حل نمود، البته باید تلفظ صحیح آنها را از شخصی که عربی می داند بیاموزید.
۲- ما در روانشناسی موضوعی به عنوان dream state داریم که مراد از آن حالت خواب و بیداری است که از آن به حالت شفقی نیز یاد می شود، این حالت ابر گرفتگی گذرای هوشیاری با منشاء درون روانی است که شخص در آن از واقعیت بی خبر شده و چیزهایی را به صورت غیر واقعی رویت می کند و نیز موضوع دیگری به نام hallucination داریم که مراد از آن ادراک حسی کاذب و بدون منشاء و محرک خارجی است و موضوع دیگر به نام delusion داریم که مراد از آن اعتقاد راسخ غیر واقعی است، که برای تشخیص چنین مشکلاتی باید بصورت حضوری به یک روانپزشک مراجعه نمایید تا ایشان با سوالات خاصی که از شما می‌کند تشخیص دهد که آیا مشکل شما به اعصاب و روان مربوط می شود؟ و یا منشاء خارجی دارد؟ اگر منشاء آن درونی است، نوع آن چیست و از کی آغاز شده وپرسشهایی از این قبیل که استراتژی در مانی را مشخص می گرداند.
میهمان
به منظور تحقیقی با دو تن از دوستان اقدام به بیابان نوردی کردی در سه شب سفر اجنه را به چشم دیدیم و در شب آخر پس از باران رد یک جن بالغ و یک جن کودک روی زمین برجا مانده بود جن بالغ دارای سم های برعکس و فاصله پاهای آن ۱۵ تا ۲۰ سانت می باشد ( طول گام های فیزیکی ) و پای جن کودو به صورت پای انسانی با قوس زیاد و ۳ انگشت تیز می باشد
پرسمان
سلام علیکم، جن یعنی موجود مخفی ، جای پا دیدن را نمیتوان نشان یک موجود نادیدنی به شمار آورد. در نهایت اگر اثری طبیعی نباشد مربوط به موجودی مخفی است و نمیتواند مربوط به موجود غیر قابل مشاهده دانست.
میهمان
سلام هرشب توی خونه ی ما صدای یه بچه میاد که داره گریه میکنه میخام ببینم چرا
پرسمان
سلام علیکم، پناه بردن به خدای منان و دعای با حسن ظن به اجابت آن انشاءالله بهترین آثار در حفظ انسان از تمام شرور و بدیها را دارند . هیچ دلیل منطقی بر دیدن یا شنیدن موجود ناشناخته و مخفی شده ای به نام جن وجود ندارد . اقتضای سن ، تفکر فراوان در خصوص نگرانیها و اضطرابهای بی دلیل ، منجر به اختلالهایی در حواس میشود.
سوره های مبارک فلق و ناس را بخوانید.
میهمان
تاحالا مردم اینقدر کم فکر ندیدم اخه ایناچیه می نویسید دیووونه ها بخدا بعضهاتو عقل تو مغزتون پیدا نمیشه 😂 الان من خودم یه جنم و دارم نظرات شمارو می خونم هوووو😱 ممکنه بالا سرتون پیداشم هاهاها😂😂
پرسمان
سلام علیکم، جن پیدا نمیشود و مخفی است.
میهمان
باسلام و وقت بخیر ممنون از سایت خوبتونمن الان نزدیکه ی ماهه استرس وترس از اجنه دارم همون موقع ترسم شروع شد که با ی خانومی تلفنی حرف زدم و برام استخاره گرفت بهم گفت بختک اومده تو بختت تو کارات گره وارد میکنه ازم پول گرفت و گفتش ما احضارش میکنیم بعد ۲ساعت دیگه اون میمیره از اون موقع خیلی ترسیدم اصلا شبا خوابم نمیبره در طول روز هم اگه تنها باشم همینطور، بعد از اون مسئله تو اینترنت در مورد اجنه مطالبای زیادیو خوندم از اون موقع ترسم چند برابر شده یعنی بعضی وقتا پاهام از ترس میلرزه خودم که هیچ چیزی که دلیل بر وجودش باشه مشاهده نکردم نماز میخونم قرآن میخونم چهار قل و آیت الکرسی رو هم موقع خواب میخونم کمی از ترسم کمتر میشه با اینحال وقتی تو خونه تنها باشم بازم میترسم نمیتونم چشمامو راحت ببندم لطفا بهم کمک کنید و راهنماییم کنیدممنون
پرسمان
سلام علیکم، توسل به امام عصر علیه السلام را در تمام رفتار و گفتارتان حاکم نمایید. خدای متعال ، توسل را وسیله از بین بردن و خنثی نمودن همه آثار وجودی شیاطین و نیروهای فاسد و تخریبگر در کل هستی قرار داده و بر همه آن نیروها برتری بخشیده است. شما هم به قدرت خدای متعال ایمان داشته و اطمینان داشته باشید تا زمانی که انسان خودش را در معرض حمایت الهی قرار دهد ، هیچ قدرتی در هستی نمیتواند صدمه به او بزند.حرفهایی مانند بختک و تسخیر و طلسم همه بی ارزشند . تا قدرت خدای متعال را قبول داریم ، به چنان حرفهایی اعتنا نمیکنیم .
شیطان فقط بر دوستان و یاوران خودش قدرت دارد. با رفتن سراغ چنین وادیهایی در حقیقت خود را در معرض آسیب رساندن آنها قرار میدهیم. بشدت در آداب معاشرت با چنین افراد و افکاری تجدید نظر نموده و از آنها دور باشید.
مطلب زیر نیز مفید است :
الف): برای در امان ماندن از شر این موجودات، قرائت مداوم سوره ناس وفلق است .
از امام صادق علیه السلام نقل شده که درباره آثار و برکات سوره الناس فرمود:«مَن قرأها فی منزله کلّ لیلة، أمن من الجنّ والوسواس، ومَن کتبها و علّقها على الأطفال الصغار حُفظوا مِن الجانّ بإذن الله تعالى.البرهان، ج ۱۰، ص ۴۹۱.
کسی که سوره ناس را در منزلش قرائت کند، از جن و وسوسه‌ها محفوظ می‌ماند. کسی که آن سوره را بنویسد و بر اطفال کوچک همراه کند، آن اطفال به اذن خداوند از شرّ جنیان محفوظ می‌مانند.»
همچنین از امام صادق‌ علیه السلام روایت شده است‌: هر که سوره جن را بسیار بخواند، در دنیا از چشم جنیان و دمیدن‌ها و سحر و مکر ایشان محفوظ باشد،علامه طبرسی‌، مجمع البیان‌، ج ۱۰، ص ۳۶۵.
ب):شهید مطهری می‌گوید:باید گفت به لحاظ انحطاط مراتب کمالی و معنوی جنیان، برخورد انسان با جن و رابطه مستقیم آنان سبب می‌شود که تا روح انسان خراب گردد و بنابراین از اینجا یک دستورالعمل از قرآن می‌توان دریافت کرد و آن اینکه اگر چه جنیان هم مخلوقند و مسئول و حتی پاره ای از آنان مؤمن، ولی انسان‌ها نباید با این مخلوق ارتباطی برقرار نموده و مستقیم رابطه برقرار کنند و پیامبرصلی الله علیه وآله هم چنین نکرد.
میهمان
سلام من دختری هستم ۱۴ ساله من وقتی تو خونه تنها هستم اب های خونه خود به خودی باز میشوند و ولی وقتی میرم ببینم چرا باز شده میبینم اصلا اب باز نبود میشه بکین چرا اینجوری میشه
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام و سپاس از اینکه پرسمان را برای پاسخ و راهنمایی برگزیده اید، گاهی در حالت تنهایی به خاطر ترس مبهم و اضطراب، حالت ابر گرفتگی گذرای هوشیاری با منشاء درون روانی به شخص دست می دهد که او در آن لحظات از واقعیت بی خبر شده و چیزهایی را به صورت غیر واقعی و بدون منشاء بیرونی ادراک می کند که در روانشناسی به آن hallucination می گویند که مراد از آن ادراک حسی کاذب و بدون منشاء و محرک خارجی است.
میهمان
سلام من یک دختر کاس پنجمی هستم که همیشه جن میبینم من ۱ سال کامل در حالی که درخانه تنها بودم و پدر ومادرم سر کار بودند من در خانه جنیانی میدیدم ایا این امکان دارد که من تلسم شده ام و یا من با انها کاری کرده ام ما الان خانمان را عوض کردیم و من الان چیزی نمیبینم ولی دوستم می گوید چیز سفیدی در اتاق من دیده است وقتی من خواب بودم ومی گوید هر دفعه که نگاهش می کردد نزدیک تر می شود و من پدر و مادرم بهم میگویندجیزی نیست ولی من میدانم که یه چیزی عروسک های من را هم جنی کرده چون شبا صدا هایی میاد از توی اتاقم و عروسکان تکان می خورند و چون دوست من هم گربه دارد و گربه اش را به خانه ما می اورد گربه انگار به یه جا خیره می شود و می ترسد در حالی که من گربه را در اغوش گرفته بودم گربه ترسیده بود و داشت به یه نقطه توی اشپزخانه نگاه می کرد من هر وقت چیز ی میبینم یا چیزی میشنوم هیچی به روی خودم نمیارم و من توی همه یه خونه هامون اینا رو دیدم ولی من خودم هم گربه داشتم هم خرگوش همزمان از هر دوتاشون مراقبت میکردم ولی انها چیزی نمیدیدند و لطفا راستشو بگین من از جن ها نمی ترسم چون انها فقط یه مخلوق خدا هستند لطفا به من بگین که من چرا جن می بینم و راستش را بگویید وتوجه نکونید که من چند ساله هستم
پرسمان
سلام علیکم، دانش آموز گرامی، از این که با پرسمان در ارتباطید، سپاسگزار بوده و از شهر بی بی فاطمه معصومه سلام الله علیها بهترین ها را برای شما در زندگی خواهانیم.
این که می گوئید جن می بینم یا به دلیل یک تجربه معنوی است که اغلب کوتاه مدت است نه ای که مستمر و دائمی باشد و یا این که به دلیل تأثیرپذیری این مسئله از مسائل روحی- روانی و تجربیات دوره های گذشته زندگی است که نیازمند بررسی کارشناسه متخصص روان شناسی و یا روان پزشکی است.
میهمان
من در خواب بودم که چشمانم را باز کردم که دستانم خود به خود بالا رفت ومی خواستم مادرم راصدا کنم صدایم در نمی آمد و خیلی سنگین شده بودم و نمی توانستم بلند شوم زمن گفتن اسم خدا احساس کردم چیزی از من خارج شد دختری هستم ۱۲ ساله
پرسمان
سلام علیکم، با توصیفی که شما از وضعیت خودتان بیان کردید و علایم و نشانگانی که وجود دارد به احتمال زیاد شما دچار حادثۀ وحشتناک و یا غیرمنتظره ای در هنگام خواب نشده اید و یا خواب ترسناکی ندیده اید و مورد آزار و اذیت شیطان و اجنه قرار نگرفته اید؛ بلکه تنها دچار «بختک» یا فلج خواب (Sleep Paralysis) شده اید. گاهی برخی از مردم به خاطر ناآگاهی و ندانستن دلیل علمی بختک، تصورات غلطی نسبت به فلج خواب و یا بختک دارند، آنها می پندارند که بختک به خاطر آزار و اذیت جن، شیطان، دیو و یا موجودات فرازمینی و یا اشتباه گرفتن آن با تجربه خروج از بدن، پدید می آید. امروزه با پیشرفت علوم، پدیدۀ بختک یا فلج خواب توجیه علمی و منطقی پیدا کرده است.
فلج خواب یک اختلال خواب بی خطر است. تنها با رعایت اصول بهداشت خواب، خودداری از طاق باز خوابیدن و کاهش استرس ها و هراس ها می توان تکرار آن را به حداقل برسانید و جای نگرانی نیست.
میهمان
سلام راستش می خواستم ببینم چطور واسه خودمون یک جن تسخیر کنیم اصلا میشه؟
پرسمان
سلام علیکم، تسخیر جن امکان دارد ولی تصور نشود که امکان داشتن چنین امری، معنایش مجاز بودن به کارگیری آن است. به نظر مراجع تقلید تسخیر و ارتباط با جن ، شرعا جایز نیست. تسخیر اجنه و یا دیگران اگر مستلزم اذیت و آزار آنها باشد و یا به منظور به کارگیری انها در امور غیر شرعی باشد بدون شک حرام و نادرست است . و گاهى نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضى از انسان موجب افزایش گمراهى و طغیان آنهامى شدند «و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا __ و این که مردانى از بشر به مردانى از جن پناه مى بردندو آن ها سبب افزایش گمراهى و طغیان مى شوند» (جن: ۶ ) بنابراین جن چه مؤمن و چه کافر از ایشان با انسان ارتباط برقرار مى کنند و این موضوع به صراحت در قرآن و روایات و حکایات نیز وارد شده است. و بر اساس استفاده از آیه ۱۲۸ سوره انعام که مى فرماید: «یا معشر الجن قد استکثرتم من الأنس __ اى گروه جنّ، غلبه کرده اید بر آدمیان، مى توان گفت: تعدادى از جنّ انسان هایى را تابع خویش مى توانند بکنند، (نگا: معارف قرآن، محمدتقى مصباح یزدى، مؤسسه در راه حق، قم، چاپ اوّل، ۱۳۶۷ ش، ج ۱ ۳، ص ۲۶۹ و المیزان علامه سیدمحمدحسین طباطبایى، موسسة الاعلمى للمطبوعات، چاپ مکرر، ج ۷، ص ۳۵۲ ). در واقع مى توان گفت این گروه از جنّ، شیطانهایى هستند که با ایجاد وسواس در برخى از انسانها، برآنها مسلط گشته و با استیلاء برآنان موجب بروز و ظهور عقاید یا کردار خاصى در ایشان مى شوند، (نگا: المیزان، همان، ص ۳۵۳ ). امّا ا نوع تسلط ایشان نسبت به اشخاص متفاوت است.در این زمینه به این موارد نیز می توان اشاره کرد:«وَ لکِنَّ الشَّیاطِینَ کَفَرُوا یُعَلِّمُونَ النَّاسَ السِّحْرَ لیکن آن شیطانها به کفر گراییدند که به مردم سحر مى آموختند»(بقره:۱۰۲) از این آیه می توان در یافت که در زمان حضرت سلیمان عده ای از مردم با جنّها ارتباط داشته و از آنها سحر می آموختند.« کُنَّا ببابهِ فَخَرَجَ عَلَیْنَا قَوْمٌ أَشْبَاهُ الزُّطِّ عَلَیْهِمْ أُزُرٌ وَ أَکْسِیَةٌ فَسَأَلْنَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع عَنْهُمْ فَقَالَ هَؤُلَاءِ إِخْوَانُکُمْ مِنَ الْجِنِّ __ بر در خانه آن حضرت بودیم که قومی ‌‌[از خانه] خارج شدند که شبیه زط [قومی ازاهل هند و سودان ] بودند که لنگ و پوششی در بر داشتند، ما از امام صادق (ع) در باره ی آنها پرسش کردیم ، فرمودند:آنها برادران شیعه مذهب شمایند از جن » . (الکافی ج : ۱ ص : ۳۹۵) این روایت نشان می دهد که تعدادی از شیعیان جنیان را مشاهده کردند . علاوه بر مطالبی که از آیات و روایات استفاده می شود، عده ای از علماء و متخصیصین این امر هستند که می توانند احضار جن کرده و با آنها ارتباط برقرار کنند، که اینان از تجربیات خود بازگو می کنند و بیان می کنند که این امر امکان داشته و اتفاق هم می افتد. در این زمینه علامه طباطبایی(ره)می فرمودند:روزی آقای بحرینی که یکی از افراد معروف و مشهور در احضار جن و از متبحرترین در علم ابجد و حساب مربعات بود در مجلس ما حضور یافت،چادری آوردند،دو طرفش را به دست من داد و دو طرف دیگر را به دست های خودش گرفت.این چادر به فاصله دو وجب از زمین فاصله داشت. در این حال جنیان را حاضر کرد،صدای غلغله و همهمه شدیدی از زیر چادر برخاست.چادر به شدت تکان می خورد چنان که نزدیک بود از دست ما خارج شود. من محکم نگه داشته بودم،آدمک هایی به قامت دو وجب در زیر چادر بودند وبسیار ازدحام کرده و تکان می خوردند و رفت و آمد داشتند،من با کمال فراست متوجه بودم این صحنه،چشم بندی و صحنه سازی نبوده و صد در صد وقوع امر خارجی بوده است.(رجایی،تهرانی،جن و شیطان،ص۴۷)البته اکثر کسانی که در گوشه کنار کشورمان ادعای ارتباط با این موجودات را دارند ، برای سوء استفاده از مردم این ادعاها را می کنند و نباید به سخنانشان اطمینان کرد. زیرا آنهایی که ادعای دیدن یا ارتباط با جن را دارند یا در ادعایشان کاذبند که نباید به آنان اعتنا کرد، ویا در ادعایشان صادقند که اینان خود سه دسته می شوند، الف: کسی که واقعا چیزی جلو چشمش مشاهده می کند و گمان می کند که جن دیده ولی در حقیقت چیزی در خارج نبوده که ببیند. ممکن است این مسئله در اثر اختلالاتی در بدن او باشد مثل شخصی که دارای کم خونی است ، جلو چشمش چیزهای سیاهی می بیند یا ممکن است این چیز هایی که دیده در واقع ساخته ی قوّه خیال خود او باشد ولی به قدری واقعی به نظر برسند که شخص گمان کند که واقعیت خارجی دارند؛ همان گونه که انسان در حال خواب در آنچه که می بیند شک نمی کند؛او هم در آنچه قوه خیال او برایش ساخته شکی ندارد و می گوید که من جن دیده ام.ب:کسی که واقعا می تواند جن را ببیند و یا با او ارتباط برقرار کند، ولی تبحر کافی ندارد و به تمام علوم مربوط به آن که لازمه این کار می باشد اشراف ندارد و یا قدرت روحی کافی لازم برای آنرا ندارد و یا کسی است که برایش فرقی ندارد که با کفار جنیان رابطه برقرار کند و یا با مؤمنین آنها ؛ در همه این موارد نباید سراغ چنین افرادی رفت چون با این کار هم به خود لطمه می زنند و هم به شما که عواقب بسیار نا خوشایندی را به دنبال دارد از جمله صدمات روحی و جسمی و فقر.ج: علمای با تقوا و خبره این فن که در این مسئله رضای خدا را در نظر دارند و برای رفع مشکلات مردم به این امور می پردازند، که اگر برای کسی موردی پیش آید باید به آنان مراجعه کنند.
میهمان
ایا امکان دیدن جن وجود دارد ؟
پرسمان
سلام علیکم، بخش پایانی مطلب نیز توضیح این پاسخ نوشته است .بله امکان دارد جن ظاهر شود و انسان او را بهر شکلی ببیند .
میهمان
سلام من سه سال پیش ی چیزه سیاه و کوتوله توی اتاق دیدم ک بالای سرم نشسته و داره باخودش پچ پچ میکرده وقتی من از ترس چشمامو میخواستم کاملا باز کنم اون زود فرار کرد و رفت توی کمد ی بارم سه بار سوت زدنن پشت سرم درحالی ک من تنها بودم توی خونه و داشتم با اهنگ دست تکون میدادم خیلی صدای چیز هایی شنیدم ک اصلا نمیتونستم ببینم و در حالی من تنها بودم در اون مکان ایا این ها علام جن هستن؟؟ من باید چیکار کنم؟؟
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی و عزیز، چرا باید از موجودی که از شما می ترسد باید بترسید؟! شما خودتان فرموده اید که وقتی خواستید چشمانتان را باز کنید اون موجود از ترس متواری شده و به کمد پناه برده است، آیا این چنین موجود ذلیل و بیچاره ای که اینهمه از شما می ترسد شایسته ی ترحم شما است نه ترس شما.
به هرحال اگر موضوعی که مطرح کرده اید به حد آزار دهنده ای رسیده و موجب اختلال در روند عادی زندگی شما شده است، ما دو پیشنهاد ارائه می کنیم:
۱- در کتاب شریف مفاتیح الجنان در باب سوم باقیات الصالحات و نیز در باب چهارم ادعیه ای در باب دفع شر جنیان و در باب پنجم برخی از احراز ذکر شده که اگر مشکل تان منشاء خارجی داشته باشد می توان با مداومت بر اینها آنرا حل نمود، البته باید تلفظ صحیح آنها را از شخصی که عربی می داند بیاموزید.
۲- ما در روانشناسی موضوعی به عنوان dream state داریم که مراد از آن حالت خواب و بیداری است که از آن به حالت شفقی نیز یاد می شود، این حالت ابر گرفتگی گذرای هوشیاری با منشاء درون روانی است که شخص در آن از واقعیت بی خبر شده و چیزهایی را به صورت غیر واقعی رویت می کند و نیز موضوع دیگری به نام hallucination داریم که مراد از آن ادراک حسی کاذب و بدون منشاء و محرک خارجی است و موضوع دیگر به نام delusion داریم که مراد از آن اعتقاد راسخ غیر واقعی است، که برای تشخیص چنین مشکلاتی باید بصورت حضوری به یک روانپزشک مراجعه نمایید تا ایشان با سوالات خاصی که از شما می‌کند تشخیص دهد که آیا مشکل شما به اعصاب و روان مربوط می شود؟ و یا منشاء خارجی دارد؟ اگر منشاء آن درونی است، نوع آن چیست و از کی آغاز شده وپرسشهایی از این قبیل که استراتژی در مانی را مشخص می گرداند.
میهمان
دوست دارم با جن ارتباط برقرار کنم
پرسمان
سلام علیکم، سلام
به نظر مراجع تقلید تسخیر و ارتباط با جن اگر چه در واقع امکان دارد؛ ولى شرعا جایز نیست. به همین علت نمی توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.
برخى از موجودات غیرمحسوس اند و به حواس طبیعى و عادى قابل درک نیستند. یکى از این موجودات جن است. جن که در اصل معنا مفهوم «پوشیدگى» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره اى به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهى از این موجود به «جان» نیز یاد مى شود (الرحمن، آیه ۳۹ و حجر، آیه ۲۷). ماهیت و حقیقت این موجودات چندان براى ما روشن نیست ولى از پاره اى آیات و روایات مى توان برخى از مشخصات این موجود دست یافت، از جمله:
۱- از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است (حجر، آیه ۲۷ - الرحمن، آیه ۱۵). ۲- جن نیز مانند انسان مکلف و مسؤول است (ذاریات، آیه ۵۶). ۳- دسته اى از آنها مؤمن و گروهى کافر، عده اى از آنها نیک کردار و برخى از آنها زشت کردارند (جن، آیات ۱۱ و ۱۴ و ۱۵ - احقاف، آیه۳۱). ۴- بعضى از آنها مرد و مذکر و پاره اى دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز مى کنند (جن، آیه ۶). ۵- آنها زندگى مى کنند و مى میرند (احقاف، آیه ۱۸). V}(نگا: المیزان، علامه سید محمد حسین طباطبایى، مؤسسه مطبوعاتى اسماعیلیان، چاپ پنجم۱۳۷۱، ج ۲۰، ص ۴۱).{V ۶- داراى شعور و اراده اند و مى توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس - ملکه سبا - (نمل، آیه ۳۹ -۳۸). ۷- مسخّر انسان مى گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان ها،جن ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند V}(نگا: نمل آیات ۱۷ تا ۳۹ - سبأ، آیه ۱۴ - ۱۲ - انبیاء، آیه ۸۲).{V ۸- در روایات آمده است که جن مؤمن براى پیامبران و امامان، مسخر مى شوند و خدمت مى کنند و کسانى که به اذن الهى ولایتى دارند نیزمى توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند، V}(نگا: مصباح یزدى، محمد تقى، معارف قرآن، مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمینى، قم، چاپدوم ۱۳۷۸ - ص ۳۱۲ - ۳۱۳).{V ۹- از پاره اى آیات قرآنى و روایات معلوم مى شود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آورده اند (جن، آیه ۱ - احقاف، آیه ۳۲ - ۲۹). اما این که جن در کجاى زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخى از روایات به اماکنى که جنیان در آنجا حضور بیشترى دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودى است جسمانى با این تفاوت که انسان از خاک وجن از آتش است. طبعا همان طور که انسان داراى روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه اى نزدیک وجود دارد، مى توان تصور کرد که - چنان که برخى از انسان ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحى در عوالم دیگر مى شوند - براى جن نیز در شرایط خاص روحى این امکان هست که روح آنها گاهى با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روى مکان اصلى آنها همین زمین است و حتى تماس با عالم بالا نیز طبق برخى آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول(ص) براى آنها ممنوع شده است V}(نگا: معارف قرآن، ص۳۱۱ - ۳۰۹){V. البته برخى از روایات به اماکن خاصى اشاره کرده اند که جن در آنجا حضور بیشترى دارد و گویا مانند موطن اصلى آنها تلقى مى شود، بیابان ها، مناطق خلوت، مکان هاى نجس، حمام، دستشویى، محل دفن مردگان و مانند آن... در این باب اگر با زبان عربى آشنایى داشته باشید کتاب هاى ذیل خواندنى است: ۱- الجن فى الکتاب والسنه، اعداد ولى زاربن شاه زالدین، دارالبشائر الاسلامیه، بیروت، چاپ اول ۱۹۹۶ م ، ص ۹۴ - ۸۸ و بقیه کتاب در مورد مختصات و ماهیت جن. ۲- الجن فى القرآن والسنه، عبدالامیر على مهنّا، مؤسسه الاعلمى للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، ۱۹۹۲م ، ص ۳۳ - ۳۱ و بقیه مباحث هم خواندنى است. ۳- الجن بین الاشارات القرآنیة وعلم الفیزیاء، عبدالرحمن محمد الرفاعى، مکتبه مربوسى الصغیر، چاپ اول ۱۹۹۷م ۴- جن و شیطان، علیرضا رجالى تهران، نشر نبوغ، (منبع فارسى). باید دانست ارتباط با جن های کافر و آزار دهنده موجب آزردگی و انحراف خود شخص و دیگران می شود و درباره ارواح نیز امکان ارتباط وجود دارد اما از آن جا که گاهی موجب آزار ارواح می شود اکثر مراجع جایز نمی دانند.ن , ابوعلی خداکرمی , ص ۴۱ - ۱۸۹
میهمان
سلام من علی هستم من در کودکی از یک سگ ترسیده بودم بعدش مادرم چند روز بعد دوتا جن دید الان هم به طور واضح جن نمیبینم ولی بعضا سر وصدا هایی میشنوم که احتمال میدم جنه درضمن آیا جن میتو نه حافظه وقدرت فهم انسان رو پایین بیاره
پرسمان
سلام علیکم، سلام
چنانچه در مقاله آمده است: جن مى تواند با بعضى از انسان ها ارتباط برقرار کند. مانند بعضى از انسان ها که مشهور است با جن ارتباط برقرار کرده اند. در مورد انبیاء و ائمه علیهم السلام در روایت آمده است که چنین ارتباطى داشتند و گاهى نیز ارتباط جن مشرک و کافر با بعضى از انسان موجب افزایش گمراهى و طغیان آنها مى شدند « و انه کان رجال من الانس یعوذون برجال من الجن فزادوهم رهقا ؛ و این که مردانى از بشر به مردانى از جن پناه مى بردند و آن ها سبب افزایش گمراهى و طغیان مى شوند».(جن، آیه ۶) اما این ارتباط بسیار محدود است و بسیاری از آنچه سر زبان هاست چیزی جز اوهام و تلقینات و خرافات نیست؛ لذا نمی توان هر ادعایی را در این زمینه پذیرفت.
در مورد شما نیز چنین است و نباید نگران حافظه و یا هوش خود باشید.
برای آنکه خیالتان راحت باشد چهار «قل» را مداومت نمائید؛ یعنى سوره هاى «توحید»، «فلق»، «ناس» و «کافرون» را دائما مخصوصا به هنگام خواب ذکر نمائید. صدقه بدهید؛ به فرموده آیت الله شیخ حسنعلى اصفهانى در کتاب نشان از بى نشانها، هر روز ـ اگر چه به مقدار کم ـ صدقه بدهید. توسل به چهارده معصوم و ذکر شریف صلوات در طول بیدارى و قبل از خواب نقش موثرى در اعاده حالات معنوى دارد.
کسانى که اشتغالات روزشان زیاد است، با استفاده از ذکر صلوات مى توانند حالات معنوى مانند حضور قلب خود را حفظ نمایند و در عین حال به کار و پیشه خود بپردازند.
میهمان
سلام هردعانویسی رفتم گفتند من موکل دارم ومن هرسوالی درذهنم بوجودمیاد.بلافاصله ان مکان رومیبینم یاجوابش درزبانم می اید.ایاحقیقت دارد
پرسمان
سلام علیکم، بنظر ما ادعاهایی بی دلیل هستند مگر اینکه شیاطین به دوستانشان کمکهائی داشته باشند.
میهمان
با اینکه خداوند در ََسور مائده گفته غذایی را که در قالب شکار سگ آموزش‌دیده شما برایتان میاورد با یاد و نام خدا بخورید و به طور خلاصه ارتباط سگ و ادم را توضیح داده چطور با تحکم راجع به نجس بودن سگ صحبت میکنید؟ مگر تا با سگی ا تباط کافی و وافی نگیرید میتوانید او را اموزش دهطد؟ این ارتباط یعنی اینکه خداوند جایز دانسته که ا سگ آموزش‌دیده در قرآن سخن گفته. مگر تا سگ با دهانش شکا را حمل نکند چگونه میتواند بیاو رد؟ شما که می گویید نجاست العین است. پس خدا چرا اجازه خوردن غذایی که به اب دهان ََسگ آغشته است را داده؟ مگر با آموزش شکار اصل و ذات سگ تغییر میابد؟ کلا اولین سگها در واقع گرگهای خاکستری بوده اند که انسان‌ها برای شکار اهلی و دستاموز کرده اند
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام.
ـ ما نمی‌گوییم سگ نجس است بلکه خدا و پیغمبرش می‌گویند.
ـ آموزش دادن سگ موجب سرایت نجاست آن نمی‌شود. نجاست سگ وقتی سرایت می‌کند که بدنش خیس باشد یا بدن آموزش دهنده خیس باشد. نجاست خشک، قابل سرایت نیست. لذا اگر کسی با دست خشک، بدن خشک سگ را لمس کند، دستش متنجّس نمی‌شود.
بر فرض هم که کسی بدن خیس سگ را لمس کرد، آسمان که به زمین نمی‌افتد، خیلی راحت دستش را آب می‌کشد. آب کشیدن دست، کاری دارد؟!!
ـ شکاری را که سگ شکاری برای صاحبش می‌آورد، «متنجّس» است؛ یعنی آلوده به نجاست آب دهان سگ است؛ لذا برای خوردن آن، ابتدا باید گوشت آن شکار، شسته شود. آب دهان سگ، گوشت شکار را که تبدیل به نجس العین نمی‌کند، بلکه صرفاً آن را «متنجّس» می‌کند؛ و شیء متنجّس، با شستن، پاک می‌شود. به همین راحتی.
شکار هم که در هر حال شسته می‌شود، حتّی اگر با تفنگ هم شکار شده باشد، یا حتّی اگر سرش با چاقو هم بریده شده باشد باز شسته می‌شود.
ـ این ادّعا هم که سگها در اصل گرگ بوده‌اند، ادّعای شماست. اگر می‌توانید اثباتش کنید. مثلاً سگ نژاد باکسر چه شباهتی به گرگ دارد؟ یا سگ نژاد جک راسل تریر چه شباهتی به گرگ دارد؟ یا نژاد بول ماستیف، چه شباهتی به گرگ دارد؟ یا سگ نژاد کوموندور چه شباهتی به گرگ دارد؟ همینطور نژاد چوچو و پودل و مالتز و چاینیز کِرِستد و پیچون فرایز و شیتزو و ... چه شباهتی به گرگ دارند؟
ادّعایی بکنید که قابل اثبات باشد.
میهمان
سلام کودکی ۱۲ ساله دارم که بعضی اوقات در خانه آدمی میبیند به شکل مرد با شلواری سفید خیلی وحشت میکند آیا جن است
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی، ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، از شهر بی بی فاطمه معصومه سلام الله علیها بهترین ها را برای شما در زندگی خواهانیم.
چون جنیان موجودات لطیفی هستند این قدرت و توانایی را دارند که خود را به صورت‌ها و شکل‌های مختلفی درآورند تا از این طریق قابل رؤیت گردند؛ امّا با توجّه به این که به ویژه در سنین بلوغ و نزدیک به آن فعل و انفعالات مغزی ممکن است باعث چنین تصوراتی در افراد شود، پیشنهاد پرسمان این است که ماجرای فرزندتان را با روان پزشکی در میان بگذارید و از این منظر نیز ماجرا را پیگیر باشید.
میهمان
سلام دوست عزیز من یک سوال داشتم.که آیا انسان ها میتوانند جنیات را بیبینند.چون من یک دوست دارم که میگه من خیلی زیاد جن ها را میبینم جوری که میگه معلومه که جنه چون چیزی دیگری امکان نداره باشه و میگه معمولا به شکل خاکستری میبینم و حسم میگه که اینا کاری ندارن و خوبن اما بعضی اوقات به شکل سیا میبنم که حس وحشت زده ی بهم دست میده و میخاستم بپرسم که آیا امکان دارد اگر امکان دارد شاید میاخان چیزی بگن واین دوستم میگه مایخام باهاشون کوشش کنم گپ بزنم و نمیفامم که کدام آسیبی رسانده میتانن ویا نه؟ مرسی
میهمان
دوست ندارم جنیان را ببینم
میهمان
دوست ندارم جنیان را ببینم
میهمان
جنها پولم رت از خونه وکیف میبرند چکار کنم برگردونه چه دعایی بخونم برگردونه
پرسمان
سلام علیکم، - در مفاتیح الجنان روشهایی برای دفع مزاحمت جنّهای بد (شیاطین) گفته شده است، مراجعه فرمایید و طبق آن عمل کنید. ـ اهل خانه و بخصوص شخص مبتلا به جنّ، غسل جنابت را به تأخیر نیندازد. احکام حیض و استحاضه را هم به درستی بیاموزد و مراعات کند.
ـ دائم الوضو باشید.
ـ نماز را در اوّل وقت بخوانید؛ و البته با توجّه. بی‌نمازی و تأخیر در وقت نماز، موجب سلطه‌ی شیاطین جنّی می‌شود.
ـ بر ورودی در خانه و اتاق، «بسم الله الرّحمن الرّحیم» نصب شود که توصیه‌ی اهل بیت علیهم السلام می‌باشد.
ـ در خانه به فراوانی قرآن خوانده شود. بخصوص آیة الکرسی و چهار قل (سوره های کافرون، اخلاص، الناس و فلق) و بخصوص سوره های ناس و فلق. وجود این آیات و سور در خانه نیز خوب است. البته با خطّ نسخ نه با خط نستعلیق.
ـ خانه را از نجاسات پاک نگه دارید؛ نجاساتی مثل خون، و آنچه از آدمی دفع می شود؛ حتّی اگر الکلی در خانه دارید که از راه تخمیر حاصل شده، در درون خانه نگه ندارید؛ چون چنان الکلی هم از خانواده‌ی شراب حرام و نجس است. حدّ الامکان از دستشویی فرنگی استفاده نشود که موجب نشر نجاست می‌شود؛ و بعد از دفع نجاسات، حتماً طهارت شرعی انجام شود.
ـ اگر حیواناتی در خانه دارید، از خانه بیرون کنید؛ بخصوص سگ؛ که نجس العین است و طبق روایات، در هر خانه ای سگ باشد، فرشتگان در آن خانه وارد نمی شوند؛ و در هر خانه ای که فرشتگان داخل نشوند، شیاطین جنّ و انس در آن داخل می شود. البته خروس وقت شناس استثناست.
ـ به پاکی غذاها از حیث طهارت و نجاست آن و حلال و حرام بودن آن توجّه خاصّ داشته باشید. بخصوص گوشت را حتماً بشویند و چرخ کرده را از بیرون نخرند؛ چون اغلب بدون آنکه گوشت را بشویند چرخ می کنند. اغلب قصّابها مراعات نجاست را نمی کنند و با چاقوی نجس، پوست حیوان را می‌کنند و به این ترتیب نجاست را به گوشت حیوان سرایت می‌دهند.
ـ آشغال را در خانه نگه ندارید؛ بخصوص اضافات غذا را و بخصوص اضافات غذاهای گوشتی را. چرا که جنّها از بوی غذاهای انسانها ارتزاق می‌کنند؛ بخصوص از مانده‌ی گوشت و استخوان.
ـ هنگام خوردن غذا، بسم الله الرّحمن الرّحیم بگویند؛ و در پایان آن الحمد لله.
ـ به فراوانی ذکر بگویند؛ بخصوص تسبیحات حضرت زهرا سلام الله علیها را بعد از نمازهای یومیّه ترک نکنید. و ذکر «لا حول و لا قوّة الّا بالله العلیّ العظیم» را فراوان بگویند. و هنگام خواب، سه بار سوره‌ی اخلاص (قل هو الله احد) را بخوانند و روز خود را نیز با سه بار خواندن سوره‌ی اخلاص شروع کنید.
ـ به وجود چنین جنّها اعتنا نکنید؛ اگر حتّی پیش چشم خود هم دیدید، چنان رفتار نمایند که گویی هیچ نمی‌بینند.
ـ امیر المومنین علیه السلام را فراوان یاد کنید؛ با تعابیری چون «یا علی» و « یا علی مدد».
ـ در خانه هر روز با صدای بلند اذان و اقامه گفته شود؛ و بهتر آن است که برای هر نوبت نماز، اذان و اقامه بگویید.
ان شاء الله با مراعات این نکات، مشکل حلّ می‌شود.
میهمان
😲😲😲😲😲😲😲😲

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.