دین شخصی از دیدگاه اکهارت توله ۱۳۹۳/۴/۲۴ - ۳۶ بازدید

اکهارت توله پیرو هیچ سنت یا مکتب خاصی نیست[۱]. طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۰۹ در نیویورک تایمز، توله تعلقش به دینی مشخص نیست.
toleh.pngاکهارت توله پیرو هیچ سنت یا مکتب خاصی نیست[۱]. طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۰۹ در نیویورک تایمز، توله تعلقش به دینی مشخص نیست.

وی در جائی می‌گوید: آموزه‌های من ترکیبی از آموزه های کریشنامورتی و رامانا ماهارشی می‌باشد که در یک جا جمع شده است[۲]. او در آموزش­هایش ، همچون بعضی از رهبران معنوی جدید، پیام معنویت خود را با زبانی ساده و خودمانی با مخاطبینش در میان می گذارد. خلاصه کلام توله در این جمله بودا خلاصه می شود: «رنج وجود دارد و راهی برای خروج از رنج و ورود به آرامش وجود دارد.» وی صریحاً می­گوید: «من هیچ چیزی ندارم که به شما یاد دهم. فقط می­خواهم شما را متوجه ظرفیت­های درونی خود کنید و ببینید بر چه گنجی نشسته­اید.»

وی ضمن این که معتقد است آموزه­ها و تعلیماتش در ادیان الهی آمده است تلاش می­کند گفته­های خود را فرازمانی و فرامکانی معرفی کند و با رمزگشایی از آموزه­های ادیان آنها را با تبیین­های نو و جدید با مخاطبین در میان بگذارد و به شکل غیر مستقیم کارآمدی مرام خویش و نارسایی تعلیمات ادیان را گوشزد کند.

اکهارت توله متاثر از معنویت های شرقی است و آموزه هایی از بودا، پاتانجلی، کریشنامورتی، ذن بودیسم[۳]و هندوئیسم را تبلیغ می کند و همین طور از متون ادبی ایران زمین و صاحب نام هایی مانند سعدی و حافظ تجلیل می کند و بیش از همه گفته های مولوی را نقل و تفسیر می کند. وی کتاب‌های زیادی از عارف آلمانی جوزف آنتون اسچنیدرفرانکن مطالعه کرده است.

پاره ای از منتقدین توله از این نظر که توله خود را مسیحی می داند ولی دیدگاه او با عقائد اصلی مسیحیت توافق ندارد او را مورد انتقاد قرار داده اند[۴]. آن ها با این گفته که توله هیچ گونه تمایز نهائی بین خدا، انسان و عیسی نمی گذارد و هسته مرکزی مسیحیت را انکار می‌کند او را مسیحی نمی دانند.[۵]

پاره ای دیگر می گویند که توله در حال ارائه کردن آموزه‌های التقاطی معنویت شرقی است که در اصل به زبانی غیر قابل فهم و مرموز نگاشته شده است.

حمزه شریفی دوست

[۱]. سکوت سخن می­گوید، اکهارت توله، فرناز فرود، نشر حمیدا/ ۱۳۸۸ ص ۷

[۲] http://en.wikipedia.org/wiki/Eckhart_Tolle

[۳]. ر.ک نیروی حال ص ۸۳ به بعد.

[۴]. James Beverley ، جیمز بیورلی، استاد علم اخلاق، تورنتو

[۵]. http://en.wikipedia.org/wiki/Eckhart_Tolle

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.