ذکر یونسیه-تأثیر اعمال ۱۳۸۶/۰۴/۰۶ - ۱۲۲۶۹ بازدید

من خیلی علاقه مندم ذکر یونسیه را در سجده بگویم و می خواهم با عدد خاصی بگویم که برای بر طرف شدن حجاب های ظلمانی مؤثر باشد. لطفا من را در این زمینه راهنمایی فرمایید؟
در ضمن من قبلا این ذکر را حدود ۸۰ روز روزی ۴۰۰ مرتبه خوانده ام با ترک معاصی و قلت غذا ولی هیچ نتیجه ای نگرفته ام به نظر شما دلیلش چیست؟

قبل از اشاره به ذکر یونسیه، متذکر می شویم که تاثیر مستحبات که در مقطع قرب نوافل انجام می شود، بستگی فراوانی به انجام واجبات و طی کردن قرب فرایض دارد. متاسفانه بسیاری از مردم قبل از اینکه به واجبات خود بپردازند و از ناحیه انجام وظایف واجب شرعی خود اطمینان حاصل کنند، به انجام مستحبات به صورت افراطی روی می آورند، در حالی که تاثیر مستحبات در صورتی است که انسان واجبات خود را انجام داده باشد.
مطلب دیگر اینکه تاثیر اعمال معنوی بستگی تام و تمامی به اختیار انسان دارد. اگر انسان عملی را از روی آگاهی و آزادی انجام دهد، تاثیر فراوانی بر او خواهد داشت. قرآن کریم می فرماید: هل یستوی الذین یعلمون والذین لا یعلمون. آیا کسانی که نمی دانند با کسانی که می دانند، برابراند؟ یعنی برابر نیستند و در روایات داریم: نوم العالم افضل من صلوه الجاهل. خواب عالم از نماز جاهل با فضیلت تر است.
مطلب سوم نیت و اخلاص در آن است. اگر انسان عملی را صرفا برای رضای خداوند انجام دهد و از هر گونه شایبه ریا و خودنمایی و حب دنیا خالی کند، حتما تاثیر خواهد داشت و به طور حتم باعث نورانیت باطن انسان می شود.
مطلب چهارم این است که اعمال شرعی و عبادت های واجب و مستحب هر یک آداب و احکامی دارد که باید مطابق آن و به صورت صحیح انجام شود، وگرنه موثر نخواهد بود.
در مورد ذکر یونسیه گفتنی است: توجه به مضمون ذکر یونسیه مهم است : ((لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین )) چرا که بعد از این ذکر بود که خداوند فرمود: ((فاستجبنا له و نجیناه من الغم ...)). دو مطلب قابل دقت در این ذکر هست یکی حسن ظن به خداوند و دوم اعتقاد و اعتراف به بدی ها و نواقص خود انسان . ما باید با تمام وجود باور کنیم که خداوند غنی , بی نیاز, کریم , جواد, مهربان و توانا است . پس از طرف او هیچ مانعی جهت برآوردن حاجات نیازمندان درگاهش وجود ندارد و در مقابل این ما هستیم که سراپا نقص و کاستی هستیم و خود را طلب کار خداوند می دانیم ; در حالی که طلبی از او نداریم و هر آنچه را هم که داریم از سر لطف و رحمت او است .
ضمنا ذکر یونسیه ذکری است مجرب و قرآن نیز آن را مایه نجات حضرت یونس و همچنین سایر مومنین از مشکلات معرفی کرده است ((لا اله الا انت , سبحانک انی کنت من الظالمین)).
برخی فرمودند : در سجده, ذکر یونسیه یعنی در مداومت آن که شبانه روزی ترک نشود, هر چه زیادتر توانست اثرش زیادتر, اقل اقل آن چهارصد مرتبه است خیلی اثرها دیده ام . بنده خود هم تجربه کرده ام چند نفر هم مدعی تجربه اند. یکی هم قرآن که خوانده می شود به قصد هدیه حضرت ختمی مرتب صلوات ا& علیه و آله خوانده شود. ((قطعه ای از نامه مرحوم حاج میرزا جواد آقا ملکی تبریزی به مرحوم حاج محمد حسین کمپانی ))
پس همراه با خوشبینی به خداوند و توجه به کاستی های خویش و بدون حالت طلب کارانه , دست تضرع به درگاه آن توانای کریم بلند کنید و از اصرار خسته نشوید. امیدواریم با مداومت و تکرار این ذکر, مشکل شما حل شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
متشکرم
میهمان
خوب بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.