رابطه با جنس مخالف ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۳۶۲ بازدید

وقتی با بعضی از بچه های کلاس که روابط دوستی با جنس مخالفشون دارند صحبت می کنیم و با کنایه به آنها اعتراض می کنیم، می گویند: «آیا بهتر نیست قبل از ازدواج مدتی برای شناخت بیشتر با هم دوست باشیم و بعد تصمیم بگیریم»؟ برای قانع کردن این تیپ بچه ها چه بگوییم؟

برای نهی از منکر این دسته افراد می توان از روش های متعددی بهره جست اما قبل از ارائه روش‌ها باید یادآوری کنیم که اسلام، برقراری روابط مخفیانه و نامشروع را نهی نموده و در قرآن کریم چنین دستور داده است که:
«فَانْکِحُوهُنَّ بِإِذْنِ أَهْلِهِنَّ وَ آتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ بِالْمَعْرُوفِ مُحْصَناتٍ غَیْرَ مُسافِحاتٍ وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدان »[ نساء (4)، آیه 25.]؛
«آنان را با اجازه خانواده هایشان به همسری خود در آورید و مهرشان را به طور پسندیده به آنان بدهید [به شرط آنکه] پاکدامن باشند و زناکار و دوست گیران پنهانی نباشند».
پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) نیز نسبت به عقوبت‌های اخروی روابط غیرشرعی هشدار داده و فرموده اند:
«... مَنْ صَافَحَ امْرَأَةً حَرَاماً جَاءَ یَوْمَ الْقِیَامَةِ مَغْلُولًا ثُمَّ یُؤْمَرُ بِهِ إِلَی النَّارِ وَ مَنْ فَاکَهَ امْرَأَةً لَا یَمْلِکُهَا حُبِسَ بِکُلِّ کَلِمَةٍ کَلَّمَهَا فِی الدُّنْیَا أَلْفَ عَامٍ فِی النَّارِ...»؛[ ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، ص283.] «و کسی که با زن نامحرمی دست دهد، در روز قیامت در حالی‌که به زنجیر کشیده شده است محشور می شود و سپس فرمان می رسد که او را راهی دوزخ سازند. و کسی که با زنی نامحرم از سر شهوت شوخی و مزاح کند، به ازای هر کلمه ای که بر زبان آورده باشد هزار سال او را نگاه دارند».

دعوت به ازدواج شرعی

اولین راه برای جلوگیری از این منکر، پیشنهاد ازدواج می‌باشد چرا که بر اساس آموزه‌های اسلامی بهترین وسیله‌ای که می‌تواند انسان را نسبت به این‌گونه روابط مصون بدارد ازدواج است.
البته اسلام عزیز طرفدار ازدواج ساده و آسان بوده و حتی به افرادی که به دلیل فقر و نداری اقدام به ازدواج نمی‌کنند وعده غنا و بی نیازی داده و فرموده:
(((وَ أَنْکِحُوا الْأَیامى مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ إِنْ یَکُونُوا فُقَراءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِنْ فَضْلِهِ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیم )))[ نور (24)، آیه 32.]؛
«مردان و زنان بى همسر خود را همسر دهید، همچنین غلامان و کنیزان صالح و درستکارتان را؛ اگر فقیر و تنگدست باشند، خداوند از فضل خود آنان را بى نیاز مى سازد؛ خداوند گشایش دهنده و آگاه است!»
متأسفانه هنگامی که به برخی از جوانان و خانواده‌ها، ازداواج مورد نظر اسلام توصیه می‌شود حاضر به پذیرش آن نبوده و آن را امری غیرممکن می‌پندارند اما همین دختران و پسران از آنجایی که نمی‌توانند به ازدواج خیالی خود دست‌یابند به تمامی ارزش‌های دینی و اخلاقی خود پشت پا زده و با نادیده گرفتن تمامی پیامدهای فردی، خانوادگی و اجتماعی با جنس مخالف خود روابط نامشروع بر قرار نمایند و حتی حاضر می‌شوند بدون هیچ‌گونه مهریه و جهیزیه‌ای که به بهانه آن ازدواج نکرده‌اند با عناوین مختلف مانند ازدواج سفید همچون زن و شوهر زیر یک سقف زندگی کنند.

برانگیختن احساس مسئولیت خانواده‌ها

خانواده‌ها گاهی نسبت به این روابط هیچ‌گونه مخالفتی را از خود بروز نمی‌دهند و اختیار کامل برای تصمیم‌گیری به دختران و پسران خود می‌دهند. در حالی‌که لازم است با احساس مسئولیت این‌گونه خانواده‌ها را بر انگیخت تا با هم‌فکری به فرزندان خود کمک کنند و آنان را از بحران و انحراف نجات دهند[ حامد سلطانی، شراب و ارتباط دختران و پسران، قم، زمینه‌سازان ظهور امام عصر (عج)، 1388ش، اول، ص 70]

افزایش روابط عاطفی

با توجه به اینکه در این سن نیاز به دوست و روابط عاطفی بیشتر احساس می‌شود باید اطرافیان سعی نمایند او تنها نباشد و برای او دوستانی که از لحاظ دینی، اخلاقی و رفتاری مناسب‌تر هستند را جهت گذراندن اوقات فراغت در نظر بگیرند، و تا آنجا که امکان دارد با افزایش و استمرار روابط عاطفی با این افراد سعی در رفع لغزش‌های وی نمایند.

تقویت باورها و برنامه ها

عمق بخشیدن به اعتقادات دینی از طریق انس با قرآن، ارتباط با محافل و مجالس دینی، تمرین مبارزه با نفس در پرتو این ارتباطات، تفکر مستمر درباره عواقب و کیفر گناه در دنیا و آخرت و توبه از معصیت‌ها و گناهان گذشته که به گفته معصومین(علیهم السلام) پشت شیطان را می‌شکند.

تقویت آگاهی

نیازهاى عاطفى و غرایز دیگر در ایام نوجوانى و جوانی، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزیدن» سوق مى دهد. و از سوی دیگر فطرت پاک جوان و اراده او نیز قوی است. به‌طوری‌که فشار شهوت را می‌تواند با اراده پرتوان خود کنترل کند اگر چه تجربه او کم است. اما با تقویت آگاهی نسبت به دوران بلوغ و چالش‌های آن راحت‌تر می‌تواند این دوران را طی نماید.[ برای مطالعه بیشتر ر.ک:
- تحلیل روان شناختی روابط دختر و پسر نوشته آقای دکتر علی اصغر احمدی از انتشارات انجمن اولیا و مربیان
- پرسش‌ها و پاسخ‌های دانشجویی، دفتر 25 (روابط دختر و پسر)، قم، دفتر نشر معارف .]

هشدار نسبت به پیامدهای منفی این‌گونه روابط

به تجربه ثابت شده دوستی‌های قبل از ازدواج ناپدار و دردسرساز است و پیامدهای منفی متعددی را به دنبال دارد که به برخی از انها اشاره می‌شود:

افت تحصیلی:

این‌گونه روابط باعث می شود که دو طرف تمام فکر و توجه و تمرکز خود را صرف دیدارها و ملاقات های حضوری و تلفنی خود بکنند و این بزرگ ترین مانع برای رشد و ترقی علمی است.

از دست دادن فرصت ها:

از آنجا که این‌گونه روابط ناشی از موانع متعدد پیش روی دختر و پسر می‌باشد[ اگر چنین موانعی وجود نداشت به‌طور طبیعی این دو با یکدیگر ازدواج می‌نمودند و نیازی به روابط مخفیانه نبود اما وجود موانعی همچون فراهم نبودن شرایط اولیه ازدواج و عدم تناسب پسر و دختر از لحاظ اختلاف سن، شرایط فرهنگی، اقتصادی، علمی،... طرفین باعث گردیده تا والدین با چنین ازدواجی مخالف باشند. ]، ممکن است این رابطه سالیان متمادی وجود داشته باشد و در این میان فرصت‌های مناسب جهت ازدواج سالم از دست برود چراکه دختران به امید ازدواج با طرف مقابل خود، خواستگارانشان را – که چه بسا شرایط بهتری نسبت به دوست پسر خود دارد- را رد نموده و پسران نیز به همین دلیل ازدواجشان به تأخیر بیفتد.

اضطراب، تشویش و احساس نگرانی:

این‌گونه دوستی ها با مخاطرات روانی گوناگونی از جمله اضطراب و تشویش همراه است.
وجود افکار دیگری همچون نگرانی از تهدیداتی که توسط پسر برای فاش کردن روابطش با دختر صورت می گیرد، یک تعارض درونی و اضطراب مستمر را به‌دنبال خود دارد.
علاوه بر این احساس گناه طولانی و آزار دهنده‌ای است که سالیان دراز با آدمی همراه خواهد بود و موجبات اندوه عمیق وی را فراهم می‌کند. حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلم) در توصیه به اباذر فرمودند:
«رُبَّ شَهْوَةِ سَاعَةٍ تُورِثُ حُزْناً طَوِیلاً»[ مجموعة ورام(تنبیه الخواطر)، ج 2، 59 الجزء الثانی .]؛ «چه بسا ساعتی، کامروایی و شهوت، اندوه طولانی به بار می‌آورد و غم و غصه فراوان از پی دارد.»

فساد جنسی

بسیاری از روابط دوستی پسر و دختر از یک کلام ساده شروع و در ادامه به تماس‌های تلفنی سپس به هم‌دوشی و گشت و گذار و در نهایت به هم آغوشی و فساد جنسی منتهی می‌شود. و این خسارت جبران‌ناپذیری به ویژه برای دختران می‌باشد که هیچ راه بازگشتی را برای وی باقی نمی‌گذارد.

پاشیدگی خانواده

وقتی دختر و پسری با جنس مخالف خود رابطه داشته باشد باعث بدبینی اعضای منزل به طرف مقابل می‌شود و پرخاشگری‌ها و سؤال و جواب‌ها کم کم شروع می‌شود و پدر و مادر به این موضوع حساس می‌شوند و در نهایت به اختلافات ریشه دار منجر می‌گردد و این اختلافات حتی اگر چنین روابطی به ازدواج نیز منجر شود ادامه پیدا می‌کند

خیانت

یکی از تأثیرات بسیار ناخوشایند این‌گونه دوستی‌ها مربوط به دوران بعد از ازدواج می‌باشد چرا که در موراد متعددی این دوستی‌ها پس از دوران ازدواج نیز ادامه می‌یابد و دختران و پسران با وجود داشتن همسر شرعی و قانونی به آنها خیانت نموده و همچنان به روابط نامشروع خود ادامه می‌دهند[ باید خاطر نشان کرد که برقراری روابط نامشروع با زن شوهر دار علاوه بر اینکه باعث حرمت ابدی می‌شود حد شرعی (سنگسار) را به دنبال دارد.]

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.