رابطه جریانات فتنه ۸۸ با کودتای کاریکاتوری ۱۳۹۰/۰۸/۱۸ - ۲۸۸ بازدید


رهبری در سخنرانی‌های اخیر خود که پس از حوادث انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه نموده‌اند. چنین بیان داشته‌اند که نمی‌توان با کاریکاتور انقلاب، انقلاب درست کرد. عین عبارت ایشان که در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دهم بیان فرمودند چنین است: «دست‌هایی از مدت‌ها پیش در کار بودند، مقدماتی فراهم می‌کردند که بتوانند از مقطع انتخابات علیه ملت ایران استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بکنند. خوشبختانه ملت ایران هوشیار بود و هوشیار است. فضا را غبارآلود کردند، دهان‌ها را قدری تلخ کردند؛ اما نتوانستند آن کاری را که می‌خواهند، انجام بدهند. این هوشیاری شما ملت بود. این تجربه‌ی ما بود که بدانیم دشمن ما کمین کرده است.


رهبری در سخنرانی‌های اخیر خود که پس از حوادث انتخابات ریاست‌جمهوری ارائه نموده‌اند. چنین بیان داشته‌اند که نمی‌توان با کاریکاتور انقلاب، انقلاب درست کرد. عین عبارت ایشان که در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری دهم بیان فرمودند چنین است: «دست‌هایی از مدت‌ها پیش در کار بودند، مقدماتی فراهم می‌کردند که بتوانند از مقطع انتخابات علیه ملت ایران استفاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای بکنند. خوشبختانه ملت ایران هوشیار بود و هوشیار است. فضا را غبارآلود کردند، دهان‌ها را قدری تلخ کردند؛ اما نتوانستند آن کاری را که می‌خواهند، انجام بدهند. این هوشیاری شما ملت بود. این تجربه‌ی ما بود که بدانیم دشمن ما کمین کرده است. دشمنان ما هم از این انتخابات به نظر من یک تجربه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای اندوخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، و اگر نیندوختند، باید بیندوزند. و آن این است که: دشمن بداند با چه حقیقتی روبه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رو است؛ در فهم نظام اسلامی و انقلاب اسلامی دچار اشتباه نشوند؛ خیال نکنند انقلاب اسلامی و نظام اسلامی را با این‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌جور کارهای پیش پا افتاده می‌توان به زانو درآورد. نظام اسلامی زنده است. خیال نکنند با یک تقلید مغلوط از حضور عظیم مردمی در انقلاب سال 1357، یک کاریکاتور از آن انقلاب، می‌توانند به عظمت انقلاب و نظام اسلامی ضربه بزنند. این تجربه برای دشمن باید پیش آمده باشد. اشتباه نکنند؛ نظام اسلامی با این حرف‌ها شکست نخواهد خورد».
اگرچه بیان ایشان نیازی به تحلیل نداشته و خود گویای تمامی مطالب مدنظر ایشان است، اما به تبینی کوتاه از سخنان ایشان اشاره می‌کنیم. رهبر معظم انقلاب برخی کارهایی که توسط جریان‌های آشوب‌طلب، انجام می‌شد را به ترسیم کاریکاتوری از یک واقعیت، تشبیه کرده‌اند. کاریکاتور تصویری است که بر اساس یک واقعیت، طراحی شده و در آن واقعیت با ساختاری غیرمتناسب ارائه می‌شود. این عدم تناسب خود اسباب تمسخر بینندگانی را که واقعیت اصلی آن را می‌دانند، فراهم می‌کند.
بر این اساس می‌توان گفت، رهبری معظم با تشبیه فعالیت‌های جریان فتنه در به کارگیری برخی نشانگان انقلاب اسلامی 57، به کاریکاتوری از انقلاب، این نکته را خاطر نشان کرده‌اند که نمی‌توان با یک طرح کاریکاتوری به اصل دست‌یافت، تنها زیرا این طرح تناسبات واقعی را دارا نبوده تنها می‌تواند واقعیتی فرضی و غیرحقیقی را به مخاطب منتقل کند.
حال چرا فعالیت‌های جریان فتنه، به کاریکاتور شباهت دارد. برای تبیین این امر لازم است، شرحی مختصر از روند و مختصات انقلاب اسلامی بیان کنیم. جریان انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن 57 به رهبری مرجعیت دینی زمان، آیت‌الله‌العظمی امام خمینی، دارای مشخصه‌های منحصر به فردی است که توانسته تحولی عظیم را در جریان بیداری اسلامی و نظام‌سازی ایجاد کند. اصالت دینی، ملی، فراگیری آن در میان تمامی مردم ایران علی‌رغم تفاوت سلایق و نگرش‌ها، رهبری اصیل، سابقه تاریخی ارزشمند مجاهدت‌های دینی و ملی، و مهمتر از همه خواست همگانی مستقل از نگرش‌های وابسته به غرب و شرق، همگی از ویژگی‌های منحصر به فرد انقلاب اسلامی مردم ایران در بهمن 57 بود، که توانست طومار استبداد و استعمار را در ایران در هم پیچیده، پایه‌گذار نظامی مبتنی بر آموزه‌های دینی و مردمی باشد. این رخداد عظیم برخی نشانگانی نیز داشته است، نشانگانی از عظمت‌های ناپیدای موجود در نهضت. حال اگر کسی تخیل کند که با تقلید مغلوط، تقلید بدون پشتوانه، یا به تعبیری انجام مضحک برخی این نشانگان می‌تواند به آن عظمت دست پیدا کند، در واقع تصوری کاریکاتورگونه از انقلاب را در ذهن خود ترسیم نموده و فکر می‌کند، این کاریکاتور در واقع همان واقعیت را نتیجه می‌دهد.
امید است مطالب مطرح شده در راستای هرچه عمیق‌تر کردن بصیرت جریان‌های فرهیخته جامعه مؤثر باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: 1/100125191)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.