رابطه حجاب و اخلاق ۱۳۹۲/۰۲/۱۷ - ۵۸۶ بازدید

نقش حجاب زنان دراخلاق چیست؟ آیا زنانی که باحجاب تر هستند با اخلاق ترند؟ آیا حجاب زنان رابطه ای با اخلاقشان دارد؟

حجاب و عفاف، علاوه و بر فوائد فراوانی که دارد، بر روی خلق و خوی نه تنها زن، بلکه در مردان نیز تأثیر دارد.وقتی در یک جامعه، زنان از خودنمایی دوری کنند و زیبایی‌های خود را فقط در برابر محارم خود –بخصوص همسر- آشکار کنند، زن و مرد و به تبع آن جامعه به آرامش و امنیت روحی و روانی خواهد رسید؛ و در کنار این آرامش روحی، اخلاق انسان نیز تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
توضیح بیشتر:
اصولا زنان و مردان –بویژه زنان- گرایش به خودآرایی دارند تا این گونه ‌جنس مخالف را برانگیزند و توجه آنان را به خود جلب و جذب کنند. لذا در اسلام تهییج همسران از طریق خودآرایی مورد تشویق و ترغیب قرار گرفته و آیات و روایات بسیاری در این زمینه وارد شده است که چگونه همسران به این نیاز طبیعی یکدیگر پاسخ دهند و با پوشیدن و آراستن خود به زر و زیور و جامه‌های زیبا و خوشنگار، شرایط مناسب و شایسته‌ای برای پاسخ به عواطف و احساسات یکدیگر در این حوزه فراهم آورند.
اما از آن‌جایی‌که هرگونه تهییج جنس مخالف از سوی دیگران به معنای شکستن حدود الهی است، امری ممنوع و محرم دانسته شده است. بر این اساس همه عوامل و ابزارهای تهییج جنسی جنس مخالف، تحریم شده و قوانین سفت و سختی در این باره وضع شده است تا جامعه در سلامت باقی بماند. از جمله این قوانین حجاب است.
قانون حجاب، اختصاصی به مرد و زن ندارد و همگان موظف به اجرای دقیق آن هستند. هر چند که میزان و شرایط حجاب در مرد و زن فرق می‌کند و این تفاوت به سبب اختلاف طبیعی در زن و مرد است.
زنان یک جامعه، نقش بسیار مهمی در سلامت روحی و روانی اجتماع خود دارند. لذا لازم است زنان درباره‌ی عواقب خودنمایی و بی‌حجابی و یا بدحجابی آگاهی کسب کنند؛ از جمله:
1- برهنگی زنان که طبعاً پیامدهائی هم‌چون آرایش و عشوه‌گری و امثال آن همراه دارد، مردان -مخصوصا جوانان- را در یک حالت تحریک دائم قرار می‌دهد؛ تحریکی که سبب کوبیدن اعصاب آنها و ایجاد هیجان‌های بیمارگونه عصبی و گاه سرچشمه امراض روانی می‌گردد. مگر اعصاب انسان چقدر می‌تواند بار هیجان را بر خود حمل کند؟ مگر روان‌پزشکان نمی‌گویند هیجان مستمر عامل بیماری است؟ اسلام می‌خواهد مردان و زنان مسلمان، روحی آرام و اعصابی سالم و چشم و گوشی پاک داشته باشند، و این یکی از فلسفه‌های حجاب است.
2- افزایش طلاق و ازهم‌گسیختگی زندگی زناشوئی یکی از دیگر آثار خودنمایی زنان است. چون «هرچه را دیده بیند دل کند یاد» و به دنبال دیدن، هوس‌بازی انسان سبب می‌شود که هر روزی به یکی دل ببندد و دیگری را رها کند.
3- گسترش دامنه فحشا و افزایش فرزندان نامشروع از دردناک‌ترین پیامدهای بی‌حجابی و خودنمایی است.
4- ابتذال زن و سقوط شخصیت او و تبدیل شدن به وسیله‌ای برای اشباع هوس‌های سرکش مشتی آلوده و امیر المؤمنان علیه السلام می‌فرماید: «در آخرالزمان که بدترین زمان‌هاست جمعی از زنان پوشیده‌های برهنه‌اند و از خانه با خودآرایی بیرون می‌آیند؛ اینان از دین بیرون رفتگانند و داخل در فتنه‌ها شده و به سوی شهوت تمایل دارید و به طرف لذات نفسانی در شتابند. حرام‌ها را حلال می‌دانند و در دوزخ به عذاب ابدی گرفتار».
دوست عزیز؛
همه‌ی اموری که در بالا ذکر شد در بدخلقی انسان –بویژه زنان- مؤثر است.
اگر زنان با توجه به دستورات شرع مقدس، حجاب خود را رعایت کنند و در حد ضرورت با نامحرم اختلاط داشته باشند و همه‌ی نیازهای خود را در خانه و در کنار همسر جستجو کنند، از تبعات ارتباط با نامحرم مصون و از بسیاری نگرانی‌ها در امان خواهند ماند؛ در نتیجه خوش اخلاق‌تر از دیگران خواهند بود.
ذکر یک نکته:
اگر مقصود شما از این پرسش این است که «آیا زنان باحجاب چون برای دیگران الگو هستند، باید از اخلاق بهتری برخوردار باشند؟» بازهم پاسخ ما مثبت است؛ زیرا عده‌ای مغرض و یا جاهل، هر خطایی که از زنان مؤمن و با حجاب سر می‌زند، به پای دین و حجاب آنها می‌گذارند.
بنابراین زنان باحجاب باید بیش از دیگران به دستورات دین –بویژه خوش‌خلقی- عمل کنند.
آرزوی ما سلامت و سعادت شما است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.