رابطه دختر و پسر؛ دختران حتماً بخوانند ۱۳۹۷/۰۱/۲۵ - ۲۳۶۵۴۱ بازدید

گرگ‌ها همیشه زوزه نمی‌کشند ...
گاهی هم می‌گویند :
دوستت دارم ...
و زودتر از آنکه بفهمی بره‌ای ...
می‌درند خاطراتت را ...
و تو میمانی با تنی که بوی گرگ گرفته ... ! (شاعر: نامعلوم)

گرگ‌ها همیشه زوزه نمی‌کشند ...
گاهی هم می‌گویند :
دوستت دارم ...
و زودتر از آنکه بفهمی بره‌ای ...
می‌درند خاطراتت را ...
و تو میمانی با تنی که بوی گرگ گرفته ... ! (شاعر: نامعلوم)


*** روابط دختر و پسر قبل از ازدواج یکی از موضوعات مبتلابه جوانان امروز جامعه ماست. ما در این جستار، می خواهیم اطلاعاتی را در اختیار دختران (که آسیب پذیری شان در این روابط، بسیار بالاست) بگذاریم تا با توجه به آن ها جنس مقابل شان را بهتر بشناسند و با داشتن آگاهی های لازم، در دام سوء استفاده کنندگان نیفتند : (تذکر : پسرانی که حقیقتاً مقید به احکام شرع و دستورات دینی هستند، خود به خود از بحث ما خارج هستند، چرا که هیچ گاه وارد این نوع روابط نمی شوند).
* ۱. پر واضح است که در پس هر رابطه، هدف یا اهدافی وجود دارد (خوب یا بد) مانند : رابطه به قصد کمک به دیگران، برای کسب معنویات، صله رحم، کسب دانش و ارتقای علمی، ضربه زدن به دیگری، به قصد دوستی، تجارت و کسب مال، تجسس، تفریح و ... . پس از این توضیح بسیار کوتاه، حال باید دید یک پسر چه هدفی از ارتباط عاطفی با دختر دارد؟ دو هدف اصلی را در اینجا می توان متصور شد :
الف) به قصد ازدواج؛ ب) به قصد کسب لذت و سوء استفاده.
- اگر به قصد ازدواج باشد اولاً از کجا معلوم و مشخص است که پسر حقیقت را می گوید؛ فراموش نکنید کسی که بخواهد سوء استفاده بکند، باید با نقابی موجه و زیبا جلو بیاید و با وعده هایی دروغین طرف مقابل را فریب دهد و بهره برداری کند چون در غیر اینصورت به اهداف پلیدش نمی رسد؛ مشاوره های متعددی که در این زمینه با مرکز ما (پرسمان) می شود و اخباری که در رسانه ها منعکس می گردد، نمونه بسیار کوچکی از جامعه آماری دخترانی است که تنها با شنیدن جمله «قصد ازدواج با شما را دارم» از زبان پسر، فریب خورده اند. ثانیاً چه تضمینی است که پس از مدتی قصدش عوض نشود به دلایل مختلف مانند : دیدن رفتاری ناخوشایند از دختر، عاشق دختری دیگر شدن، مخالفت خانواده را بهانه کردن، تفاوت فرهنگ ها، اگر بگوید تو که الان با من رابطه داری از کجا معلوم قبل از من با دیگری نبودی و از کجا معلوم بعد از ازدواج با پسرهای دیگر رابطه برقرار نکنی! پس تو شایسته ازدواج نیستی و ... ؛ وقتی هم تعهدی در میان نباشد و جایی ثبت نشده باشد و قانونی از آن حمایت نکند دست دختر به هیچ کجا بند نیست و او می ماند و آسیب های شدید روحی و عاطفی که به دلیل اشتباه و زودباوری خود، بدان دچار شده است.
- اگر به قصد لذت و سوء استفاده هم باشد که موضوع مشخص است و هیچ دختر عاقلی حاضر نیست عفت و پاکدامنی خود را دانسته به حراج بگذارد.
* ۲. دختران! این معیار طلایی را همیشه در ذهن داشته باشید : معیار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما این است : «خواستگاری رسمی پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسری که اینگونه اقدام کند، سه پیام را می رساند :
- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و می خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه او را از خانواده اش خواستگاری نمی کرد.
- مسئولیت پذیر است و می خواهد زیر بار تعهد زندگی مشترک برود.
- هوس باز و عیاش نیست؛ در غیر اینصورت به خواستگاری رسمی نمی آمد و دست به روابط پنهانی و بی تعهد می زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهایش می کرد.
هر پسری راهی غیر از این برود، نمی شود به احساس و عشقش اطمینان کرد. این را نیز بدانید که عاشق، در همه جای دنیا، فردی متعهد است؛ مطمئن باشید اگر پسری به دختری علاقه مند باشد، هر چه سریعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاری می کند و هیچ گاه دست به این نوع روابط نمی زند که می داند برای دختر اضطراب زاست و با فاش شدن آن به معشوقش ضربه می خورد. اگر دختران جامعه ما به این معیار توجه کنند هیچ گاه دچار آسیب های روابط دختر و پسر نخواهند شد.
* ۳. یکی از خصوصیات جنس زن، قوی بودن احساسات و عواطفش نسبت به مرد است؛ به دلیل همین حس عاطفی قویتر، زن ها در روابط، تأثیرپذیرتر نیز می باشند. همین عواطف قویتر و تأثیرپذیرتری بیشتر، اگر قبل از ازدواج مدیریت نشود و با عقل و منطق در آمیخته نگردد سبب آسیب پذیری زن در این روابط می شود. وقتی جنس مرد با این خصوصیات جنس زن آشنا می شود و متوجه می شود که عواطف طرف مقابل، افساری به نام عقل و منطق را به کنار نهاده، با چند جمله بر او تأثیر می گذارد و او را عاشق و دلبسته خود می کند : «من عاشقت هستم»، «تو بهترین و زیباترین دختر دنیایی»، «بدون تو نمی توانم زندگی کنم»، «مطمئن باش با تو ازدواج خواهم کرد و در کنار تو خواهم آرمید» و ... تا به هدفی که مدنظر دارد جامه عمل بپوشاند.
* ۴. همانطور که گفته شد، قدرت و شدت احساسات و عواطف در زنان بیشتر است؛ همین موضوع باعث می گردد خیلی اوقات وقایعی که در این روابط احتمال وقوع شان بسیار زیاد است را نادیده بگیرند و تن به این رابطه ها بدهند و متأسفانه از همین زاویه نیز بیشترین ضربه را می خورند : «او پسر خوبی است»، «او با دیگران فرق می کند»، «او فردی با خداست»، «مطمئنم که قصدش ازدواج است» و طرف مقابل هم پیام های مثبت مخابره می کند؛ ولی ناگاه می بیند تمام تصوراتش اشتباه بوده و طرف مقابل به راحتی زیر همه چیز زده و حال، او می ماند و صدمات عاطفی و پشیمانی از اعمال گذشته. این موضوعی که مطرح کردیم بارها و بارها اتفاق افتاده و کاملاً واقعی است ولی باز هم برخی دختران دچار آن می شوند؛ حتی برخی اوقات شرایط حادتری هم به وجود آمده است (رابطه جنسی، باردار شدن دختر، از دست دادن باکرگی، درگیر بیماری های آمیزشی شدن و ...) که آینده زندگی دختر را به تباهی کشانده است. وقتی دیگران این مسیر اشتباه را تجربه کرده و تلخی آن را گزارش کرده اند، عاقلانه نیست که ما هم همان مسیر اشتباه را برویم.
* ۵. حتماً این جمله به گوش تان خورده است : «با اینکه چهره زیبایی ندارد، ببین چه زن زیبایی گرفته است» در اینگونه موارد چند احتمال برای شکل گیری ازدواج این دختر پر رنگ است : الف) به دلیل وجهه دینی و معنوی، علمی، اجتماعی یا مالی طرف مقابل، ب) ازدواج اجباری (جبر شرایط)، ج) علاقه واقعی پیدا کردن به دلیل شنیدن حرف های خواستگارش. ما با مورد سوم کار داریم. منظور از مطرح کردن جمله بالا این است که بگوییم اینکه گفته می شود «زن ها از راه گوش عاشق می شوند و مردان از راه چشم» در خیلی از موارد واقعیت دارد. زن مردی را می خواهد که به او محبت کند و تکیه گاه امنی برایش باشد. در مقابل مرد دوست دارد مورد اعتماد همسرش قرار گیرد. زنان نیاز به دریافت محبت کلامی دارند و می خواهند همسرشان به احساساتش درباره او، نمود بیرونی دهد و بی پرده بگوید «همسرم عاشقانه دوستت دارم». در مقابل بسیاری از مردان این روش را پیاده نمی کنند و می گویند ما با اعمال و رفتارمان عشق مان را نشان می دهیم و نیازی به گفتن نیست. حال وقتی جنس زن این مطلب برایش مهم است و پسری این را می داند، در برقراری رابطه روی این موضوع انگشت می گذارد و محبت کلامی را در نهایت خود ابراز می دارد (یعنی از راه گوش وارد می شود) و طرف مقابل را شیفته و واله خود می گرداند و وقتی به این مرحله رسید در بسیاری از موارد، درخواست های ناسالم او (جنسی و ...) بی پاسخ نخواهد ماند.
* ۶. از منظر جنسی، نوع نگاه زن و مرد با هم متفاوت است. مردان مقاربت گرا هستند و می خواهند هر چه زودتر اقدام به عملیات فیزیکی و دخول کنند در حالیکه در زنان مسائل عاطفی و احساسی مقدم بر مسائل جنسی است و پس از معاشقه و ارضای حس عاطفی، رابطه جنسی برایشان معنا پیدا می کند و لذت بخش می شود. حال با توجه به این ویژگی ها در رابطه دختر و پسر، یکی از مهمترین اهداف پسر، کسب لذت جنسی است. پسری که معتقد به احکام شرع باشد، برای رسیدن به خواسته هایش از مسیر شرعی وارد می شود تا به ازدواج برسد، ولی اگر پسری اهمیتی به احکام شرع ندهد برای رسیدن به این خواسته اش باید درب احساسات و عواطف دختر را باز کند تا او را راضی به این عمل گرداند. پس با نقابی دروغین و وعده ازدواج به میدان می آید و پس از لذت جویی کافی، ارتباط را پایان می دهد. برخی از دختران اینگونه فکر می کنند که با تن دادن به رابطه جنسی، مرد دیگر با او ازدواج خواهد کرد؛ در حالیکه پسری که اینگونه، اقدام به برقرار رابطه جنسی با یک دختر کند، این باور را در ذهن خود دارد که دختری که با من رابطه جنسی برقرار کرده به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و معلوم نیست قبل از من با چه افرادی بوده و بعد از من با چه افرادی خواهد بود؛ پس به هیچ وجه، شایسته ازدواج نیست. در مشاوره هایی که با ما می شود بارها این موضوع پیش آمده و دختران فریب خورده اند و متضرر اصلی شده اند. نگارنده به عنوان کسی که که در زمینه روابط دختر و پسر مشاوره داده، فراوانی این اتفاقات و آسیب های تلخ برای دختران را بارها و بارها مشاهده کرده و تأسف خورده ام که چرا با کسب چند مهارت و آگاهی، جلوی این اتفاق (که گاهی آینده دختر را به نابودی می کشاند) توسط دختر، گرفته نشده است.
* ۷. اکثر مردان در ورود به هر رابطه ای افق نگر و هدف گرا هستند ولی اکثر زنان مسیرگرا هستند و به خود رابطه، اهمیت بیشتری می دهند؛ می توان اینگونه این جمله را تبیین کرد که با شروع هر رابطه، مرد انتهای آن را در ذهن خود متصور است و می داند در رابطه ای که برقرار کرده، می خواهد به چه سمت و سویی حرکت کند، ولی زن مسیر رابطه را می بیند و فضای خود ارتباط برایش مهم است و البته خوش بین است که همانگونه که او می خواهد بشود؛ برای مثال در رابطه ای، هدف پسر، سوء استفاده جنسی از دختر و رها کردن اوست و این افق را برای خود ترسیم کرده ولی در ظاهر قصد ازدواج خود را مطرح می کند تا به چیزی که می خواهد برسد؛ در طرف مقابل، دختر، خوش بین و امیدوار است که پسر حقیقت را می گوید و این رابطه به ازدواج می انجامد و به همین دلیل آن را ادامه می دهد. این خصوصیت دختران در این گونه روابط، باعث آسیب پذیری آن ها می گردد که شایسته است به آن توجه گردد تا جلوی این آسیب گرفته شود.
* ۸. این جمله را حتماً شنیده اید : «زنان جزیی نگر هستند و مردان کلی نگر». این خصوصیت زنانه در زمینه روابط دختر و پسر، برخی اوقات می تواند سبب آسیب پذیری جنس زن شود. اما چگونه ؟ دخترها در جریان روابط با دیگران به جزئیات و حرکات ریز طرف مقابل هم توجه دارند، در حالیکه پسرها معمولاً اینگونه نیستند. بارها شده که دختری یک لبخند یا یک کلمه و جمله ای را نشان عشق طرف مقابل به خود دانسته در حالیکه به هیچ وجه اینطور نبوده؛ حال اگر پسری که مقید به مسائل شرعی نیست، متوجه شود که یک دختر چنین برداشتی نسبت به او پیدا کرده، می تواند به راحتی از او سوء استفاده کند و از سفره ای که ناخواسته جلوی او پهن شده، بهره ناسالم ببرد و خود را آنگونه که آن دختر تصور کرده جلوه دهد تا به اهدافی که برای خود ترسیم کرده برسد.

نویسنده : علی حسینعلی پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من دختر۱۸ساله هستم که حدوددوماهه باپسر۲۷ساله ازطریق تلگرام چت میکردیم اون اول بهم گفت که قصدازدواج داره نیتش پاکه امامن بهش اهمیت نمیدادم ودیرجوابشومیدادم اون همش ازم درخواست میکردکه باهاش بیرون برم امامن هرگزدرخواستشوقبول نکردم اونم باهام قهرکرددوهفته بعددوباره بهم پیام دادگفت بلاخره راضیت میکنم که بیای بیرون منم کلاهمه چیوپاک کردموجوابشوندادم ممنون میشم راهنماییم کنید
پرسمان
یک قانون کلی در اینجا وجود دارد و آن این است که اگر پسری به دختری واقعاً علاقه مند باشد و قصد ازدواج با او را داشته باشد، شدیداً نگران از دست دادن او خواهد بود و برای رسیدن به او از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. همچنین برای رسمیت بخشیدن به خواسته و علاقه خود از همان ابتدا بدون اینکه در پی روابط دوستانه پنهانی بربیاید خانواده را در جریان قرار می دهد و اگر فعلاً شرایط و زمینه ازدواج ندارد، از خانواده ها اجازه می گیرد و مدتی را تا فراهم شدن شرایط و زمینه ازدواج صبر می کند و آنگاه برای خواستگاری رسمی اقدام می کند. برای پی بردن به عشق و علاقۀ واقعی طرف مقابل تان شما تنها می توانید وی را به انجام خواستگاری رسمی از طریق خانواده ها سوق دهید تا انگیزۀ واقعی وی مشخص گردد و نیز زمینه برای آشنایی و شناخت بیشتر فراهم گردد. این طوری انگیزه و قصد واقعی او مشخص می شود. ارجاع خواستگاران به خانواده نوعی محک زدن قصد و نیت واقعی آنهاست؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تان اقدامی نکرد، بهانه آورد و یا از پیشنهاد منطقی شما ناراحت و عصبی شد و یا پیشنهاد دوستی و روابط نامشروع جنسی داد، معلوم می شود که وی قصد واقعی ازدواج ندارد و یا مورد مناسبی برای ازدواج نیست؛ بنابراین شما نیز نباید به او بیندیشید و عمر و وقت خویش را بیهوده صرف او کنید. البته برای پیشگیری از سوءاستفاده و آسیب های احتمالی طبیعتاً پیش از ازدواج مجاز به برقراری رابطه دوستانه پنهانی خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی با جنس مخالف نیستید و نباید به وی اجازه دهید به حریم خصوصی شما وارد شود و عفت و پاکی تان را خدشه دار سازد؛ بلکه باید رابطه را کاملاً قطع کنید و راه های دسترسی را مسدود سازید.
میهمان
سلام و خسته نباشی من سنه ۱۶ ساله با یک پسری دوست شدم این پسری چقدر قول میدی میگی تورا دوست دارم بعد چند روز فهمیدم این پسری داری من خیانت میکنی با چند دختری بعد وقتی فهمیدم ترکش کردم
میهمان
سلام من ۱۷سالمه وبا یه پسر۱۷ساله اشنا شدم و نزدیک دو ماه دارم باهاش حرف میزنم و اخلاق خیلی خوبی داره و خیلی هم بهم احترام میزاره و دوسم داره و میگه قصدش جدیه و حاضره هرجور که بخوام تضمین بده اما نمیدونم چه تضمینی ازش بگیرم لطفا راهنمایم کنید چه تضمینی ازش بگیرم
پرسمان
اگر شما دختری هستید که پسری به شما ابراز عشق و علاقه می کند و شما در صداقت او شک دارید در این فرض برای پی بردن به عشق و علاقه واقعی او شما تنها می توانید وی را به انجام خواستگاری رسمی از طریق خانواده ها سوق دهید تا انگیزۀ واقعی وی مشخص گردد و نیز زمینه برای آشنایی و شناخت بیشتر فراهم گردد. این طوری انگیزه و قصد واقعی او مشخص می شود. یادتان باشد کسی که قصد واقعی ازدواج با شما را داشته باشد، مطمئناً از راهش اقدام می کند و حاضر نیست به این سادگی شما را از دست بدهد و نگران از دست دادن شماست. ارجاع خواستگاران به خانواده نوعی محک زدن قصد و نیت واقعی آنهاست؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تان اقدامی نکرد، بهانه آورد و یا از پیشنهاد منطقی شما ناراحت و عصبی شد و یا پیشنهاد دوستی داد، معلوم می شود که وی قصد واقعی ازدواج ندارد و یا مورد مناسبی برای ازدواج نیست؛ بنابراین شما نیز نباید به او بیندیشید و عمر و وقت خویش را بیهوده صرف او کنید.
میهمان
پسری ۱۲ ساله ام و همه دوستانم دوست دختر دارند و من هم الکی گفتم دوست دختر دارم اما میدونم دوستانم هم الکی میگویند و پیش مشاوران دیگر این را گفتم ولی گفتن برو این کارو کن و دوست دختر بگیر ولی من کلا از این کارا بدم میاد حوصله شم ندارم و ان مشاوران به دین و اسلام اعتقادی نداشتن ولی شما میدانم به دین اعتقاد دارید ولی خب این کار چیز خوبی نیست ولی دیگه بخوام رو راست باشم تو کلاس ما شاید یکی دونفر این کا را نکردند ولی خب من ماندم این کا درست و یا نه لطفا راهنمایی کنید
پرسمان
دانش آموز گرامی؛ کسی که صورت مسئله را بهتر از بقیّه درمی یابد و یا بیان می کند، به احتمال زیاد پاسخ مسأله را هم بهتر از بقیّه خواهد یافت. بر اساس سه ضلع «هدف»، «واقعیت» و «شواهد» که در تکنیک های مشاوره ای به اختصار بدان «هوش» می گویند، از کسانی که وارد رابطه دوستی با نامحرم می شوند، بپرسید که به دنبال چه هدفی هستند؟ آیا در عالم واقعیّت رسیدن به هدف شان از این شیوه عملکرد شدنی است؟ چه شاهد عرفی، عقلی و منطقی پشتوانه این نوع عملکرد است؟ در گفتگو با برخی از مشاوران و روان شناسان که متأسفانه با بی توجّهی به ارزش های دینی و ملی و بدون توجّه به سلامت معنوی افراد چنین نسخه ای برای جوانان می پیچند به این جمله برمی خوریم که چون یک عالمه گرفتاری در مسیر ازدواج وجود دارد و ... راهکار، دوستی بدون افراط و بی بندوباری است تا بعدها آن دختر و پسر ازدواج کنند، حال سؤال اینجاست که مرز این افراط و بی بندوباری چیست؟! چه سخن و یا رفتاری از این دختر و پسر در مدت چندین و چند سال گشت و گذار و همراهی ممکن است از دید این گونه کارشناسان برچسب افراط و بی بندوباری بخورد؟ آیا این تعبیر را شنیده اید که دختر و پسر در کنار همدیگر همچون پنبه و آتش هستند؟! شهید مطهری (ره) می گوید: «اگر تحریک را کم کردیم، حرص ایجاد نمی شود؛ اما اگر گفتیم دختر و پسر می توانند با هم باشند و باهم مراوده کنند، در واقع عامل تحریک را بتدریج ایجاد کرده ایم. از طرف دیگر آنها را منع می کنیم که شما فقط حق دارید در حد بیان مسائل درسی، علمی، فرهنگی و سیاسی با یکدیگر صحبت کنید و وارد فضاهای دیگر نشوید، این امکان ندارد، چون زمینه های تحریک فراهم شده است». راه درست همانی است که دانای مطلق و کسی که انسان را به طور کامل می شناسد، عنوان می نماید: هرگونه ارتباط بین دو جنس مذکر و مؤنث حتّی در اماکن عمومی اگر 1. با قصد لذت (جنسی) باشد و یا 2. خوف فتنه و ترس افتادن به گناه در آن وجود داشته باشد، جایز نبوده و اشکال دارد؛ بنابراین به عنوان مثال ارتباط شغلی و حرفه ای و علمی و تحصیلی، اگر باعث فتنه و مفسده نشود و موازین شرع در آن رعایت شود، اشکال ندارد؛ وگرنه چه کسی می تواند پنبه را در کنار آتش قرار داده و بگوید بر اساس ذات خود عمل نکنید، حال بماند که نمی توان از تبعات راهکاری که برخی مشاوران بدان اشاره نمودند غافل شد؛ زیرا تجربه نشان داده که در بسیاری از موارد حتّی اگر دوران عقدخواندگی طولانی گردد اختلاف نظرهای بسیار جزئی چنان جلوه گر می گردند که طرفین را به سوی قطع رابطه سوق می دهد، حال چه رسد به رابطه دوستی با نامحرمی که طرفین تعهدی شرعی و یا قانونی هم نسبت به یکدیگر احساس نمی کنند. واقعیت دیگر جامعه امروز ما این است که خیلی از خانواده های پسردار ایرانی حتّی حاضر نیستند دختر نوعروسی را که به هر دلیلی بیوه شده و یا طلاق گرفته و در یک رابطه شرعی حضور داشته به عنوان عروس خود برگزینند؛ لذاست که رابطه دوست دختر- پسری پر از عوارض شناخته و ناشناخته است.
میهمان
سلام . من ۱۲ سال سن دارم . من از ۳ سال و ۱۰ ماهگی به کلاس زبان رفتم .در سن ۹ سالگی برای آزمون کانکت باپسری آشنا شدم که ۲ سال از من بزرگتر بود . بعد از آزمون سطح من و اون یکی بود و با هم توی یه کلاس بودیم . توی کلاس ۴ نفره ۳ تا پسر بودند و یه من که دختر بودم . راستش توی اون مدت من حسی نسبت بهش پیدا کردم . الان ۲ سال میشه که به علت مشکلاتی نرفتم کلاس و اون رو ندیدم ولی به هیچ عنوان نمیتونم فراموشش کنم . نمیدونم باید فراموشش کنم یا نه . چجوری فراموشش کنم ؟ لطفا راهنماییم کنید .
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ خب در شرایطی که هم سن شما کم است و هم سن او و دو سال است که او را ندیده اید و احتمالا او شما را فراموش کرده است تصمیم منطقی این است که او را فراموش کنید. برای اینکار باید ابتدا تصمیم بگیرید که او را فراموش کنید یعنی شما او را فراموش کنید حتی اگر او به سمت شما بیاید. باید سرتان را گرم کنید. دوستان زیادی از همجنس داشته باشید. با خانواده رابطه تان را گرم کنید. سعی کنید با خدا دوست شوید و هر از گاهی با او حرف بزنید. در مورد فرد قبلی هیچ گاه خیالپردازی نکنید و هر چه شما را به یاد او می اندازد را نابود کنید.
میهمان
سلام وخسته نباشید.ممنون به خاطر راهنمایی های خوبتون
میهمان
سلام خسته نباشید اگر میشه جواب رو کوتاه بگید و زیاد توضیحاتی نداشته باشه و مثل جواب های دیگه که بعضیا کاملا یکی بودن هم نباشه ممنونم مطالب خوبی دارید و خسته نباشید به مشاوره عالیتون من یه سالی میشه که با یه پسر فقط رابطه دوستی داشتیم من میگفتم ادم خوبیه دوسش دارم و بدون هیچ چشم داشتو منظوری جلو رفتم و هیچوقت فک نمیکردم که بخواد چیزی بین ما بوجود بیاد به نظرم جزو محالات بود ازطرفی دیگه از این کارا بیزار بودم و خودم به همه مشاوره درست میدادم
الان حدود چهار ماهه که باهمیم من که خیلی دوسش دارم و اونم همینطور بعضی اوقات به علاقش شک میکنم ولی به روم نمیارم ولی انگار خودش متوجه میشه و از دلم درمیاره اون موقعا که دوس بودیم به من میگفت زشت یا گناه خدا ولی من این حرفارو به شوخی گرفتم با اینکه قیافه ی خوشگلی دارم البته نظر خودم نیست ولی زیاد شنیدم که میگن فلانی چه خوشگله
این حرفارو من به چه منظور بگیرم؟؟چه کار کنم؟ البته دوستام خیلی بهم میگن که زود وا دادی ولی اون که ابراز علاقه کرد بهش گفتم که خب ببین پسر خوبی هستی ولی چیزی نمیتونه اتفاق بیفته و خیلی سنگین باهاش رفتار کردم
ولی بعدش یه چیزایی بین دلامون پیش اومد
ادمیم هستم که خجالتیم و رو دروایسی دارم و اگه کسی کاری کنه نمیتونم از خودم دفاع کنم
ولی این شخص چندوقت پیش اومدن نزدیک که لبمو ببوسن و من گفتم نمیزارم و نمیشه و جاخالی دادم
الان من میخوام تمامی مطالب راجب این متن و نظر شمارو بدونم و ازتون راهنمایی بخوام
اوشونم وقتی فهمید که من بوسیدنو دوس ندارم بیخیال شد و اصرار نکرد و اذیتم نکرد
کار خاصی نکرده ولی ثابت کرده که برام خودتشو به اب و اتیش میزنه و مادرمم خبردارن ولی نه با جزییات و دقیق خیلی سربسته و کلی فقط درهمون حد ارتباط من ۱۵ سال و پسره هم ۱۶
پرسمان
پرسشگر محترم! ارتباط دوستانه با نامحرم اگرچه به قصد ازدواج باشد، شرعا جايز نيست. وقتي رابطه رسمي نباشد و مخفيانه باشد، رابطه دوستي بدون ازدواج بوجود آيد، علاوه بر گناه و عدم جواز شرعي عواقب فردي و اجتماعي منفي زيادي دارد. حتی اگر معتقد باشید که بین شما چیزی به وجود نخواهد آمد و جزو محالات است اینگونه نیست و اصلا نمی توان روی این وعده ها حساب کرد. خواهر محترم! • شما هنوز تا حدودی فاصله با ازدواج داريد و اين رابطه عملا به جايي نمي رسد. شما به درستي مي دانيد كه اين رابطه بي سرانجام است و مي تواند آسيب هاي زيادي داشته باشد. بسياري از اين رابطه ها به ازدواج منجر نمي شود. • وابستگي هاي زيادي بين دختر و پسر در اين رابطه ها اتفاق مي افتد كه در صورت منجر نشدن به ازدواج مشكلات جدي برايشان بوجود مي آورد كه عذاب روحي زيادي به دنبال خواهد داشت. • بزرگي مي گفت زن و مرد همچون پنبه و آتش مي باشند و اگر در مجاورت هم قرار گيرند شعله هاي آتش زبانه خواهد كشيد. معمولا دختر و پسر اگر چه مذهبي باشند بخاطر كشش ذاتي كه بين دختر و پسر وجود دارد به تدريج در گناه فرو رفته و پاكي و نجابت خود را از دست مي دهند. • بسياري از اين رابطه ها به درگيري، آبروريزي، منجر مي شود تصور كنيد كه شما مي خواهيد مثلا چند سال با او در ارتباط باشيد بالاخره احتمال اينكه خانواده اش متوجه شوند زياد است و آنوقت ديگر با ازدواج شما مخالفت مي كنند و حتي ادامه رابطه نيز مقدور نخواهد بود. • يكي ديگر از مشكلات در رابطه دختر و پسر تحريك جنسي است. شما در سني قرار داريد كه تحريك جنسي و غريزه جنسي در اوج خود قرار دارد و رابطه داشتن با جنس مخالف تحريك را بيشتر مي كند و اضطراب مداوم خواهيد داشت و اين سلامتي را به خطر مي اندازد. پس پیشنهاد ما این است که تا به عوارض وخیم تری گرفتار نشده اید این رابطه را خاتمه دهید و خودتان را نجات دهید. موفق باشید.
میهمان
سلام و عرض خسخه نباشید من پسری۱۴ ساله هستم به دختری بسیار علاقه دارم دیوانه بار دوسش دارم دختر۱۳ونیم سالشه من تا به حال با هیچ کس رابطه دوستی نداشتم با اینکه بسیار پسری خجالتی هستم چندین بار از فاصله ای به حدود ۸متر با او احساسم رو در میان گذاشتم و هیچ جوابی از او نگرفتم از لحاظ چشمی حس میکنم وقتی نزدیک ش هستم بهم خیلی نگاه میکنه الان یه سال هست که بهش علاقه دارم اما جوابی نگرفتم هر راهی رو امتحان کردم و نتیجه نگرفتم به خاطر او اسمون رو به زمین میدوزم ترو قران راهی رو بهم نشون بدید که بتونم بهش برسم خیلی دوسش دارم
پرسمان
برادر محترم! ارتباط شما با ما گویای این است که در صدد انتخاب مسیر صحیح هستید و امیدواریم ما نیز راهنمای خوبی برایتان باشیم. همانطور که در متن مقاله هم مطالعه نمودید، ارتباط دوستانه با نامحرم اگرچه به قصد ازدواج باشد، شرعا جايز نيست. وقتي رابطه رسمي نباشد و مخفيانه باشد، رابطه دوستي بدون ازدواج بوجود آيد، علاوه بر گناه و عدم جواز شرعي عواقب فردي و اجتماعي منفي زيادي دارد و به راستی این سؤال مطرح است که هدف شما از این علاقه چیست و می خواهید به کدام نقطه برسید؟ دوستی یا ازدواج؟ دوستی با جنس مخالف که صحیح نیست! با ازدواج هم فاصله ی زیادی دارید. پس بهترین کار چیست؟ برادر عزیز! • ازدواج شرايط و مقدماتي دارد كه بايد ابتدا آنها مهيا باشد و گرنه عملا ازدواج غير ممكن مي شود. يكي از اين شرايط سن ازدواج است که شما سن مطلوب فاصله ی زیادی دارید و به درستي مي دانيد كه اين رابطه بي سرانجام است و مي تواند آسيب هاي زيادي داشته باشد. بسياري از اين رابطه ها به ازدواج منجر نمي شود. • وابستگي هاي زيادي بين دختر و پسر در اين رابطه ها اتفاق مي افتد كه در صورت منجر نشدن به ازدواج مشكلات جدي برايشان بوجود مي آورد كه عذاب روحي زيادي به دنبال خواهد داشت. • بزرگي مي گفت زن و مرد همچون پنبه و آتش مي باشند و اگر در مجاورت هم قرار گيرند شعله هاي آتش زبانه خواهد كشيد. معمولا دختر و پسر اگر چه مذهبي باشند بخاطر كشش ذاتي كه بين دختر و پسر وجود دارد به تدريج در گناه فرو رفته و پاكي و نجابت خود را از دست مي دهند. • فردي كه چند مورد از اين دوستي ها را تجربه كند سرمايه محبت رواني اش كم شده و بعد از ازدواج نمي تواند رابطه گرم و عاشقانه با همسرش برقرار كند. • بسياري از اين رابطه ها به درگيري، آبروريزي، منجر مي شود تصور كنيد كه شما مي خواهيد مثلا چند سال با او در ارتباط باشيد بالاخره احتمال اينكه خانواده اش متوجه شوند زياد است. • يكي ديگر از مشكلات در رابطه دختر و پسر تحريك جنسي است. شما در سني قرار داريد كه تحريك جنسي و غريزه جنسي در اوج خود قرار دارد و رابطه داشتن با جنس مخالف تحريك را بيشتر مي كند و اضطراب مداوم خواهيد داشت و اين سلامتي را به خطر مي اندازد. پس پیشنهاد ما این است که تا به عوارض وخیم تری گرفتار نشده اید این رابطه را خاتمه دهید و خودتان را نجات دهید. (در صورت نیاز راهکارهای فراموشی او را در مکاتبات بعدی از ما بخواهید).
میهمان
سلام من ۱۵ سالمه و عاشق پسری شدم. و میدانم که او هم نسبت به من بی تفاوت نیست من اوررا خیلی دوست دارم و میخواهم با او اغاز رابطه داشته باشم ایا کارم درست است.
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ اینکه آیا کارتان درست است یا خیر باید دید که آیا شرع و عرف چنین کاری را تایید می کند یا خیر و اینکه این رابطه چه پیامدی می تواند داشته باشد. از نظر شرعی رابطه دوستانه دختر و پسر جایز نیست و معمولا پسرها در این رابطه قصدشان ازدواج نیست و صرفا یک رابطه کوتاه مدت است و ارضای نیازهایشان مهم تر است. اگر هم قصدشان ازدواج باشد به مرور زمان دختر در این رابطه جذابیتش را برای پسر از دست می دهد و این رابطه را قطع خواهد کرد.
میهمان
سلاممن ۸ ماهه وارد یک رابطه با دختر ۱۶ ساله شدم دختره اصرار به رابطه جنسی داره نمیدونم چیکار کنم چی جوابشو بدم ایا باید رابطه جنسی داشته باشم یا نه؟؟
پرسمان
اینکه چرا آن خانم پیشنهاد شرم آور به شما داده دلایل متعددی ممکن است داشته باشد که در هر صورت شما باید مراقب باشید و از ارتباط دوستانه با آن خانم به شدت پرهیز کنید که این گونه روابط سخت جولانگاه شیطان است و ممکن است باعث رسوایی و بی آبروی هر دوی شما گردد. با شرایطی که شما در آن قرار گرفته اید، در شرایط سخت امتحان قرار دارید. حق انتخاب با خودتان است می‌توانید با تأسی و الگوپذیری از انسا‌ن‌های پاک و بزرگی مثل یوسف پیامبر(علیه‌السلام)، ابن سیرین‌ها، رجبعلی خیاط‌ها، شیخ جعفر مجتهدی و دیگرانی که از این آزمون الهی سربلند بیرون آمده‌اند، سعادت ابدی را برای خود برگزینید و یا مثل خیلی‌های دیگر خویشتن را به گناه و آلودگی‌های اخلاقی، آلوده سازید و لباس ذلت و خواری همیشگی را بر تن کنید. انتخاب با خود شماست راه دیگری وجود ندارد.
میهمان
سلام وقت بخیر . دختری ۲۰ساله هستم وتاالان هیچ رابطه ای به عنوان دوست پسری نداشتم .حدود ۸ماهه که پسری ازمن خواستگاری کرده ومیگه۳سال پیش به من علاقه مند شده وتا الان که صبر کرده به خاطر درس خوندن من بود ه.ولی از هر کسی که می پرسم میگن این اقا دختر باز واهل کار نیست در حالی که بخاطر من رفته سرکار و۳ماه مرخصی هم نرفته چون میگه نمی تونم ازت دور باشم واقعا تصمیم درموردش برام سخته اگه میشه کمکم کنید
پرسمان
پرسشگر محترم، در مرحله سختی از زندگی قرار دارید و تصمیم سرنوشت سازی باید بگیرید، به شما حق می دهم مضطرب باشید و نسبت به آینده دلمشغولی داشته باشید. در این شرایط پر استرس و پرفشار، خدا را همیشه یاد کنید و از او زیاد مدد بخواهید تا به همسری لایق برسید. چون خیلی از ناگفته ها و نادیده ها را او می داند. خواهر محترم، 1- در جواب مثبت دادن عجله نکنید و سعی کنید از صفر درصد ذهن و دلتان را کوک کنید و طبق هر مرحله و هر تحقیق این درصد را کم و زیاد کنید. 2- در تحقیقات و خاطرات گذشته و تعریفهای که از خود می کند، سعی کنید تکرارهایی که هر روز در زندگی از خود بروز می دهد، توجه کنید. هر انسانی در زندگی روی یک سیکل تکرار قرار دارد و این سیکل را وقتی شما کشف کنید ، متوجه می شوید همین تکرار در زندگی آینده شما هم رخ خواهد داد. یعنی افکار، رفتار، احساسات، برخوردها، ژست بدنی، نوع نگاه، کلمات، جملات، نحوه ارتباط با دیگران و ... هر انسانی سالها مشخص و تکرار می شوند. پس در تحقیقات سعی کنید آنها را بررسی کنید. مثلا در خاطرات و تحقیقات معلوم می شود که او انسانی زودجوش است و این خصلت زیاد در او دیده می شود، پس این را بدانید که این حالت در زندگی مشترک هم زیاد رخ خواهد داد . 3- با توجه به الان طرف تصمیم بگیرید نه طبق وعده هایی که برای آینده می دهد. وقتی شما سیکل تکرار را کشف کردید، بدانید و باور کنید که این مواردی که در این زمان تکرار می شوند در زمان آینده هم تکرار می شوند. پس ببینید آیا این انسان با این شرایط و تکرارها را می توانید به عنوان همسر بپذیرید. به هیچ وجه به وعده ها توجه نکنید چون نود درصد آنها محقق نمی شوند. خواهر محترم، امیدورام خدا کمکتان کند تا به انتخابی مناسب برسید. برای ارتباط بیشتر از راه های زیر کمک بگیرید: پست الکترونیک admin[at]porseman.com پیام رسان های ایرانی @porseman ربات سروش، بله و گپ @porsemanbot پیامک ۳۰۰۰۱۶۱۹
میهمان
سلام من ۱۸ سالمه و امسال کنکور دارم و کلاس کنکور میرم.مشاورم مرد بود و اصلا پیگیری نمیکرد.بعد وقتی دیدم فایده نداره یکی دوبار رفتم پیش مدیر موسسه چون اون عالی مشاوره میداد.بعد یه مدت مشاورمو عوض کرد و گزاشت با خودش.برام کلاس ریاضی رایگان گزاشت و بهم درس میداد. یه مدت فهمیدم حرفاش عجیبه و بعد فهمیدم بهم علاقه داره.یروز اومد حرفاشو زد و گفت با وضعیت کرونا نمیدونم کنکور کیه و الان گفتم و اجازه بدید بیشتر همو بشناسیم.منم این جریانو به خانوادم گفتم.و به پسره گفتم اگه قراره اشنا بشید لطفا با خانوادم در میون بزارید و ایشونم گفتند من با ازدواج سنتی مخالفم و فعلا من حرفی از ازدواج نزدم چون شمارو نمیشناسم.خلاصه من جواب منفی دادم و گدشت.دوباره بعد چند هفته اومد و ازم خواست که به حرفاش گوش کنم و من بهش گفتم اگه قرار باشه حرف بزنیم به خانوادم میگم و با اطلاع خانوادم باهات میام بیرون اونم قبول کرد و گفت فردا بهشون بگو.به خانوادم گفتم و اونا گفتند برو بهش بگو این قضیه رو ببنده تا بعد کنکورت و به پسره نگو ما میدونیم.منم بهش گفتم و در اخر گفتم این قضیه رو تموم کن تا بعد کنکور و بزار درسمو بخونم اونم قبول کرد. چند روز پیش به بهانه فیلمهای عربی اومد در خونمون و فیلمارو برام اورد.بعد من فکرامو کردم و به خانوادم گفتم اینجوری فکرم درگیر تره بزارید برم حرف بزنم و تمومش کنم بره.اما اونا گفتند از نظر تو تموم میشه اما اون همپنان کش میده و فکرتو بیشتر درگیر میکنه چون الان بین زمین و هواس اما اگه رک بگی نه ممکنه حرفی بزنه و بیشتر ذهن تو رو درگیر کنه.منم قبول کردم.اما لازم دونستم با شماهم درمیون بزارم. در واقعا خانواده پسره انگار زیادد اوکی نیستند.پدر و مادرش جدا زندگی میکنند.اخلاق خودش خوبه ولی حس میکنم همش تو فکر خودشه که بگه من چی میخوام.حالا ممنون میشم راهنماییم کنید که چیکار باید بکنم
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ در مورد شرایط تان اولا شما برای کنکور آماده می شوید و این بحث ها تمرکز شما را از بین می برد و احتمالا چه پاسخ منفی بدهید یا مهلت بگیرید با دیدن او فکرتان درگیر خواهد شد و او نیز ممکن است هر روز یک حرفی بزند. نکته دوم تناسب شماست که به نظر می رسد بالا نیست. او صحبت از رابطه دوستی می کند بدون اینکه به ازدواج فکر کند. در واقع او اصلا از شما خواستگاری نکرده بلکه پیشنهاد دوستی داده است. خانواده اش از هم پاشیده ولی به نظر می رسد ارزش های خانواده برای خانواده شما مهم است. اینها تفاوت است. با این بحث ها احتمال اینکه با او ازدواج کنید بالا نیست زیرا او انگیزه قوی برای ازدواج ندارد و معمولا پیامد این روابط تنها یک دوستی کوتاه مدت است. حتی می توانید کلاس کنکورتان را تغییر دهید تا ذهن تان متمرکز باشد.
میهمان
سلام من ۱۸ سالمه و کلاس کنکور میرم.پشتیبانم مرده و همیشه حضوری به همه مشاوره میداد. توی اموزشگاه فقط برای من کلاس ریاضی گزاشت بطور رایگان و بهم ریاضی درس میداد.یه مدت غیر مستقیم تو چت بهم حالی میکرد که دوسم داره ولی بخاطر کنکور چیزی نمیگه.بعد یه روز اومد گفت من خیلی صبر کردم تا بعد کنکوور اما با وضعیت کرونا معلوم نیست کی کنکوره و من حس میکنم دوستون دارم و اجازه بدید باهم صحبت کنیم برا اشنایی و بریم بیرون.من به خانوادم گفتم و بعد به اون پسره گفتم که اگه قرار به آشناییه بهتره از طریق خانواده اقدام کنید و من اهل روابط بی هدف نیستم.یکم حرف زدیم و بعد رک گفت که لزوما رابطه نباید هدف داشته باشه مثل هزارتا رابطه دیگه.و من هنوز حرفی از ازدواج نزدم چون ممکنه بفهمیم به درد هم نمیخوریم و اگه خانواده ندونه زودتر بشه قضیه رو جمعش کرد.. من قبول نکردم.بعدش گفت اگه خواستی میتونی مشاورتو عوض کنی. من هنوز اقدامی نکردم.خانوادم میگند عوض نکن.فقط مشاوره بگیر و بعد کنکورم بلاک. اما من خودم نمیدونم کدوم بهتره؟از نظر شما مشاورمو عوض کنم بهتره یا نکنم؟و چیزی که حرصم میده اون پسر از حقوق زن و روشنفکری حرف میزنه ولی هنوز نفهمیده که احساسات و.. زن با ارزشه .دلم میخواد بهش بگم اینا نشونه روشنفکری نیست
پرسمان
خواهر گرامی از اعتماد و ارتباط شما با این سامانه سپاسگزاریم. قبل از هر چیز اقدام شما برای مطرح کردن موضوع با خانواده و دادن جواب منفی به ارتباط دوستانه با این آقا را تحسین می کنیم. این عمل شما نشان دهنده بلوغ فکری شماست. با توجه به توصیفی که از این آقا کرده اید به نظر می رسد وی فقط بدنبال دوستی و سوءاستفاده از شماست و با ادامه این رابطه به هر شکلی ممکن است این امکان برای وی فراهم شود. لذا ادامه رابطه را به صلاح شما نمی دانیم. چنانچه امکان تغییر مشاور برایتان وجود دارد شاید بهتر باشد مشاور تحصیلی تان را عوض کنید. در غیر این صورت اگر ناچارید با همین آقا ادامه دهید از ملاقات حضوری با وی به تنهایی به شدت اجتناب کنید و در جلساتی که با وی دارید به همراه یکی از اعضای خانواده تان حضور داشته باشید تا امکان هر نوع سوءاستفاده از وی سلب شود. در فضای مجازی نیز مراقب صحبتهایتان باشید و اگر به هر نحوی باز هم ابراز علاقه کرد و یا صحبتهایی غیر از موارد درسی داشت با شدت برخورد کنید و بگویید به هیچ وجه اهل چنین ارتباطاتی نیستید و روابطتان باید فقط در حد مشاوره تحصیلی باشد.
میهمان
سلام من یه دختر ۱۶ساله هستم حدود یه سال باپسری۲۱ساله دوست بودم و قصد ازدواج داشتیم ولی الان بعد یه سال میگه حوصله هیچکسو ندارم و میخام بمیرم من از دوستش هم پرسیدم اونم گفت نمیدونم چش شده وحالش خوب نیس میشه بگین من الان چیکار کنم؟
پرسمان
ضمن تشکر از ارتباط شما خواهر گرامی امیدوارم راهنمای خوبی برای تان باشید و پاسخ به سوال شما باید عرض کنیم همانطور که در متن مقاله مطالعه فرمودید روابط دختر و پسر به دلیل عدم شناخت و به دلیل رعایت نشدن مسائل شرعی در این روابط اشکالات زیادی را متوجه می‌شود و بسیاری از پسران در این روابط است ازدواج با فرد مقابل را ندارند و بعد از سوء استفاده او را رها می نمایند و به سراغ دیگری می‌روند بنابراین این موضوع را به فال نیک بگیریم که و ارتباط خود را با شما قطع کرده و بی‌حوصله شده است و اکنون فرصت بسیار خوبی است که شما نیز از این دل بکنید درست است که یک سال با او در ارتباط بوده اید اما از این مطلب غافل نشوید که این ارتباط به لحاظ شرعی و به لحاظ قانونی مورد تایید نیست و شما را با مشکلات متعددی مواجه خواهد کرد از جمله این مشکلات بی حوصلگی انزوا و احساس تنهایی شدید بعد از جدا شدن است. بنابراین بهتر است خود شما به این ارتباط پایان دهید و آینده و ازدواج موفقی را برای خود رقم بزنید. همواره بیاد داشته باشید که حتی اگر فردی تمام و کمال در فضای مجازی و یا در فضاهای واقعی به شما ابراز علاقه نمود تنها راه این است که او را برای خواستگاری رسمی توسط خانواده‌اش دعوت کنید و از هرگونه ارتباط مستقیم با او خودداری کنید زیرا موارد بسیار متعددی را مشاهده نموده ایم که دخترانی به خاطر سادگی و ندانستن خیلی از مسائل وارد وادی این ارتباطات شده و در نهایت با آسیب های متعددی روبرو شده اند بر این اساس اگر همین فرد مورد نظر نیز مجدداً به شما ابراز علاقه نمود توصیه می کنیم به هیچ عنوان با او رابطه برقرار نکنید و به او بگویید که اکنون وقت ازدواج به شما نیست و در آینده ها انشاالله برای ازدواج موفق با شما می‌تواند از طریق خانواده اش اقدام نماید. در صورت نیاز راهکارهای فراموشی فرد مورد علاقه را از ما بخواهید. موفق باشید.
میهمان
سلام خسته نباشید من دختری ۱۳ساله هستم و عاشق پسر دوست بابام شدم که ۲۵ساله است از بدونم اونم منو دوست داره
پرسمان
پرسشگر گرامی، دل و عقل دو منبع برای رفتارهای انسان هستند. که گاهی در مقابل هم قرار می گیرند یعنی دل چیزی می گوید و چیزی می خواهد و عقل چیز دیگری و مدیون بودن به دل بهتر از مدیون بودن به عقل است. دل کور است و به غیر از خودش به کسی فکر نمی کند ولی عقل به همه فکر می کند حتی دل و سعی می کند کمترین ضربه به دل نیز وارد شود. وقتی عقل می گوید دختر به پسر ابراز علاقه نکند به فکر دل است که خدای ناکرده با پاسخ منفی پسر دل ضربه سنگین تری نخورد و شکست عاطفی پیش نیاید. اگرچه ظاهرا شما ضربه عاطفی نخورده اید و افراد با هم فرق دارند. ولکن پیامدهای احتمالی این کار زیاد است و ممکن است ابراز علاقه با واکنش منفی او روبرو شود و دختر صدمه ببیند. شما اگر واسطه مطمنی دارید می توانید از او بخواهید که بصورت غیر مستقیم که نفهمد این پیشنهاد از ناحیه شماست با او صحبت کند و از قصد ازدواج بپرسد و اگر قصد ازدواج داشت شما را معرفی کند.
میهمان
سلام من ۱۳ سالمه حدود چند سال پیش وقتی ۷ سال داشتم به پسر داییم گفتم می خوام در آینده باهاش ازداج کنم اونم رفت به مامانش گفت من خیلی ناراحت شدم از وقتی گفته از هم خجالت می کشیدیم و حتی به هم نگاه نمی کردیم تا اینکه ۱۳ ساله شدیم تا همین الان فقط من احسایاتم رو بهش بروز میدادم تا تابستان نمیدونستم دوستم داره یا نه این سال تابستان مامانم رفته بود مسافرت با بابام منم رفته بودم خونهی پسر داییم اینا اینم بگم اون خیلی شوخ هستش
پرسمان
با سلام و احترام خدمت شما خواهر محترم! انتخاب همسر بايد بر اساس ملاك ها و معيارهاي صحيح و عقل پسند باشد. كسي كه مي خواهد ازدواج كند ابتدا بايد ببيند آمادگي و موقعيت آن را دارد يا نه، سپس در مورد ويژگي هاي همسر آينده اش فكر كند و معيارهاي اصلي را كشف كند؛ در مرحله سوم بايد بكوشد تا افرادي را در نظر بگيرد كه بهترين و بيشترين معيار همسر خوب را دارا هستند. اين سه مرحله از اصول اساسي ازدواج است و بايد رعايت شود. ما در مورد شما خواهر محترم به نظر می رسد فکر به ازدواج در این سنین و ایجاد علاقه نه تنها به شدت برای روح و روان شما مضر است بلکه موجب می شود به سمت یک ازدواج ناپخته و نسنجیده حرکت کنید. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان سعی کنید رابطه خود با او را فعلا فراموش کنید و حساسیت خاصی از خود نشان ندهید. آنچه در گذشته گفته اید نیز یک احساس کودکانه بوده و الان با عاقلتر شدن شما جای بررسی دارد. هر موقع در سن ازدواج قرار گرفتید به موارد آن نیز می توانید فکر کنید ولی درگیری ذهنی در این شرایط به صلاحتان نیست. توصیه می کنیم در شرایط برخورد با پسردایی تان عادی باشید و مانند دیگر فامیل با او رفتار نمایید و نگذارید ذهنتان جهت گیری داشته باشد. موفق باشید.
میهمان
سلام.من دختر ۱۳ ساله هستم که از یه پسر ۱۴ ساله خوشم اومده.اون پسر عمومه بعضی اوقات رفتار های بد میکنه.ما می خواهیم ازدواج کنیم.اما اون یه بار باهام قهره.خداییش خیلی سکسیه...میگم لب بگیریم نمیگیره.یه بار نزدیک بود لب بگیریم که نشد. مریم هستم از رشت.
پرسمان
دخترم پیدایش مسئله عشق و علاقه در سنین نوجوانی و جوانی نسبت به جنس مخالف تا حدودی طبیعی است؛ چرا که این مسئله یک فرایند طبیعی و خدادادی است که معمولاً برای دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی به خاطر فعل و انفعالات خاصی که در بدن انسان به خاطر رسیدن به دوران بلوغ به وجود می آید، رخ می دهد تا آنان را به تدریج برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آماده سازد؛ بنابراین اگر علاقه خاصی در وجود شما نسبت به جنس مخالف ایجاد شده، اصلاً و ابداً چیز عجیبی نیست. منتها آنچه ما با آن مخالفیم بها دادن زیاد به چنین مسئله ای و برقراری رابطة دوستانه با جنس مخالف است؛ اگر این گونه عشق و علاقه های غریزی نسبت به جنس مخالف تبدیل به عشق و علاقه کور و بی ضابطه گردد و یا باعث شکل گیری روابط دختر و پسر و دوستی پنهانی آنان و پیدایش وابستگی روانی، دل مشغولیت های افراطی و مشکلات دیگر گردد و یا موجب شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده شود در هر صورت، مشکلات عدیده ای را برای دختران و پسران و خانواده آنها ایجاد خواهد نمود. همچنین لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید كه رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داراي چه حكمي است. اين نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي كرده است؛ زيرا عفت عمومي جامعه با اينگونه روابط آسيب جدي مي‎بيند، پايه‎هاي ازدواج و خانواده سست مي‎شود و صدها مفسده اخلاقي براي دختر و پسر و جامعه دارد. لذا خواهر محترم! توصیه ما این است که به احساس خود در اين سنين نوجواني نبايد اطمينان كنيد. زیرا نوجوانی مانند شما در اين سنين دچار خيالات بسيار قوي اي نسبت به جنس مخالف است و به تجربه ثابت شده عشق هايي كه در اين سن ايجاد مي شوند نه واقعي هستند و نه پايدار و بيشتر ناشي از غليان احساس هستند. بايد سعي كنيد از دلبستگي در اين سن پرهيز كنيد و به خودتان فرصت بدهيد تا قدري عاقلانه تر با مسايل مهم زندگي مانند ازدواج برخورد نماييد. ازدواج يكي از مهمترين حوادث زندگي انسان است و نقش مهمي در سرنوشت، سعادت و خوشبختي و همچنين ناكامي و شقاوت انسان دارد لذا بايد با دقت كافي همهء جوانب مسئله مد نظر قرار گيرد و غفلت از هر بعدي از ابعاد اين مسئله مي تواند پيامدهاي ناگوار و جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد. از نظر ما و با توجه به تجربیات گذشته مان این علاقه ها راه به جایی نمی برد و فقط فکر و ذهن را درگیر می کند و بیشترین آسیب ها در این روابط متوجه دختر می شود. بنابراین بهتر است هرگونه رابطه ای را با ایشان قطع کنید تا به پختگی کامل برسید و زمان ازدواج شما فرا برسد، آنگاه با توجه به معیارهای یک همسر مناسب در مورد وی تصمیم بگیرید.
میهمان
سلام من ۱۴سالمه من اصلا تمایل به دوستی های دخترو پسر نداشتم ولی وقتی دیدم دوستام از پسر توی مدرسه حرف میزنن و بهم گفتن تو عقب مونده هستی ذوست پسر نداری منم گفتم حالا اشکال نداره یکدفعه و تابستان امسال پاذک محلمون با پسری آشنا شدمو بهم شماره داد و باهاش دوست شدم و بهش علاقه مند شدم و به بیشتزر دوستام گفتم چون فکر نکنند از دنیا عقبم اون پسرم ۱۴سالش بود و طولی نکشید که همه مخلمان از قضبه خبر دار شدن و حرف من سر زبون ها افتاد حتی مادر دوستام و یکیشونم میخاد بیاد به مامان یا خالم بگه و شمارمم پخش شد و مزاحمت برام شروع شد از دوستای اون پسره من خیلی میترسم بیاد اون خانومه له مادرم یا خالم بگه چونن نابود مبشم اگه میدونستم مادرم دعوام نمیکنه یا منو تنبیه نمیکنه خودم بهش میگفنم و ازش کمک میخاستم ولی اینجوری نیست اگه خالمم بفهمه لدتر من از خدا معذرت خاستم و توبه کردم اون خانمه ه میخواد بیاد مامان دوستم بود چون دوستم عاشق یکی از دوست های دوست پسرم شده
بود و میخاست باهاش دوست بشه و مامانشم فهمید حالا اگ به مادرمدیا خالم بگه نابود میشم لطفن کمکم کیند چون این موضوع رو نمیتونم به هیچکی بگم
پرسمان
پرسشگر گرامي، از اعتمادتان به اين مركز از شما تشكر مي كنيم. رابطه با نامحرم از نظر شرعي جايز نيست و عواقب زيادي به دنبال دارد كه يكي از اين پيامدهاي منفي همين مشكلي است كه الان دچار آن هستيد و دائما ترس دارید که خانواده شما از این قضیه با خبر شوند. در چنین شرایطی اصلا نباید این ارتباط را ادامه دهید و به هیچ وجه نه به زنگ و نه به پیام مزاحمین تلفنی پاسخ ندهید تا مدتی از این موضوع بگذرد و اوضاع بهتر شود. پرسشگر گرامي؛ بهتر است بدانيد از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفي دختر و پسر نامحرم بدون جاري شدن صيغه محرميت، به هر شكلي ( حضوري، مكاتبه اي، تلفني و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج و ...) گناه است و اشكال دارد و تبصره بردار هم نيست؛ و اين بدين معني است كه اينگونه رابطه مورد رضايت خداوند نيست و چه آسيبي براي يك مسلمان، بالاتر از نافرماني خدا وجود دارد. البته شايان ذكر است كه ارتباط علمي يا كاري دختر و پسر در حد ضرورت، با رعايت حدود الهي و شرعي اشكال ندارد ولي در اينجا هم بايد مراقب بود كه اين ارتباط شكل عاطفي به خود نگيرد. همچنين روابط بي چهارچوب دختر و پسر، پيش از ازدواج، داراي پيامدهاي بسيار آسيب زايي است که حتی ممکن است آینده شما را به خطر بیندازد. پس از همین لحظه ارتباط را کامل قطع کنید و گوشی را کنار گذاشته و کاملا بی توجه شوید و به درس و امور روز مره مشغول شوید. موفق باشید.
میهمان
سلام من ۱۵سالمه و عاشق ی پسر۱۸ساله شدم ما چن ماهه با همیم من تقریبا ی هفتع رفتم کربلا تو اون مده اون با دوست صمیمیم دوس شد من نمیدونستم ولی بعد مدتی دوستم بهم زنگ زد و همه چیو بهم گف منم با دوستم رابطمو خراب کردم رفتم به اون گفتم اولش انکار کرد ولی بعدش همه چیو گف بهش گفتم چرا این کارو کردی گف کمبود محبت داشتم منم چیزی نگفتم ی چن وقتی باهم حرف نزدیم ولی بعد مدتی دوباره بهم پیام داد کلی معذرت خواهی کرد و پشیمون بود منم چون دوسش داشتمو دارم قبول کردم الان با همیم ولی تاحالا هیچوقت درخواست چیزی ازم نخواستع
پرسمان
دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، گفتنی است که در متن ارسالی شما به سؤالی اشاره نشده؛ بنابراین به ذکر این نکات اکتفا می کنیم که «به آینده فکر کنید». عمر افراد از زماني شروع مي شود که اختيار سرنوشت خويش را در دست مي گيرند‌؛ لذاست که همواره باید کوشيد آنچه را دوست داريم، بدست آوريم وگرنه مجبوريم آنچه را بدست مي آوريم دوست داشته باشیم. حال از خود بپرسید، شما چه چیزی را دوست دارید (دوست دارید همسر آینده تان چگونه شخصیتی داشته باشد): پاک، صادق یا ...؟!!! یادتان باشد که ازدواج توافقی است برای گذراندن آینده باهم. همواره خواسته‌ها و آرزوهایتان را در نظر داشته باشید و از واقعیت های خود و طرف مقابل غافل نشوید تا اطمینان یابید هر دوی شما در این مسیر می توانید باهم و در کنار هم باشید.
میهمان
سلام من ی دختر ۱۵ساله هستم من ازطریق دوستم با پسرداییش که ۱۶سالش بود آشنا شدیم البته این پسره چندتا دوست دختر داشته دختر می خواست بره کانادا اینم گفت اگه برگردم باهاش دوست نمیشم بعدترسید که تنها بمونه به دختر عمش گفت دختر عمشم عکس من و خواهرم و بهش نشون داد اون از من خوشش اومد اون پیام دادو گفت حرف بزنیم اگه از هم خوشمون اومد باهم دوست بشیم ماباهم حرف زدیم و از هم خوشمون اومد اما من گوشیم خیلی قدیمیه و اینستا و واتساپ و ..... نداشتم بهش گفتم اونم قبول کرد بعد یه چندروزگذشت تا من تونستم تو تبلتم واتساپ نصب کنم بهش گفتم اونم اوم تو واتساپ یه چند روزی بود باهم حرف میزد وقتیم که بحثمون میشدو اون مقصربود من باید معذرت خواهی میکردم اونم بایه ok جواب منو میداد بعد یه سری دعوامون شد نه من پیام دادم نه اون خیلی وقت گذشت تا مدرسه ها باز شدو از دختر عمش پرسیدم گفت رفته سراغ دوست دختره قبلیش خیلی ناراحت شدم و کارم هرشب شده بود گریه کردن از دختر عمش شنیدم گفت این هرروز با یه دختره حتی عکس دوست دختراشم بهم نشون میداد عکس ی دوست دخترش و دیدم تو پارتی بودن دستشو انداخته بود گردنه دختره یه عکس دیگشم دیده بود با یکی دیگه از دوست دختراش بعد من یه آدمیم که اگر کسیو از ته قلبم دوست داشته باشم هر کاریم بکنه بیشتر عاشقش میشم همشم عکس خودشو دوست دختراش جلو چشممه الان نمیدونم چی کار کنم نمیتونم فراموشش کنم میشه راهنماییم کنید لطفا
پرسمان
خواهر ارجمند نيازهاى عاطفى و غرايز ديگر در ايام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مى‏دهد كه البته اين يك امر طبيعى و غريزى است و كمتر مى‏توان راهى براى گريز از آن پيدا كرد. آنچه در اين مقوله اهميت دارد، كنترل عقلايى بر احساسات و پرهيز از مخاطراتى است كه ممكن است فرد را به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد. اما می خواهم از شما بپرسم که هدف شما از برقراري ارتباط با جنس مخالف چیست؟ آیا منظورتان ازدواج است يا صرف دوستي با او؟ اگر مقصودتان ازدواج است که بدون شک این پسر معیارهای لازم برای یک همسر مناسب را ندارد. اما اگر منظورتان دوستی است باید گفت رابطه دوستانه با نامحرم، بدون عقد شرعي، از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي کرده است. گذشته از آن اینگونه روابط عواقب و پیامدهای بعضا جبران ناپذیری دارد که زندگی حال و آینده دختر و پسر (و بویژه دختر) را تحت الشعاع قرار داده و مشکلات فراوانی برای آنها به بار می آورد. لذا بهترین و درست ترین راه ترک اینگونه روابط است و شما نیز بهتر است برای فراموش کردن این پسر و بازگشت به زندگی عادی تلاش کنید. در صورت تمایل می توانید از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید تا بطور مفصل در اینباره صحبت کنیم. ** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹ ** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx ** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org ** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
میهمان
سلام من یه دختر ۱۲ ساله هستم که با پسر ۱۳ ساله دوست شدم ما خیلی وقته که با هم هستیم ولی مامان و بابا هیچ کودوم مون خبر ندارن.ما باید چجوری به اونا بگیم لطفا راهنمایی مون کنید
پرسمان
دخترم پیدایش مسئله عشق و علاقه در سنین نوجوانی و جوانی نسبت به جنس مخالف تا حدود زیادی طبیعی است؛ چرا که این مسئله یک فرایند کاملاً طبیعی و خدادادی است که معمولاً برای دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی به خاطر فعل و انفعالات خاصی که در بدن انسان به خاطر رسیدن به دوران بلوغ به وجود می آید، رخ می دهد تا آنان را به تدریج برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آماده سازد؛ بنابراین اگر علاقه خاصی در وجود خود نسبت به جنس مخالف ایجاد شده، اصلاً و ابداً چیز عجیبی نیست. منتها آنچه ما با آن مخالفیم بها دادن زیاد به چنین مسئله ای و برقراری رابطة دوستانه با جنس مخالف است؛ اگر این گونه عشق و علاقه های غریزی نسبت به جنس مخالف تبدیل به عشق و علاقه کور و بی ضابطه گردد و یا باعث شکل گیری روابط دختر و پسر و دوستی پنهانی آنان و پیدایش وابستگی روانی، دل مشغولیت های افراطی و مشکلات دیگر گردد و یا موجب شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده شود در هر صورت، مشکلات عدیده ای را برای دختران و پسران و خانواده آنها ایجاد خواهد نمود. اساساً در دین مقدس اسلام روابط دختر و پسر نامحرم از حساسیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که ارتباطات آزاد و خارج از چارچوب های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی سبب پیدایش آسیب های فراوانی برای دختران و پسران گردیده است، به همین خاطر در دین مقدس اسلام با توجه به حساسیت قضیه و برای جلوگیری از ارتکاب گناه، روابط دختر و پسر نامحرم ممنوع شده است تا دختران و پسران از این رهگذر خطرآفرین دچار آسیب و دردسر نشوند. به هر حال، از آنجا که معمولاً ارتباط با جنس مخالف جولانگاه شیطان است و آسیب های متعددی به همراه دارد، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. شما نیز بهتر است از هرگونه ارتباط دوستانه با جنس مخالف پرهیز کنید تا آسیبی متوجه تان نشود.
میهمان
سلام من دختری ۱۶سالم خیلی وقته عاشق یه پسر۱۸ساله شدم قبلا ما باهم ۴ماه رابطه داشتیم ولی وقتی بابام فهمید من رابطه رو بهم زدم .اما بعد از ۳ماه خیلی دم براش تنگ شده بود ودوباره تورابطه برگشتم .احساس میکنم خیلی علاقم نسبت ب قبل بیشتر شده خیلی بهش وابستم نمی تونم دوریشو تحمل کنم .خونوادش از رابطه ی ما خبر دارن وگفتن بعد ازاینک درسش تموم شد میان خاستگاری .ولی من میترسم ازاینکه خونوادم راضی نشن ودلیل الکی بیارن وبنظرتون من الان با این وابستگی شدیدی ک بهش دارم تا آخر پاش وایستم یا دوباره رابطه رو بهم بزنم اون خیلی منو دوست داره خیلی بهم وابستس حتی ب خاطر من با خونوادش دعواکرده .
پرسمان
ابتدا اين را بدانيد كه رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داراي چه حكمي است. اين نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي كرده است؛ زيرا عفت عمومي جامعه با اينگونه روابط آسيب جدي مي‎بيند، پايه‎هاي ازدواج و خانواده سست مي‎شود و صدها مفسده اخلاقي براي دختر و پسر و جامعه دارد. خواهر محترم! به احساس خود در اين سنين نوجواني و جواني نبايد اطمينان كنيد.زیرا نوجوانی چون شما در اين سنين دچار خيالات بسيار قوي اي نسبت به جنس مخالف است و به تجربه ثابت شده عشق هايي كه در اين سن ايجاد مي شوند نه واقعي هستند و نه پايدار و بيشتر ناشي از غليان احساس هستند. بايد سعي كنيد از دلبستگي در اين سن پرهيز كنيد و به خودتان فرصت بدهيد تا قدري عاقلانه تر با مسايل مهم زندگي مانند ازدواج برخورد نماييد. ازدواج يكي از مهمترين حوادث زندگي انسان است و نقش مهمي در سرنوشت، سعادت و خوشبختي و همچنين ناكامي و شقاوت انسان دارد لذا بايد با دقت كافي همهء جوانب مسئله مد نظر قرار گيرد و غفلت از هر بعدي از ابعاد اين مسئله مي تواند پيامدهاي ناگوار و جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد. بنابراین باید با دقت در مورد احساسات و علاقه ای که به او دارید فکر کنید که چرا با اینکه این فرد معیارهای کافی برای ازدواج را ندارد ولی باز هم شما به او علاقه دارید و می خواهید با او باشید؟! از نظر ما و با توجه به تجربیات گذشته مان این علاقه ها راه به جایی نمی برد و فقط فکر و ذهن را درگیر می کند و بیشترین آسیب ها در این روابط متوجه دختر می شود.
میهمان
سلام پسری ۱۷ ساله ام درس خون شاد و پایه ی همه جور شوخی هم هستم نسبتا مدرسه ی ما نزدیک چند تا مدرسه ی دخترونه هست از اول سال تا الان وقتی دخترا رد میشن سر به سرم میزارن و تا حالا پیشنهاد دوستی داشتم اما متاسفانه خودم احساس میکنم اعتماد بنفس پایینی دارم و نمیدونم چیکار کنم
چند هفته ای میشه که یکی از این دخترا بهم گیر داده و خواستار دوستی یه روزی وقتی تنها بودم بیرون بعد از مدرسه دوباره بهم درخواست داد ولی محل ندادم چون حال و حوصله ی رل زدن رو دیگه ندارم
اما نمیدونم شماره ی منو از کجا گیر آورده و هی تماس و زنگ میزنه تا جایی که در روز ۵ ۶ بار زنگ میزنه و از اون طرف هم هی پیام میده
من بهش گفتم که دیگه حال رل زدن با هیچ دختری رو ندارم ولی دست بردار نیس
میخوام بدونم چطوری بفهمانم بهش که جدی ام و نمیتونم باهاش دوست شم
خیلی ممنون میشم از پاسخ تون
پرسمان
دوست گرامی، سلام؛ این جای بسی خوشحالیست که مخاطبان خوب و با ایمانی مثل شما داریم. اولا تصمیم درستی گرفته اید و این روابط علاوه بر اینکه شرعا حرام هستند، صدمات زیادی هم به دختر و پسر وارد می کنند. ولکن اگر می خواهید او شما را رها کند باید با جدیت و با صراحت پاسخ او را بدهید. او ممکن است راجع به شما دچار سوء تفاهم شده باشد مثلا اینکه رودربایسی می کنید، خجالتی هستید یا ناز می کنید. اگر با صراحت و قاطعیت و حتی گاهی کمی بالا بردن صدا به او بگویید که تمایلی به او ندارید و از این روابط بدتان می آید و دست از سر شما بردارد. احتمالا متوجه می شود که قضیه جدی است و دچار سوء تفاهم نمی شود.
میهمان
من یک پسر ۲۴ ساله هستم ۴ ساله با دختری دوست شدم و توی دوستی براش هیچی کم نذاشتم به علت اینکه به مادرش ارتباط مارا گفت ما هم قصد ازدواج داشتیم ولی مادرش قبول نکرد و دختر بعد از ۴ سال مرا ول کرد و به حرف مادرش گوش داد میخواستم بدونم با مادرش صحبت کنم حرف دلمو بگم که دختر رو سمت خودم برگردونم واقعا فراموش نشدنیه این رابطه منو بلاک نکرده فقط میگه پیام نده چون مادرش براش مهمه اینه حرف چیکار کنم ؟؟؟
پرسمان
اگرچه ازدواج حق مسلم شماست و شما می توانید برای ازدواج خودتان رأساً اقدام کنید و هر دختری را که برای ازدواج می پسندید از وی خواستگاری کنید، اما برای اینکه زودتر به نتیجه برسید توصیه می شود که به رسم و رسومات عرفی در این قضیه کاملاً پایبند باشید و تا آنجا که مقدروتان است خودتان مستقیماً خواستگاری نکنید و به طرف مقابل تان ابراز علاقه نمایید؛ چون برخی از خانواده ها خصوصاً خانواده های متدین و اصل و نسب دار پیشنهاد شما را نوعی بی احترامی و توهین به خود فرض خواهند کرد و ممکن است این مسئله سبب شکل گیری ذهنیت منفی نسبت به شما شود و از ازدواج با شما منصرف شود. توصیه می شود با اتفاق و همراهی خانواده ها به خواستگاری بروید و با این شیوه ضمن ارج نهادن به دختری که شما قصد ازدواج با او را دارید، از مجرای خانواده خواسته خود را پیگیری نمایید.
میهمان
سلام من یک پسر ۲۴ سالم تابه حال دوست دختری نداشتم از اینکه برم جلو به یک دختر پیشنهاد دوستی بدم میترسم کلا از دختر میترسم برم جلو چیکار کنم از اینم میترسم مامور یا مردم بریزن سرم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
پرسمان
اگرچه ارتباطات دختر و پسر در صورتی که باعث تهییج جنسی و روابط گناه آلود نشود و در چارچوب های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی قرار بگیرد به خودی خود حرام نیست، اما چون معمولاً این گونه ارتباطات جولانگاه شیطان است، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. اگر همۀ مردم راه را اشتباه بروند، دلیل بر این نمی شود که ما هم اشتباه برویم!؟ اسلام كه یك مكتب جامع است و مى خواهد دختران و پسران، مردان و زنان مسلمان، از یك طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاك داشته باشند تا بتوانند قله های رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند؛ بنابراین با حساسیت ویژه، اما واقع بینانه و لحاظ كردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ، قوانین و احكامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع كرده است. از جمله آن احكام، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. اینها همه به سبب این است كه اسلام از جانب كسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است كه خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است؛ بنابراین هر عاملى كه موجب تحریك انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى، صدمه وارد كند، موردتأیید اسلام نیست. اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شكل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود . به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنكه دختر و پسر(به خصوص دختران) بخواهند، در شرایطی قرار می گیرند كه حتی ارادة خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خودداری كنند و ناخودآگاه و بی آنكه كه بخواهند، كم كم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند و زمانی متوجه می شوند كه كار از كار گذشته است، یعنی با فراهم شدن شرایط دیگر، ارادة جلوگیری بسیار سخت و دشوار است. به خصوص آنكه پسران فریب كار و متاسفانه حرفه ای در فریب دختران جوان در این موارد، شیاد و تردست هستن، پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست؟ به همین خاطر در اسلام حتی خلوت كردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مكانی كه رفت و آمد نباشد، حرام و گناه است. در آخر اینكه مگر غیر از این است كه تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است؟ و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده، بلكه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود. بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است، شما درباره طلاق ها، فسادهای جنسی، اعتیاد و افسردگی ها مقداری تحقیق کنید، ببینید نقطه شروع این نابسامانی ها از کجا بوده؟ بسیاری از آنها با یک نگاه ساده یا یک ارتباط کلامی یا پیامکی کوچک با نامحرم شروع شده و به تدریج به ایجاد محبت و عشق و مشغول شدن فکر انجامیده و در انتها به قرار و مدار و... . با این اوصاف، هیچ مجوز و راهی برای برقراری رابطه دوستانه بین دختر و پسر وجود ندارد و شما نیز برای پیشگیری از آسیب های احتمالی می بایست چنین هوسی را از سر خویش بیرون کنید تا آسیبی متوجه شما نشود.
میهمان
سلام من دختری ۱۵ ساله هستم الان ۵ ماهه با یکی رل زدم خیلی همدیگرو دوس داریم چن بار واسه اینکه امتحانش کنم باش کات کردم ولی از اونجایی ک مامانم همه چیرو میدونست زنگ میزد و التماس میکرد ک من برگردم همه اقوامش با خبر هستن از رابطع ما مال منم همینطور بعد حالا میگ دیگ از جق زدن خسته شدم و باید تو باهام رابطه دهانی داشته باشی حالا من عوارضشو خوندم وحشت زده شدم باید چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید
پرسمان
تمايل به جنس مخالف در پايان سنين نوجواني و اوايل جواني شكل مي گيرد و امري طبيعي است و پايه هاي ازدواج دختر و پسر را در آينده مي سازد؛ اما در اين راه بايد ملاحظاتي را در نظر بگيريد تا دچار آسيب دنيوي و اخروي نگرديد. بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و ...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط بي چهارچوب با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين (به خصوص دختر) در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است. خوب است بدانید عاشق، در همه جاي دنيا، فردي متعهد است؛ مطمئن باشيد اگر پسري به دختري علاقه مند باشد، هر چه سريعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاري مي كند معيار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما اين است : «خواستگاري رسمي پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسري كه اينگونه اقدام كند، سه پيام را مي رساند : 1- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و مي خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه از او خواستگاري رسمي نمي كرد. 2- مسئوليت پذير است و مي خواهد زير بار تعهد زندگي مشترك برود. 3- هوس باز و عياش نيست، در غير اين صورت به خواستگاري رسمي نمي آمد و دست به روابط پنهاني و بي تعهد مي زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهايش مي كرد. هر پسري راهي غير از اين برود، نمي شود به احساس و عشقش اطمينان كرد؛ بنابراین تا زماني كه به نقطۀ مطمئني نرسيديد، علاقه به وي را در دل نپرورانيد و رابطه را برای همیشه قطع کنید.
میهمان
سلام من دختری ۱۴ساله هستم من به یک مهمونی دعوت میشم ودوستم روهم باخودم بردم مادرمون هم باهامون بودن اون یک فامیلی داره که باهم رابطه دارن اون پسر هم با دوستش میاد برگشتنه ما تو ماشین اونا نشسته بودیم اون اول زیاد به من توجه نمیکرد بعد یه مدت هی شروع کرد باهام صحبت کردن بهم درخواست دوستی داد من قبول نکردم اون باز هم به دوستم گفت من از مادرمـ مشورت گرفتم مادرم اجازه داد وگفت من خودم هر جا بخوای بری باهاش میبرمت من بار اولم بود که وارد رابطه میشدم ما از هم کمی دور بودیم اون بد نبود ولی بی ادب بود احساس میکردم بهم اعتماد نداره اون برام به پا گزاشته بود ومادرم وحتی خودم میگفت که من حواسم بهش هست من مراقب اون هستم یک بار من ودوستم واونا به پارک رفتیم دوستم همش دوس پسرشو بوس میکرد اونم به من گفت که منو بوس ولی من بوسش نکردم سر این موصوع کمر باهم بحثمون شد یک ماه پیش سر دوستم که کمی جلف بود دعوامون شد اون میگفت یامنو انتخاب کن یا دوستو من از اون جایی که نمیتونستم با دوستم رفت وامد نکنم باهاش کات کردم به نظر شما اگر اون دوباره بهم پیشنهاد داد قبول کنم
منو دوسم داشت
منو واسه سکس میخواست
پرسمان
تمايل به جنس مخالف در پايان سنين نوجواني و اوايل جواني شكل مي گيرد و امري طبيعي است و پايه هاي ازدواج دختر و پسر را در آينده مي سازد؛ اما در اين راه بايد ملاحظاتي را در نظر بگيريد تا دچار آسيب دنيوي و اخروي نگرديد. بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و ...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط بي چهارچوب با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين (به خصوص دختر) در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است. خوب است بدانید عاشق، در همه جاي دنيا، فردي متعهد است؛ مطمئن باشيد اگر پسري به دختري علاقه مند باشد، هر چه سريعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاري مي كند معيار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما اين است : «خواستگاري رسمي پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسري كه اينگونه اقدام كند، سه پيام را مي رساند : 1- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و مي خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه از او خواستگاري رسمي نمي كرد. 2- مسئوليت پذير است و مي خواهد زير بار تعهد زندگي مشترك برود. 3- هوس باز و عياش نيست، در غير اين صورت به خواستگاري رسمي نمي آمد و دست به روابط پنهاني و بي تعهد مي زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهايش مي كرد. هر پسري راهي غير از اين برود، نمي شود به احساس و عشقش اطمينان كرد؛ بنابراین تا زماني كه به نقطۀ مطمئني نرسيديد، علاقه به وي را در دل نپرورانيد و رابطه را برای همیشه قطع کنید. دوستان همجنس تان را که شما را به گناه و روابط گناه آلود سوق می دهند، شایستگی دوستی ندارند؛ بهتر است دستان دیگری که در اخلاق و رفتار نمونه هستند، جایگزین آنها بکنید.
میهمان
سلام من ۱۴ سالمه نزدیک سه هفته با یه پسر ۱۸ ساله دوست شدم امروز بعد کلاس زبانم باهاش قرار گذاشتم مامانم بهم مشکوک شد بدونه اینکه بهم بگه اومده بود دنبالم اونو جلوی کلاس دید و اونم تا مامانمو دید فرار کرد ولی دوستش که هم من اونو میشناختم هم اون منو میشناخت وایستاد و مامانم کلی دعواش کرد اونم گفت ما اصلا دنبال دختر شما نبودیم الان به نظرتون بازم میاد یا نه؟
پرسمان
باید بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است؛ بنابراین اگر شما هنوز به سن ازدواج نرسیده اید و یا انگیزه ای برای ازدواج ندارید، بهتر است برای پیشگیری از آسیب های احتمالی از هرگونه روابط دوستانه با جنس مخالف خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی بپرهیزید تاآسیبی متوجه شما نشود. حساسیت مادرتان در این خصوص ناشی از شدت دل نگرانی اوست که باید جدی بگیرید و برای خود و خانواده تان ایجاد مشکل نکنید.
میهمان
سلام من ۱۵ سالمه و عاشق یه پسر ۱۸ ساله شدم ماهمدیگه رو خیلی دوست داریم و با هم در ارتباطیم خانواده ی اون راضی هستن حتی میدونن که با هم در ارتباطیم اما مادر من راضی نمیشه که با هم ازدواج کنیم .... شما یه راه حل بهم بگین بین یه دوراهی گیر کردم
پرسمان
اگرچه شما به دلایل مخالفت مادرتان با ازدواج تان اشاره ای نکرده اید، اما به طور حتم، ازدواج شما در گرو انتخاب خودتان است و رضایت مادرتان در این خصوص وجهی ندارد. البته صحت و سلامت ازدواج تان منوط به این است که شما با خواستگارتان در معیارها و ملاک های ازدواج بیشترین تناسب را داشته باشید و الا اگر مادرتان نیز رضایت بدهند و شما با خواستگارتان در معیارها و ملاک های ازدواج تناسب چندانی نداشته باشید ازدواج تان محکوم به شکست خواهد بود. مهم بیشترین تناسب در معیارها و ملاک های ازدواج است. اگر شما با پسری که قصد ازدواج با او را دارید، بیشترین تناسب را داشته باشید و مشاوران و کارشناسان ازدواج، صحت و سلامت ازدواج تان را تأیید کنند در این فرض مادرتان چاره ای جز عقب نشینی نخواهد داشت. البته اگر بتوانید با دیگر اعضای خانواده صحبت کنید و آنها را در جبهه خود قرار دهید و موافقت آنها را جلب کنید، بهتر می توانید مادرتان را وادار به عقب نشینی نمایید. توصیه می شود به نزدیکترین و معتبرین مرکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی محل سکونت خود مراجعه کنید و با گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه در این خصوص به جمع بندی نهایی برسیدو سپس برای کسب رضایت مادرتان اقدام کنید.
میهمان
سلام من دختری ۱۸ ساله ام که یک سال ونیم با پسری ۱۹ ساله دوست بودم و قبل از اینکه باهاش دوست بشم خیلی بهش بی محلی کردم ولی اون بازم ولم نکرد تا اینکه با هم دوست شدیم و خیلی مطمئن بودم که دوسم داره حسم بهم میگفت تا اینکه رابطه ازم خواست و کفتم نه من از این کار ها خوشم نمی یاد واون هم ناراحت شد بعد گفت بیا حداقل بیرون ببینمت ومن نمی تونستم برم بیرون و شماره ام را بلاک کرد به نظر تون اگر پسری دختری را دوست داشته باشد ورابطه برقرار نکنه ولش میکنه
پرسمان
اساساً برای ازدواج درست و اصولی باید در انتخاب همسر از راهش اقدام کرد و هرگز از طریق روابط دختر و پسر و آشنایی قبل از ازدواج در صدد انتخاب همسر نبود. آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد. یک قانون کلی در اینجا وجود دارد و آن این است که اگر پسری به دختری واقعاً علاقه مند باشد و قصد ازدواج با او را داشته باشد، شدیداً نگران از دست دادن او خواهد بود و برای رسیدن به او از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. همچنین برای رسمیت بخشیدن به خواسته و علاقه خود از همان ابتدا بدون اینکه در پی روابط دوستانه پنهانی بربیاید خانواده را در جریان قرار می دهد؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تان اقدامی نکرد، بهانه آورد و یا پیشنهاد رابطه نامشروع داد، معلوم می شود که وی قصد واقعی ازدواج ندارد و بیشتر در صدد سوءاستفاده جنسی و غیرجنسی از شماست؛ بنابراین شما نیز نباید به او بیندیشید و عمر و وقت خویش را بیهوده صرف او کنید.
میهمان
سلام من ۴ماهه تقریبا با پسری اشنا شدم ک همون هفته اول گفت کسی ک تورو معرفی کرده خ تعریفت کرده و گفته دختر خوبی منم قصدازدواج باهات دارم هرکاری لازمه انجام میدم تا بت ثابت شه من دوست دارم خلاصه ب زور بامامانم بعد ی ماه حف زد تااینکه مادرم گف زوده یکم اشنا شین بعد تااینکه اشنا شدبم و ازش خوشم اومد ج بله رو دادم خ هم خوشحال شد ی هفته بعد اون درخواست رابطه جنسی کرد منم کوپ کردم اصلا هنگ کردم اون ک من و خونوادم میشناخت چرا این حرف گف پاش تو ی کفشم کرده ک اینجوری باید ثابت کنی واقعا فازش چیه؟؟؟؟؟
پرسمان
پرسشگرگرامي از حسن اعتماد شما به اين مجموعه و اينكه سوال خود را صادقانه با ما در ميان گذارديد، خدا را شاكريم و سعي مي كنيم با راهكارهاي ارسالي، شما را در عبور از اين مشغله ذهني ياري دهيم. بايد بدانيد كه بهره جنسي دادن نه تنها گناه دارد بلكه عواقب زيادي نيز دارد و ممكن است آينده شما را تيره و تار كند. پسرهايي كه قصد ازدواج دارند معمولا چنين خاصه اي از دختر ندارند و اصلا چنين رابطه اي با دختر برقرار نمي كنند. اين گونه رابطه ها معمولا به ازدواج ختم نمي شود و پسر در اين رابطه خيلي زود به دختر بدبين مي شود و فكر مي كند دختري كه به راحتي با من ارتباط برقرار مي كند قابل اعتماد نيست و لياقت ازدواج ندارد. حتي پسري كه با اصرار دختري را به اين مسير مي كشد باز هم با او ازدواج نمي كند و به او اعتماد نمي كند و بحث غيرت و حساسيت راجع به همسر در اين افراد نيز هست. بنابراين شما در اين مسير ضرر مي كنيد. شما نبايد فضاي صحبت را به اين سمت مي كشيديد و نبايد چنين اجازه اي به آنها مي داديد. چه بسا انصراف خواستگاران بخاطر تحقيق محلي و پي بردن به رابطه شما باشد كه ديگران مثل همسايه ها متوجه آن شده اند. بهترين كار قطع كردن اين رابطه هاست. شما بايد اين روابط را قطع كنيد و از خواستگاران بخواهيد كه اگر واقعا به شما علاقه دارند بصورت رسمي اقدام كنند. به آنها بگوييد كه اين رابطه درست نيست و آینده را نیز تیره و تار می کند و اصلا نشانه دوست داشتن هم نیست. خواهر گرامي، بهترين كار در اين شرايط قطع اين رابطه و دعوت فرد مقابل براي خواستگاري رسمي و منتظر ماندن است. در پايان دعا مي كنيم كه هر چه زودتر زمينه ازدواج شما مهيا شود و همسري خوب نصيب شما شود. منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.
میهمان
سلام.من با یک پسر ۱۹ساله دوستم و خیلی دوسش دارم اون اومد خواستگاری و داشتیم خوب پیش میرفتیم ک یهو گفت من همه چیو دروغ گفتم و زد زیرش.الانم برگشته میگه مجبور شدم ب مامانت اینجور بگم.اسم و فامیلیشو و اصالتشو بهم دروغ گفت‌.منم ۱۷سالمه.همو دوس داریم‌.بنظرتون چکار کنم؟؟
پرسمان
برای ازدواج درست اولاً باید در انتخاب همسر از راهش اقدام کرد و هرگز از طریق روابط دختر و پسر و آشنایی قبل از ازدواج در صدد انتخاب همسر نبود. آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد. ثانیاً باید برای انتخاب همسر معیارها و ملاک های ازدواج توجه نمود؛ چرا که اصولاً ازدواج بزرگ‏ترين و مهم‏ترين حادثه زندگي انسان است و موفقيت يا شكست در آن سرنوشت ساز خواهد بود و در شادکامی و ناکامی انسان نقش دارد؛ از این روی با توجه به اهميت ازدواج و نقش آن در سرنوشت انسان، اسلام انسانها را به بصيرت و شناخت دقيق فرا خوانده است. اسلام هرگز راضي نيست دختر و پسر بي گدار به آب زنند و چشم بسته عمل نمايند. به هر حال، اگر شما تمایل به ازدواج دارید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی پیش از ازدواج(Pmc) استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینه ازدواج به جمع‌بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید. این طوری می توان به آینده ازدواج تان امیدوار بود؛ در غیر این صورت، بهتر است رابطه را برای همیشه قطع کنید تا آسیبی متوجه شما و طرف مقابل تان نشود.
میهمان
من دختری پانزده ساله هستم دوسال هست به یک پسری علاقمند هستم اون پسر همسایمون هست ولی خودش نمیدونه من به یک مهونی دعوت شدم دوستم هم باخود بردم مادرم و مادر اون هم بود او یک فامیل داشت که با هم دوست بودن اون روهم گفت بیاد با مهمونی اون پسر دوستش هم باخودش اورد بزگشته من و دوستم با اونا تو یه ماشین بودیم اول او زیاد توجه نمیکرد کم کم توجه پیدا کرد او هی به من درخواس دوستی داد من قبول نکردم دوستم شمارشو گرفت بهش پیام داد من با مادرم درمیان گزاشتم مادرم قبول کرد وگفت خودم مراقبتم وگفت خودم هر جا که میخوای میبرمتون من اولین بارم بود که میخواستم با یک پسر تو رابطه برم با اون دوس شدم چند بار همدیگر رو دیدیم هر بار مادر حضور داشت یه بور با دوستم به پارک رفتیم اون دونفر هم اومده بودن دوستم همش فامیلشونو بوس میکرد اون هم از من هی میخواس که بوسش کنم ولی من نکردم یکم سر این موصوع بحثمون شد اون روم غیرت داشت ولی کاری به طرز رفتارمو لباس پوشیدنم نداشت اون به مادرم گفتا بود سه چهار سال تو رابطه باشیم ببینم واسه پول میخواد یانه بد میام خاستگاری اون به تمام خانوادش گفته بود که با من دوسته دوسه هفته پیش سر دوستم باهم بحثمون شد من با دوستم تو یه سرویس و تو یا مدرسه بودین اون میگفت که نباید اون صحبت کنی حتی سلام بین من بااون باید یکی رو انتخاب کنی من هرچی برای اون توضیح دادم که نمیشود گوش نداد وما کات کردیم اون خیلی بددهن بود کمی هم بد اخلاق احساس میکردم کمی هم با من اعتماد ندارد من در مدتی کا با اون بودم نتونستم پسرس رو که دوسال عاشقش رودم فراموش کن
به نظرتون اگر دوباره درخواست داد قبول کنم یانه
اون منو برای سکس میخواد یانه
پرسمان
از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاري شدن صيغه محرميت (با احراز شرايط لازم)، به هر شكلي و با هر توجيهي (بدون نيت بد، به قصد ازدواج، شناخت بيشتر و ...) گناه است و اشكال دارد و تبصره بردار هم نيست و شايسته است اين رابطه را قطع نماييد؛ در غير اينصورت سلامت ايماني و اخلاقي و سعادت دنيوي و اخرويي تان را به خطر مي اندازيد و جز پشيماني، چيزي نصيبتان نخواهد شد. پس باید قطع رابطه کنید و او را فراموش کنید. ما هميشه به مخاطبانمان (مونث) مي گوييم كه قبل از ازدواج، با هيچ پسري (چه فاميل و چه غير فاميل) ارتباط هايي خارج از چارچوب عرف و شرع برقرار نكنند. اين نوع ارتباط هاي بي چارچوب علاوه بر اينكه از لحاظ شرعي داراي اشكال مي باشد، آبستن انواع حوادث تلخ و ناگوار است ؛ فريب دادن و سوء استفاده هاي گوناگون، لگد مال شدن احساسات و آسيب هاي روحي و عاطفي، رابطه جنسي و از دست رفتن باكره گي دختر، باردار شدن دختر، درگير بيماري هاي آميزشي شدن، سقط جنين، رفتن آبرو، عذاب وجدان شديد از انجام گناه، ايجاد مشكل در ازدواج، افسردگي، خودكشي و ... از جمله آسيب هايي است كه در اين نوع روابط رخ مي نماياند.
میهمان
من پسریو دوسش دارم ھمسایمونم ھست من نمیخوام باھاش دوست شم ولی اون منو واسہ هوس میخواد مامانم فھمیدو بعد چن بار تذکر بہ من خلاصہ بہ مادر اون گفت
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ شما می دانید که او شما را برای هوس می خواهد. این خوب است که شما به این مطلب آگاهی دارید وگرنه ممکن بود بازیچه او قرار بگیرید. پسرها خیلی وقت ها یا قصد جدی ازدواج ندارند و یا اگر قصدشان ازدواج باشد شرایط ازدواج را ندارند و سرانجام علاقه و یا رابطه به ازدواج ختم نمی شود. اگر می دانید که با او آینده مشترکی ندارید بهتر است سعی کنید او را فراموش کنید.
میهمان
سلاان پسری ۱۳ ساله هستم که از طریق یک بازی با دختری ۱۲ ساله اشنا شدم خیلیییی دوسش دارم و روش غیرت دارن اگه کسی از گل نازک تر بهش بگه پوستشو میکنم ولی واسه ارتباط بیشترمون ازش شماره خواستم بهم نمیده اخه پدر مادرای هیچ کدوممون از این رابطه خبر ندارن ولی من خیلی دوسش دارم و میخوام باهاش ازدواج کنم .
پرسمان
از آنجا که شما 13 سال بیشتر ندارید، طبیعتاً هنوز شرایط ازدواج را ندارید و از حالا خیلی زود هست که به فکر ازدواج باشید؛ علاوه بر این دختری که شما او را برای همسری برگزیده اید و به وی علاقه مند هستید، دختر کاملاً استثنایی نیست، بلکه دختر هم سطح او در اطراف او و یا به مراتب بهتر وجود دارد مهم این است که شما علاوه بر کسب آمادگی های لازم برای ازدواج در معیارها و ملاک های ازدواج نیز تناسب کافی داشته باشید و صحت و سلامت ازدواج تان مورد تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج قرار بگیرد. اگر اجمالاً صحت و سلامت ازدواج تان تأیید شود، آنگاه اگر می ترسید دختر مورد نظر با دیگری ازدواج کند، می توانید موضوع را با مادرتان و یا یکی از اعضای خانواده که با او راحت هستید در میان بگذارید و از آنها بخواهید که موضوع را با خانواده تان مطرح کند تا دختر مورد نظر را برای تان نشان کنند و موضوع را به اطلاع خانواده دختر برسانند تا در آینده بتوانید با او ازدواج نمایید. در هر صورت، مُجاز به برقراری روابط دوستانه با دختر مورد نظر خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی نیستید.
میهمان
سلام دختری ۱۲ ساله هستم که با وسری در فضای مجازی اشنا شدم اون خیلیییی منو دوشت داره و روم غیرت دارم پدر ماددر هیچ کدوممون هم از این قضیه باخبر نیستند چ پیشنهادی مکیند اون همش از من شماره میخواد تا فقط توی یک بازی دوست نباشیم .... ولی من به دلیل ترسیدن از فهمیدن پدر مادرم از این قضبه هیچ وقت بهش شمارمپ نمیدم اونم گفته یا شماره بده یا کات کن چیکار کنم؟
پرسمان
باید بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است؛ بنابراین اگر شما هنوز به سن ازدواج نرسیده اید و یا انگیزه ای برای ازدواج ندارید، بهتر است برای پیشگیری از آسیب های احتمالی از هرگونه روابط دوستانه با جنس مخالف خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی بپرهیزید و نیز هرگز شماره تماس خود را به افراد ناشناس ندهید.
میهمان
سلام.این.عاشقآ.نوشتن.یاد.....بگیرن..بعدش.
میهمان
سلام من با یه پسری دوستم سه چهار ماهه مامانم و بابام میدونن مامان بابای اونهم همینطور مامانش با مامانم حرف زده فعلا که سنمون کمه من پونزده اون بیستودو گاهی وقتا ک باهام چت میکنه حس میکنم سکس چته ینی راجبه شبه اول عروسیو اینا حرف میزنه بعدشم یسری داشت باهام حرف میزد گوشیو داد به یکی گف داییمه در حد سلام علیک حرف زدم معنی اینا چیه ینی واسه سو استفاده میخوادم بعضی شبا ک بابام نیست میاد خونمون سرشو میزاره رو پاهام دستمو میبوسه گونمو همینطور
پرسمان
از آنجا که شما و طرف مقابل تان در حال حاضر شرایط ازدواج را ندارید و آمادگی لازم را برای این منظور کسب نکرده اید؛ بنابراین ورود زودهنگام شما به این عرصه ثمره ای جز اشتغالات ذهنی بیهوده، افت تحصیلی، ناکامی، سرخوردگی و مشکلات دیگر نخواهد داشت؛ بنابراین منطقی است که فعلاً یکدیگر را به صورت موقت یا کامل به ورطه فراموشی بسپارید و ارتباط تان را باهم فعلاً قطع کنید تا آسیبی متوجه شما نشود. حتی اگر بخواهید با آن پسر مورد نظر ازدواج کنید به ناچار باید موقتاً رابطه را قطع کنید و او را فراموش کنید و به کارهای مهمتر زندگی تان برسید تا آسیبی متوجه شما نگردد. این مسئله اگر هیچ عیب و ایرادی نداشته باشد لااقل وقت و فرصت باارزش شما را به هدر می دهد و فکر و ذهن تان را حسابی مشغول می گرداند که نتیجه آن افت تحصیلی، باز ماندن از اهداف مهم زندگی تان و مشکلات دیگر خواهد بود، پس منطقی باشید و منطقی بیندیشید و از دامن زدن به عشق تان بپرهیزید. نکته مهم دیگر اینکه هیچگاه با پسر مورد نظر و هر پسر دیگری ارتباط پنهانی و خارج از چارچوب شرعی و قانونی برقرار کنید، چون این کار علاوه بر آسیب های فراوانی که دارد که در اینجا در صدد پرداختن به آنها نیستیم، باعث می شود که شما از رسیدن به هدف خود باز بمانید و دچار مشکلات عدیده ای گردید. با شعله ور شدن آتش شهوت ممکن است به گناهان بزرگ آلوده شوید و آبروی شما و خانواده تان به خطر بیفتد؛ پس عاقلانه ترین راه این است که با جرئت ورزی و اعمال قاطعیت رابطه را قطع کنید و به وی نیز اجازۀ ارتباط بیشتر را ندهید.
میهمان
سلام وقتتون بخیر ،ممنونم از اینکه برای هم وطنانتون وقت می گذارید ،من دختری ۲۵ساله م نزدیک به هشت ساله ک به ی شخصی علاقه مندم ک اصلا اطلاع ندارن هر گونه تلاش کردم تا بتونم حرفای این همه سالم بهشون بزنم هنوز نشده ،تلاش کردم ولی ایشون در یک جایگاه اجتماعی هستن ک خیلی ها هوا خواهشون هستن ،خیلی سختی کشیدم خیلی تلاش کردم واقعا به ایشون علاقه دارم دوس دارم بهشون بفهمونم ،از اینور دختری محجبه و با حیاییم اصلا روی صحبت رو هم ندارم ،من شمالی هستم و اصالتا ترک ،ایشون هم تهرانی اصیل من متولد ۷۳ایشون متولد ۶۱،،،من شماره ایشون رو هم ندارم با همکاراشون صحبت کردم راجب این علاقه پیامکی گفتم اما جدی نگرفتن ،چون آدم شناخته ای هستن نمیشه راحت باهاشون ارتباط برقرار کرد ،،،کاش میشد باهاتون خصوصی صحبت کنم واقعا خیلی به کمکتون نیاز دارم ،،،قصد دارم ایشون ببینم اگه خدا بخواد دنبال راهکاری هستم چون موضوع خیلی حیاتی ،،،چطوری به آقا پسر بگم به شما واقعا علاقه دارم واسطه کمک بخوام یا ...چطوری ،،راهنماییم کنید
پرسمان
با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر محترم! امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم. خواهر محترم! ازدواج و انتخاب شريک براي زندگي مسأله اي نيست که با افکار و رفتارهاي ناشي از احساسات زودگذر پايه ريزي شود. بايد براي آن برنامه ريزي دقيق و حساب شده اي داشت و بدون محاسبه و دورانديشي اقدام کردن جز پشيماني و حسرت چيز ديگري به دنبال ندارد. خواهر محترم! احساسات شما محترم است ولی باید این مطلب را باور کنید که در ازدواج هميشه پسران طالبند و دختران مطلوب، اين عادت براساس فطرت انساني آنهاست. به همين جهت پسران به خواستگاري مي روند نه دختران، حتي در روايتي که مربوط به ازدواج آدم و حواست، آدم با اين که خليفه خدا و مسجود ملائکه شد ولي مأمور شد که از حوا خواستگاري کند و خداوند اجازه نداد حوا از آدم خواستگاري کند. حال اگر عکس اين عادت فطري اتفاق افتد، نتيجه مطلوبي نخواهد داد و بلکه گاهي سبب تحقير و شکست روحي دختر مي شود. به هر حال در مورد مسأله اي که براي شما پيش آمده، اگر با بررسي و تحقيق و مشورت هاي لازم ايشان را فردى صالح و مناسب تشخيص داديد، بهترين راه آن است كه از طريق واسطه‏ اى مورد اعتماد نظر طرف مقابل را درباره خويش جويا شويد. در صورتى كه او نيز واقعا به ازدواج با شما تمايل دارد، به طور رسمى و از طريق خانواده محترمشان از شما خواستگارى كند تا ان شاء اللّه هر چه زودتر با توافق شما و وى و خانواده‏ هاى محترمتان مقدمات ازدواج فراهم شود. از هرگونه ارتباط مستقيم و دور از نظارت بزرگ‏ترها جدا بپرهيزيد؛ (حتى ارتباط تلفنى يا مكاتبه‏اى). در مسير احراز شرايط سخت دقت نماييد که بعد از ازدواج ديگر جاي بازگشت نيست و بايد يک عمر ناهنجاري را تحمل نماييد. اگر با بررسى‏هاى به عمل آمده ايشان را مناسب تشخيص نداديد احساسات خود را كنترل و از ابراز محبت خوددارى كنيد؛ زيرا علاقه يك سويه راه به جايى نمى ‏برد. ضمن اینکه اگر او شخصیت معروفی دارد بعید می دانیم به راحتی تن به خواسته شما دهد و شاید خودش فرد دیگری را در نظر داشته باشد.همچنین اختلاف سنی شما نیز با ایشان زیاد است. موفق باشید.
میهمان

با سلام من دختری ۱۶ساله ام که حدود دوسال با پسری ۱۹ساله رفیقم...ما خیلی به هم دوریم ولی وابسته به همیم...ما رابطمون تو این ۲سال خیلی خوب بوده ... ولی من بعد این دوسال رابطمون با یه پسری دیگه رفیق شدم
دوست پسر اولیم بهم شک کرد اینستامو یه روز هک کرد که فهمید من با پسری ارتباط دارم ... یعنی چت میکنم
بعد من به پشیمونی افتادمو به گریه کردنو ...
خلاصه راضیش کردم دوباره برگشت و با دوست پسر دومم کات کردم
دوست پسر اولیم که خیلیی دوسش دارم ... دیگه بهم اعتمات نداشت چون بهش خیانت شده بود
شرطی گزاشت برا این که باهاش بمونیم فیلم بدنمو بفرستم ....
واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی دوسش دارم
خانوادشم میدونن که اون منو میخوادو قسط ازدواجیه
تازه بهم گفته اگه هر وقت دیدیم همو رابطه سکس هم داشته باشیم
لطفا کمک کنین هر چه زودتر جواب بدین!چون دفعه قبل که توضیح دادم جوابی ندیدم
متشکرم از مشاور خوبتون
پرسمان
وقتی پسری که شما با او در ارتباط هستید و به وی وابسته و علاقه مند شده اید اینگونه پیشنهاد شرم آوری به شما می کند بیانگر این است که وی پایبندی چندانی به مسائل دینی ندارد و قصد واقعی ازدواج ندارد. تردیدی نداشته باشید که پسری که شما با او آشنا شده اید شیادی بیش نیست و وی با سخنانش درصدد فریب دادن شما و سوءاستفاده جنسی و غیرجنسی از شماست؛ بنابراین شما باید هوشمدانه و با جرئت ورزی درخواست آن پسر را رد کنید و خودتان را از آسیب های احتمالی دور نگه دارید. اگر شما تمایل به ازدواج دارید باید از راهش اقدام کنید و از طریق روابط دوستانه قبل از ازدواج که ریسک ازدواج را به شدت بالا می برد در صدد رسیدن به مقصودتان نباشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.