رابطه دختر و پسر؛ دختران حتماً بخوانند ۱۳۹۷/۰۱/۲۵ - ۱۹۰۸۴۰ بازدید

گرگ‌ها همیشه زوزه نمی‌کشند ...
گاهی هم می‌گویند :
دوستت دارم ...
و زودتر از آنکه بفهمی بره‌ای ...
می‌درند خاطراتت را ...
و تو میمانی با تنی که بوی گرگ گرفته ... ! (شاعر: نامعلوم)

گرگ‌ها همیشه زوزه نمی‌کشند ...
گاهی هم می‌گویند :
دوستت دارم ...
و زودتر از آنکه بفهمی بره‌ای ...
می‌درند خاطراتت را ...
و تو میمانی با تنی که بوی گرگ گرفته ... ! (شاعر: نامعلوم)


*** روابط دختر و پسر قبل از ازدواج یکی از موضوعات مبتلابه جوانان امروز جامعه ماست. ما در این جستار، می خواهیم اطلاعاتی را در اختیار دختران (که آسیب پذیری شان در این روابط، بسیار بالاست) بگذاریم تا با توجه به آن ها جنس مقابل شان را بهتر بشناسند و با داشتن آگاهی های لازم، در دام سوء استفاده کنندگان نیفتند : (تذکر : پسرانی که حقیقتاً مقید به احکام شرع و دستورات دینی هستند، خود به خود از بحث ما خارج هستند، چرا که هیچ گاه وارد این نوع روابط نمی شوند).
* ۱. پر واضح است که در پس هر رابطه، هدف یا اهدافی وجود دارد (خوب یا بد) مانند : رابطه به قصد کمک به دیگران، برای کسب معنویات، صله رحم، کسب دانش و ارتقای علمی، ضربه زدن به دیگری، به قصد دوستی، تجارت و کسب مال، تجسس، تفریح و ... . پس از این توضیح بسیار کوتاه، حال باید دید یک پسر چه هدفی از ارتباط عاطفی با دختر دارد؟ دو هدف اصلی را در اینجا می توان متصور شد :
الف) به قصد ازدواج؛ ب) به قصد کسب لذت و سوء استفاده.
- اگر به قصد ازدواج باشد اولاً از کجا معلوم و مشخص است که پسر حقیقت را می گوید؛ فراموش نکنید کسی که بخواهد سوء استفاده بکند، باید با نقابی موجه و زیبا جلو بیاید و با وعده هایی دروغین طرف مقابل را فریب دهد و بهره برداری کند چون در غیر اینصورت به اهداف پلیدش نمی رسد؛ مشاوره های متعددی که در این زمینه با مرکز ما (پرسمان) می شود و اخباری که در رسانه ها منعکس می گردد، نمونه بسیار کوچکی از جامعه آماری دخترانی است که تنها با شنیدن جمله «قصد ازدواج با شما را دارم» از زبان پسر، فریب خورده اند. ثانیاً چه تضمینی است که پس از مدتی قصدش عوض نشود به دلایل مختلف مانند : دیدن رفتاری ناخوشایند از دختر، عاشق دختری دیگر شدن، مخالفت خانواده را بهانه کردن، تفاوت فرهنگ ها، اگر بگوید تو که الان با من رابطه داری از کجا معلوم قبل از من با دیگری نبودی و از کجا معلوم بعد از ازدواج با پسرهای دیگر رابطه برقرار نکنی! پس تو شایسته ازدواج نیستی و ... ؛ وقتی هم تعهدی در میان نباشد و جایی ثبت نشده باشد و قانونی از آن حمایت نکند دست دختر به هیچ کجا بند نیست و او می ماند و آسیب های شدید روحی و عاطفی که به دلیل اشتباه و زودباوری خود، بدان دچار شده است.
- اگر به قصد لذت و سوء استفاده هم باشد که موضوع مشخص است و هیچ دختر عاقلی حاضر نیست عفت و پاکدامنی خود را دانسته به حراج بگذارد.
* ۲. دختران! این معیار طلایی را همیشه در ذهن داشته باشید : معیار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما این است : «خواستگاری رسمی پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسری که اینگونه اقدام کند، سه پیام را می رساند :
- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و می خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه او را از خانواده اش خواستگاری نمی کرد.
- مسئولیت پذیر است و می خواهد زیر بار تعهد زندگی مشترک برود.
- هوس باز و عیاش نیست؛ در غیر اینصورت به خواستگاری رسمی نمی آمد و دست به روابط پنهانی و بی تعهد می زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهایش می کرد.
هر پسری راهی غیر از این برود، نمی شود به احساس و عشقش اطمینان کرد. این را نیز بدانید که عاشق، در همه جای دنیا، فردی متعهد است؛ مطمئن باشید اگر پسری به دختری علاقه مند باشد، هر چه سریعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاری می کند و هیچ گاه دست به این نوع روابط نمی زند که می داند برای دختر اضطراب زاست و با فاش شدن آن به معشوقش ضربه می خورد. اگر دختران جامعه ما به این معیار توجه کنند هیچ گاه دچار آسیب های روابط دختر و پسر نخواهند شد.
* ۳. یکی از خصوصیات جنس زن، قوی بودن احساسات و عواطفش نسبت به مرد است؛ به دلیل همین حس عاطفی قویتر، زن ها در روابط، تأثیرپذیرتر نیز می باشند. همین عواطف قویتر و تأثیرپذیرتری بیشتر، اگر قبل از ازدواج مدیریت نشود و با عقل و منطق در آمیخته نگردد سبب آسیب پذیری زن در این روابط می شود. وقتی جنس مرد با این خصوصیات جنس زن آشنا می شود و متوجه می شود که عواطف طرف مقابل، افساری به نام عقل و منطق را به کنار نهاده، با چند جمله بر او تأثیر می گذارد و او را عاشق و دلبسته خود می کند : «من عاشقت هستم»، «تو بهترین و زیباترین دختر دنیایی»، «بدون تو نمی توانم زندگی کنم»، «مطمئن باش با تو ازدواج خواهم کرد و در کنار تو خواهم آرمید» و ... تا به هدفی که مدنظر دارد جامه عمل بپوشاند.
* ۴. همانطور که گفته شد، قدرت و شدت احساسات و عواطف در زنان بیشتر است؛ همین موضوع باعث می گردد خیلی اوقات وقایعی که در این روابط احتمال وقوع شان بسیار زیاد است را نادیده بگیرند و تن به این رابطه ها بدهند و متأسفانه از همین زاویه نیز بیشترین ضربه را می خورند : «او پسر خوبی است»، «او با دیگران فرق می کند»، «او فردی با خداست»، «مطمئنم که قصدش ازدواج است» و طرف مقابل هم پیام های مثبت مخابره می کند؛ ولی ناگاه می بیند تمام تصوراتش اشتباه بوده و طرف مقابل به راحتی زیر همه چیز زده و حال، او می ماند و صدمات عاطفی و پشیمانی از اعمال گذشته. این موضوعی که مطرح کردیم بارها و بارها اتفاق افتاده و کاملاً واقعی است ولی باز هم برخی دختران دچار آن می شوند؛ حتی برخی اوقات شرایط حادتری هم به وجود آمده است (رابطه جنسی، باردار شدن دختر، از دست دادن باکرگی، درگیر بیماری های آمیزشی شدن و ...) که آینده زندگی دختر را به تباهی کشانده است. وقتی دیگران این مسیر اشتباه را تجربه کرده و تلخی آن را گزارش کرده اند، عاقلانه نیست که ما هم همان مسیر اشتباه را برویم.
* ۵. حتماً این جمله به گوش تان خورده است : «با اینکه چهره زیبایی ندارد، ببین چه زن زیبایی گرفته است» در اینگونه موارد چند احتمال برای شکل گیری ازدواج این دختر پر رنگ است : الف) به دلیل وجهه دینی و معنوی، علمی، اجتماعی یا مالی طرف مقابل، ب) ازدواج اجباری (جبر شرایط)، ج) علاقه واقعی پیدا کردن به دلیل شنیدن حرف های خواستگارش. ما با مورد سوم کار داریم. منظور از مطرح کردن جمله بالا این است که بگوییم اینکه گفته می شود «زن ها از راه گوش عاشق می شوند و مردان از راه چشم» در خیلی از موارد واقعیت دارد. زن مردی را می خواهد که به او محبت کند و تکیه گاه امنی برایش باشد. در مقابل مرد دوست دارد مورد اعتماد همسرش قرار گیرد. زنان نیاز به دریافت محبت کلامی دارند و می خواهند همسرشان به احساساتش درباره او، نمود بیرونی دهد و بی پرده بگوید «همسرم عاشقانه دوستت دارم». در مقابل بسیاری از مردان این روش را پیاده نمی کنند و می گویند ما با اعمال و رفتارمان عشق مان را نشان می دهیم و نیازی به گفتن نیست. حال وقتی جنس زن این مطلب برایش مهم است و پسری این را می داند، در برقراری رابطه روی این موضوع انگشت می گذارد و محبت کلامی را در نهایت خود ابراز می دارد (یعنی از راه گوش وارد می شود) و طرف مقابل را شیفته و واله خود می گرداند و وقتی به این مرحله رسید در بسیاری از موارد، درخواست های ناسالم او (جنسی و ...) بی پاسخ نخواهد ماند.
* ۶. از منظر جنسی، نوع نگاه زن و مرد با هم متفاوت است. مردان مقاربت گرا هستند و می خواهند هر چه زودتر اقدام به عملیات فیزیکی و دخول کنند در حالیکه در زنان مسائل عاطفی و احساسی مقدم بر مسائل جنسی است و پس از معاشقه و ارضای حس عاطفی، رابطه جنسی برایشان معنا پیدا می کند و لذت بخش می شود. حال با توجه به این ویژگی ها در رابطه دختر و پسر، یکی از مهمترین اهداف پسر، کسب لذت جنسی است. پسری که معتقد به احکام شرع باشد، برای رسیدن به خواسته هایش از مسیر شرعی وارد می شود تا به ازدواج برسد، ولی اگر پسری اهمیتی به احکام شرع ندهد برای رسیدن به این خواسته اش باید درب احساسات و عواطف دختر را باز کند تا او را راضی به این عمل گرداند. پس با نقابی دروغین و وعده ازدواج به میدان می آید و پس از لذت جویی کافی، ارتباط را پایان می دهد. برخی از دختران اینگونه فکر می کنند که با تن دادن به رابطه جنسی، مرد دیگر با او ازدواج خواهد کرد؛ در حالیکه پسری که اینگونه، اقدام به برقرار رابطه جنسی با یک دختر کند، این باور را در ذهن خود دارد که دختری که با من رابطه جنسی برقرار کرده به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست و معلوم نیست قبل از من با چه افرادی بوده و بعد از من با چه افرادی خواهد بود؛ پس به هیچ وجه، شایسته ازدواج نیست. در مشاوره هایی که با ما می شود بارها این موضوع پیش آمده و دختران فریب خورده اند و متضرر اصلی شده اند. نگارنده به عنوان کسی که که در زمینه روابط دختر و پسر مشاوره داده، فراوانی این اتفاقات و آسیب های تلخ برای دختران را بارها و بارها مشاهده کرده و تأسف خورده ام که چرا با کسب چند مهارت و آگاهی، جلوی این اتفاق (که گاهی آینده دختر را به نابودی می کشاند) توسط دختر، گرفته نشده است.
* ۷. اکثر مردان در ورود به هر رابطه ای افق نگر و هدف گرا هستند ولی اکثر زنان مسیرگرا هستند و به خود رابطه، اهمیت بیشتری می دهند؛ می توان اینگونه این جمله را تبیین کرد که با شروع هر رابطه، مرد انتهای آن را در ذهن خود متصور است و می داند در رابطه ای که برقرار کرده، می خواهد به چه سمت و سویی حرکت کند، ولی زن مسیر رابطه را می بیند و فضای خود ارتباط برایش مهم است و البته خوش بین است که همانگونه که او می خواهد بشود؛ برای مثال در رابطه ای، هدف پسر، سوء استفاده جنسی از دختر و رها کردن اوست و این افق را برای خود ترسیم کرده ولی در ظاهر قصد ازدواج خود را مطرح می کند تا به چیزی که می خواهد برسد؛ در طرف مقابل، دختر، خوش بین و امیدوار است که پسر حقیقت را می گوید و این رابطه به ازدواج می انجامد و به همین دلیل آن را ادامه می دهد. این خصوصیت دختران در این گونه روابط، باعث آسیب پذیری آن ها می گردد که شایسته است به آن توجه گردد تا جلوی این آسیب گرفته شود.
* ۸. این جمله را حتماً شنیده اید : «زنان جزیی نگر هستند و مردان کلی نگر». این خصوصیت زنانه در زمینه روابط دختر و پسر، برخی اوقات می تواند سبب آسیب پذیری جنس زن شود. اما چگونه ؟ دخترها در جریان روابط با دیگران به جزئیات و حرکات ریز طرف مقابل هم توجه دارند، در حالیکه پسرها معمولاً اینگونه نیستند. بارها شده که دختری یک لبخند یا یک کلمه و جمله ای را نشان عشق طرف مقابل به خود دانسته در حالیکه به هیچ وجه اینطور نبوده؛ حال اگر پسری که مقید به مسائل شرعی نیست، متوجه شود که یک دختر چنین برداشتی نسبت به او پیدا کرده، می تواند به راحتی از او سوء استفاده کند و از سفره ای که ناخواسته جلوی او پهن شده، بهره ناسالم ببرد و خود را آنگونه که آن دختر تصور کرده جلوه دهد تا به اهدافی که برای خود ترسیم کرده برسد.

نویسنده : علی حسینعلی پور

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام خسته نباشید من دختری ۱۳ساله هستم و عاشق پسر دوست بابام شدم که ۲۵ساله است از بدونم اونم منو دوست داره
پرسمان
پرسشگر گرامی، دل و عقل دو منبع برای رفتارهای انسان هستند. که گاهی در مقابل هم قرار می گیرند یعنی دل چیزی می گوید و چیزی می خواهد و عقل چیز دیگری و مدیون بودن به دل بهتر از مدیون بودن به عقل است. دل کور است و به غیر از خودش به کسی فکر نمی کند ولی عقل به همه فکر می کند حتی دل و سعی می کند کمترین ضربه به دل نیز وارد شود. وقتی عقل می گوید دختر به پسر ابراز علاقه نکند به فکر دل است که خدای ناکرده با پاسخ منفی پسر دل ضربه سنگین تری نخورد و شکست عاطفی پیش نیاید. اگرچه ظاهرا شما ضربه عاطفی نخورده اید و افراد با هم فرق دارند. ولکن پیامدهای احتمالی این کار زیاد است و ممکن است ابراز علاقه با واکنش منفی او روبرو شود و دختر صدمه ببیند. شما اگر واسطه مطمنی دارید می توانید از او بخواهید که بصورت غیر مستقیم که نفهمد این پیشنهاد از ناحیه شماست با او صحبت کند و از قصد ازدواج بپرسد و اگر قصد ازدواج داشت شما را معرفی کند.
میهمان
سلام من ۱۳ سالمه حدود چند سال پیش وقتی ۷ سال داشتم به پسر داییم گفتم می خوام در آینده باهاش ازداج کنم اونم رفت به مامانش گفت من خیلی ناراحت شدم از وقتی گفته از هم خجالت می کشیدیم و حتی به هم نگاه نمی کردیم تا اینکه ۱۳ ساله شدیم تا همین الان فقط من احسایاتم رو بهش بروز میدادم تا تابستان نمیدونستم دوستم داره یا نه این سال تابستان مامانم رفته بود مسافرت با بابام منم رفته بودم خونهی پسر داییم اینا اینم بگم اون خیلی شوخ هستش
پرسمان
با سلام و احترام خدمت شما خواهر محترم! انتخاب همسر بايد بر اساس ملاك ها و معيارهاي صحيح و عقل پسند باشد. كسي كه مي خواهد ازدواج كند ابتدا بايد ببيند آمادگي و موقعيت آن را دارد يا نه، سپس در مورد ويژگي هاي همسر آينده اش فكر كند و معيارهاي اصلي را كشف كند؛ در مرحله سوم بايد بكوشد تا افرادي را در نظر بگيرد كه بهترين و بيشترين معيار همسر خوب را دارا هستند. اين سه مرحله از اصول اساسي ازدواج است و بايد رعايت شود. ما در مورد شما خواهر محترم به نظر می رسد فکر به ازدواج در این سنین و ایجاد علاقه نه تنها به شدت برای روح و روان شما مضر است بلکه موجب می شود به سمت یک ازدواج ناپخته و نسنجیده حرکت کنید. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان سعی کنید رابطه خود با او را فعلا فراموش کنید و حساسیت خاصی از خود نشان ندهید. آنچه در گذشته گفته اید نیز یک احساس کودکانه بوده و الان با عاقلتر شدن شما جای بررسی دارد. هر موقع در سن ازدواج قرار گرفتید به موارد آن نیز می توانید فکر کنید ولی درگیری ذهنی در این شرایط به صلاحتان نیست. توصیه می کنیم در شرایط برخورد با پسردایی تان عادی باشید و مانند دیگر فامیل با او رفتار نمایید و نگذارید ذهنتان جهت گیری داشته باشد. موفق باشید.
میهمان
سلام.من دختر ۱۳ ساله هستم که از یه پسر ۱۴ ساله خوشم اومده.اون پسر عمومه بعضی اوقات رفتار های بد میکنه.ما می خواهیم ازدواج کنیم.اما اون یه بار باهام قهره.خداییش خیلی سکسیه...میگم لب بگیریم نمیگیره.یه بار نزدیک بود لب بگیریم که نشد. مریم هستم از رشت.
پرسمان
دخترم پیدایش مسئله عشق و علاقه در سنین نوجوانی و جوانی نسبت به جنس مخالف تا حدودی طبیعی است؛ چرا که این مسئله یک فرایند طبیعی و خدادادی است که معمولاً برای دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی به خاطر فعل و انفعالات خاصی که در بدن انسان به خاطر رسیدن به دوران بلوغ به وجود می آید، رخ می دهد تا آنان را به تدریج برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آماده سازد؛ بنابراین اگر علاقه خاصی در وجود شما نسبت به جنس مخالف ایجاد شده، اصلاً و ابداً چیز عجیبی نیست. منتها آنچه ما با آن مخالفیم بها دادن زیاد به چنین مسئله ای و برقراری رابطة دوستانه با جنس مخالف است؛ اگر این گونه عشق و علاقه های غریزی نسبت به جنس مخالف تبدیل به عشق و علاقه کور و بی ضابطه گردد و یا باعث شکل گیری روابط دختر و پسر و دوستی پنهانی آنان و پیدایش وابستگی روانی، دل مشغولیت های افراطی و مشکلات دیگر گردد و یا موجب شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده شود در هر صورت، مشکلات عدیده ای را برای دختران و پسران و خانواده آنها ایجاد خواهد نمود. همچنین لازم است به این نکته هم توجه داشته باشید كه رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داراي چه حكمي است. اين نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي كرده است؛ زيرا عفت عمومي جامعه با اينگونه روابط آسيب جدي مي‎بيند، پايه‎هاي ازدواج و خانواده سست مي‎شود و صدها مفسده اخلاقي براي دختر و پسر و جامعه دارد. لذا خواهر محترم! توصیه ما این است که به احساس خود در اين سنين نوجواني نبايد اطمينان كنيد. زیرا نوجوانی مانند شما در اين سنين دچار خيالات بسيار قوي اي نسبت به جنس مخالف است و به تجربه ثابت شده عشق هايي كه در اين سن ايجاد مي شوند نه واقعي هستند و نه پايدار و بيشتر ناشي از غليان احساس هستند. بايد سعي كنيد از دلبستگي در اين سن پرهيز كنيد و به خودتان فرصت بدهيد تا قدري عاقلانه تر با مسايل مهم زندگي مانند ازدواج برخورد نماييد. ازدواج يكي از مهمترين حوادث زندگي انسان است و نقش مهمي در سرنوشت، سعادت و خوشبختي و همچنين ناكامي و شقاوت انسان دارد لذا بايد با دقت كافي همهء جوانب مسئله مد نظر قرار گيرد و غفلت از هر بعدي از ابعاد اين مسئله مي تواند پيامدهاي ناگوار و جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد. از نظر ما و با توجه به تجربیات گذشته مان این علاقه ها راه به جایی نمی برد و فقط فکر و ذهن را درگیر می کند و بیشترین آسیب ها در این روابط متوجه دختر می شود. بنابراین بهتر است هرگونه رابطه ای را با ایشان قطع کنید تا به پختگی کامل برسید و زمان ازدواج شما فرا برسد، آنگاه با توجه به معیارهای یک همسر مناسب در مورد وی تصمیم بگیرید.
میهمان
سلام من ۱۴سالمه من اصلا تمایل به دوستی های دخترو پسر نداشتم ولی وقتی دیدم دوستام از پسر توی مدرسه حرف میزنن و بهم گفتن تو عقب مونده هستی ذوست پسر نداری منم گفتم حالا اشکال نداره یکدفعه و تابستان امسال پاذک محلمون با پسری آشنا شدمو بهم شماره داد و باهاش دوست شدم و بهش علاقه مند شدم و به بیشتزر دوستام گفتم چون فکر نکنند از دنیا عقبم اون پسرم ۱۴سالش بود و طولی نکشید که همه مخلمان از قضبه خبر دار شدن و حرف من سر زبون ها افتاد حتی مادر دوستام و یکیشونم میخاد بیاد به مامان یا خالم بگه و شمارمم پخش شد و مزاحمت برام شروع شد از دوستای اون پسره من خیلی میترسم بیاد اون خانومه له مادرم یا خالم بگه چونن نابود مبشم اگه میدونستم مادرم دعوام نمیکنه یا منو تنبیه نمیکنه خودم بهش میگفنم و ازش کمک میخاستم ولی اینجوری نیست اگه خالمم بفهمه لدتر من از خدا معذرت خاستم و توبه کردم اون خانمه ه میخواد بیاد مامان دوستم بود چون دوستم عاشق یکی از دوست های دوست پسرم شده
بود و میخاست باهاش دوست بشه و مامانشم فهمید حالا اگ به مادرمدیا خالم بگه نابود میشم لطفن کمکم کیند چون این موضوع رو نمیتونم به هیچکی بگم
پرسمان
پرسشگر گرامي، از اعتمادتان به اين مركز از شما تشكر مي كنيم. رابطه با نامحرم از نظر شرعي جايز نيست و عواقب زيادي به دنبال دارد كه يكي از اين پيامدهاي منفي همين مشكلي است كه الان دچار آن هستيد و دائما ترس دارید که خانواده شما از این قضیه با خبر شوند. در چنین شرایطی اصلا نباید این ارتباط را ادامه دهید و به هیچ وجه نه به زنگ و نه به پیام مزاحمین تلفنی پاسخ ندهید تا مدتی از این موضوع بگذرد و اوضاع بهتر شود. پرسشگر گرامي؛ بهتر است بدانيد از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفي دختر و پسر نامحرم بدون جاري شدن صيغه محرميت، به هر شكلي ( حضوري، مكاتبه اي، تلفني و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج و ...) گناه است و اشكال دارد و تبصره بردار هم نيست؛ و اين بدين معني است كه اينگونه رابطه مورد رضايت خداوند نيست و چه آسيبي براي يك مسلمان، بالاتر از نافرماني خدا وجود دارد. البته شايان ذكر است كه ارتباط علمي يا كاري دختر و پسر در حد ضرورت، با رعايت حدود الهي و شرعي اشكال ندارد ولي در اينجا هم بايد مراقب بود كه اين ارتباط شكل عاطفي به خود نگيرد. همچنين روابط بي چهارچوب دختر و پسر، پيش از ازدواج، داراي پيامدهاي بسيار آسيب زايي است که حتی ممکن است آینده شما را به خطر بیندازد. پس از همین لحظه ارتباط را کامل قطع کنید و گوشی را کنار گذاشته و کاملا بی توجه شوید و به درس و امور روز مره مشغول شوید. موفق باشید.
میهمان
سلام من ۱۵سالمه و عاشق ی پسر۱۸ساله شدم ما چن ماهه با همیم من تقریبا ی هفتع رفتم کربلا تو اون مده اون با دوست صمیمیم دوس شد من نمیدونستم ولی بعد مدتی دوستم بهم زنگ زد و همه چیو بهم گف منم با دوستم رابطمو خراب کردم رفتم به اون گفتم اولش انکار کرد ولی بعدش همه چیو گف بهش گفتم چرا این کارو کردی گف کمبود محبت داشتم منم چیزی نگفتم ی چن وقتی باهم حرف نزدیم ولی بعد مدتی دوباره بهم پیام داد کلی معذرت خواهی کرد و پشیمون بود منم چون دوسش داشتمو دارم قبول کردم الان با همیم ولی تاحالا هیچوقت درخواست چیزی ازم نخواستع
پرسمان
دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، گفتنی است که در متن ارسالی شما به سؤالی اشاره نشده؛ بنابراین به ذکر این نکات اکتفا می کنیم که «به آینده فکر کنید». عمر افراد از زماني شروع مي شود که اختيار سرنوشت خويش را در دست مي گيرند‌؛ لذاست که همواره باید کوشيد آنچه را دوست داريم، بدست آوريم وگرنه مجبوريم آنچه را بدست مي آوريم دوست داشته باشیم. حال از خود بپرسید، شما چه چیزی را دوست دارید (دوست دارید همسر آینده تان چگونه شخصیتی داشته باشد): پاک، صادق یا ...؟!!! یادتان باشد که ازدواج توافقی است برای گذراندن آینده باهم. همواره خواسته‌ها و آرزوهایتان را در نظر داشته باشید و از واقعیت های خود و طرف مقابل غافل نشوید تا اطمینان یابید هر دوی شما در این مسیر می توانید باهم و در کنار هم باشید.
میهمان
سلام من ی دختر ۱۵ساله هستم من ازطریق دوستم با پسرداییش که ۱۶سالش بود آشنا شدیم البته این پسره چندتا دوست دختر داشته دختر می خواست بره کانادا اینم گفت اگه برگردم باهاش دوست نمیشم بعدترسید که تنها بمونه به دختر عمش گفت دختر عمشم عکس من و خواهرم و بهش نشون داد اون از من خوشش اومد اون پیام دادو گفت حرف بزنیم اگه از هم خوشمون اومد باهم دوست بشیم ماباهم حرف زدیم و از هم خوشمون اومد اما من گوشیم خیلی قدیمیه و اینستا و واتساپ و ..... نداشتم بهش گفتم اونم قبول کرد بعد یه چندروزگذشت تا من تونستم تو تبلتم واتساپ نصب کنم بهش گفتم اونم اوم تو واتساپ یه چند روزی بود باهم حرف میزد وقتیم که بحثمون میشدو اون مقصربود من باید معذرت خواهی میکردم اونم بایه ok جواب منو میداد بعد یه سری دعوامون شد نه من پیام دادم نه اون خیلی وقت گذشت تا مدرسه ها باز شدو از دختر عمش پرسیدم گفت رفته سراغ دوست دختره قبلیش خیلی ناراحت شدم و کارم هرشب شده بود گریه کردن از دختر عمش شنیدم گفت این هرروز با یه دختره حتی عکس دوست دختراشم بهم نشون میداد عکس ی دوست دخترش و دیدم تو پارتی بودن دستشو انداخته بود گردنه دختره یه عکس دیگشم دیده بود با یکی دیگه از دوست دختراش بعد من یه آدمیم که اگر کسیو از ته قلبم دوست داشته باشم هر کاریم بکنه بیشتر عاشقش میشم همشم عکس خودشو دوست دختراش جلو چشممه الان نمیدونم چی کار کنم نمیتونم فراموشش کنم میشه راهنماییم کنید لطفا
پرسمان
خواهر ارجمند نيازهاى عاطفى و غرايز ديگر در ايام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مى‏دهد كه البته اين يك امر طبيعى و غريزى است و كمتر مى‏توان راهى براى گريز از آن پيدا كرد. آنچه در اين مقوله اهميت دارد، كنترل عقلايى بر احساسات و پرهيز از مخاطراتى است كه ممكن است فرد را به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد. اما می خواهم از شما بپرسم که هدف شما از برقراري ارتباط با جنس مخالف چیست؟ آیا منظورتان ازدواج است يا صرف دوستي با او؟ اگر مقصودتان ازدواج است که بدون شک این پسر معیارهای لازم برای یک همسر مناسب را ندارد. اما اگر منظورتان دوستی است باید گفت رابطه دوستانه با نامحرم، بدون عقد شرعي، از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي کرده است. گذشته از آن اینگونه روابط عواقب و پیامدهای بعضا جبران ناپذیری دارد که زندگی حال و آینده دختر و پسر (و بویژه دختر) را تحت الشعاع قرار داده و مشکلات فراوانی برای آنها به بار می آورد. لذا بهترین و درست ترین راه ترک اینگونه روابط است و شما نیز بهتر است برای فراموش کردن این پسر و بازگشت به زندگی عادی تلاش کنید. در صورت تمایل می توانید از یکی از راههای زیر با ما تماس بگیرید تا بطور مفصل در اینباره صحبت کنیم. ** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹ ** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx ** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org ** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
میهمان
سلام من یه دختر ۱۲ ساله هستم که با پسر ۱۳ ساله دوست شدم ما خیلی وقته که با هم هستیم ولی مامان و بابا هیچ کودوم مون خبر ندارن.ما باید چجوری به اونا بگیم لطفا راهنمایی مون کنید
پرسمان
دخترم پیدایش مسئله عشق و علاقه در سنین نوجوانی و جوانی نسبت به جنس مخالف تا حدود زیادی طبیعی است؛ چرا که این مسئله یک فرایند کاملاً طبیعی و خدادادی است که معمولاً برای دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی به خاطر فعل و انفعالات خاصی که در بدن انسان به خاطر رسیدن به دوران بلوغ به وجود می آید، رخ می دهد تا آنان را به تدریج برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آماده سازد؛ بنابراین اگر علاقه خاصی در وجود خود نسبت به جنس مخالف ایجاد شده، اصلاً و ابداً چیز عجیبی نیست. منتها آنچه ما با آن مخالفیم بها دادن زیاد به چنین مسئله ای و برقراری رابطة دوستانه با جنس مخالف است؛ اگر این گونه عشق و علاقه های غریزی نسبت به جنس مخالف تبدیل به عشق و علاقه کور و بی ضابطه گردد و یا باعث شکل گیری روابط دختر و پسر و دوستی پنهانی آنان و پیدایش وابستگی روانی، دل مشغولیت های افراطی و مشکلات دیگر گردد و یا موجب شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده شود در هر صورت، مشکلات عدیده ای را برای دختران و پسران و خانواده آنها ایجاد خواهد نمود. اساساً در دین مقدس اسلام روابط دختر و پسر نامحرم از حساسیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که ارتباطات آزاد و خارج از چارچوب های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی سبب پیدایش آسیب های فراوانی برای دختران و پسران گردیده است، به همین خاطر در دین مقدس اسلام با توجه به حساسیت قضیه و برای جلوگیری از ارتکاب گناه، روابط دختر و پسر نامحرم ممنوع شده است تا دختران و پسران از این رهگذر خطرآفرین دچار آسیب و دردسر نشوند. به هر حال، از آنجا که معمولاً ارتباط با جنس مخالف جولانگاه شیطان است و آسیب های متعددی به همراه دارد، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. شما نیز بهتر است از هرگونه ارتباط دوستانه با جنس مخالف پرهیز کنید تا آسیبی متوجه تان نشود.
میهمان
سلام من دختری ۱۶سالم خیلی وقته عاشق یه پسر۱۸ساله شدم قبلا ما باهم ۴ماه رابطه داشتیم ولی وقتی بابام فهمید من رابطه رو بهم زدم .اما بعد از ۳ماه خیلی دم براش تنگ شده بود ودوباره تورابطه برگشتم .احساس میکنم خیلی علاقم نسبت ب قبل بیشتر شده خیلی بهش وابستم نمی تونم دوریشو تحمل کنم .خونوادش از رابطه ی ما خبر دارن وگفتن بعد ازاینک درسش تموم شد میان خاستگاری .ولی من میترسم ازاینکه خونوادم راضی نشن ودلیل الکی بیارن وبنظرتون من الان با این وابستگی شدیدی ک بهش دارم تا آخر پاش وایستم یا دوباره رابطه رو بهم بزنم اون خیلی منو دوست داره خیلی بهم وابستس حتی ب خاطر من با خونوادش دعواکرده .
پرسمان
ابتدا اين را بدانيد كه رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داراي چه حكمي است. اين نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي كرده است؛ زيرا عفت عمومي جامعه با اينگونه روابط آسيب جدي مي‎بيند، پايه‎هاي ازدواج و خانواده سست مي‎شود و صدها مفسده اخلاقي براي دختر و پسر و جامعه دارد. خواهر محترم! به احساس خود در اين سنين نوجواني و جواني نبايد اطمينان كنيد.زیرا نوجوانی چون شما در اين سنين دچار خيالات بسيار قوي اي نسبت به جنس مخالف است و به تجربه ثابت شده عشق هايي كه در اين سن ايجاد مي شوند نه واقعي هستند و نه پايدار و بيشتر ناشي از غليان احساس هستند. بايد سعي كنيد از دلبستگي در اين سن پرهيز كنيد و به خودتان فرصت بدهيد تا قدري عاقلانه تر با مسايل مهم زندگي مانند ازدواج برخورد نماييد. ازدواج يكي از مهمترين حوادث زندگي انسان است و نقش مهمي در سرنوشت، سعادت و خوشبختي و همچنين ناكامي و شقاوت انسان دارد لذا بايد با دقت كافي همهء جوانب مسئله مد نظر قرار گيرد و غفلت از هر بعدي از ابعاد اين مسئله مي تواند پيامدهاي ناگوار و جبران ناپذيري را به دنبال داشته باشد. بنابراین باید با دقت در مورد احساسات و علاقه ای که به او دارید فکر کنید که چرا با اینکه این فرد معیارهای کافی برای ازدواج را ندارد ولی باز هم شما به او علاقه دارید و می خواهید با او باشید؟! از نظر ما و با توجه به تجربیات گذشته مان این علاقه ها راه به جایی نمی برد و فقط فکر و ذهن را درگیر می کند و بیشترین آسیب ها در این روابط متوجه دختر می شود.
میهمان
سلام پسری ۱۷ ساله ام درس خون شاد و پایه ی همه جور شوخی هم هستم نسبتا مدرسه ی ما نزدیک چند تا مدرسه ی دخترونه هست از اول سال تا الان وقتی دخترا رد میشن سر به سرم میزارن و تا حالا پیشنهاد دوستی داشتم اما متاسفانه خودم احساس میکنم اعتماد بنفس پایینی دارم و نمیدونم چیکار کنم
چند هفته ای میشه که یکی از این دخترا بهم گیر داده و خواستار دوستی یه روزی وقتی تنها بودم بیرون بعد از مدرسه دوباره بهم درخواست داد ولی محل ندادم چون حال و حوصله ی رل زدن رو دیگه ندارم
اما نمیدونم شماره ی منو از کجا گیر آورده و هی تماس و زنگ میزنه تا جایی که در روز ۵ ۶ بار زنگ میزنه و از اون طرف هم هی پیام میده
من بهش گفتم که دیگه حال رل زدن با هیچ دختری رو ندارم ولی دست بردار نیس
میخوام بدونم چطوری بفهمانم بهش که جدی ام و نمیتونم باهاش دوست شم
خیلی ممنون میشم از پاسخ تون
پرسمان
دوست گرامی، سلام؛ این جای بسی خوشحالیست که مخاطبان خوب و با ایمانی مثل شما داریم. اولا تصمیم درستی گرفته اید و این روابط علاوه بر اینکه شرعا حرام هستند، صدمات زیادی هم به دختر و پسر وارد می کنند. ولکن اگر می خواهید او شما را رها کند باید با جدیت و با صراحت پاسخ او را بدهید. او ممکن است راجع به شما دچار سوء تفاهم شده باشد مثلا اینکه رودربایسی می کنید، خجالتی هستید یا ناز می کنید. اگر با صراحت و قاطعیت و حتی گاهی کمی بالا بردن صدا به او بگویید که تمایلی به او ندارید و از این روابط بدتان می آید و دست از سر شما بردارد. احتمالا متوجه می شود که قضیه جدی است و دچار سوء تفاهم نمی شود.
میهمان
من یک پسر ۲۴ ساله هستم ۴ ساله با دختری دوست شدم و توی دوستی براش هیچی کم نذاشتم به علت اینکه به مادرش ارتباط مارا گفت ما هم قصد ازدواج داشتیم ولی مادرش قبول نکرد و دختر بعد از ۴ سال مرا ول کرد و به حرف مادرش گوش داد میخواستم بدونم با مادرش صحبت کنم حرف دلمو بگم که دختر رو سمت خودم برگردونم واقعا فراموش نشدنیه این رابطه منو بلاک نکرده فقط میگه پیام نده چون مادرش براش مهمه اینه حرف چیکار کنم ؟؟؟
پرسمان
اگرچه ازدواج حق مسلم شماست و شما می توانید برای ازدواج خودتان رأساً اقدام کنید و هر دختری را که برای ازدواج می پسندید از وی خواستگاری کنید، اما برای اینکه زودتر به نتیجه برسید توصیه می شود که به رسم و رسومات عرفی در این قضیه کاملاً پایبند باشید و تا آنجا که مقدروتان است خودتان مستقیماً خواستگاری نکنید و به طرف مقابل تان ابراز علاقه نمایید؛ چون برخی از خانواده ها خصوصاً خانواده های متدین و اصل و نسب دار پیشنهاد شما را نوعی بی احترامی و توهین به خود فرض خواهند کرد و ممکن است این مسئله سبب شکل گیری ذهنیت منفی نسبت به شما شود و از ازدواج با شما منصرف شود. توصیه می شود با اتفاق و همراهی خانواده ها به خواستگاری بروید و با این شیوه ضمن ارج نهادن به دختری که شما قصد ازدواج با او را دارید، از مجرای خانواده خواسته خود را پیگیری نمایید.
میهمان
سلام من یک پسر ۲۴ سالم تابه حال دوست دختری نداشتم از اینکه برم جلو به یک دختر پیشنهاد دوستی بدم میترسم کلا از دختر میترسم برم جلو چیکار کنم از اینم میترسم مامور یا مردم بریزن سرم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
پرسمان
اگرچه ارتباطات دختر و پسر در صورتی که باعث تهییج جنسی و روابط گناه آلود نشود و در چارچوب های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی قرار بگیرد به خودی خود حرام نیست، اما چون معمولاً این گونه ارتباطات جولانگاه شیطان است، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. اگر همۀ مردم راه را اشتباه بروند، دلیل بر این نمی شود که ما هم اشتباه برویم!؟ اسلام كه یك مكتب جامع است و مى خواهد دختران و پسران، مردان و زنان مسلمان، از یك طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاك داشته باشند تا بتوانند قله های رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند؛ بنابراین با حساسیت ویژه، اما واقع بینانه و لحاظ كردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ، قوانین و احكامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع كرده است. از جمله آن احكام، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. اینها همه به سبب این است كه اسلام از جانب كسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است كه خالق فطرت وغریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است؛ بنابراین هر عاملى كه موجب تحریك انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى، صدمه وارد كند، موردتأیید اسلام نیست. اسلام می خواهد انواع لذت های جنسی در محیط و درون خانواده شكل گیرد واز این طریق آرامش روحی و روانی و پیوند های عاطفی نیز برقرار بماند و با طرح آن در محیط جامعه به پیوند خانواده و اجتماع نیز آسیب وارد نشود . به جهت همان میل شدید جنسی گاهی اوقات بی آنكه دختر و پسر(به خصوص دختران) بخواهند، در شرایطی قرار می گیرند كه حتی ارادة خود را از دست می دهند و دیگر نمی توانند از ارتباط جنسی خودداری كنند و ناخودآگاه و بی آنكه كه بخواهند، كم كم در آن شرایط بدون بازگشت قرار می گیرند و زمانی متوجه می شوند كه كار از كار گذشته است، یعنی با فراهم شدن شرایط دیگر، ارادة جلوگیری بسیار سخت و دشوار است. به خصوص آنكه پسران فریب كار و متاسفانه حرفه ای در فریب دختران جوان در این موارد، شیاد و تردست هستن، پس چرا نباید این جریان را از سرچشمه بست؟ به همین خاطر در اسلام حتی خلوت كردن زن و مرد (دختر و پسر) نامحرم در مكانی كه رفت و آمد نباشد، حرام و گناه است. در آخر اینكه مگر غیر از این است كه تمام روابط جنسی بین دختران و پسران از همین ارتباط های به ظاهر ساده و دوستانه آغاز شده است؟ و متأسفانه به همین ارتباط جنسی ختم نشده، بلكه عاملی برای پدید آمدن بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و روانی نیز می شود. بهترین شاهد بر ادعای فوق مراجعه به واقعیات موجود در اجتماع است، شما درباره طلاق ها، فسادهای جنسی، اعتیاد و افسردگی ها مقداری تحقیق کنید، ببینید نقطه شروع این نابسامانی ها از کجا بوده؟ بسیاری از آنها با یک نگاه ساده یا یک ارتباط کلامی یا پیامکی کوچک با نامحرم شروع شده و به تدریج به ایجاد محبت و عشق و مشغول شدن فکر انجامیده و در انتها به قرار و مدار و... . با این اوصاف، هیچ مجوز و راهی برای برقراری رابطه دوستانه بین دختر و پسر وجود ندارد و شما نیز برای پیشگیری از آسیب های احتمالی می بایست چنین هوسی را از سر خویش بیرون کنید تا آسیبی متوجه شما نشود.
میهمان
سلام من دختری ۱۵ ساله هستم الان ۵ ماهه با یکی رل زدم خیلی همدیگرو دوس داریم چن بار واسه اینکه امتحانش کنم باش کات کردم ولی از اونجایی ک مامانم همه چیرو میدونست زنگ میزد و التماس میکرد ک من برگردم همه اقوامش با خبر هستن از رابطع ما مال منم همینطور بعد حالا میگ دیگ از جق زدن خسته شدم و باید تو باهام رابطه دهانی داشته باشی حالا من عوارضشو خوندم وحشت زده شدم باید چیکار کنم خواهشا راهنمایی کنید
پرسمان
تمايل به جنس مخالف در پايان سنين نوجواني و اوايل جواني شكل مي گيرد و امري طبيعي است و پايه هاي ازدواج دختر و پسر را در آينده مي سازد؛ اما در اين راه بايد ملاحظاتي را در نظر بگيريد تا دچار آسيب دنيوي و اخروي نگرديد. بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و ...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط بي چهارچوب با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين (به خصوص دختر) در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است. خوب است بدانید عاشق، در همه جاي دنيا، فردي متعهد است؛ مطمئن باشيد اگر پسري به دختري علاقه مند باشد، هر چه سريعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاري مي كند معيار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما اين است : «خواستگاري رسمي پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسري كه اينگونه اقدام كند، سه پيام را مي رساند : 1- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و مي خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه از او خواستگاري رسمي نمي كرد. 2- مسئوليت پذير است و مي خواهد زير بار تعهد زندگي مشترك برود. 3- هوس باز و عياش نيست، در غير اين صورت به خواستگاري رسمي نمي آمد و دست به روابط پنهاني و بي تعهد مي زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهايش مي كرد. هر پسري راهي غير از اين برود، نمي شود به احساس و عشقش اطمينان كرد؛ بنابراین تا زماني كه به نقطۀ مطمئني نرسيديد، علاقه به وي را در دل نپرورانيد و رابطه را برای همیشه قطع کنید.
میهمان
سلام من دختری ۱۴ساله هستم من به یک مهمونی دعوت میشم ودوستم روهم باخودم بردم مادرمون هم باهامون بودن اون یک فامیلی داره که باهم رابطه دارن اون پسر هم با دوستش میاد برگشتنه ما تو ماشین اونا نشسته بودیم اون اول زیاد به من توجه نمیکرد بعد یه مدت هی شروع کرد باهام صحبت کردن بهم درخواست دوستی داد من قبول نکردم اون باز هم به دوستم گفت من از مادرمـ مشورت گرفتم مادرم اجازه داد وگفت من خودم هر جا بخوای بری باهاش میبرمت من بار اولم بود که وارد رابطه میشدم ما از هم کمی دور بودیم اون بد نبود ولی بی ادب بود احساس میکردم بهم اعتماد نداره اون برام به پا گزاشته بود ومادرم وحتی خودم میگفت که من حواسم بهش هست من مراقب اون هستم یک بار من ودوستم واونا به پارک رفتیم دوستم همش دوس پسرشو بوس میکرد اونم به من گفت که منو بوس ولی من بوسش نکردم سر این موصوع کمر باهم بحثمون شد یک ماه پیش سر دوستم که کمی جلف بود دعوامون شد اون میگفت یامنو انتخاب کن یا دوستو من از اون جایی که نمیتونستم با دوستم رفت وامد نکنم باهاش کات کردم به نظر شما اگر اون دوباره بهم پیشنهاد داد قبول کنم
منو دوسم داشت
منو واسه سکس میخواست
پرسمان
تمايل به جنس مخالف در پايان سنين نوجواني و اوايل جواني شكل مي گيرد و امري طبيعي است و پايه هاي ازدواج دختر و پسر را در آينده مي سازد؛ اما در اين راه بايد ملاحظاتي را در نظر بگيريد تا دچار آسيب دنيوي و اخروي نگرديد. بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و ...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و ...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط بي چهارچوب با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين (به خصوص دختر) در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است. خوب است بدانید عاشق، در همه جاي دنيا، فردي متعهد است؛ مطمئن باشيد اگر پسري به دختري علاقه مند باشد، هر چه سريعتر (چون مبادا دختر مورد علاقه اش را به خاطر تعلل خود از دست بدهد) رسماً به همراه خانواده اش از او خواستگاري مي كند معيار سنجش عشق و علاقه پسر در جامعه و عرف ما اين است : «خواستگاري رسمي پسر به همراه خانواده اش از دختر مورد نظر»؛ پسري كه اينگونه اقدام كند، سه پيام را مي رساند : 1- به دختر مورد نظر علاقه مند است و دوستش دارد و مي خواهد هر چه زودتر به او برسد، وگرنه از او خواستگاري رسمي نمي كرد. 2- مسئوليت پذير است و مي خواهد زير بار تعهد زندگي مشترك برود. 3- هوس باز و عياش نيست، در غير اين صورت به خواستگاري رسمي نمي آمد و دست به روابط پنهاني و بي تعهد مي زد و پس از سوء استفاده از دختر، رهايش مي كرد. هر پسري راهي غير از اين برود، نمي شود به احساس و عشقش اطمينان كرد؛ بنابراین تا زماني كه به نقطۀ مطمئني نرسيديد، علاقه به وي را در دل نپرورانيد و رابطه را برای همیشه قطع کنید. دوستان همجنس تان را که شما را به گناه و روابط گناه آلود سوق می دهند، شایستگی دوستی ندارند؛ بهتر است دستان دیگری که در اخلاق و رفتار نمونه هستند، جایگزین آنها بکنید.
میهمان
سلام من ۱۴ سالمه نزدیک سه هفته با یه پسر ۱۸ ساله دوست شدم امروز بعد کلاس زبانم باهاش قرار گذاشتم مامانم بهم مشکوک شد بدونه اینکه بهم بگه اومده بود دنبالم اونو جلوی کلاس دید و اونم تا مامانمو دید فرار کرد ولی دوستش که هم من اونو میشناختم هم اون منو میشناخت وایستاد و مامانم کلی دعواش کرد اونم گفت ما اصلا دنبال دختر شما نبودیم الان به نظرتون بازم میاد یا نه؟
پرسمان
باید بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است؛ بنابراین اگر شما هنوز به سن ازدواج نرسیده اید و یا انگیزه ای برای ازدواج ندارید، بهتر است برای پیشگیری از آسیب های احتمالی از هرگونه روابط دوستانه با جنس مخالف خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی بپرهیزید تاآسیبی متوجه شما نشود. حساسیت مادرتان در این خصوص ناشی از شدت دل نگرانی اوست که باید جدی بگیرید و برای خود و خانواده تان ایجاد مشکل نکنید.
میهمان
سلام من ۱۵ سالمه و عاشق یه پسر ۱۸ ساله شدم ماهمدیگه رو خیلی دوست داریم و با هم در ارتباطیم خانواده ی اون راضی هستن حتی میدونن که با هم در ارتباطیم اما مادر من راضی نمیشه که با هم ازدواج کنیم .... شما یه راه حل بهم بگین بین یه دوراهی گیر کردم
پرسمان
اگرچه شما به دلایل مخالفت مادرتان با ازدواج تان اشاره ای نکرده اید، اما به طور حتم، ازدواج شما در گرو انتخاب خودتان است و رضایت مادرتان در این خصوص وجهی ندارد. البته صحت و سلامت ازدواج تان منوط به این است که شما با خواستگارتان در معیارها و ملاک های ازدواج بیشترین تناسب را داشته باشید و الا اگر مادرتان نیز رضایت بدهند و شما با خواستگارتان در معیارها و ملاک های ازدواج تناسب چندانی نداشته باشید ازدواج تان محکوم به شکست خواهد بود. مهم بیشترین تناسب در معیارها و ملاک های ازدواج است. اگر شما با پسری که قصد ازدواج با او را دارید، بیشترین تناسب را داشته باشید و مشاوران و کارشناسان ازدواج، صحت و سلامت ازدواج تان را تأیید کنند در این فرض مادرتان چاره ای جز عقب نشینی نخواهد داشت. البته اگر بتوانید با دیگر اعضای خانواده صحبت کنید و آنها را در جبهه خود قرار دهید و موافقت آنها را جلب کنید، بهتر می توانید مادرتان را وادار به عقب نشینی نمایید. توصیه می شود به نزدیکترین و معتبرین مرکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی محل سکونت خود مراجعه کنید و با گفتگو با مشاوران و روانشناسان باتجربه در این خصوص به جمع بندی نهایی برسیدو سپس برای کسب رضایت مادرتان اقدام کنید.
میهمان
سلام من دختری ۱۸ ساله ام که یک سال ونیم با پسری ۱۹ ساله دوست بودم و قبل از اینکه باهاش دوست بشم خیلی بهش بی محلی کردم ولی اون بازم ولم نکرد تا اینکه با هم دوست شدیم و خیلی مطمئن بودم که دوسم داره حسم بهم میگفت تا اینکه رابطه ازم خواست و کفتم نه من از این کار ها خوشم نمی یاد واون هم ناراحت شد بعد گفت بیا حداقل بیرون ببینمت ومن نمی تونستم برم بیرون و شماره ام را بلاک کرد به نظر تون اگر پسری دختری را دوست داشته باشد ورابطه برقرار نکنه ولش میکنه
پرسمان
اساساً برای ازدواج درست و اصولی باید در انتخاب همسر از راهش اقدام کرد و هرگز از طریق روابط دختر و پسر و آشنایی قبل از ازدواج در صدد انتخاب همسر نبود. آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد. یک قانون کلی در اینجا وجود دارد و آن این است که اگر پسری به دختری واقعاً علاقه مند باشد و قصد ازدواج با او را داشته باشد، شدیداً نگران از دست دادن او خواهد بود و برای رسیدن به او از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد. همچنین برای رسمیت بخشیدن به خواسته و علاقه خود از همان ابتدا بدون اینکه در پی روابط دوستانه پنهانی بربیاید خانواده را در جریان قرار می دهد؛ بنابراین وقتی طرف مقابل تان اقدامی نکرد، بهانه آورد و یا پیشنهاد رابطه نامشروع داد، معلوم می شود که وی قصد واقعی ازدواج ندارد و بیشتر در صدد سوءاستفاده جنسی و غیرجنسی از شماست؛ بنابراین شما نیز نباید به او بیندیشید و عمر و وقت خویش را بیهوده صرف او کنید.
میهمان
سلام من ۴ماهه تقریبا با پسری اشنا شدم ک همون هفته اول گفت کسی ک تورو معرفی کرده خ تعریفت کرده و گفته دختر خوبی منم قصدازدواج باهات دارم هرکاری لازمه انجام میدم تا بت ثابت شه من دوست دارم خلاصه ب زور بامامانم بعد ی ماه حف زد تااینکه مادرم گف زوده یکم اشنا شین بعد تااینکه اشنا شدبم و ازش خوشم اومد ج بله رو دادم خ هم خوشحال شد ی هفته بعد اون درخواست رابطه جنسی کرد منم کوپ کردم اصلا هنگ کردم اون ک من و خونوادم میشناخت چرا این حرف گف پاش تو ی کفشم کرده ک اینجوری باید ثابت کنی واقعا فازش چیه؟؟؟؟؟
پرسمان
پرسشگرگرامي از حسن اعتماد شما به اين مجموعه و اينكه سوال خود را صادقانه با ما در ميان گذارديد، خدا را شاكريم و سعي مي كنيم با راهكارهاي ارسالي، شما را در عبور از اين مشغله ذهني ياري دهيم. بايد بدانيد كه بهره جنسي دادن نه تنها گناه دارد بلكه عواقب زيادي نيز دارد و ممكن است آينده شما را تيره و تار كند. پسرهايي كه قصد ازدواج دارند معمولا چنين خاصه اي از دختر ندارند و اصلا چنين رابطه اي با دختر برقرار نمي كنند. اين گونه رابطه ها معمولا به ازدواج ختم نمي شود و پسر در اين رابطه خيلي زود به دختر بدبين مي شود و فكر مي كند دختري كه به راحتي با من ارتباط برقرار مي كند قابل اعتماد نيست و لياقت ازدواج ندارد. حتي پسري كه با اصرار دختري را به اين مسير مي كشد باز هم با او ازدواج نمي كند و به او اعتماد نمي كند و بحث غيرت و حساسيت راجع به همسر در اين افراد نيز هست. بنابراين شما در اين مسير ضرر مي كنيد. شما نبايد فضاي صحبت را به اين سمت مي كشيديد و نبايد چنين اجازه اي به آنها مي داديد. چه بسا انصراف خواستگاران بخاطر تحقيق محلي و پي بردن به رابطه شما باشد كه ديگران مثل همسايه ها متوجه آن شده اند. بهترين كار قطع كردن اين رابطه هاست. شما بايد اين روابط را قطع كنيد و از خواستگاران بخواهيد كه اگر واقعا به شما علاقه دارند بصورت رسمي اقدام كنند. به آنها بگوييد كه اين رابطه درست نيست و آینده را نیز تیره و تار می کند و اصلا نشانه دوست داشتن هم نیست. خواهر گرامي، بهترين كار در اين شرايط قطع اين رابطه و دعوت فرد مقابل براي خواستگاري رسمي و منتظر ماندن است. در پايان دعا مي كنيم كه هر چه زودتر زمينه ازدواج شما مهيا شود و همسري خوب نصيب شما شود. منتظر مكاتبات بعدي شما هستيم.
میهمان
سلام.من با یک پسر ۱۹ساله دوستم و خیلی دوسش دارم اون اومد خواستگاری و داشتیم خوب پیش میرفتیم ک یهو گفت من همه چیو دروغ گفتم و زد زیرش.الانم برگشته میگه مجبور شدم ب مامانت اینجور بگم.اسم و فامیلیشو و اصالتشو بهم دروغ گفت‌.منم ۱۷سالمه.همو دوس داریم‌.بنظرتون چکار کنم؟؟
پرسمان
برای ازدواج درست اولاً باید در انتخاب همسر از راهش اقدام کرد و هرگز از طریق روابط دختر و پسر و آشنایی قبل از ازدواج در صدد انتخاب همسر نبود. آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد. ثانیاً باید برای انتخاب همسر معیارها و ملاک های ازدواج توجه نمود؛ چرا که اصولاً ازدواج بزرگ‏ترين و مهم‏ترين حادثه زندگي انسان است و موفقيت يا شكست در آن سرنوشت ساز خواهد بود و در شادکامی و ناکامی انسان نقش دارد؛ از این روی با توجه به اهميت ازدواج و نقش آن در سرنوشت انسان، اسلام انسانها را به بصيرت و شناخت دقيق فرا خوانده است. اسلام هرگز راضي نيست دختر و پسر بي گدار به آب زنند و چشم بسته عمل نمايند. به هر حال، اگر شما تمایل به ازدواج دارید، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی پیش از ازدواج(Pmc) استفاده کنید و با مراجعه حضوری به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر و گفتگو با مشاوران و روانشناسان با تجربه در زمینه ازدواج به جمع‌بندی نهایی برسید و از صحت و سلامت ازدواج تان مطمئن گردید. این طوری می توان به آینده ازدواج تان امیدوار بود؛ در غیر این صورت، بهتر است رابطه را برای همیشه قطع کنید تا آسیبی متوجه شما و طرف مقابل تان نشود.
میهمان
من دختری پانزده ساله هستم دوسال هست به یک پسری علاقمند هستم اون پسر همسایمون هست ولی خودش نمیدونه من به یک مهونی دعوت شدم دوستم هم باخود بردم مادرم و مادر اون هم بود او یک فامیل داشت که با هم دوست بودن اون روهم گفت بیاد با مهمونی اون پسر دوستش هم باخودش اورد بزگشته من و دوستم با اونا تو یه ماشین بودیم اول او زیاد توجه نمیکرد کم کم توجه پیدا کرد او هی به من درخواس دوستی داد من قبول نکردم دوستم شمارشو گرفت بهش پیام داد من با مادرم درمیان گزاشتم مادرم قبول کرد وگفت خودم مراقبتم وگفت خودم هر جا که میخوای میبرمتون من اولین بارم بود که میخواستم با یک پسر تو رابطه برم با اون دوس شدم چند بار همدیگر رو دیدیم هر بار مادر حضور داشت یه بور با دوستم به پارک رفتیم اون دونفر هم اومده بودن دوستم همش فامیلشونو بوس میکرد اون هم از من هی میخواس که بوسش کنم ولی من نکردم یکم سر این موصوع بحثمون شد اون روم غیرت داشت ولی کاری به طرز رفتارمو لباس پوشیدنم نداشت اون به مادرم گفتا بود سه چهار سال تو رابطه باشیم ببینم واسه پول میخواد یانه بد میام خاستگاری اون به تمام خانوادش گفته بود که با من دوسته دوسه هفته پیش سر دوستم باهم بحثمون شد من با دوستم تو یه سرویس و تو یا مدرسه بودین اون میگفت که نباید اون صحبت کنی حتی سلام بین من بااون باید یکی رو انتخاب کنی من هرچی برای اون توضیح دادم که نمیشود گوش نداد وما کات کردیم اون خیلی بددهن بود کمی هم بد اخلاق احساس میکردم کمی هم با من اعتماد ندارد من در مدتی کا با اون بودم نتونستم پسرس رو که دوسال عاشقش رودم فراموش کن
به نظرتون اگر دوباره درخواست داد قبول کنم یانه
اون منو برای سکس میخواد یانه
پرسمان
از لحاظ شرعي هر گونه ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم بدون جاري شدن صيغه محرميت (با احراز شرايط لازم)، به هر شكلي و با هر توجيهي (بدون نيت بد، به قصد ازدواج، شناخت بيشتر و ...) گناه است و اشكال دارد و تبصره بردار هم نيست و شايسته است اين رابطه را قطع نماييد؛ در غير اينصورت سلامت ايماني و اخلاقي و سعادت دنيوي و اخرويي تان را به خطر مي اندازيد و جز پشيماني، چيزي نصيبتان نخواهد شد. پس باید قطع رابطه کنید و او را فراموش کنید. ما هميشه به مخاطبانمان (مونث) مي گوييم كه قبل از ازدواج، با هيچ پسري (چه فاميل و چه غير فاميل) ارتباط هايي خارج از چارچوب عرف و شرع برقرار نكنند. اين نوع ارتباط هاي بي چارچوب علاوه بر اينكه از لحاظ شرعي داراي اشكال مي باشد، آبستن انواع حوادث تلخ و ناگوار است ؛ فريب دادن و سوء استفاده هاي گوناگون، لگد مال شدن احساسات و آسيب هاي روحي و عاطفي، رابطه جنسي و از دست رفتن باكره گي دختر، باردار شدن دختر، درگير بيماري هاي آميزشي شدن، سقط جنين، رفتن آبرو، عذاب وجدان شديد از انجام گناه، ايجاد مشكل در ازدواج، افسردگي، خودكشي و ... از جمله آسيب هايي است كه در اين نوع روابط رخ مي نماياند.
میهمان
من پسریو دوسش دارم ھمسایمونم ھست من نمیخوام باھاش دوست شم ولی اون منو واسہ هوس میخواد مامانم فھمیدو بعد چن بار تذکر بہ من خلاصہ بہ مادر اون گفت
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ شما می دانید که او شما را برای هوس می خواهد. این خوب است که شما به این مطلب آگاهی دارید وگرنه ممکن بود بازیچه او قرار بگیرید. پسرها خیلی وقت ها یا قصد جدی ازدواج ندارند و یا اگر قصدشان ازدواج باشد شرایط ازدواج را ندارند و سرانجام علاقه و یا رابطه به ازدواج ختم نمی شود. اگر می دانید که با او آینده مشترکی ندارید بهتر است سعی کنید او را فراموش کنید.
میهمان
سلاان پسری ۱۳ ساله هستم که از طریق یک بازی با دختری ۱۲ ساله اشنا شدم خیلیییی دوسش دارم و روش غیرت دارن اگه کسی از گل نازک تر بهش بگه پوستشو میکنم ولی واسه ارتباط بیشترمون ازش شماره خواستم بهم نمیده اخه پدر مادرای هیچ کدوممون از این رابطه خبر ندارن ولی من خیلی دوسش دارم و میخوام باهاش ازدواج کنم .
پرسمان
از آنجا که شما 13 سال بیشتر ندارید، طبیعتاً هنوز شرایط ازدواج را ندارید و از حالا خیلی زود هست که به فکر ازدواج باشید؛ علاوه بر این دختری که شما او را برای همسری برگزیده اید و به وی علاقه مند هستید، دختر کاملاً استثنایی نیست، بلکه دختر هم سطح او در اطراف او و یا به مراتب بهتر وجود دارد مهم این است که شما علاوه بر کسب آمادگی های لازم برای ازدواج در معیارها و ملاک های ازدواج نیز تناسب کافی داشته باشید و صحت و سلامت ازدواج تان مورد تأیید کارشناسان و مشاوران ازدواج قرار بگیرد. اگر اجمالاً صحت و سلامت ازدواج تان تأیید شود، آنگاه اگر می ترسید دختر مورد نظر با دیگری ازدواج کند، می توانید موضوع را با مادرتان و یا یکی از اعضای خانواده که با او راحت هستید در میان بگذارید و از آنها بخواهید که موضوع را با خانواده تان مطرح کند تا دختر مورد نظر را برای تان نشان کنند و موضوع را به اطلاع خانواده دختر برسانند تا در آینده بتوانید با او ازدواج نمایید. در هر صورت، مُجاز به برقراری روابط دوستانه با دختر مورد نظر خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی نیستید.
میهمان
سلام دختری ۱۲ ساله هستم که با وسری در فضای مجازی اشنا شدم اون خیلیییی منو دوشت داره و روم غیرت دارم پدر ماددر هیچ کدوممون هم از این قضیه باخبر نیستند چ پیشنهادی مکیند اون همش از من شماره میخواد تا فقط توی یک بازی دوست نباشیم .... ولی من به دلیل ترسیدن از فهمیدن پدر مادرم از این قضبه هیچ وقت بهش شمارمپ نمیدم اونم گفته یا شماره بده یا کات کن چیکار کنم؟
پرسمان
باید بدانيد ارتباط عاطفي و دوستانه دختر و پسر نامحرم به هر نحوي (حضوري، تلفني، پيامكي، چت و...) و با هر توجيهي (به قصد ازدواج، به قصد شناخت و...) از لحاظ شرعي گناه است و اشكال دارد و آسيب هاي فراواني (روحي، عاطفي و...) را نيز به دنبال خواهد داشت. اين گونه روابط با جنس مخالف، لطمات جبران ناپذيري را به زندگي طرفين در آينده وارد خواهد كرد. مسير صحيح براي ارضاي اين گونه نيازها را دين مشخص كرده و آن ازدواج است؛ بنابراین اگر شما هنوز به سن ازدواج نرسیده اید و یا انگیزه ای برای ازدواج ندارید، بهتر است برای پیشگیری از آسیب های احتمالی از هرگونه روابط دوستانه با جنس مخالف خارج از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی بپرهیزید و نیز هرگز شماره تماس خود را به افراد ناشناس ندهید.
میهمان
سلام.این.عاشقآ.نوشتن.یاد.....بگیرن..بعدش.
میهمان
سلام من با یه پسری دوستم سه چهار ماهه مامانم و بابام میدونن مامان بابای اونهم همینطور مامانش با مامانم حرف زده فعلا که سنمون کمه من پونزده اون بیستودو گاهی وقتا ک باهام چت میکنه حس میکنم سکس چته ینی راجبه شبه اول عروسیو اینا حرف میزنه بعدشم یسری داشت باهام حرف میزد گوشیو داد به یکی گف داییمه در حد سلام علیک حرف زدم معنی اینا چیه ینی واسه سو استفاده میخوادم بعضی شبا ک بابام نیست میاد خونمون سرشو میزاره رو پاهام دستمو میبوسه گونمو همینطور
پرسمان
از آنجا که شما و طرف مقابل تان در حال حاضر شرایط ازدواج را ندارید و آمادگی لازم را برای این منظور کسب نکرده اید؛ بنابراین ورود زودهنگام شما به این عرصه ثمره ای جز اشتغالات ذهنی بیهوده، افت تحصیلی، ناکامی، سرخوردگی و مشکلات دیگر نخواهد داشت؛ بنابراین منطقی است که فعلاً یکدیگر را به صورت موقت یا کامل به ورطه فراموشی بسپارید و ارتباط تان را باهم فعلاً قطع کنید تا آسیبی متوجه شما نشود. حتی اگر بخواهید با آن پسر مورد نظر ازدواج کنید به ناچار باید موقتاً رابطه را قطع کنید و او را فراموش کنید و به کارهای مهمتر زندگی تان برسید تا آسیبی متوجه شما نگردد. این مسئله اگر هیچ عیب و ایرادی نداشته باشد لااقل وقت و فرصت باارزش شما را به هدر می دهد و فکر و ذهن تان را حسابی مشغول می گرداند که نتیجه آن افت تحصیلی، باز ماندن از اهداف مهم زندگی تان و مشکلات دیگر خواهد بود، پس منطقی باشید و منطقی بیندیشید و از دامن زدن به عشق تان بپرهیزید. نکته مهم دیگر اینکه هیچگاه با پسر مورد نظر و هر پسر دیگری ارتباط پنهانی و خارج از چارچوب شرعی و قانونی برقرار کنید، چون این کار علاوه بر آسیب های فراوانی که دارد که در اینجا در صدد پرداختن به آنها نیستیم، باعث می شود که شما از رسیدن به هدف خود باز بمانید و دچار مشکلات عدیده ای گردید. با شعله ور شدن آتش شهوت ممکن است به گناهان بزرگ آلوده شوید و آبروی شما و خانواده تان به خطر بیفتد؛ پس عاقلانه ترین راه این است که با جرئت ورزی و اعمال قاطعیت رابطه را قطع کنید و به وی نیز اجازۀ ارتباط بیشتر را ندهید.
میهمان
سلام وقتتون بخیر ،ممنونم از اینکه برای هم وطنانتون وقت می گذارید ،من دختری ۲۵ساله م نزدیک به هشت ساله ک به ی شخصی علاقه مندم ک اصلا اطلاع ندارن هر گونه تلاش کردم تا بتونم حرفای این همه سالم بهشون بزنم هنوز نشده ،تلاش کردم ولی ایشون در یک جایگاه اجتماعی هستن ک خیلی ها هوا خواهشون هستن ،خیلی سختی کشیدم خیلی تلاش کردم واقعا به ایشون علاقه دارم دوس دارم بهشون بفهمونم ،از اینور دختری محجبه و با حیاییم اصلا روی صحبت رو هم ندارم ،من شمالی هستم و اصالتا ترک ،ایشون هم تهرانی اصیل من متولد ۷۳ایشون متولد ۶۱،،،من شماره ایشون رو هم ندارم با همکاراشون صحبت کردم راجب این علاقه پیامکی گفتم اما جدی نگرفتن ،چون آدم شناخته ای هستن نمیشه راحت باهاشون ارتباط برقرار کرد ،،،کاش میشد باهاتون خصوصی صحبت کنم واقعا خیلی به کمکتون نیاز دارم ،،،قصد دارم ایشون ببینم اگه خدا بخواد دنبال راهکاری هستم چون موضوع خیلی حیاتی ،،،چطوری به آقا پسر بگم به شما واقعا علاقه دارم واسطه کمک بخوام یا ...چطوری ،،راهنماییم کنید
پرسمان
با سلام و احترام خدمت شما پرسشگر محترم! امیدواریم راهنمای خوبی برایتان باشیم. خواهر محترم! ازدواج و انتخاب شريک براي زندگي مسأله اي نيست که با افکار و رفتارهاي ناشي از احساسات زودگذر پايه ريزي شود. بايد براي آن برنامه ريزي دقيق و حساب شده اي داشت و بدون محاسبه و دورانديشي اقدام کردن جز پشيماني و حسرت چيز ديگري به دنبال ندارد. خواهر محترم! احساسات شما محترم است ولی باید این مطلب را باور کنید که در ازدواج هميشه پسران طالبند و دختران مطلوب، اين عادت براساس فطرت انساني آنهاست. به همين جهت پسران به خواستگاري مي روند نه دختران، حتي در روايتي که مربوط به ازدواج آدم و حواست، آدم با اين که خليفه خدا و مسجود ملائکه شد ولي مأمور شد که از حوا خواستگاري کند و خداوند اجازه نداد حوا از آدم خواستگاري کند. حال اگر عکس اين عادت فطري اتفاق افتد، نتيجه مطلوبي نخواهد داد و بلکه گاهي سبب تحقير و شکست روحي دختر مي شود. به هر حال در مورد مسأله اي که براي شما پيش آمده، اگر با بررسي و تحقيق و مشورت هاي لازم ايشان را فردى صالح و مناسب تشخيص داديد، بهترين راه آن است كه از طريق واسطه‏ اى مورد اعتماد نظر طرف مقابل را درباره خويش جويا شويد. در صورتى كه او نيز واقعا به ازدواج با شما تمايل دارد، به طور رسمى و از طريق خانواده محترمشان از شما خواستگارى كند تا ان شاء اللّه هر چه زودتر با توافق شما و وى و خانواده‏ هاى محترمتان مقدمات ازدواج فراهم شود. از هرگونه ارتباط مستقيم و دور از نظارت بزرگ‏ترها جدا بپرهيزيد؛ (حتى ارتباط تلفنى يا مكاتبه‏اى). در مسير احراز شرايط سخت دقت نماييد که بعد از ازدواج ديگر جاي بازگشت نيست و بايد يک عمر ناهنجاري را تحمل نماييد. اگر با بررسى‏هاى به عمل آمده ايشان را مناسب تشخيص نداديد احساسات خود را كنترل و از ابراز محبت خوددارى كنيد؛ زيرا علاقه يك سويه راه به جايى نمى ‏برد. ضمن اینکه اگر او شخصیت معروفی دارد بعید می دانیم به راحتی تن به خواسته شما دهد و شاید خودش فرد دیگری را در نظر داشته باشد.همچنین اختلاف سنی شما نیز با ایشان زیاد است. موفق باشید.
میهمان

با سلام من دختری ۱۶ساله ام که حدود دوسال با پسری ۱۹ساله رفیقم...ما خیلی به هم دوریم ولی وابسته به همیم...ما رابطمون تو این ۲سال خیلی خوب بوده ... ولی من بعد این دوسال رابطمون با یه پسری دیگه رفیق شدم
دوست پسر اولیم بهم شک کرد اینستامو یه روز هک کرد که فهمید من با پسری ارتباط دارم ... یعنی چت میکنم
بعد من به پشیمونی افتادمو به گریه کردنو ...
خلاصه راضیش کردم دوباره برگشت و با دوست پسر دومم کات کردم
دوست پسر اولیم که خیلیی دوسش دارم ... دیگه بهم اعتمات نداشت چون بهش خیانت شده بود
شرطی گزاشت برا این که باهاش بمونیم فیلم بدنمو بفرستم ....
واقعا نمیدونم چیکار کنم خیلی دوسش دارم
خانوادشم میدونن که اون منو میخوادو قسط ازدواجیه
تازه بهم گفته اگه هر وقت دیدیم همو رابطه سکس هم داشته باشیم
لطفا کمک کنین هر چه زودتر جواب بدین!چون دفعه قبل که توضیح دادم جوابی ندیدم
متشکرم از مشاور خوبتون
پرسمان
وقتی پسری که شما با او در ارتباط هستید و به وی وابسته و علاقه مند شده اید اینگونه پیشنهاد شرم آوری به شما می کند بیانگر این است که وی پایبندی چندانی به مسائل دینی ندارد و قصد واقعی ازدواج ندارد. تردیدی نداشته باشید که پسری که شما با او آشنا شده اید شیادی بیش نیست و وی با سخنانش درصدد فریب دادن شما و سوءاستفاده جنسی و غیرجنسی از شماست؛ بنابراین شما باید هوشمدانه و با جرئت ورزی درخواست آن پسر را رد کنید و خودتان را از آسیب های احتمالی دور نگه دارید. اگر شما تمایل به ازدواج دارید باید از راهش اقدام کنید و از طریق روابط دوستانه قبل از ازدواج که ریسک ازدواج را به شدت بالا می برد در صدد رسیدن به مقصودتان نباشید.
میهمان
با سلام . من دختری ۱۶ساله که یک سالو نیمه که با پسری رفیقم من بعد ۸ماه که پسری که عاشقش بودم وسوسه شدمو خیانت کردم
بعد این که دوست پسرم فهمید خیانت کردم ولم کرد
با گریه اصرار دوباره بر گردوندمش
خیلییی دوسش دارم خیلیییی
اونم دوسم داری ولی دیگه اعتماد زیادی بهم نداره
میگه باید رابطه جنسی بر قرار کنیم
در ضمن خانواده هامونم با دوستیمون خبر دارن
من باید چیکار کنم ب نظرتون ؟
پرسمان
پرسشگر گرامي؛ ضمن تشکر از ارتباط شما با این نهاد، در مورد علاقه به فردي كه بيان كرديد بايد عرض نماييم قبل از هر چيز به اين نكته اساسي توجه كنيد كه اصلا نبايد به شكل مستقيم اين مسئله را با او مطرح نماييد یا حرکاتی از خود مبنی بر ابراز علاقه انجام دهید؛ زيرا شأنیت شما در این رابطه کاهش می یابد و دچار ضعف عزت نفس خواهید شد. نکته دیگر اینکه نيازهاي عاطفي و غرايز ايام جواني، آدمي را به سوي «دوست داشتن و عشق ورزيدن» سوق مي‏دهد كه البته اين يك امر طبيعي و غريزي است و كمتر مي‏توان راهي براي گريز از آن پيدا كرد. از آنجا كه جاذبه بين دو جنس مخالف (زن و مرد) مخصوصا در سنين جواني بسيار شديد است، آنچه مهم مي نمايد كنترل عقلايي بر احساسات و پرهيز از مخاطراتي است كه ممكن است فرد را به گرفتاري‏هاي مختلف روحي و جسمي دچار سازد. نکته مهم دیگر اينکه این نوع رابطه از نظر اسلام حرام است و قرآن از دوستي بين دختر و پسر و اينگونه روابط نهي كرده است؛ زيرا عفت عمومي جامعه با اينگونه روابط آسيب جدي مي‎بيند، پايه‎هاي ازدواج و خانواده سست مي‎شود و صدها مفسده اخلاقي براي دختر و پسر و جامعه دارد. بنابراین توصیه نه تنها ما بلکه همه مشاورین این است که سعی نمایید این رابطه را قطع و اجازه ندهید شیطان شما را اسیر خود نماید. این روابط به روحیه ی شما آسیب جدی می رساند و باعث می شود از درس و زندگی عقب بیفتید. پس فراموش نمایید و آینده ای خوب برای خود ترسیم کنید. موفق باشید.
میهمان
با سلام بنده یک سوال دارم از تمامی این عزیزان اینا همگی در نوشتن وادای کلمات این همه غلط املایی دارند چطوری می خواهند ازدواج کنند و چطوری به خودشان این حق می دهند که دوست پسر و یا دوست دختر داشته باشن اول موقعیت های دیگر را آماده کنید بعد با توافق و اطلاع کامل پدر و مادر به این امر الهی اقدام نمایید به عنوان یک خواهر کو چکتر این مسئله را براتون عرض کردم حتی اگر با تبلت ویا کیبوردحوصله صحیح تایپ کردن و نوشتن را ندارین بگذارید برای اوقاتی دیگر ممنون خداحافظ
میهمان
با سلام من دختری۱۲ساله هستم که عاشق دو تا پسر دوقلو شدم که ۱سال از من بزرگ ترن اونا وقتی که با هاشون حرف می زنم مقل اینکه عاشقم شدن ما وقتی با دوستاشون هستند اصلا منو حساب نمی یار انگار من اونجا نیستم اما من خیلی دوسشون دارم حتی نامه هم نوشتم بهنظرتون نامه را بدم یا کلا فراموش کنم خواهش میکنم جواب بدین عاجزانه خواهش میکنم رهنمایی کنید تو رت خدا
پرسمان
پیدایش مسئله عشق و علاقه در سنین نوجوانی و جوانی نسبت به جنس مخالف تا حدود زیادی طبیعی است؛ چرا که این مسئله یک فرایند کاملاً طبیعی و خدادادی است که معمولاً برای دختران و پسران در سنین نوجوانی و جوانی به خاطر فعل و انفعالات خاصی که در بدن انسان به خاطر رسیدن به دوران بلوغ به وجود می آید، رخ می دهد تا آنان را به تدریج برای ازدواج و تشکیل زندگی مشترک آماده سازد؛ بنابراین اگر علاقه خاصی در وجود خود نسبت به جنس مخالف ایجاد شده، اصلاً و ابداً چیز عجیبی نیست. منتها آنچه ما با آن مخالفیم بها دادن زیاد به چنین مسئله ای و برقراری رابطة دوستانه با جنس مخالف است؛ اگر این گونه عشق و علاقه های غریزی نسبت به جنس مخالف تبدیل به عشق و علاقه کور و بی ضابطه گردد و یا باعث شکل گیری روابط دختر و پسر و دوستی پنهانی آنان و پیدایش وابستگی روانی، دل مشغولیت های افراطی و مشکلات دیگر گردد و یا موجب شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده شود در هر صورت، مشکلات عدیده ای را برای دختران و پسران جوان و خانواده آنها ایجاد خواهد نمود. اساساً در دین مقدس اسلام روابط دختر و پسر و زن و مرد نامحرم از حساسیت ویژه ای برخوردار است؛ چرا که ارتباطات آزاد و خارج از چارچوب های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی سبب پیدایش آسیب های فراوانی برای دختران و پسران گردیده است، به همین خاطر در دین مقدس اسلام با توجه به حساسیت قضیه و برای جلوگیری از ارتکاب گناه، روابط دختر و پسر نامحرم ممنوع شده است تا دختران و پسران از این رهگذر خطرآفرین دچار آسیب و دردسر نشوند. به هر حال، از آنجا که معمولاً ارتباط با جنس مخالف جولانگاه شیطان است و آسیب های متعددی به همراه دارد، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. شما نیز بهتر است از هرگونه ارتباط دوستانه با جنس مخالف پرهیز کنید تا آسیبی متوجه تان نشود.
میهمان
سلام خسته نباشید من یه روز رفتم اداره با یکی تو اداره آشنا شدم وایشون شما منو برداشت و من با مادرم بودم بعد از چند روز خواستگاری کرد و منم حرفش رو تا حدودی قبول کردم اما الان میگه باید با من رابطه جنسی داشته باشی تا من بهت اعتماد کنم ببینم دوسم داری یا ن منم قبول نکردم هدف این آدم چیه ؟
پرسمان
از اینکه افتخار همراهی شما را داریم، خرسندیم و تلاش می کنیم پاسخ مناسبی خدمت تان ارائه دهیم. تا زمانی که شما با عقد شرعی ازدواج نکنید طبیعتاً مجاز به برقراری روابط نزدیک زناشویی نیستید. اینکه چرا خواستگارتان پیشنهاد رابطۀ جنسی به شما داده از دو حال خارج نیست؛ یا وی در صدد آزمودن شماست و می خواهد با این پیشنهاد میزان پایبندی شما را بسنجد و یا فرد شیادی است که به بهانه ازدواج و خواستگاری در صدد سوءاستفاده جنسی از شماست. به هر حال، باید کاملاً هشیار باشید و فرصت هر گونه سوءاستفاده ای را بگیرید و برای اطلاع از صحت و سلامت ازدواج تان از مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) بهره بجویید. مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) این فرصت را برای دختر و پسر فراهم می آورد که با کمک و همراهی کارشناسان و متخصصان ازدواج در ازدواج انتخابی آگاهانه و بر اساس معیارها و ملاک های ازدواج داشته باشند. ریسک ازدواج با مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) به شدت پایین می آید و طبیعتاً میزان اختلافات زناشویی و شکست در ازدواج پایین خواهد بود. امروزه باتوجه به گسترش جوامع و پیدایش شهرهای بزرگ و پیچیده شدن شناخت افراد از یکدیگر، لزوم مشاورۀ پیش از ازدواج(Pmc) بیش از پیش آشکار می گردد تا لایه های پنهان شخصیتی افراد آشکار گردد و دختر و پسر با شناخت کامل و آگاهی از صحت و سلامت ازدواج شان تصمیم به ازدواج با هم بگیرند و درصد خطا را پایین بیاورند. البته مشاورة پیش از ازدواج علی رغم در نظر گرفتن پارامترهای ضروری که تحقیقات بسیاری در سطح جهان بر روی آنها انجام گرفته فقط در حدود 75% می تواند به پیش بینی موفقیت یک ازدواج حکم نماید و 25% بقیه مربوط به رعایت مسائلی است که بعد از ازدواج می تواند در غنی سازی زندگی مشترک نقش جدی داشته باشد.
میهمان
سلام . من یه دختر۱۹ ساله هستم و کلاس کنکور میرم و قبلا در مورد رفتار های عجیب استادم با شما صحبت کرده بودم . حقیقتش این هفته که کلاس رفتم خیلی رفتارش واسم عجیب بود ، یه جوری رفتار می کرد که انگار اصن منو یادش نیست و منو نمی بینه . خیلی ناراحت شدم ولی چیزی نه به روی اون اوردم نه به روی خودم . آخر کلاس چند نفری بودیم که قصد داشتیم سئوالاتمون رو بپرسیم ولی اون جواب بقیه بچه هارو داد و به دوست من گفت :(من وقت ندارم و دارم میرم نمی تونم جواب بدم)منم از کلاس زدم بیرون و چیزی هم نگفتم ولی خییییییلی ناراحت شدم .رفتار های این جلسه انقد بد بود که دوستم هم متوجه شد و ازم پرسید استاد چرا اینجوری رفتار می کنه . نمی تونم دلیل رفتار های متضاد و عجیب رو درک کنم . خواش می کنم راهنماییم کنید . تورو خدا . من اصن نمی دونم اکه کلاس رو ادامه بدم یا نه
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ خوشحالیم که بار دیگر در کنار شما به سوال تان پاسخ می دهیم. علل مختلفی را می توان برای رفتار او در نظر گرفت. ممکن است پشیمان شده و قصد دارد رفتارش را درست کند و به دنبال ارتباط با شما نباشد، یا ممکن است تلاش می کند تا شما را تحریک کند تا تغییر رفتار بدهید و به او پاسخ مثبت بدهید. به هر حال ممکن است در این گیر و دار شما نیز به او علاقه مند شوید. و با توجه به درگیری ذهنی تان اصلا این دور از ذهن نیست. توصیه می کنیم ذهن تان را درگیر او و رفتارهایش نکنید و اگر نمی توانید این گزینه که کلاس را ترک کنید هم می تواند گزینه مناسبی باشد.
میهمان
سلام
میهمان
سلام با عرض و خسته نباشید من یک نفر دوست دارم اونم منو دوست داره ولی بابام مخالف ماست چیکار کنم ؟؟؟
پرسمان
اگرچه شما به علت یا علل احتمالی مخالفت خانواده تان با ازدواج تان اشاره نکرده اید، اما اگر شما خواستگاران خوب و مناسی دارید و پدرتان بی دلیل بی جهت رد می کند؛ شما حق اعتراض دارید و می توانید با جرئت ورزی و اعمال قاطعیت بدون تندی و پرخاشگری و البته محترمانه اعتراض خودتان را به سمع و نظر خانواده برسانید. حتی می توانید از نیرو و توان سایر اعضای خانواده و بستگان تان برای بیان اعتراض به والدین و خانواده تان استفاده کنید تا آنها بدون دلیل موجه با ازدواج تان مخالفت نکنند.
میهمان
سلام خسته نباشید
میهمان
سلام..من امسال میرم دانشگاه..نمیدونم که ارتباط با دخترا برقرار کنم یا نه..
خیلیا میگن این رابطه خوبه و خیلیا میگن نه..
من خودم اعتقاد دارم دارم که دوستی با دخترا فقط ذهن رو درگیر میکنن و هیچ سودی برای آدم ندارن و فقط مانع پیشرفت هستند و دنبال این هستند که باهاشون همش حرف بزنی و بری بیرون
در صورتی که من‌میخوام به طور جدی درس بخونم و کلاس های مختلف برم..
تا یه کاری برای آیندم بکنم..لطفن بگید که نظر من درمورد دخترا درسته یا من زیادی بدبینم...
پرسمان
اگرچه معلوم نیست که هدف و انگیزۀ شما برای ارتباط با جنس مخالف چیست، اما از آنجا که معمولاً این گونه ارتباطات جولانگاه شیطان است و آسیب های متعددی به همراه دارد، توصیه به چنین ارتباط های بین دختر و پسر نمی شود. اگر همۀ مردم راه را اشتباه بروند، دلیل بر این نمی شود که ما هم اشتباه برویم!؟ اسلام كه یك مكتب جامع است و مى خواهد دختران و پسران، مردان و زنان مسلمان، از یك طرف روحى آرام و اعصابى سالم و چشم و گوشى پاك داشته باشند تا بتوانند قله های رفیع انسانی و رستگارى را فتح نمایند و از طرف دیگر به نیازهای غریزی و فطری خود نیز دست یابند؛ بنابراین با حساسیت ویژه، اما واقع بینانه و لحاظ كردن طبیعت و امیال درونى و خواسته هاى نفسانى انسان ، قوانین و احكامى را جهت حفظ و نگه دارى فرد و جامعه در خط اعتدال و میانه روى وضع كرده است؛ از جمله آن احكام، چگونگی ارتباط با جنس مخالف است. اینها همه به سبب این است كه اسلام از جانب كسى براى هدایت انسان ها فرستاده شده است كه خالق فطرت و غریزه با تمامى استعدادهاى بهینه و ذخیره شده در انسان است؛ بنابراین هر عاملى كه موجب تحریك انگیزه هاى شهوانى در جامعه گردد و به آرامش روحى و روانى و عفت عمومى، صدمه وارد كند، مورد تأیید اسلام نیست. به هر حال، هیچ مجوز و راهی برای برقراری رابطه دوستانه بین دختر و پسر وجود ندارد و شما برای پیشگیری از آسیب های احتمالی می بایست رابطه خود را با جنس مخالف قطع کنید و هرگز در صدد برقراری رابطۀ دوستانه با آنها فراتر از چارچوب‌های شرعی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی برنیایید.
میهمان
من یه دختر ۱۹ ساله هستم . الان دوساله که کلاس کنکور میرم و استادم هم یه پسر ۲۴ ساله هستش، خیلی رفتار هاش واسم عجیبه. وقتی باهاش صحبت میکنم خیلی بهم نزدیک میشه در حدی که بعضی اوقات ریشش به صورتم می خوره و نفسش رو حس می کنم . وقتی نگاش نمی کنم فکر میکنه که حواسم نیست ولی من متوجه میشم که داره نگام میکنه ، وقتی صحبت میکنه به همه ی بچه ها میگه شما به من میگه تو . من زیاد سر کلاسش صحبت نمی کنم ولی وقتی هم یه چیزی میگم شروع می کنه به سر به سرم گذاشتن و بعضی اوقات کل کل کردن باهام . به نظرتون دلیل و معنی این رفتار ها چیه؟؟
پرسمان
خواهر گرامی، سلام؛ با توصیفی که از رفتار استادتان دارید، به نظر می رسد رفتارش طبیعی نیست و به شما توجه دارد. رفتار او می تواند معانی مختلفی داشته باشد: ممکن است، صرفا برایش جذاب باشید، شاید به شما علاقه مند باشد، شاید قصدش دوستی با شماست یا قصد ازدواج دارد. در هر صورت فکر کردن مدام به او ممکن است باعث شود که به او علاقه مند شوید در حالیکه شاید قصد او ازدواج نباشد و یا دوره تمام شود و او به رفتارش پایان دهد و هیچ اتفاق خاصی نیفتد.
میهمان
سلام . من یه دختر ۱۹ ساله هستم . الان دو سالی هست که متوجه رفتار های عجیب استادم شدم. وقتی صحبت میکنه به همه میگه شما ، به من میگه تو. وقتی بقیه کنار میزش باهاش صحبت میکنن می شینه ولی من که میرم جلو بلند میشه سر پا و بهم نزدیک میشه ، من مدام میرم عقب و اون هی میاد جلوتر . در حدی که نفس رو حس میکنم. وقتی بهش نگا نمی کنم متوجه میشم که داره نگام میکنه و حواسش بهم هست . بعضی وقت ها هم کامل برعکس احساس میکنم کم محلی میکنه مثلا سریع جواب سئوالم رو میده و میره . نگاهش یه جور عجیبه ، هر وقت ازش اجازه خواستم که برم بیرون حتما بهم اجازه میده در صورتی که به بقیه اجازه نمیده . ممنون میشم دلیل این حرکات رو بهم بگید
پرسمان
با سلام خدمت شما پرسشگر ارجمند! از اعتماد و ارتباط شما با اين مركز سپاسگزاريم. در ابتدا بايد ديد كه منظور و مقصود استاد شما از اين رفتار و برخوردها چيست؟ با توجه به قرائن و شواهدي كه بيان كرديد در فرض خوش بينانه؛ اين است كه قصد ازدواج با شما را داشته باشد. با اين رفتارها هم قصد جلب موافقت شما با ازدواج با خودشان را دارند. اگر اين فرض و حدس درست باشد، ايشان بايد به صورت منطقي اقدام نمايد. اضافه بر اينكه شما براي انتخاب همسر و شريك زندگي خودتان، قطعا ملاك و معيارهايي داريد كه فكر نمي كنيم با ايشان هيچ تناسبي داشته باشند و چه بسا كه خانواده شما نيز هرگز با چنين ازدواجي موافقت نخواهند كرد. - فرض دوم اين است كه استادتان شما را براي يك از بستگان خود بخواهد خواستگاري كند، مثلا برادر يا .. و اين گونه رفتارها براي اين است كه بيشتر شما را بشناسد و بيشتر نظر شما را جلب كند تا اگر روزي از شما چنين درخواستي داشت شما به خاطر ايشان و علاقه‌اي كه به ايشان پيدا كرديد، قبول كنيد. چند نکته: 1. اگر اين فرض واقعي باشد راهي كه استادتان پيش گرفته‌اند صحيح نيست و موجبات درگيري ذهني و وابستگي‌هايي بين شما مي‌شود كه نه از نظر شرعي درست و نه از نظر عقلي و عرفي. 2. خواهر گرامي؛ مانند هميشه و حتي بيشتر از قبل؛ حجاب كامل و زيباي خود را در مقابل ايشان و تمام نامحرمان حفظ كنيد، با وقار و متانت و سنگيني خاصي با ايشان و ديگران برخورد كنيد. 3. ارتباط با ايشان و ديگر نامحرمان را به قدر ضرورت كاهش بدهيد. 4. هرگاه خواستيد براي كارهاي درسي و تحقيقي خود با ايشان ملاقات داشته باشيد؛ حتما در حضور ديگران باشد، هنگامي كه ايشان تنهاست به ملاقات و گفتگو با او نپردازيد. 5. به هيچ وجه با ايشان تماس تلفني و اينترنتي نداشته باشيد. اگر براي كارهاي درسي نياز به ارتباط با ايشان داشتيد سعي كنيد با ايميل و فقط راجع به درس و پروژه شما باشد و پيام يا گفتگويي خارج از آن با ايشان نداشته باشيد. حتي اگر ايشان با شما تماس گرفتند يا پيام و ايميل غير درسي فرستادند اصلا جواب ندهيد. مطمئن باشيدهيچ اتفاقي نخواهد افتاد و هر اتفاقي هم كه بيفتد به نفع شما خواهد بود.6. به هيچ وجه با ايشان و با هيچ نامحرم ديگري؛ در بيرون قرار ملاقات نگذاريد. چون به نفع شما نيست. مثلا اگر ايشان بخواهند از شما براي برادرشان يا يك نفر ديگر خواستگاري كنند، منطقي و شرعي و درست اين است كه از طريق خانواده شما اقدام كنند و براي شما شخصيت قائل شوند و در صورت توافق شما و خانواده محترمتان، براي ملاقات با شما به منزل شما بيايند نه اينكه در دانشگاه يا پارك يا جاهاي ديگر وعده بگذارند. چون به نظر ما اين گونه اقدامات بي‌احترامي و ناديده گرفتن ارزش و مقام و شخصيت يك دختر مومنه است. 9. سعي كنيد كه اين اتفاق زياد روي درس و بحث و ارتباط شما با خدا و روحيه شاداب و پر نشاطتان تاثير منفي نگذارد. براي زمان خود برنامه ريزي داشته باشيد. هميشه و در همه حال، از خدا بخواهيم كه ما را يك لحظه به خودمان وانگذارد. موفق باشيد.
میهمان

سلام دوسته من ۲۰ سالشه و ۷ ماهه با پسری دوسته همدیگرو دوس دارن پسرسربازع شرایط ازدواج ندارع پیشنهاد رابطه دادع دختر راضیه اما میترسع چیکار کنه راهنمایی کنین؟
پرسمان
ترس و هراس از چنین روابطی منطقی است؛ چون احتمال آسیب در این روابط بالاست؛ ضمن اینکه ممکن است این گونه روابط به ازدواج ختم نشود و پسر مورد نظر، دختر را رها سازد و هزار و یک مشکل وی را احاطه کند. در این شرایط اگر آنها واقعاً قصد ازدواج دارند، بهتر است رابطه خود را موقتاً قطع کنند و بعد از فراهم شدن شرایط ازدواج از طریق خانواده ها اقدام به خواستگاری و ازدواج نمایند. وقتی دختر و پسر بدون مشورت و کمک گرفتن از خانواده ها و استفاده از تجارب ارزشمند آنان اقدام به ازدواج نمایند و با برقراری روابط دوستانۀ قبل از ازدواج در صدد شناخت از یکدیگر بربیایند، می تواند بسیار مخاطره انگیز و آسیب زا باشد و باعث شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده گردد؛ چون روح حاکم در این روابط عشق ورزی کورکورانه است، نه خردورزی و تعقل عالمانه. بدون شک، آشنایی و دوستی دختر و پسر قبل از ازدواج آسیب ها و پیامدهای منفی بسیاری به دنبال دارد و در امر مهم ازدواج به شدت نقش منفی بازی می کند و این یکی از بزرگترین آفت های ازدواج جوانانی است که بدون در نظر گرفتن ضوابط مدتی باهم دوستی می کنند و موقعی تصمیم به ازدواج می گیرند که معیارهای اساسی یک ازدواج موفق را ندارند و چون در نتیجۀ دوستی چند ساله به همدیگر وابسته شده اند علی رغم نبود تناسب بین آنها و از روی احساسات تصمیم به ازدواج می گیرند که بعداً تاوان این تصمیم غیر منطقی را می دهند. ارتباطات دوستانه با جنس مخالف قبل از ازدواج حتی اگر به قصد و انگیزۀ جدی ازدواج باسد، علاوه بر این که تخطی آشکار از چارچوب های دینی، ضوابط عقلی و ملاحظات عرفی است در ازدواج و فرایند همسرگزینی به شدت نقش منفی بازی می کند و باعث شکل گیری ازدواج های احساسی پشیمان کننده می گردد که طبق تحقیقات انجام گرفته در این زمینه و گزارشاتی که سازمان های مختلف اعلام می کنند، معمولاً شکست در ازدواج را به همراه دارد. آسیب های ازدواج های که با روابط دوستانه آغاز شده به حدی است که خود روانشناسان غربی بر این باورند که اساساً هرگز نباید دوست دختر و دوست پسر باهم ازدواج کنند، زیرا دوستی یکی از انواع ارتباط است و ازدواج نیز یک نوع دیگری از آن که هر کدام ویژگی ها و قوانین خاص خود را دارد و اگر دو دوست با هم ازدواج کنند ویژگی ها و قوانین دو نوع خاص از ارتباط با هم تداخل می کند و موجب آسیب زایی، عدم موفقیت و ناپایداری ازدواج می گردد.
میهمان
سلام من دختری ۱۶ساله هستم بایه پسر ۱۷سال حدویکسال دوستم من بادختر عمه ش دوست بودم دوماه بعداز رابطمون دختره عمش رفت بهش گفته که این دختر نامزد داشت بااینکه نداشتم من تو دوماه خیلی وابستش شده بودم بعداز دوماه رفت ولی نتوستم فراموش کنم بهش پیام میدادم التماس میکردم که برگرده بعداز دوماه برگشت ولی پیشنهاد رابطیه جنسی داد بهم گفت من احتیاج دارم ازایناحرفا من هم قبول کردم که باهاش رابطی جنسی برقرارکنم ولی هنوز اقدام نکردیم میگه بعداز رابطی جنسی علاقه من بیشتر بهت میشه خانوادی اون برای من راضی نیستن ولی خانوادم میدونن بنطرشما چکارکنم من خیلی عاشقش هستم نمیتونم کات کنم خیلی خیلی دوستش دارم لطفا راهنمایی کنیین
پرسمان
با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت شما پرسشگر محترم! ارتباط شما با ما گویای این است که در صدد انتخاب مسیر صحیح هستید و امیدواریم ما نیز راهنمای خوبی برایتان باشیم. خواهر محترم! ارتباط دوستانه با نامحرم اگرچه به قصد ازدواج باشد، شرعا جايز نيست. وقتي رابطه رسمي نباشد و مخفيانه باشد، رابطه دوستي بدون ازدواج بوجود آيد، علاوه بر گناه و عدم جواز شرعي عواقب فردي و اجتماعي منفي زيادي دارد.در این رابطه ها وابستگي هاي زيادي بين دختر و پسر در اين رابطه ها اتفاق مي افتد كه در صورت منجر نشدن به ازدواج مشكلات جدي برايشان بوجود مي آورد كه عذاب روحي زيادي به دنبال خواهد داشت. خواهر محترم! بسياري از اين رابطه ها به درگيري، آبروريزي، منجر مي شود تصور كنيد كه شما مي خواهيد مثلا چند سال با او در ارتباط باشيد و از هم اکنون خانواده اش مخالف هستند. آیا ادامه ی این رابطه به نفع شماست؟ يكي ديگر از مشكلات در رابطه دختر و پسر تحريك جنسي است. شما در سني قرار داريد كه تحريك جنسي و غريزه جنسي در اوج خود قرار دارد و رابطه داشتن با جنس مخالف تحريك را بيشتر مي كند و اضطراب مداوم خواهيد داشت و اين سلامتي را به خطر مي اندازد. اکنون او از شما رابطه جنسی بدون ضابطه شرع و عقل می خواهد. آیا واقعا کسی که شما را فقط برای عمل جنسی می خواهد دوستتان دارد؟ آیا واقعا او مناسب شما است؟ پس پیشنهاد ما این است که تا به عوارض وخیم تری گرفتار نشده اید این رابطه را خاتمه دهید و خودتان را نجات دهید. (در صورت نیاز راهکارهای فراموشی او را در مکاتبات بعدی از ما بخواهید). سعي كنيد تا زماني كه شرايط ازدواج تان مهيا نشده با فرد مقابل رابطه برقرار نكنيد كه در اينصورت نه تنها شناخت درستي از او برايتان حاصل نمي شود بلكه وقت و سرمايه و عمرتان نيز در اين راه به هدر مي رود .
میهمان
سلام خسته نباشیدمن دختری ۱۶ساله هستم و۳ساله که بایکی دوستم وواقعاهمدیگرودوس داریم امامشکلاتی برام پیش اومده ک دقیقانمیدونم بایدچیکارکنم که این مشکل مادردوست پسرمه که نمیخوادماباهم باشیم وهی مشکلاتی برام به وجودمیاره به نظرشمامن بایدچیکارکنملطفاکمک کنید
پرسمان
پرسشگر گرامی، سلام؛ خانواده ها معمولا به این نوع رابطه ها حساس هستند و وقتی مطلع شوند که فرزندشان چنین رابطه ای دارد ناراحت و عصبی می شوند و با آن مخالفت می کنند. رابطه دختر و پسر معمولا به ازدواج ختم نمی شود و دیر یا زود قطع می شود. اگر او واقعا به شما علاقه دارد از او بخواهید که بصورت رسمی با خانواده صحبت کند و به خواستگاری شما بیاید وگرنه دیر یا زود شما باید از او جدا شوید و هر چقدر دیرتر جدا شوید صدمه این جدایی بیشتر خواهد بود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.