رابطه مصحف حضرت زهرا با قرآن و مصحف حضرت علی ۱۳۹۲/۰۷/۳۰ - ۷۱۳ بازدید

مصحف حضرت زهرا(س)،قرآن بود یا کتابی با موضوعی خاص؟دیکته پیامبر(ص)بود یا جبرئیل؟آیا حضرت زهرا(س)با جبرئیل حتی پس از قطع وحی(وفات پیامبر)ارتباط داشتند؟اکنون این مصحف کجاست؟آیا با مصحف امام علی(ع)تفاوت دارد؟

اینکه مصحف حضرت زهرا(س)،قرآن بوده یاچیزدیگرازشبهاتی است که بعضی گمان بـرده انـد مصحف فـاطمه سلام الله علیها همـان قـرآن است. وجـود ایـن کتاب ( مصحف فاطمه(س) ) نیز در روایات مختلف با سندهاى متعدد ذکر شـده است. ومسلم است. که هـدیه اى الهى به ایشان بـوده است .وباکتاب حضرت امیرالمومنین علیه السلام تفاوت داشته است. روایـات بسیـارى وجـود دارد که در آن، حضـرت علـى علیه السلام به عنـوان نگـارنـده مصحف معرفـى شـده است; از جمله امـام صـــادق علیه السلام در جـواب سـوال حمـاد بـن عثمـان مبنـى بـر اینکه نـویسنـده مصحف کیست، مى فرماید: امیرمـومنان هر چه را مـى شنید، مـى نـوشت، تـا اینکه به صـورت کتـابـى در آمـد. امام صادق علیه السلام مـى فـرمایـد: (مصحف فاطمه نزد ماست ... و خـداونـد آن سخنـان را گفته و بـر حضـرت فـاطمه الهام کــــرده است.) ایـن گونه الهام براى مادر حضرت موسى علیه السلام نیز وجـود داشته است. در سوره قصص، آیه هفت آمده است: به مادر موسى الهام کردیم او را شیر ده و ...
  بعضـى معتقـدند این سخنان از آن جبرئیل است. ایـن احتمال در حـدیثـى به نقل از امام صادق علیه السلام گفته شده است. امام حسیـن علیه السلام مـى گـویـد: (مصحف فـاطمه نزد ما است. به خـدا سوگند یک حرف از قرآن در آن نیست. سخنان ایـن مصحف از آن رسول الله و خط على علیه السلام است). بنابراین حدیث، گوینده سخنان ایـن مصحف، رسـول الله ( فرستاده خـدا) است. علامه مجلسـى در ذیل ایـن حـدیث مـى گـوید:
مقصـود از فرستاده خدا، جبرئیل است. همچنان که در آیات بسیارى، به ملائکه، رسولان خدا گفته شده است. البته چه بگوییـم سخنان ایـن مصحف از آن خدا است یا جبرئیل، تفاوتى ندارد، زیرا خداوند به واسطه جبـرئیل، ایـن احادیث را گفته است; ولـى نمـى تـوانیـم معتقـد باشیـم مقصـود از ((رسـول الله)) پیامبر اسلام است، زیرا روایات بسیارى تصریح دارد سخنان ایـن مصحف پس از وفات رسول الله صلـى الله علیه و آله و در تسلاى وفات آن حضرت، براى حضرت فاطمه سلام الله علیها گفته شده است. = بنا بر روایات متعددی که در مکتب اهل بیت علیهم السلام ثبت است، مواریثی خاصّ از علم و سلاح معصومین(ع)، دراختیار جانشینان معصومشان قرار می‌گیرد؛ مواریثی که بخشی از شئونات امامت به شمار می روند. از اهمّ این مواریث می‌توان کتاب علی یا مصحف فاطمه سلام الله علیها را نام برد. در روایتی از صادق آل محمّد (ص) آمده است: «وعندنا مصحف فاطمه»؛ مصحف فاطمه نزد ماست. شیخ آقا بزرگ تهرانی ، صاحب الذریعه ، در جمع بندی خود از این مصحف شریف، می‌نگارد: «مصحف فاطمه (س) از ودایع و امانت‌های امامت نزد مولی و امام ما صاحب الزمان (عج) است، همان طور که در چندین حدیث از طرق ائمه این امر روایت شده است.تکاتک این تراث گرانبها از نشانه‌های شناخت امام معصوم (ع)محسوب می‌شوند و بدیهی است که هر زمان نزد آن بزگواران محفوظ باشند.
در اخباری مستند وارد است که حضرت زهراء(س) گاه مراجعاتی به مصحف خود داشته و تحفه‌هایی از آن را تقدیم دوستان می‌کرده است. این مصحف شریف چونان سندی معتبر و مرجعی ارزشمند از جایگاهی رفیع نزد ائمّه برخوردار بوده و ایشان(ع) هنگام لزوم به آن مراجعه می‌کردند ؛ چنانکه امام صادق (ع) به ولید بن صبیح فرمود: «ای ولید من در مصحف فاطمه نگریستم و برای بنی فلان از حکومت بهره ای به اندازه غبار کفش نیافتم.
وهمچنین باکتاب ویامصحف حضرت امیرالمومنین علیه السلام تفاوت داشته است. مصحف على (ع) به ترتیب نزول آیات نگاشته شده و برخى از ویژگى هاى آن عبارت بود از: 1- ترتیب دقیق موضوع، بر حسب ترتیب نزول، 2- ضبط قرائت آن، همان گونه که پیامبر (ص) حرف به حرف، قرائت کرده است، 3- در برداشتن توضیحاتى در حاشیه و ذکر مناسبتى که موجب نزول آیه بوده، مکانى که آیه در آنجا نازل شده، ساعت نزول آن و افرادى که آیه درباره آنان نازل شده است، 4- تشریح جوانب عمومى آیات، به گونه اى که به زمان، مکان و شخص معینى اختصاص ندارد و عام و همیشگى است،.
به نظر عده اى از محققان و محدثان شیعه، مصحف على (ع) به عنوان سپرده امامت، به فرزندش امام حسن مجتبى (ع) و به تدریج به عنوان میراث امامت، از امامى به امام دیگر منتقل گشته و سرانجام در اختیار امام زمان (عج) قرار گرفته است که پس از ظهور خود، آن را به مردم ارائه خواهد فرمود و به طور مسلم، متن و محتواى آن (منهاى ترتیب سور آن) هیچ تفاوتى با قرآن موجود ندارد،. اما درباره قرآن هاى موجود، بسیارى از محققان عقیده دارند که قرآن کریم، به وسیله پیامبر اکرم (ص) با ترتیب فعلى گردآورى شده که یکى از حکمت هاى آن، ارتباط خاص بین انتهاى هر سوره، با ابتداى سوره دیگر است.
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.