راحتی خود یا دیگران! ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۹۷۵ بازدید

آیا این انصافه که من هر کار و تفریحی می‌خواهم انجام بدم می‌گن این کار رو نکنید چون این کار مردم آزاری هست و برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت می‌کنه! کجای اسلام گفته برای راحتی دیگران من باید خودم رو محدود کنم؟

یکی از مسایل مهم اجتماعی، حفظ حریم افراد جامعه است. بدیهی است، آزاررسانی از رذایل اخلاقی و عامل مهم برهم زدن حریم افراد جامعه می‌باشد.مسئله خودداری از اذیت و آزار انسان‌ها بلکه تأمین سلامت و امنیت افراد جامعه از مهمترین مسائل اخلاقی است که در چارچوب نظام ایده‌آل اسلامی به آن توجه شده از همین رو در «آداب معاشرت» به فصلی به نام «مزاحمت» مواجه می‌شویم. امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند:«مسلمان کامل کسی است که مردم از دست و زبان او در سلامت باشند و مؤمن واقعی کسی است که مردم او را امین مال و جان خود بدانند و همسایه‌اش از آسیب او در امن و امان به سر می‌برد».[ «أَنَّ الْمُؤْمِنَ مَنْ آمَنَ جَارَهُ بَوَائِقَه»، بحار الأنوار، ج 72،‌ ص 51.]
امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) می‌فرمود:
«شرورترین و بدترین مردم کسی است که به خیر و فایده او امید نیست و از شر و آزارش نیز نمی‌توان در امان بود».[ «مَنْ لَا یُؤْمَنُ شَرُّهُ، وَ لَا یُرْجَى خَیْرُهُ»، الأربعون حدیثا، ح 58.]
تفاوتی نمی‌کند که این «سلب آسایش» و «آزار رسانی» با حرف باشد یا عمل، مادی باشد یا روحی، برای فرد باشد یا جامعه، از سوی فرد باشد یا جمع، شخصی باشد یا دولتی، در خانه باشد یا دانشگاه و خوابگاه، یا محیط کار و مطالعه و استراحت، آگاهانه باشد یا غافلانه، با حسن نیت باشد یا سوء نیت.
نمونه‌های فراوانی از مزاحمت وجود دارد که به برخی اشاره می‌کنیم:
ایجاد سر و صدا و نشست‌های دوستانه در خوابگاه که مانع از مطالعه و استراحت دیگران می‌شود.
دیر به خانه رسیدن و بوق زدن.
ریختن مصالح ساختمانی در مسیر مردم و ایجاد گرد و خاک.
صدای بلند رادیو و ضبط در خودروها و مراسم شادی.
پارک ماشین و موتور در جای نامناسب و سد معبر نمودن.
استفاده از وسایل نقلیه دودزا.
در خیابان و گذرگاه، بساط فوتبال و والیبال راه انداختن.
مزاحمت‌های تلفنی برای افراد و مراکز خدماتی مانند اورژانس، آتش نشانی و پلیس.[ محدثی، جواد، اخلاق معاشرت، قم، موسسه بوستان کتاب، 1386ش، دوازدهم، ص 109.]
اینها، موارد انگشت شماری از مزاحمت‌ها می‌باشد که از مسلمانی و سبک زندگی اسلامی به دور است، هرچند مراعات حقوق مردم و مواظبت بر عدم ایجاد مزاحمت دشوار است، لیکن از نشانه‌های شخصیت این است که گاهی باید خود را محدود ساخت، تا سلب آزادی از دیگران نشود. اما اگر حریم‌ها رعایت شود، اگرچه در ابتدا محدودیت است اما در ادامه به نفع همه است، البته دوری از مزاحمت دیگران و علاوه بر احترام در دنیا و ثواب در آخرت، باید دانست ایجاد مزاحمت یک طرفه نیست، بلکه اگر در جامعه رواج پیدا کنند به‌طور تصاعدی مزاحمت‌های اجتماعی زیاد می‌شود و دامن‌گیر همگان می‌شود.
امیرالمؤمنین(علیه السلام) فرموده‌اند:
«مؤمن خود را به زحمت می‌اندازد اما مردم از دست او راحتند»[ «الْمُؤْمِنُ نَفْسُهُ مِنْهُ فِی تَعَبٍ وَ النَّاسُ مِنْهُ فِی رَاحَة»، بحار الأنوار، ج 72، ص 53.].

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.