راهکار پیروی از معصومین ۱۳۹۷/۰۱/۳۰ - ۲۶۹ بازدید

چگونه می توانیم از ائمه برای خودمان به عنوان الگو استفاده کنیم (پاسخ کاربردی)؟

پذیرش مثبت انسان به ندای فطرت سلیم خود، در حقیقت الگو گیری به طور عملی و کاربردی از معصومین علیهم السلام است. کارکرد فطرت انسان همانند «پیامبر درونی» در هنگام هر موضعگیری و قبل از اقدام به هر عملی پیام راستی و درستی را به گوش جان می رساند و در صورتی که انسان به این پیام گوش بسپارد و به کار ببندد پرتو افکنی فطرت در دل انسان بیشتر می شود و نورانیت سراسر قلب او را احاطه می کند و به مقام عصمت نسبی نایل می شود و این مهمترین سرمایه انسان است.
سالها دل طلب جام جم از ما می کرد
آنچه خود داشت زبیگانه تمنا می کرد
اما برای شدت بخشی به سیر معنوی و عمق بخشی راستی و درستی و بازشناسی پیام فطری از اوهام شیطانی وزمینه الگو گیری نیاز به «پیامبر بیرونی» و عنایت ویژه معصومان علیهم السلام داریم.
در این باره به طور مختصر به برخی از نکات کلیدی اشاره می شود:
۱ - علاوه بر تلاوت مستمر قرآن ،مطالعه مستمر کتابهایی مانند: اصول کافی، تحف العقول، میزان الحکمة، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و... اگر چه به مقدار کم در هر روز بسیار کارگشاست.
۲- فزون بخشی محبت آنان پایه و مایه «متابعت» و «شوق وصال» است.
۳- برای عمق بخشی به محبت، «معرفت» هر چه بیشتر لازم است، هم به مراتب علمی و مقامات معنوی معصومان آشنا شد و هم به سنت و سیره زندگی آنان آگاهی یافت.
۴- برای تداوم و ثبات محبت و معرفت، «کثرت ذکر» لازم است که به مقدار ممکن و غیرمخل به امور زندگی، (می توان از ذکر چند صلوات در هر روز) کار را شروع کرد.
۵- چگونگی الگوگیری و تطبیق شرایط خود با شرایط هر یک از امامان و دخالت عنصر زمان و مکان در تحلیل ها و نتیجه گیری ها نیاز به کارشناسی و دقت اختصاصی در هر مورد دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.