راهکارهایی برای بیدار ماندن در شب ۱۳۹۴/۱۰/۲۷ - ۱۸۳ بازدید

خوشحالیم از اینکه مخاطبمان فردیست که علاقه مند به بیشتر دانستن و درست عمل کردن است؛ از حسن اعتماد شما به این مرکز به خود می بالیم و امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم.
خوشحالیم از اینکه مخاطبمان فردیست که علاقه مند به بیشتر دانستن و درست عمل کردن است؛ از حسن اعتماد شما به این مرکز به خود می بالیم و امیدواریم راهنمای خوبی برای شما باشیم.
این را بدانید سیستم بدن انسان به گونه ای است که به خواب کافی در طول روز نیاز دارد و اگر این مقدار خواب به شکل مناسبی تامین نشود بر روی عملکردهای فرد تاثیر منفی می گذارد. هر شبانه روز ۲۴ ساعت است و نه بیشتر. ساعات شبانه روز را که نمی توان افزایش داد، پس ما باید زمان مان را طوری مدیریت کنیم که به کارهای مورد نظر برسیم. اگر شما در طول روز ۸ ساعت می خوابید، باید گفت که حالت طبیعی دارید، زیرا هر فرد سالمی در طول روز تقریبا به ۸ ساعت زمان استراحت نیاز دارد. پس باید گفت شما مشکل فیزیولوژیکی در این زمینه ندارید.
پرسشگر گرامی؛ شکی نیست که توانایی های افراد با هم متفاوت است، ممکن است شما برای تسلط به مطالب یک موضوع ۳ ساعت زمان نیاز داشته باشید و فرد دیگر به ۱ ساعت و دیگری ۵ ساعت؛ پس با این وجود برنامه ریزی و مدیریت زمان هم برای این افراد تفاوت می کند. اگر شما برای زمان های خود برنامه ریزی می کنید ولی نمی توانید به آن جامه عمل بپوشانید، باید دست به تعیین اولویت بزنید، نه اینکه بخواهید از راهی غیر طبیعی و مضر آن را حل کنید. فراموش نکنید که بهترین نوع خواب، خواب شبانه است؛ معقول و منطقی نیز این است که فرد با مدیریت زمان و انجام برنامه ریزی لازم و مناسب، طول روز را به کارهای جاری خود اختصاص دهد و در شب استراحت کند.
پرسشگر گرامی؛ لازم به یادآوری است که وظیفه اصلی شما در حال حاضر تحصیل است، پس سعی کنید تلاش خود را به آن معطوف کنید و برنامه ریزی های خود را با توجه به آن انجام دهید. دیدن فیلم و ... که حالت تفنن و سرگرمی دارند، در مقابل تحصیل علم، ارزش آنچنانی ندارند. پس آینده نگر باشید. البته منظورمان این نیست که سرگرمی و تفریح را کنار بگذارید؛ منظور این است که هدف اصلی تان را فراموش نکنید. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که انسان نباید بیشتر از توانایی هایش، تکلیفی بر خود تحمیل کند، چون طبیعتا نتیجه عکس خواهد داد و تمام تلاش هایش به هدر خواهد رفت.

*** با این وصف، راهکارهای زیر می تواند برای بیدار ماندن ( فقط در شرایط ضروری و لازم) در شب راهگشا باشد :

۱. محیط را کمی سرد نگه دارید. سرما باعث می شود که خواب از شما فراری شود.
۲. نور اتاقتان را زیاد کنید. بدن فرد به تاریکی و روشنایی محیط حساس است. محیط تاریک خواب را زودتر به چشمان آدم می آورد.
۳. سعی کنید در بعد از ظهر یکی دو ساعت بخوابید. خواب بعد از ظهر، قوای تحلیل رفته شما در طول روز را جبران می کند و به بیدار ماندنتان در شب کمک می کند.
۴. از پرخوری پرهیز کنید. پرخوری معمولا پرخوابی را به دنبال می آورد.
۵. برخی دانشجویان برای بیدار ماندن در شب دست به دامن داروهای شیمیایی (از جمله ریتالین) می شوند، این داروها عوارض بسیار خطرناکی دارند که در بلند مدت تاثیرشان را بر روی فرد می گذارد، پس باید از آن اجتناب کرد؛ برخی دانشجویان هم با نوشیدن قهوه و چای که دارای کافئین هستند، سعی می کنند حالت بیداری را در خود حفظ کنند؛ چون از مهم‌ترین آثار کافئین ،افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی است. همچنینی باید مراقب بود که در مصرف این مواد زیاده روی نکرد، چون مضر خواهد بود. البته در این مورد باید به یک مساله دقت کنید، در زمانی که شما بدن را با چای و قهوه سرپا نگه داشته اید، بیخوابی هم دارد لشکر خود را آماده تر و قویتر می کند، بنابراین اگر بیش از چند ساعت بین مصرف قهوه ها فاصله بیفتد، شما با هجوم این لشکر و یک شکست سخت در مقابل بیخوابی مواجه خواهید شد.

*** نکات پایانی :
- پرسشگر گرامی؛ محدودیت های جسمی خود را درک کنید و بیش از اندازه از خود توقع نداشته باشید. بدن به هرحال به خوابیدن نیاز دارد، هرچند شستن صورت با آب سرد، باز کردن پنجره ها و کارهایی از این دست می توانند یک احساس طراوت موقت ایجاد کنند، اما بعد از چند دقیقه با یک افت شدید همراه خواهند بود.
- اگر هنگام مطالعه احساس خستگی کنید ولی به زور بخواهید خود را بیدار نگه دارید مطمئن باشید دو ضرر کرده اید : هم نتوانستید به خوبی استراحت کنید و خواب راحتی را تجربه کنید و هم مطالعه تان بی ثمر بوده و مطالبی را که در اوج خستگی خوانده اید، متوجه نشده اید و باید مطالعه تان را تکرار کنید.
- این را هم بدانید که برخی از افراد که شب بیدار می مانند، در طول روز به اندازه کافی استراحت کرده اند و فرصت روز را از دست داده اند؛ وگرنه یک بدن طبیعی که در طول روز فعالیت می کند هنگام شب به خواب استراحت دارد.

موفق باشید. این ارتباط با ما را قطع نکنید و همواره با ما مکاتبه کنید.

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام خسته نباشید
من امسال کنکور میدم. سعی میکنم استرسمو کنترل کنم ولی با گذر زمان بیشتر میشه.طوری که شب اصلا نمیخوابم و الان طوری شده که یک ماه اگر شب خوابم ببره فقط ۳ یا ۴ ساعت میتونم بخوابم و خیلی وقتا فشار خونم پایینه. از مسکن هم نمیتونم استفاده کنم. زانکس امتحان کردم اثری نداشت.لطفا یه راهکار طبیعی بدید که به خودم کمک کنم.خیلی ممنون.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.