راه موفقیت انسان ۱۳۹۵/۶/۱۳ - ۲۷ بازدید

سلام. تشکر از ارتباط شما با «مجموعه پرسمان».
سوال شما را سه قسمت کرده و به هر کدام مجزا جواب داده می‌شود:
سلام. تشکر از ارتباط شما با «مجموعه پرسمان».
سوال شما را سه قسمت کرده و به هر کدام مجزا جواب داده می‌شود:
۱. سوال اصلی من این هست میشه گفت... ما را موفق کنند و دست بردارم نیستند؟ خیر. اشخاص نام برده و غیر این‌ها از جمله وین دایر، باربارا مارکس، والش و... خودشان را رهبران تفکر نوین (New Thought Movement) یا رهبران تکاملی می‌نامند. جنبش تفکر نوین یکی از جنبش‌های نوپدید معنوی است که با رویکردی اومانیستی ، تعریف جدیدی از خدا را ارائه می‌کند و با جایگزین کردن خدای شخصی و خدای درون به جای خدای متشخص و خدای توحیدی ، ناکارآمدی آموزه‌های ادیان را مطرح می‌کند . این جنبش معنوی با اضافه کردن پسوند « نوین » تمامی آموزه‌های خود را یافته‌های جدید تفکر بشریت می‌داند که هیچ کدام از پیامبران و فلاسفه تاکنون از آن مطلع نبوده‌اند .از این رو با ارائه قرائت جدید از آموزه های ادیان زیرکانه به مصاف با دین وشریعت رفته‌اند . تا حدی که رهبران این جنش اسم خود را در کنار پیامبران بزرگ همچون حضرت مسیح ذکر می‌کنند و خود را به عنوان پیامبران عصر جدید معرفی می‌کنند . جنبش تفکر نوین که ریشه آن را در اوائل قرن ۱۹ می‌توان یافت، امروزه شامل سازمان‌های بزرگی هست که برخی از فرقه‌های مذهبی مثل کلیسای وحدت و بسیاری از فلاسفه ، روانشناسان و رهبران معنوی به بهانه‌های مختلف هم‌چون حل بحران‌های اجتماعی محیط زیست، صلح جهانی دورهم جمع می‌شوند و با ارائه عقائدی چون قانون جذب، تفکر مثبت، علوم متافیزیکی، شفا دهندگی، تجسم خلاق و قدرت شخصی نه تنها انسان سرگشته را به ساحل امن عرفان نمی‌رسانند بلکه این تفکرات که رویکردی اومانیستی به معنویت است انسان را به حیرت و رنجی مضاعف کشانده است. تحمل آسان این رنج‌ها ممکن نیست مگر با خاموش کردن نور فطرت و به خواب بردن وجدان سرزنش‌گر.
اساسا جامعه جهانی، امروزه به علت دوری از آموزه‌های وحیانی و الهی دچار بحران‌های روحی و اجتماعی بسیاری گردیده است. ناتوانی تمدن سکولار و مکاتب فلسفی غرب در این میان موجب شده برای برون رفت از این مشکلات و یا تحمل آسان این دردها هر یک از سنت‌های معنوی در گوشه و کنار دنیا به ارائه عقاید و آموزه‌های خویش برآمده‌اند.البته با اندک تأمل در آموزه‌ها و مبانی این جریان‌های معنوی، این همانی آشکاری می‌توان با مکاتب فلسفی غرب یافت.
با نیم نگاهی به پدیدارشناسی جریان های نومعنویت گرا و گسترش روز افزون آن‌ها، با جنبش‌هایی مواجه می‌شویم که ژست منجی‌گرایی به خود گرفته‌اند و سعی در برگرداندن معنویت به تاراج رفته از بشریت توسط مدرنیسم هستند معنویتی که با فطرتشان آمیخته شده و آنان را سرگشته وحیران همچون تشنه‌ای در پی آب ساخته ولی آن چه که از این جنبش ها بدست می‌آورند سرابی بیش نیست.
رهبران تفکر نوین با نادیده گرفتن بعد الهی انسان، وجود انسان را به موجودی احساسی تفسیرکرده و با القای احساس مثبت، از انسان موجودی بی‌خاصیت به تصویر می‌کشد که گمشده خود را در این زندگی مادی جستجو می‌کند. این گونه تفسیر از انسان، حاصلش موجودی است سر به زیر در مقابل این تفکرات که تلخی رنج ظلم را با تلقین احساس آرامش، با شادی جشن می‌گیرد. و زنجیر استکبار در تن وی به اسم معنویت همچون حریری زیبا به رخ کشیده می‌شود. بسیاری از رهبران جنبش تفکر نوین به صورت سازمان یافته در اقصی نقاط دنیا با ارائه سمینارها، نشر کتاب‌ها، سایت‌ها، رسانه‌ها و عضوگیری در مراکز معنوی ، به ارائه این اندیشه برآمده‌اند.
۲. سوال دیگری هم اینه که واقعا رمز اصلی موفقیت و هدف گذاری چی هست؟ مدبّر حکیم عالم ، راه هماهنگ شدن با عالم هستی را از طریق ارسال برنامه ای به نام دین و کتاب آسمانی بیان کرده است. لذا اگر کسی مطابق دین عمل کند یقیناً عالم هستی به نفع او وارد عمل خواهد شد و او به یاری جمیع موجودات و از جمله ملائک که مدبّر عالم مادّه اند ، به سعادت حقیقی و ابدی خود خواهد رسید. اگر کسی تابع دین باشد حتّی شیطان نیز در رسیدن او به سعادت ابدی کمک کننده خواهد بود ؛ چون شیطان برای یک مؤمن حقیقی مانند حریف قَدَری است که با او تمرین خودسازی می کند. همان گونه که یک حریف مناسب باعث رشد یک ورزشکار طالب مقام قهرمانی است. شیطان نیز در رشد انسانهای طالب کمال چنین نقشی دارد. حتّی مشکلات و مصائب ناشی از عملکرد عالم خلقت نیز در حقیقت کمک‌هایی برای رشد حقیقی انسان هستند. از جمله توصیه‌های دینی برای موفقیت در کارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
-اراده قوی: امام علی(علیه السلام) فرموده اند: «الظَّفَرُ بالحَزْمِ والجَزْمِ؛[۱]پیروزی، با دوراندیشی واراده پایدار به دست می آید».
- برنامه ریزی: امام علی(علیه السلام) می فرماید: «قِوامُ العَیشِ حُسنُ التَّقدیرِ، و مِلاکُهُ حُسنُ التَّدبیرِ؛[۲] رکنِ زندگی، برنامه ریزی درست است و پایه آن مدیریت صحیح».
- توکل: آموزه های دینی سفارش زیادی به توکّل و اعتماد به خدا شده است تا جایی که در هفت آیه قرآن به رابطه ایمان و توکّل توجه شده است: «عَلَی اللَّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ »[۳]
- تلاش: امام علی (ع): هر که در عمل کوتاهی کند، به اندوه گرفتار آید. و ... که هر کدام از این موارد دارای توضیحاتی دقیق هست که در مختصر نمی‌گنجد؛ اما شما می‌توانید با فرستادن سؤالی مجزا (با موضوع چگونگی موفقیت) به همین سایت، منتظر پاسخ‌گویی روانشناسان ما باشید.
۳. در ضمن نظرتون در مورد کتاب اثر مرکب دارن هاردی... مخفی میشه یا خیر؟ دارن هاردی نویسنده آمریکایی و سخنران، مشاور و ناشر سابق مجله موفقیت است. دارن هاردی نیز همچون سایر رهبران تفکر نوین دم از قانونی موهوم به نام قانون جذب می‌زند و سعی دارد با این قانون و بعلاوه تجسم خلاق، انسان را به خوشبختی برساند!
پی‌نوشت:
[۱]. محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج ۳، ص ۵۴، ح ۳۸۶۶.
[۲]. محمد محمدی ری شهری، میزان الحکمه، ج ۸، ص ۳۳۰، ح ۱۴۸۹۴.
[۳]. آل عمران: ۱۲۲ و ۱۶۰.
[۴]. نهج البلاغه: حکمت ۱۲۷.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.