راه های افزایش لذت جنسی با همسر ۱۳۹۵/۰۶/۲۹ - ۲۷۶۷۶۲ بازدید

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گوئید خوشحالیم و امیدواریم که ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد. سخن خود را با ذکر آیه ای از قرآن آغاز می کنم.
«وَ مِن آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِن أَنْفُسِکُم أَزواجاً لِتَسکُنوا اِلیها وَ جَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّةً وَ رَحمَةً». (روم،۲۱) یکی از نشانه‌های او این است که از جنس خود شما، همسری برایتان آفرید تا با او آرام گیرید و میان شما مهر و محبت قرار داد.

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گوئید خوشحالیم و امیدواریم که ارتباط شما با ما تداوم داشته باشد. سخن خود را با ذکر آیه ای از قرآن آغاز می کنم.
«وَ مِن آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِن أَنْفُسِکُم أَزواجاً لِتَسکُنوا اِلیها وَ جَعَلَ بَینَکُم مَوَدَّةً وَ رَحمَةً». (روم،21) یکی از نشانه‌های او این است که از جنس خود شما، همسری برایتان آفرید تا با او آرام گیرید و میان شما مهر و محبت قرار داد.
همانگونه که می‌دانید، غریزه جنسی در انسان، همچون دیگر غرائز، یکی از نیازهای به ودیعه گذاشته شده توسط خداوند است که باید به طور معقول و متعادل تأمین و ارضا شود. در آموزه‌های دینی نیز بر اهمیت این موضوع تأکید شده است. پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «هر مومنی که با همسرش آمیزش نماید، هفتاد هزار فرشته بال‌هایشان را برای آنها می‌گسترانند و رحمت خدا بر آنان نازل می‌گردد.» (مستدرک الوسائل، ج 14،ص 154) نیز امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «هیچ مباح و حلالی نزد خداوند، دوست داشتنی تر از آمیزش با همسر نیست. پس زمانی که مومن با همسرش نزدیکی کرده و غسل جنابت می‌کند، شیطان به گریه می‌افتد و می‌گوید: ای وای! این بنده از پروردگارش اطاعت نموده و گناهانش بخشیده شده است.» (وسائل الشیعه، ج2، ص 179)
این نیروی طبیعی، انسان‌ها را به سوی تولید نسل پاکیزه، رهنمون کرده و در رسیدن به آرامش روانی و خواسته‌های اقتصادی و اجتماعی و ... نیز کمک می نماید. اعتدال و میانه روی همراه با بهره‌گیری معقول و مشروع از این نعمت الهی، نه تنها تولید فساد نمی کند، بلکه خود مسکّن دردها و مشکلات دیگر و محرکی برای تحصیل معاش، علم و فراهم ساختن آرامش لازم برای حضور در موقعیت‌های اجتماعی و خدمت به جامعه بشریت به حساب می آید.
نکته ای که غالبا در بین همسران، مورد غفلت قرار می‌گیرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی غریزی نیست، بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی غریزی و فطری است. به همین دلیل، یکی از آموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند زندگی مشترک خویش را آغاز کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل: مقدمات همبستر شدن، شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن، شناخت شیوه‌های مختلف همبستر شدن، آگاهی از راه‌های جلوگیری از بارداری، تنظیم خانواده، آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن، رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن، آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن، آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این نامه مقدرو نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده و خدمتتان معرفی خواهد شد، مراجعه کنید.
اهمیت ارضاء جنسی همسران، بویژه زن
همان گونه که غریزه جنسى، یکی از عوامل اساسى در پیدایش خانواده و زندگى مشترک است، همین غریزه در استمرار و استحکام خانواده نیز نقش مهمى دارد. اسلام آنقدر به مسأله ارضاء جنسی طرفین، عنایت داشته که در ضمن احادیثی که از طرف اولیای دین مطرح شده به ظریف ترین مسایل در کسب لذت همراه با حفظ کرامت انسانی طرفین اشاره کرده است. لازم به تذکر است که هیچیک از منابع دینی بدلیل جمع بین حفظ حیای گفتاری و آموزش روابط مهم جنسی، وارد جزئیات نشده‌اند. کلیات را نیز طوری بیان فرموده‌اند که ذهن می‌تواند جزئیات را تا حدود زیادی برداشت نماید. باید در نحوه و کیفیت صحیح این رابطه دقت نماییم تا شخصیت طرفین مخصوصا شخصیت زن در این راستا پایمال نشود و ارضای کامل حاصل شود و الا ارضاهای ناقص، در برخی موارد موجب مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی و درگیری‌های طرفین در بخش های دیگر زندگی خواهد شد. تحقیقات انجام شده حاکى از آن است که بخش معظمى از طلاق ها، معلول عدم ارضاى جنسى صحیح و متعادل این غریزه مى باشد. سرد مزاجى زنان یا مردان و یا بى اهمیتى به ارضاى صحیح و طبیعى غریزه جنسى، خانواده را در آستانه طلاق قرار مى دهد. روابط زناشویى با ارضاى غریزه جنسى فرق دارد. چه بسیارند افرادى که به عمل زناشویى اقدام مى کنند، ولى به هیچوجه غریزه جنسى آنان ارضا و اشباع نمى گردد. به عبارت دیگر، تحقق ارضاى جنسى تنها در ارتباط با برقرارى روابط جسمى نیست، بلکه احتیاج به آمادگى جسمى و روانى دارد.
مردان باید بدانند که زنان تنها به دفع عمل جنسى نیاز ندارند، بلکه از نظر روحى و تمایلات زنانه، احتیاج دارند که از طرف مردان به عنوان زن بودن و تمایلات زنانگى مورد تأیید قرار گیرند. مرد پیش از عمل جنسى، باید با اعمال و رفتارى که نشانگر بازى و شوخى است، زن را براى عمل جنسى مهیا سازد. نتیجه دیگرى که از این رهگذر عاید مى گردد، آن است که زن تمام شخصیت زنانه خود را در این حالت حس مى‌کند و مى‌فهمد که همتای مرد بوده و شریک زندگیست.
نکته دیگری که در اینجا لازم است یادآوری کنیم این است که رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) یکی از علائم انجام شدن موفقیت‌آمیز آمیزش جنسی است. هرچند همانگونه که آموزه‌های دینی و روان‌شناختی تأکید کرده‌اند، کمال موفقیت در اینگونه روابط، به ادامه رفتارهای عاطفی با زن برای لحظاتی پس از آمیزش، گره خورده است. البته در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در زن و مرد است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولاً مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به ارگاسم می رسند دست از کار می کشند در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی، از جمله بروز درد در ناحیه کمر و شکم، برای زن به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک کردن، آماده این کار کند و همچنین تا رسیدن زن به اوج لذت جنسی، او را رها نسازد.
حال با توجه به مطالب بالا، بایسته‌های بهداشتی، معنوی، روان‌شناختی و دینی ارتباط جنسی را در سه بخش تقدیم می‌نمایم:
* آنچه بطور کلی باید در این رابطه مورد توجه قرار دهید:
1. قرار به وقت عاشقی: زندگی مشترک شما هیچ گاه نمی‌تواند تنها بر اساس برقراری رابطه جنسی استوار بماند. برای باقی ماندن در کنار هم، نیازمند پیوند روحی، روانی و احساسی هستید. بهترین عامل برای تازه نگهداشتن طراوت جنسی این است که تعیین زمان رابطه را به عشق واگذار کنید. در صورتیکه بگذارید عشق و علاقه باعث کشش گردد، روح شما سریعاً آماده می‌گردد. برای هردوی شما، رابطه جنسی باید نهایت میزان ابراز علاقه به یکدیگر باشد و نه فقط وظیفه زناشویی و یا عاملی برای ارضاء جسمی. در حدیثی می‌خوانیم: «مِن أَخلاقِ الأنبیاءِ حُبُّ النِّساءِ» محبت به همسر، از ویژگی‌های اخلاق پیامبران است. باید برای پالایش روح و تعالی عشقتان، از رابطه جنسی استفاده کنید، نه برای خلاص شدن از یک حالت فیزیکی. اجازه دهید کشش عشق شما را وادار به ایجاد رابطه کند، نه فشار جسمی. در اینصورت شما و همسرتان همیشه در یک آرامش روحی قرار دارید و زندگی مشترک برایتان دلنشین است.
2. کلمات سحرآمیزی وجود دارند که قبل از رابطه جنسی می‌توانید از آنها استفاده کنید: «دوسِت دارم»، «عشق پاک منی»، «بزرگترین شانس زندگی من، آشنایی و ازدواج با توست»، «بهترین دوست در تمام دوران زندگی من، تو هستی»، «در این دنیا هیچکسی برای من مثل تو نمیشه»، «بدون تو به هیچ و با تو به همه چیز می‌رسم»، «می‌خوام همیشه با تو باشم»، «دنیای بدون تو رو حتی تصور هم نمی‌تونم کنم»، «همیشه تو رو از خدا می‌خواستم و به آرزوم رسیدم»، «رؤیاها و آرزوهای من با وجود تو تحقق پیدا می‌کنه»، «تو خیلی خیلی برای من عزیزی»، «تو باعث شدی که ما، توی زندگی خوشبخت بشیم»، «تو، زندگیمو دگرگون کردی»، «بسیار خوشحال می‌شم وقتی می‌بینم که اینطور دلسوزانه تو زندگیمون تلاش می‌کنی»، و ...
3.شناخت ویژگی های بدنی: سعی کنید از ساختمان جنسی خود و همسرتان، اطلاعات کافی بدست آورده و نقاط حساس فیزیکی و حساسیت‌های تحریکی او را بشناسید تا نزدیکی کامل و کم‌آسیبی داشته باشید.
4. افراط و تفریط نداشته باشید: راز موفقیت زوج‌های خوشبخت این نیست که هر روز با هم رابطه جنسی دارند؛ زوج‌های موفق و خوشبخت، بر اساس یک برنامه زمانی مشخص رابطه جنسی دارند. از سوی دیگر عدم برقراری رابطه جنسی در دراز مدت نیز به هیچ وجه قابل قبول نیست؛ چرا که روابط جنسی، نزدیکی عاطفی شما و همسرتان را تقویت کرده و به آن ژرفا می‌بخشد.
5. در طول روز هم یکدیگر را نوازش کنید: یکی دیگر از دلایل موفقیت و خوشبختی برخی از زوج ها این است که گاه و بی گاه بدون اینکه هیچ دلیل خاصی وجود داشته باشد، یکدیگر را در آغوش می‌کشند، بسیاری از زوج ها تنها دو نوع ارتباط لمسی دارند: یا هیچ چیز یا مقاربت، و زمانیکه این چنین باشد معمولا «هیچ چیز» بیشتر تکرار می‌شود! این تکرار باعث می‌شود زن احساس کند تنها به ویژگی‌های جسمی و جنسی او اهمیت داده‌اید، نه عواطف و شخصیت زنانه او. بانوان نیز هرچند خسته کارهای دشوار روزانه منزلند، از نیازهای عاطفی همسر خود غافل نباشند و چند لحظه ای خواب را به تأخیر اندازند. رسول خدا (صل الله علیه و آله) فرمودند: «شب هنگام که پرده ها فرو می افتد، خواب بر پلک ها چیره می شود بر هیچ بانویی روا نیست که بخوابد، مگر آن که خویشتن را به آغوش شوهر بسپارد. باید لباس از تن برکَنید، کنار شوهر بیارامید و پوست بدن خویش به بدن شوهر بچسبانید. این چنین خود را به شوهر عرضه داشته اید» (وسائل الشیعه، ج14 ،ص126)
6. به هر حال باید گاهی «آمیزش ویژه» داشته باشید: چه خوب است در سالگردهایی که دارید یک روز را نیز به «سالگرد رابطه جنسی» اختصاص دهید. این روز می‌تواند همزمان با سالگرد تولد خانم، آقا یا سالگرد ازدواجتان باشد البته لازم نیست این کار را فقط به همین یک روز محدود کنید؛ اگر بتوانید در طول سال چند روز دیگر را نیز به همین منوال طی کنید، کار فوق العاده‌ای انجام داده و به زندگی مشترکتان کمک خوبی نموده‌اید. پوشیدن یک لباس خواب جدید به جای پیجامه‌های کهنه و نخ نما (!) آنقدرها هم که فکر می‌کنید، مشکل نیست. یک فضای رمانتیک ایجاد کنید و شور و هیجان لازم را به وجود آورید. بر روی ملافه‌های نو بخوابید (در خانه یا هتل)، موقعیت‌های جدید را امتحان کنید و هر کار دیگری که لازم است تا شما را از نظر ذهنی و جسمی تحریک کند، انجام دهید تا احساس کنید به وجود هم معتاد هستید.
7. شما و همسرتان، می‌توانید هرگونه لذتی از هم ببرید: پس سعی کنید با آموزش تکنیک‌های مختلف نزدیکی، در رابطۀ جنسی خود تنوع و نشاط ایجاد کنید.
8.منعی برای تعداد دفعات آمیزش وجود ندارد: از نظر دینی مادامیکه مانع شرعی (مثل عادت ماهیانه زنان) وجود نداشته باشد و در صورتیکه از نظر جسمی و روحی آمادگی داشته باشید، منعی برای تعداد رابطه جنسی و تعدد آن، وجود ندارد. اگر سلامتی سیستم روانی و جسمی خود را حفظ کنید، میزان این رابطه بطور خودکار تنظیم خواهد شد. البته در سال‌های اولیه زندگی مشترک، فراوانی ارتباط جنسی طبیعی است ولی در ادامه، مقدار معتدل آن، هفته‌ای دو و حداکثر سه بار است. البته از ارتقاء کیفیت، غفلت نکنید.
9.برنامه ریزی: برای همبستر شدن، گاهی از قبل، برنامه ریزی داشته باشید تا رسیدن به روز و ساعت موعود، سبب افزایش شادی و نشاط گردد. (البته از کسانی که دچار اضطراب در رابطه جنسی هستند، از این راهکار استفاده نکنید)
10.یادداشت های کوتاه: در یادداشت های خود (مثل پیام‌های کوتاه) برای همسرتان از جملات زیبا، دلنشین، دوست داشتنی و مهیج استفاده کنید تا هنگام برگشت به منزل، اشتیاق و میل به دیدن یکدیگر در شما بیشتر شود. یک تماس تلفنی از محل کار یا منزل به همسرتان، هزینه زیادی نخواهد داشت!
11. بدانید که خرید متعادل لباس‌های متفاوت و عطری که همسرتان می‌پسندد، هرگز اسراف نیست. پس در موقعیت‌های مختلف، وسایل آرایشی یا لباس‌های سبک متناسب با ارتباط زناشویی، را به او هدیه کنید و تا آنجا که امکان دارد سلیقه او در رنگ و جنس را تأمین نمایید.
12. به لباس اهمیت دهید: از خانم خود بخواهید هنگام تنهایی با یکدیگر، از لباسهای سبکتر و رنگارنگ استفاده کند. پیامبر اکرم (صل الله علیه و آله) در خصوص وظایف جنسی زنان می فرماید: «بهترین زنان شما زنی است که اگر با شوهرش [تنها] باشد، لباس حیاء از تن بر می‌کَنَد». خانم‌ها هم توجه کنید لزومی ندارد با همان لباسی که آشپزی کردید، گردگیری کردید و به بچه‌ها رسیدید، نزد همسرتان بیایید و خیلی خود را بپوشانید! شما آقایون هم اجباری به استفاده از لباس کار یا زیرپوش عرق‌کرده در منزل ندارید!
13. خوشبو باشید: استفاده از عطر، یکی از عواملی است که در تحریک شدن زن و مرد دخالت دارد. در حدیثی از امام صادق (علیه السلام) در خصوص وظایف جنسی زن آمده است که: «زنی نزد پیامبر (صل الله علیه و آله) آمده و پرسید: ای رسول خدا حق شوهر بر زن چیست؟ آن حضرت فرمود: آنکه خود را به بهترین عطری که در اختیار دارد خوشبو سازد، زیباترین لباس خود را بپوشد در بهترین وجه خود را بیاراید و هر صبح و شام خود را بر شوهرش عرضه نماید». چه اصراریست همیشه زمان رابطه را با زمانی تنظیم کنید که از بوی عرق و تعفن می‌خواهید به حمام بروید؟!
14. کمی احساس خرج کنید: همسرتان را در صورت داشتن ظاهر، آرایش و پوشش متناسب، تشویق نمایید و نشان دهید که از این امر خوشحال هستید.
15. پاکیزه و تمیز باشید. مستحب است موهای زائد بدن را کوتاه کنید. (زیر بغل، بالای عورت، شکم و...)
16. از تکرار عمل آمیزش در مکان واحد بپرهیزید: سعی کنید با تغییرات و لو اندک در مکان همبستر شدن، تنوع و هیجان جدیدی ایجاد کنید. (برای کسانی که در رابطه جنسی دچار اضطراب هستند، تغییر مکان مناسب نیست اما ایجاد تنوع در مکان واحد،‌ مفید خواهد بود)
17.تهییج غیر شرعی ممنوع: در تمایل به ارتباط جنسی باید از تهییج جنسی بوسیله عوامل غیر شرعی مانند نگاه به نامحرم، دیدن تصاویر و فیلمهای تحریک کننده و... خودداری کرد. این گونه رفتارها ضمن گناه بودن، تأثیرات مضر روانشناختی بر ارتباط عاطفی و جنسی همسران خواهد گذاشت و آنها را از اعتدال خارج خواهد نمود. علاوه بر اینکه به مرور زمان باعث ناتوانی جنسی طرفین خواهد شد.
18. از آنچه بنابر روایات، توان جنسی را تقویت می‌کند و بر آمیزش یارى مى‌دهد، غافل نشوید: خوردن زردک، خرماى برنى، انجیر، خربزه، پیاز، تخم مرغ، تخم مرغ همراه با پیاز و روغن زیتون، تخم مرغ با گوشت، کباب، هوبره، حلیم و سویق با روغن زیتون، نوشیدن شیر با عسل، استفاده از مشک، بوى خوش، شانه زدن موها، سرمه کشیدن، خضاب کردن و نوره کشیدن.
** آنچه مناسب است هنگام رابطه جنسی، مورد توجه قرار گیرد:
1. توجه داشته باشید که محیط، فضا و اتاقی که در آن استراحت می‌کنید باید فضایی آرام و امن باشد زیرا فضای امن و آرام، زمینه کافی را برای عمل زناشویی فراهم می کند و آرامش روانی محیط، زمینه ساز عجله نکردن برای تمام شدن کار، لازم و ضروری است. ولی اگر احساس شود ممکن است در معرض مشاهده دیگران حتی کودک خردسال و یا شیرخوار واقع شوید دچار مشکل می‌شوید؛ بنابراین توصیه می‌شود همبستری در اتاق اختصاصی و دربسته و حتی قفل شده انجام گیرد. در قرآن کریم ساعاتى از شبانه روز، به عنوان ساعات اختصاصى و خلوت کردن زن و شوهر با هم معرفى شده است و در این ساعات، ممنوعیت ورود به جایگاه خصوصى زن و شوهر - پدر و مادر - اعلام شده و همه، حتى کودکان نابالغى که قدرت تشخیص مسائل جنسى را دارند و خدمتکاران زن و مرد در هر خانه، باید با اجازه وارد شوند (نور، 58) و این همان محل استراحت زن و شوهر، یا اتاق خواب است که نقش تربیتى و تسکینى و آرام بخشى آن در زندگى مشترک، بى‌نیاز از توضیح است.
2. اگر از مطلب خاصی دچار اضطراب می شوید به رفع علت اضطراب بپردازید زیرا اضطراب از هر مطلب و موضوعی، به از دست دادن کنترل و تسلط بر اعصاب و وضیت روانی منجر می شود.
3. در مورد آمیزش، خطاها را فراموش کنید و ببخشید.
4. منع آمیزش، ابزار مناسبی برای مجازات همسرتان نیست! این لحظات را به صحنه دادگاهی تبدیل نکنید که پرونده اشتباهات را بررسی می‌کند!
5. به دنبال آمیزش‌های خیالی و فراتر از تصور نباشید. توهّمات هندی و هالیوودی را کنار بگذارید!
6. مستحب است قبل از همبستر شدن، وضو بگیرید.
7. قبل از شروع، «اعوذ بالله من الشیطان الرجیم» یا «بسم الله الرحمن الرحیم» بگویید.
8. (اگر با نیت فرزنددار شدن نزدیکی می‌کنید) دو رکعت نماز بخوانید و بعد از آن برای خوشبختی یکدیگر، دوام و ازدیاد عشق و محبت و نیز برای دارا شدن فرزند صالح دعا کنید.
9. خوب است به برخی از آنچه در مورد آمیزش جنسی، مکروه است توجه کنید:
• نزدیکی کردن در شب‌های اول ماه (غیر از شب اول ماه مبارک رمضان)، وسط و آخر ماه قمری
• آمیزش بدون مقدمه و آماده سازی زن
• آمیزش از مقعد در حالت حیض زن، اگر زن راضی باشد. از امام صادق (علیه السلام) درباره آمیزش از مقعد پرسیدند. حضرت در نهایت زیبایی فرمودند: «همسرت، عروسک و عشق زندگی توست؛ پس او را با این کار اذیت مکن.» (وسائل الشیعه، ج20،ص143)
• ایستاده آمیزش کردن
• استفاده از انواع داروها و وسائل آمیزشی توسط مرد در صورتی که باعث آزار زن شود
• آمیزش در ساعات اولیه شب
• آمیزش در شبى که خسوف (ماه‌گرفتگی) شده است
• آمیزش در روزى که کسوف شده است
• آمیزش در سه شب آخر ماه قمری
• آمیزش در حالیکه سر یا کف پا، رو به قبله است
• آمیزش در شب عید قربان، شب عید فطر و شب نیمه ماه شعبان
• آمیزش در وضعیت کاملا عریان (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• آمیزش در حالت جنابت مرد
• آمیزش با زن حامله بدون گرفتن وضو
• آمیزش با شکم و مثانه پر
• آمیزش با انگشترى که نام خدا یا آیه اى از قرآن بر آن نقش بسته است
• آمیزش با پیر زنان
• سخن گفتن در حال آمیزش به خصوص براى مرد (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• نگاه کردن به عورت زن (هنگام قصد فرزنددار شدن)
• پاک کردن خود بعد از آمیزش، با دستمال مشترک
• آمیزش در موقعى که زن یا مرد موهاى خود را خضاب کرده باشد
• آمیزش بدون روانداز
10. به آنچه در مورد آمیزش جنسی، حرام است توجه کنید:
• آمیزش در ایام عادت ماهانه زن (پریود)
• آمیزش از مقعد، اگر زن راضی نباشد
• خوردن منی و ادرار و آب‌هایی که قبل از انزال، از آلت خارج می‌گردد.
11. خوب است لباس همسرتان را شما از تن او درآورید تا علاقه‌تان را به او ثابت کنید و از لذت جنسی و روحی بالایی بهره‌مند گردید .
12. هنگام رابطه جنسی، حتی تخیل ارتباط با دیگری را نکنید تا به اصطلاح، شیطان در نطفه یا رابطه شما شریک نگردد. علی (علیه السلام) در این باره می‌فرماید: «هرگاه کسی قصد هم بستری دارد، بگوید: بسم الله و بالله. اللهم جَنِّّبنی الشیطان ما رَزَقتَنی: به نام خدا و برای خدا، خدایا دور ساز شیطان را از آنچه به من روزی می‌دهی». (وسائل الشیعه،ج 20،ص 136). از نظر روان‌شناختی نیز واضح است که اینگونه تخیلات، روابط گرم عاطفی و جنسی شما را تهدید خواهد نمود.
13. یکی از نیاز های اساسی زن، لمس و نوازش کردن است. بسیارى از مردان بدون توجه به مسائل عاطفى و روانى، زن را در لذت جنسى یارى نمى دهند، بلکه شخصیت او را تنزّل داده، عملا او را در حدّ یک وسیله و ابزار پایین مى‌آورند. از طرف دیگر همین امر باعث عدم همکاری‌های لازم از طرف زن شده، ارضای کامل صورت نمی‌گیرد. در نتیجه، عطش جنسی همچنان باقی می‌ماند و رابطه را به تکرار های آزارگر مبدل می‌کند. امام صادق (علیه السلام) از پیامبر اکرم (صلى الله علیه وآله) نقل مى کنید که فرمود: «هرگاه مردى بخواهد با همسرش هم بستر شود، نباید در انجام این کار شتاب کند.» (وسائل الشیعه، ج14، ص82، ح2، باب56). در روایات فراوانی تصریح شده است که یکی از آداب همبستر شدن با همسر، «ملاعبه» یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و این کار ممکن است با دست دادن و یا دستان را روی شانه همسر قرار دادن و یا در آغوش گرفتن که بیشترین احساس شادی و نشاط را به او دست می‌دهد انجام دهند. در حدیثی آمده است، مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد. لذا پیش از ارتباط جنسی، با ماساژ نقاط حساس و جنسی، بدن زن را تحریک کند و او را به سر رضایت و شوق آورده تا زمانی که زن به آمادگی کافی برای عمل زناشویی پیدا کند زیرا زن برای رسیدن به اوج لذت جنسی مدت زمان بیشتری نیاز دارد. بخلاف مردان که زودتر تحریک شده و به اوج لذت جنسی می رسند. بنابراین مرد باید تحمل کند و با ایجاد آمادگی در زن زمان ارگاسم همدیگر را نزدیک‌تر کنید لذا گاهی لازم است 15 دقیقه مقدمات عمل زناشویی طول بکشد. افراد زاهد منش و مقدس نباید این خیال را به خود راه دهند که این سرگرمى، انسان را از یاد خداوند و توجه به واقعیات باز مى دارد، زیرا پیامبر (صل الله علیه و آله) مى فرماید: «هر کار لهو، سرگرمى و بى فایده اى از مؤمن، باطل و بى اثر است جز سه کار: فراگرفتن سوارى، تیراندازى و ملاعبه و بازى با همسر، اینها حق هستند نه باطل».
14. زبان یکدیگر را بمکید؛ تحریک لذتبخشی را تجربه خواهید کرد.
15. ارتباط کلامی و رفتاری شما در این هنگام، لذت عاطفی و جنسی شما و همسرتان را چند برابر خواهد نمود.
16. خانمها توجه کنید در هنگام رابطۀ جنسی، نقش صرفا منفعل نداشته باشید. با ابرازهای کلامی و حرکتی، مشارکت و احساس لذت خود را به همسرتان نشان دهید تا بازخورد این رفتارها، فضای بهتری برای هردوی شما ایجاد نماید.
17. به نگاه‌ها اهمیت دهید: «ارتباط چشمی در اوج لذت»؛ این لحظه آنقدر بی نظیر است که اگر بتوانید آنرا با شریک زندگیتان تقسیم کنید، صمیمیت موجود بین شما دو نفر دو چندان خواهد شد. باز نگه داشتن چشم‌ها در طول برقراری رابطه جنسی، شما را شهوت انگیزتر نشان می‌دهد. زمانی که در حال نگاه کردن به همسرتان می‌باشید، وی احساس آرامش پیدا می‌کند و فکر می‌کند که به ‌اندازه کافی جذاب است. این امر سبب می‌شود که با روی بازتری از شما استقبال کند .
18. بعضی جملات را هرگز بکار نبرید: جملاتی مثل «زود باش»، «عجله کن»، «خسته شدم» و ... موجب بیزاری و ناراحتی خواهد شد و هر دوی شما را از لذت با هم بودن در آن لحظات، محروم خواهد نمود.
19. گفتن حرف های دلنشین، نازک، عاشقانه و بوسه و نوازش یکدیگر، احساس طرف مقابل را افزایش می‌دهد.
20. کلمات جادویی هنگام آمیزش را فراموش نکنید: «چقدر جذاب شدی»، «زیبا بودی، زیباتر شدی»، «دلم فقط تو رو می‌خواهد»، «قبلا هم گفتم بازم می‌گم که‌ اندامت خیلی ناز و خواستنیه»، «از تو نمی‌شه گذشت»، «دوست دارم با تو و نزدیک تو باشم»، «دلم برات تنگ میشه»، «بیا در آغوشم»، «گرمای بدنت رو دوست دارم» و ...
21. سعی کنید در روابط زناشویی مسائل بهداشتی، تمایل و توان همسرتان را رعایت نمایید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. مثلا در مورد سکس دهانی و لیس زدن آلت تناسلی همسر، گفتنی است گرچه شرعا حرام نیست اما خوردن ترشحاتی که از زن یا مرد خارج می شود از خبائث شمرده شده و خوردن آن حرام است و ترشح خانم‌ها در اوج شهوت جنسی حکم منی دارد و نجس می باشد که خوردن آن نیز حرام است. زن و شوهر هرگونه لذتی می توانند از هم ببرند ولی نه در حدی که از حالت انسانیت خارج و به واسطه لذایذ جنسی به اعمالی که در شأن انسان نیست روی بیاورند. این عمل برای حفظ شان و شخصیت یک انسان مسلمان و مومن مناسب نیست. خداوند متعال راه صحیح آمیزش با زن را از مجاری خاصی قرار داده است. او غریزه جنسی را وسیله ای برای تکثیر نسل و تربیت فرزندانی قرار داده است که جانشین (خلیفه الله) او در زمین باشند و مدارج بالای انسانی صعود کنند. متاسفانه در دنیای غرب از آنجا که تمام مسائل حول محور انسان و لذایذ شخصی او می چرخد (اومانیسم) تا حدی در ارضای غرائز جنسی پیش رفته‌اند که به اعمال ناپسند و مشمئز کننده‌ای مانند آنچه شما فرموده‌اید روی آورده‌اند. انسانی که قرار است با دهان خود در مقابل خدا بایستد و با خدای خود مناجات کند چگونه به خود اجازه می دهد دهان خود را در راهی مصرف کند که پست ترین حالات انسان از نظر معنوی است؟ انسانی که قرار است با زبان خود قرآن بخواند و ذکر حق را بگوید چگونه می تواند با زبان آلوده به این گونه اعمال، به گفتگو با خدا بپردازد؟ کسیکه با این لبها همسر خود را می بوسد و با این دهان با او هم غذا می شود، سزاوار است که به چنین رفتاری دل خوش کند؟ علاوه بر آنکه کم کم زشتی این گونه کارها بین زن و شوهر از بین می رود و به اعمال پست تر از آن که حتی در حیوانات نیز دیده نمی شود، رو خواهند آورد. علاوه بر این با توجه به این که معمولا محل عورتین، مرکز انواع میکروب‌های خطرناک است، خلاف احتیاط‌های بهداشتی نیز هست هرچند اگر مرد و زن مبتلا به بیماری‌های آمیزشی مانند سیفیلیس (Syphilis)، سوزاک (Gonorrhea)، کلامدیا (Chlamydia) و ... باشند یا موقع دستشویی رفتن، طهارت و پاکیزگی خود را به خوبی رعایت نکنند خطر این رفتار، چند برابر خواهد بود.
*** آنچه لازم است پس از مقاربت، مورد توجه قرار گیرد:
1. بعد از نزدیکی، کمی عسل بخورید.
2. همسران، بویژه شما آقایان، دقت نمایید پس از رسیدن به اوج لذت جنسی، همسران خود را رها نکنید. هرچند احساس خواب آلودگی شوهران بعد از رابطه (که اغلب باعث ناراحتی بانوان است) امری فیزیولوژیکی است، اما آقایان تحمل کنید و دقایقی را به نوازش و صحبت بگذرانید.
3. مستحب است مرد، پیش از آمیزش و پس از آن ادرار کند.
4. مناسب است جهت حفظ سلامت آلت تناسلی و دوری از کراهت شرعی، پس از نزدیکی غسل کنید و با حالت جنابت نخوابید.
5. اگر قبل از غسل تصمیم دارید دوباره نزدیکی کنید، بهتر است آلت تناسلی خود را بشویید و وضو بگیرید.
6. بعد از نزدیکی، دفع شهوت و حصول آرامش، معمولا حالت معنوی و حضور قلبی‌تان بیشتر می‌شود. مراقب باشید این حالت را با گناه یا ترک وظایف دینی (مانند نماز) از دست ندهید.
7. پس از پایان رابطه، خدا را بخاطر داشتن چنین همسری شکر گویید و از همسر، بدلیل ایجاد لحظاتی خاطره انگیز، تشکر کنید.
8. در صورت بروز هرگونه اختلال حاد در رابطه زناشویی، در اولین فرصت به روان‌شناس بالینی ماهر یا سکسولوژیست مراجعه نمایید.
برای دریافت آموزه‌های علمی و دینی بیشتر، مطالعه این منابع را مفید می‌دانیم:
1. حلیه المتقین
پدیدآورنده: علامه مجلسى
ناشر: هجرت، قم
2. ازدواج مکتب انسان سازى، ج 3
پدیدآورنده: شهید دکتر پاک نژاد
ناشر: اخلاق، قم
3. بهشت خانواده
پدیدآورنده: سید جواد مصطفوى
ناشر: دار الفکر، قم
4. بهداشت ازدواج از نظر اسلام
پدیدآورنده: صفدر صانعى
ناشر: کنکاش، 1381، اصفهان
5. ازدواج و مسائل جنسى
پدیدآورنده: گروهى از نویسندگان
6. مشاوره جنسی و زناشویی
پدیدآورنده: علی اسلامی نسب
ناشر: نواندیش، تهران
7. آیین همسردارى
پدیدآورنده: ابراهیم امینى
ناشر: انتشارات اسلامی، قم
8. دانستنی‌های جنسی
پدیدآورنده: شهناز چوپانکاره
ناشر: راهیان سبز، مشهد
9. پاسخ به پرسش‌های جنسی
پدیدآورنده: آبراهام استون، گلوریا استون ایتکن، آکوئیلس سوب ررو، بهزاد رحمتی (مترجم)، ابوالفضل نظری (مترجم)
ناشر: ساحل، تهران
10. آگاهی‌های جنسی
پدیدآورنده: سیدمحمدرضا حسینی
ناشر: شلاک، تهران
11. مشکلات جنسی جوانان
پدیدآورنده: ناصر مکارم شیرازی
ناشر: نسل جوان، 1387، قم
12. اخلاق و رفتارهای جنسی
پدیدآورنده: یوسف غلامی
ناشر: دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها)، قم
13. زندگی جنسی مردان: آشنایی با رفتارهای جنسی و روشهای شناخت و درمان اختلالهای جنسی مردان
پدیدآورنده: محمدرضا نیکخو
ناشر: سخن، تهران
14. زندگی جنسی زنان: با رفتارهای جنسی و روشهای شناخت و درمان اختلال‌های جنسی زنان
پدیدآورنده: محمدرضا نیکخو
ناشر: سخن، تهران
15. دانستنی‌های جنسی مردان (آشنایی با رفتارها، تمایلات، پاسخ ها و اختلال‌های جنسی مردان)
پدیدآورنده: محمدرضا دژکام
ناشر: موسسه منشأ دانش، تهران
16. پاسخ به مسائل جنسی و زناشویی
پدیدآورنده: هانا استون، آبراهام استون، طراز الله اخوان (مترجم)
ناشر: ارغوان، 1379، تهران
17. اخلاق جنسی
پدید آورنده: مرتضی مطهری
ناشر: صدرا، قم
18. روان شناسی زناشویی
پدیدآورنده: حسین نجاتی
ناشر: بیکران، 1388، تهران

نویسنده : عباسعلی هراتیان

نظرات

میهمان
سلام من خانم ۱۹ساله هستم خیلی خیلی دلم سکس میخواد ولی شوهرم دور به دور نزدیک من مباد
پرسمان
سلام علیکم، این مسئله نیاز به بررسی دارید، برای بررسی همة جوانب و حل اساسی مشکل، بهتر است به مراکز مشاوره‌ای و خدمات روانشناختی معتبر مراجعه کنید و مشکل تان را حضوراً با درمانگران اختلالات جنسی در میان بگذارید و از آنها برای رفع مشکل استمداد بطلبید و راهکارهای تخصصی‌تر را از آنها دریافت کنید.
میهمان
عالی عالی ممنونم تشکر .خدا خیر به خانوادت ببینی
میهمان
اگر شوهر با اصرار زن از پشت رابطه برقرار کند، مرد چه کار کند؟
پرسمان
سلام علیکم، اگرچه آمیزش جنسی مقعدی در اسلام کراهت شدید دارد و در صورت عدم رضایت زن حرام است؛ اما از نظر زوج درمانگران تا زمانی که به رفتار غالبی جنسی و یک رویۀ معمول تبدیل نشده باشد (به طور مثال دو سه ماه یکبار) در صورت تمایل همسران اشکالی ندارد.
البته در صورتی است که این رفتار تبدیل به رفتار غالب و رویۀ معمول جنسی شود در این صورت در شمار رفتار پرخطر جنسی درآمده و آسیب های مختلف روحی، روانی و اجتماعی در پی خواهد داشت.
میهمان
واقعا چه خوبه که اینقدر کامل توضیح دادید
میهمان
بااین حدیث امام صادق که گفته اندخانم هایتان وسیله لذت شما هستند.هرطور که خواستید از آنها لذت ببرید اما اذیتشان نکنید. خانم ها در حد یک حیوان تنزل داده شده اند..وافعأمتأسفم
پرسمان
سلام علیکم، اگر با رویکرد واقع بینانه به زندگی زناشویی و رابطه جنسی حلال و پاک به مقاله بالا نگاه شود به چنین برداشتی نادرستی از روایات نمی رسیم.
میهمان
سلام رابطه از پشت حرام و گناه کبیره است و پیامبر انجام دهنده اش را لعنت کرده است و فرموده است که هرکس با زنش از پشت رابطه داشته باشد به آنچه برمحمد نازل شده کفر ورزیده است
پرسمان
سلام علیکم، در منابع شیعه دو روایت وجود دارد که ائمه اطهار(علیهم السلام) از پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) نقل کرده اند که ایشان، از دخول در مقعد همسر نهی کرده و آن را حرام دانسته است. مانند روایت زیر:
امام باقر(علیه السلام) به نقل از پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: «مَحَاشُ النِّسَاءِ عَلَى أُمَّتِی حَرَامٌ» (۱)؛ «پشت زنان، بر [مردان] امت من حرام است».
اما بیشتر علمای شیعه، این کار را حرام ندانسته اند و این روایات را توجیه کرده اند. برخی، حرام را به معنای کراهت گرفته اند و برخی دیگر نیز آن را حمل به تقیه کرده اند؛ زیرا بیشتر اهل سنت، این عمل را حرام می دانند. همچنین احتمال نسخ این حکم نیز داده شده است؛(۲) یعنی این کار در ابتدا حرام بوده ولی بعد، حرمت آن برداشته شده است.
علت این که علمای شیعه، حکم به کراهت داده اند، وجود روایاتی است که در صورت رضایت زن، جواز – اما با کراهت - از آن برداشت می شود.
امام صادق(علیه السلام) در جواب شخصی که این سؤال را پرسیده بود، فرمودند: «همسرت وسیله لذت جنسی توست، اما او را آزار مده».(۳)
صفوان بن یحیی نقل می کند که به امام رضا(علیه السلام) عرض کردم که یکی از پیروان شما از من خواهش کرد که پرسشی – که خودش از مطرح کردن آن خجالت می کشید - از شما داشته باشم. امام فرمودند: چه پرسشی؟! گفتم: آیا مرد می تواند از پشت با همسرش نزدیکی کند؟ ایشان فرمودند: اگر خواست، بله! دوباره پرسیدم: آیا شما هم این کار را می کنید؟! فرمود: نه! ما این کار را نمی کنیم.(۴)
اما در منابع اهل سنت، روایاتی وجود دارد که این کار را حرام دانسته و کسی که مرتکب این عمل شود، مورد لعن قرار گرفته است(۵) که شاید آن روایات نیز ناظر به موردی باشد که رضایت همسر به دست نیامده است. پی‌نوشت‌ها:
۱. شیخ طوسی، محمد بن حسن، الاستبصار فیما اختلف من الأخبار، ج ۳، ص ۲۴۴، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ اول، ۱۳۹۰ق؛ شیخ حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۴۳، قم، مؤسسه آل البیت(علیه السلام)، چاپ اول، ۱۴۰۹ق.
۲. وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۴۱.
۳. کلینی، محمد بن یعقوب، الکافی، محقق و مصحح: غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، ج ۱، ص ۲۳، تهران، دار الکتب الإسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.
۴. کافی، ج ۵، ص ۵۴۰.
۵. «لَعَنَ اللَّهُ الَّذِینَ یَأْتُونَ النِّسَاءَ فِی مَحَاشِّهِنَّ»؛ طبرانی، سلیمان بن احمد، المعجم الاوسط، ج ۲، ص ۲۶۳، قاهره، دارالحرمین؛ «مَلْعُونٌ مَنْ أَتَى امْرَأَتَهُ فِی دُبُرِهَا»؛ ابی داود سجستانی، سلیمان بن اشعث، ج ۲، ص ۲۴۹، بیروت، المکتبه العصریه.
میهمان
پروردگارا دروازه های بهشت زیبایت را بر پدید اورنده این مطلب بگشا و او را در زمین نعمت روز افزون ده...الهی آمین
مطلبی که باید گفت اینست که برای بنده که هنوز ازدواج نکرده ام خیلی از این گونه مطالب ازار دهنده اند و باعث ناراحتی و حتی به گریه افتادنم میشوند که چرا از این نعمت زیبای خدا محرومم
اما این مطلب واقعا ارامش را در بنده افزایش داد.
سپاس فراوان
پرسمان
سلام علیکم، مجموعه پرسمان نیز به سهم خویش امیدوار است و همواره دعا می کند که خداوندِ قادرِ متعال توسط دست با کفایت حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف)، زمینه ازدواج دختران و پسران این سرزمین را فراهم آورد.
میهمان
فوق العاده بود من تشکر میکنم الان با همسرم رابطه بهتر ولذت بخش تری داریم
میهمان
مقالتون خوبه البته برای کسانی که ازدواج کردند یا ازدواج میکنند متاسفانه امروزه وضع اقتصادی چنان فشاری روی جوانان میگذاره که هیچ کس جرئت ازدواج رو نداره و اکثرا مجرد مونده اند الانه مشکل اصلی اقتصاد و مشکلات مالی هستش نه نوع و اصول صحیح رابطه جنسی با همسر اول باید یه همسری باشه که به فکر رابطه صحیح باهاش باشیم پس بیایید دعا کنیم که مشکلات اقتصادی حل بشه تا هیچ کس دیگه مجرد نباشه بعد بیایند این مقاله کامل و بی نظیر رو مطالعه کنند ;)
میهمان
خانم هبچ وقت رفتارخوبی بامن ندارد چه کارکنم
میهمان
تشکر میکنم از همه دستن کارانه نشریه ولی بهتر بود بیشتروواضع تراز لذت دهانی ازنظر شرعی توضیح میدادین
پرسمان
سلام علیکم، درست است که زن و شوهر می توانند هرگونه لذتی از یکدیگر ببرند، و این کار هم حرام نیست. ولی از نظر شرعی، خوردن ترشحاتی که از زن یا مرد خارج می شود از خبائث شمرده شده و جایز نیست و ترشح خانم ها در اوج شهوت جنسی حکم منی دارد و نجس است و خوردنش حرام می باشد.انجام چنین عملی در شأن انسان نیست هر چند متأسفانه غربی ها به قدری در فساد غرق شده اند که به چنین اعمال زشتی روی آورده اند. خداوند متعال راه صحیح آمیزش با زن را از مجاری خاصی قرار داده است و حیف است دهانی که انسان با آن نماز می خواند و با خدا گفتگو می کند و زن خود را می بوسد و با او هم غذا می شود به چنین کارهای زشتی آلوده گردد.
علاوه بر آنکه کم کم زشتی این گونه کارها بین زن و شوهر از بین می رود و به اعمال پست تر از آن که حتی در حیوانات نیز دیده نمی شود، رو خواهند آورد. شهوت انسان به حدی است که از هر طریقی و با تمام زنان عالم هم به حد اشباع نمی رسد(اگر خود را کنترل نکند) و به همبستری با یک زن از راه صحیح قابل اشباع است (اگر خود را کنترل کند). بنابراین توجه داشته باشید که شما و همسرتان هر دو خلیفه و جانشین خدا در روی زمین هستید و باید کارهای خداپسند از شما صادر شود نه کاری که زشتی و قبح آن، انزجار انسانی را به دنبال دارد چه رسد به اینکه از دید الهی و شرعی بخواهیم آن را بررسی کنیم.
میهمان
واقعا ممنون ...همسر من با خوندن این مطالب آگاهیش بیشتر شده وهمچنبن خودم واقع ازتون ممنونم
میهمان
خیلی عالی واموزنده اس
میهمان
خیلی عالی بود .لذت بردم.امروز دنبال یه مطلب بودم برای رابطه عالی باهمسرم.خیلی چیزها یاد گرفتم .
میهمان
از ابراز لطفتان، حق شناسی کرده و سپاسگزاریم.
میهمان
خداوندا برای این شخص یااشخاص که این مطالب رو جمع آوری و به نشر در این سایت در اورده اند طول عمر عطا بفرما آمین
میهمان
سلام
اگه فقط یه دلیل برای ورود به بهشت برای شما وجود داشته باشد همین مقاله خوب شما است. بعضی از صفحات سایت فیلتره!!!
میهمان
از ابراز لطفتان، حق شناسی کرده و سپاسگزاریم.
میهمان
ممنونم.مطالب خیلی خوبی یاد گرفتم.کمک خیلی خوبی بود
میهمان
ممنون خیلی خوب بود ولی همسرم همه این موارد رو به خوبی رعایت می کنه
میهمان
آقا با این کارتون نشون دادید که دین اسلام هم به این روابط بسیار بسیار اهمیت میده
و این که نشون دادید با یک لحن خوب و منطقی می توان اطلاعات مردم رو ارتقا داد.
میهمان
انصافا خدا خیرت بده هر مطلبی رو قبلا میخواندم فوری شل میشدم و احساس ...... بهم دست میداد ولی اینو تا آخر با خیال راحت خواندم و درس گرفتم
میهمان
از حسن نظرتان نسبت به مطالب سایت، حق شناسی کرده و سپاسگزاریم.
میهمان
سلام تشکر وافر از لحن نوشتار مودبانه شما در مسایل جنسی. این جانب که به لطف خدا خود محقق و نویسنده هستم از مطالب مطروحه شما خرسند شدم؛ کمتر مطلبی آن جذابیت لازم را در من ایجاد می نماید که تاآخر آن را مطالعه کنم، ولی مطالب شما بحمدالله این حسن را داشت و دلیل اثبات ادعای خودم همین چند سطر نوشتار است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید