رجعت امامان(ع) ۱۳۹۱/۱۱/۸

۱- رجعت به معنى عودت، بازگشت است. در اینجا به معنى بازگشت به سوى دنیا مى باشد و در اصطلاح معنى رجعت از نظر علما و دانشمندان شیعه چنین است که مى گویند، پیش از قیام قیامت در ادامه حکومت حضرت مهدى(ع) به ترتیب، دوران رجعت هر یک از ائمه هدا(ع) فرا رسد و جمعى از نیکان بسیار نیک از هر دوران و هم چنین بدکاران بسیار بد از هر زمان به دنیا بازگردند. نیکان براى دیدن دولت کریمه اهل بیت و رسیدن به آرزوى حکومت عدل و داد و بدکاران از براى عقوبت و عذاب دنیا که سزاى اعمال خود را در این دنیاندیده اند.

۱- رجعت به معنى عودت، بازگشت است. در اینجا به معنى بازگشت به سوى دنیا مى باشد و در اصطلاح معنى رجعت از نظر علما و دانشمندان شیعه چنین است که مى گویند، پیش از قیام قیامت در ادامه حکومت حضرت مهدى(ع) به ترتیب، دوران رجعت هر یک از ائمه هدا(ع) فرا رسد و جمعى از نیکان بسیار نیک از هر دوران و هم چنین بدکاران بسیار بد از هر زمان به دنیا بازگردند. نیکان براى دیدن دولت کریمه اهل بیت و رسیدن به آرزوى حکومت عدل و داد و بدکاران از براى عقوبت و عذاب دنیا که سزاى اعمال خود را در این دنیاندیده اند. امام صادق(ع) مى فرماید: «ان الرجعه لیست بعامه و هى خاصه لایرجع الا من محض الایمان محضا او محض الشرک محضا؛رجعت همگانى نیست بلکه خاص است و فقط کسانى به دنیا باز مى گردند که مؤمن خالص یا مشرک محض باشند»(میزان الحکمه، ج ۴، ص۱۹۸۴، ح ۶۹۴۱).در رجعت اولین کسى که زمین بر او شکافته مى شود، امام حسین(ع) مى باشد. امام صادق(ع) مى فرماید: «اول من نشق الارض عنه و یرجع الى الدنیا الحسین بن على(ع)؛ نخستین کسى که قبر به روى او شکافته مى شود و به دنیا برمى گردد حسین بن على(ع) است». همچنین در روایت آمده است که امام باقر(ع) به بکیربن اعین فرمود: رسول خدا(ص) و على(ع) رجعت خواهند کرد، (میزان الحکمه، ج ۴، ص ۱۹۸۲، ح ۶۹۳۲ و ۶۹۳۳ - سفینه البحار، ج ۳، ص ۳۱۵). از حضرت رضا(ع) نقل شده است: مأمون به امام رضا عرض کرد: اى ابالحسن نظر شما درباره رجعت چیست. حضرت فرمود: حقیقت دارد. در میان امت هاى پیشین نیز وجود داشته است و قرآن از آن سخن به میان آورده و رسول خدا(ص) فرموده است هر چه درامت هاى گذشته بوده در میان این امت نیز عینا و مو به مو پیش خواهد آمد، (میزان الحکمه، ج ۴، ح ۶۹۲۷، ص ۱۹۸۰). خلاصه سخن : ۱- رجعت از مسلمات مذهب شیعه مى باشد و پیرامون آن دلایل متعددى وجود دارد. ۲- رجعت؛ یعنى، بعضى از انسان هایى که قبل از ظهور امام(عج) از دنیا رفته اند به زندگى دنیوى باز مى گردند، یکى از گروه هایى که رجعت مى کنند، ائمه(ع) مى باشند. براى مطالعه بیشتر ر.ک: ۱- رجعت از نظر شیعه، نجم الدین طبسی. ۲- رجعت، محمد باقر بهبودی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.