رجعت عیسی مسیح - رجعت پیامبر اکرم ۱۳۹۹/۰۳/۲۷ - ۱۲۵۴ بازدید

سلام.🎃
خسته نباشید.👻
برای من این سوال پیش اومده که چرا موقع ظهور و قیام امام زمان(عج) حضرت عیسی مسیح(ع) به کمک ایشون میان اما حضرت محمد(ص) که پیغمبر اسلام و جد امام زمان(عج) هستند رجعت نمیکنند و نمیان به امام مهدی(عج) کمک کنند?🔮🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔🤔

ابتدا باید بدانیم که پیامبر اکرم نیز رجعت خواهند کرد ؛ اما زمان دقیق آن معلوم نیست و احتمالا پس از امام حسین ، این رجعت اتفاق خواهد افتاد ؛ چون نخستین رجعت کننده پس از امام مهدی ، حضرت حسین خواهد بود. در این باره در آموزه‌های دینی اشاراتی آمده از جمله این که در قرآن کریم فرمود: «تَعْرُجُ الْمَلائِکَةُ وَالرُّوحُ اِلَیْهِ فى یَومٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسینَ اَلْفَ سَنَةٍ»؛ یعنی: فرشتگان و روح (فرشته مقرّب خداوند) به سوى او عروج مى‌کنند در آن روزى که مقدارش 50 هزار سال است.
در روایات بسیارى آمده است که منظور از آن روز، مدّت سلطنت حضرت رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) در رجعت است. امام صادق (علیه السلام) در تفسیر این آیه فرمود: روزی که 50 هزار سال است، روزگار رجعت حضرت رسول اکرم (صلى الله علیه و آله) است که در رجعت مدّت فرمانروائى آن حضرت 50 هزار سال است و مدّت فرمانروائى امیرمؤمنان (علیه السلام) 44 هزار سال است. ( دوانی، علی، مهدی موعود (ترجمه جلد 51 بحارالانوار)، نشر دار الکتب الاسلامیه، تهران، ص 853)
ابی خالد کابلی از امام سجاد(ع) نقل کرده که آن حضرت در تفسیر آیه شریفه «ان الذی فرض علیک القرآن لرادک الی معاد» فرمودند: در مورد آیه ای که می فرماید; آنکه قرآن را بر تو فرض نمود ، تو را به معاد و بازگشتگاه بر می گرداند، فرمودند: «یرجع الیکم نبیکم »؛ پیامبرتان بار دیگر به سوی شما برمی گردد مطابق این روایت می توان گفت که منظور از معاد (زمان موعود) روز رجعت است که در آن زمان پیامبر اکرم(ص) به دنیا رجعت می کند.( بحار الانوار، ج 53 ، ص 59). اما در مورد فلسفه جعت عیسی مسیح در زمان خود حضرت مهدی گفتنی است که :
رهبر حکومت جهانی اسلامی، حضرت مهدی (عج) است و عیسِی بن مریم (ع)، این پیامبر اولوالعزم الهی به همراه آن حضرت در راه جهانی شدن ارزشهای قرآنی، ایشان را یاری می‌نماید. یکی از عوامل تاثیرگذار در پیشرفت انقلاب جهانی مهدوی و برقراری حاکمیت جهانی اسلامی در سراسر جهان، حضور این پیامبر الهی در کنار قائم آل محمد(ص) است. در زمان ظهور آن حضرت، مسیح(ع) نزول خواهند کرد و در رکاب آن بزرگوار و پشت سر آن بزرگوار اقامه نماز خواهند نمود و این به مفهوم خاتمیت و خاتم الاوصیاء بودن آن بزرگوار است؛ و در روایت آمده که آن بزرگوار به حضرت مسیح(ع) احترام نموده و مسیح(ع) گوید: «کسی را نرسد که بر ائمه اهل البیت(ع) تقدم بجوید و حق تقدم با شماست». در روایتی از پیامبر اکرم (ص) آمده است: «سوگند به آن کسی که مرا مژده آور راستین قرار داد، اگر از عمر جهان، جز یک روز نمانده باشد، خداوند همان یک روز را آن قدر طولانی می‌کند، تا فرزندم مهدی خروج کند. پس از خروج او، عیسای روح الله فرود می‌آید و در پشت سر وی نماز می‌گزارد، آن گاه زمین با فروغ پروردگار خویش روشن می‌شود و حکومت مهدی به شرق و غرب گیتی می‌رسد». از آن جا که در این دوران عده بسیار زیادی از مردم را پیروان حضرت عیسی(ع) تشکیل می‌دهند و ایشان، آن حضرت را به عنوان منجی و مصلح جهانی می‌دانند، با دیدن این صحنه و به پیروی از پیامبر خود به حضرت مهدی (عج) علاقه مند شده و به حضرتش گرایش و ایمان می‌آورند و این مطلب، خود یکی از اسباب پیروزی آن حضرت، در این حرکت و قیام عظیم جهانی او است. نخستین نتیجه سیاسی فرود حضرت عیسی(ع) با توجه به آیه «قرآن» که: «هیچ کس نیست؛ مگر اینکه به او ایمان آورد.»؛می‌توان گفت، که همه ملل مسیحی و یهودی پس از نزول مسیح به او ایمان می‌آورند. شاید فلسفه عروج او به آسمان و طولانی شدن عمرش برای ایفای نقش بزرگی است که در مرحله حساس و تاریخی ظهور امام زمان(عج) بر عهده می‌گیرد تا مسیحیان عالم که احتمالاً بزرگ ترین قدرت جهانی و جدّی‌ترین مانع برپایی حکومت و تمدن الهی حضرت مهدی(عج) هستند، ایمان بیاورند. از این رو، طبیعی است که با ظهور مسیح (ع)، جهان مسیحیّت خرسندی عمیق خود را ابراز نماید و فرود عیسی(ع) را برای خود در برابر ظهور مهدی(عج) برای مسلمانان، موهبتی الهی پندارند و طبیعی است که حضرت مسیح (ع) از کشورهای مختلف آنان دیدار کند، و خداوند نشانه‌ها و معجزه‌هایی را به دست او آشکار سازد و جهت هدایت تدریجی مسیحیان به اسلام در درازمدت اقدام نماید. در نتیجه، نخستین نتایج سیاسی فرود مسیح (ع) کاهش دشمنی حکومت‌های غربی نسبت به اسلام و مسلمانان و به گفته روایات، انعقاد پیمان صلح و آتش بس بین آنها و حضرت مهدی(عج) خواهد بود. حضرت عیسی(ع)، وزیر امام زمان(عج)
در حکومتی که رهبری آن به‌عهده حضرت‌ مهدی(عج) است، کارگزاران و مسئولان حکومت او نیز باید از بزرگان و نیکان امت باشند؛ لذا طبق آنچه در روایات آمده است، ترکیب دولت حضرت‌ مهدی(عج) را پیامبران، جانشینان آنان، تقواپیشگان و صالحان روزگار تشکیل خواهند داد. در روایتی می‌خوانیم که حضرت‌ عیسی(ع) به حضرت ‌مهدی(عج) می‌گوید: «همانا من به‌ عنوان وزیر فرستاده شده‌ام نه امیر و فرمانروا». (ملاحم، ابن‌طاووس، ص83؛ و الفتن، ابن‌حماد، ص160) همچنین در روایتی آمده است که حضرت ‌عیسی(ع)، وزیر حضرت مهدی(عج) و پرده‌دار و جانشین آن حضرت است. (غایة‌المرام، ص697؛ و حلیة‌الابرار، بحرانی، ج2، ص620) و نیز در روایتی دیگر آمده است: «... آنگاه عیسی فرود می‌آید و مسئول دریافت اموال حضرت ‌قائم می‌شود و اصحاب کهف نیز در پشت سر او خواهند بود». (غایة‌المرام، ص697؛ حلیة‌الابرار، بحرانی، ج2، ص620)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.