رجعت و تحقق حاکمیت دین پیامبر ۱۳۹۹/۰۹/۱۲ - ۵۲۳ بازدید

سلام
در زمان رجعت پیامبر اسلام هم رجعت نیکنند؟
با وجود ایشان که بالاترین مخلوق است ایا نوبت به امام زمان میرسد؟


نکاتی چندپیرامون رجعت :
الف: رجعت به معنى عودت وبازگشت است. در اینجا به معناى بازگشت به سوى دنیا مى باشد و در اصطلاح معناى رجعت از نظر علما و دانشمندان شیعه چنین است :
رجعت از مسلمات مذهب شیعه مى باشد به این معنا که بعضى از انسان هایى که قبل از ظهور امام عصر روحی فداه از دنیا رفته اند به زندگى دنیوى باز مى گردند، یکى از گروه هایى که رجعت مى کنند، ائمه علیهم السلام مى باشند.«رجعت» به معنای خاص آن جزء عقاید شیعه است اعتقاد به آن ضروری است وانکار آن , بر اساس بعضی از روایات انسان را از دایره تشیع خارج می سازد . ب: پیرامون رجعت دلایل متعددى از ایات و روایات هم بر وقوع ان در بین امتهای پیشین هم بر اشاره به ان در اخر الزمان وجود دارد.
رجعت همگانى نیست؛ بلکه خاص است و فقط کسانى به دنیا باز مى گردند که مؤمن خالص یا مشرک محض باشند .رجعت امام حسین علیه السلام از امور قطعی است.
میزان الحکمه، ج ۴، ص ۱۹۸۴، ح ۶۹۴۱ .
بصائر الدرجات، ص۴۸ . حکومت جهانی را که امام مهدی علیه السلام ایجاد فرمودند . در واقع خواست حضرت رسول الله به وقوع پیوسته است . الایقاظ من الهجعه، ص ۳۶۱، ح۱۱۲)
در زیارت «آل یاسین» که ویژه امام عصر عجل الله تعالی فرجه است، بعد از نام بردن اسامی ائمه علیهم السلام شهادت می دهیم:
« ان رجعتکم حق لاشک فیها؛ رجعت شما بدون شک واقع خواهد شد.»
شیخ صدوق، الفقیه، ج۳، ص۴۵۸ و ما نیز آرزو می کنیم که در آن زمان باشیم، چنان که در زیارت جامعه می خوانیم: « و یکر فی رجعتکم؛ خدا یا ما را از کسانی قرار ده که در رجعت ائمه علیهم السلام باز می گردند». بقره / ۵۵ و ۵۶ . بقره / ۲۴۳ آل عمران / ۴۹. مرحوم علامه طباطبایی در ذیل آیه ۲۱۰ سوره مبارکه بقره، (المیزان، ج ۲، ص ۱۰۶) به تفصیل درباره رجعت بحث کرده اند.
همچنین آقای علی سعادت پرور در کتاب ظهور نور، ترجمه: سید محمدجواد وزیری فرد، روایات باب را به تفصیل آروده اند، صص ۲۵۷ - ۲۱۹.)
اخرین مطلب اینکه: مباحث مربوط به کیفیات و چگونگی رجعت غیر از اصل وقوع رجعت است . و دانستن جزئیات ان امرى مسلم و ضرورى نیست. بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۳۹، حدیث ۱
رجعت، علامه مجلسى، کانون پژوهش اصفهان، چاپ اول، ص ۴۵ بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۳۹، باب الرجعه احادیث ۲ و ۱۲ و ۱۳ و ۱۴ و ۱۹ و ۲۰ و ۲۳ و ۳۰. ۱- پرسش و پاسخ پیرامون امام زمان عجل الله تعالی فرجه علیرضا رجالی تهرانی، ص .۲۵۷ ۲- حضرت مهدی علیه السلام فروغ تابان ولایت، محمد محمدی اشتهاردی ، ص ۱۱۹ و .۱۱۷
۳- تفسیرالمیزان، علامه طباطبایی، ج ۲، ص ۶۱-.۱۶۰
۴- همان، ص .۱۶۱
۵- بحارالانوار، ج ۵۳، ص .۱۲۷
۶- اثباه الهدا ه ج ۷، ص .۱۵۷
۷- الزام الناصب، شیخ علی یزدی حائری، ج ۲، ص .۳۶۰
۸- بحارالانوار ج ۵۳، ص .۴۶
۹- اصول کافی، کلینی، ج ۱، ص .۳۸۴
۱۰- تفسیر عیاشی، ج ۲، ص .۲۸۱
۱۱- رجعت از نظر شیعه، نجم الدین طبسى
۱۲- رجعت، محمد باقر بهبودى
۱۳- آینده جهان(دولت و سیاست در اندیشه مهدویت)، رحیم کارگر
۱۴-=بازگشت به دنیا در پایان تاریخ , خدامراد سلیمیان
۱۵-شیعه و رجعت ، ایه الله سید محمد میر شاه ولد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.