رد صلاحیت-صلاحیت کاندیداها ۱۳۸۷/۱۲/۱۰ - ۸۳۵ بازدید

چرا شوراى نگهبان دلیل رد صلاحیت کاندیداها را اعلام نمى کند؟

رد صلاحیت برخی از کاندیداها توسط شورای نگهبان، مستند به اطلاعات مراجع چهارگانه و مستندات قانونی می باشد و اعلام مسائلى که موجب رد صلاحیت مى شوند نیز از نظر حقوقی و شرعی سه گونه اند:
الف) برخى از آنها اعلامشان جایز و بلامانع است، این گونه موارد را معمولاً شوراى نگهبان اعلام مى کند، هر چندبدون ذکر نام. مانند عدم تحصیلات کافى.
ب ) برخى از مسائل با رضایت شخص قابل اعلام مى باشد و شوراى نگهبان در صورت تمایل شخصى آن را به اطلاع عمومى مى رساند.
ج ) برخى از مسائل از نظر شرعى به هیچ وجه، حتى با رضایت شخص، قابل اعلام نیستند. به عبارت دیگر اعلام آنها نوعى اشاعه فحشاء محسوب مى شود و حرام است، کما این که اگر کسى به دیگران اجازه دهد که غیبت او رابکنند از نظر شرعى مجوز غیبت نیست و خداوند آن را منع فرموده است. در چنین مواردى چه بسا براى شوراى نگهبان بسیار آسان تر باشد که مسائل موجود در پرونده افراد را بر ملا کنند و خود را از آماج حملات سنگین برهانند،لیکن تقوى و عدالت برخلاف آن حکم مى کند. البته این بدان معنا نیست که لزوما تمام مواردى که شوراى نگهبان دلایل رد صلاحیت را اعلام نکرده از این قسم باشد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.