رسیدن به مقام حضرت ابوالفضل(ع) ۱۳۹۰/۰۵/۰۵ - ۲۸۵۱ بازدید

انسانهای معمولی می توانند با تقوا به مقام حضرت ابوالفضل(ع) و ام البنین برسند، چرا؟

انسان در اثر تقوی به مقامات بلندی می رسد .کمال ورشد حد یقف ندارد وهرچه تصور شود بالاتر از آن هم ممکن است ، قرآن ‌صریحاً می ‌فرماید: «ان‌َّ أکرَمَکُم‌ عِندَالله‌ِ أَتقیکُم‌« خداوند خطاب‌ به‌ همه ‌انسانها می ‌فرماید: هر کسی‌ باتقوی ‌تر باشد، در درگاه‌ ما مقرّب ‌تر است‌. یعنی می توان به تقوای بیشتر وبالاتر دست یافت ،واز آن نیز بالاتر و... اما سؤال این است که آیا مقام حضرت ابوالفضل علیه السلام وام البنین علیهاسلام درچه حدی ازتقوی است ؟به جملاتی که امام زین العابدین علیه السلام راجع به حضرت ابوالفضل علیه السلام فرموده توجه کنید:در کتاب خصال و کتاب امالى از ثمالى نقل میکند که گفت: حضرت امام زین العابدین علیه السّلام نظرى به عبید اللَّه بن عباس بن على بن ابى طالب نمود و شروع بگریه کرد و فرمود: هیچ روزى براى پیغمبر خدا صلّى اللَّه علیه و آله از جنگ احد سخت تر نبود، زیرا حضرت حمزة بن عبد المطلب که شیر خدا و رسول بود درآن روز شهید شد.بعد از جنگ احد جنگ موته براى پیامبر خدا ناگوار شد که پسر عموى آن حضرت یعنى جعفر بن ابى طالب در آن روز شهید شد.
سپس امام زین العابدین فرمود: هیچ روزى مثل روز عاشوراى امام حسین نبود. زیرا تعداد سى هزار نفر که گمان مى کرَدند از این امت بودند اطراف آن بزرگ مرد را گرفتند و هر کدام از آنان میخواستند بوسیله ریختن خون امام حسین به خدا تقرب بجویند.امام حسین ایشان را یاد آور خدا می کرد ولى نمى پذیرفتند، تا اینکه سرانجام آن حضرت را از راه ظلم و کینه و دشمنى شهید نمودند.
آنگاه حضرت سجاد علیه السّلام فرمود: خدا حضرت عباس را رحمت کند! حقا که امام حسین را بر خویشتن مقدم داشت و جان خود را فداى آن حضرت نمود تا اینکه دستهاى مبارکش قطع شد.
خداى مهربان در عوض دستهاى عباس علیه السّلام دو بال به وى عطا کرد تا به وسیله آنها در بهشت با ملائکه پرواز نماید. کما اینکه این نعمت را نیز به جعفر بن ابى طالب عطا کرد.
وَ إِنَّ لِلْعَبَّاسِ عِنْدَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ مَنْزِلَةً- یَغْبِطُهُ بِهَا جَمِیعُ الشُّهَدَاءِ یَوْمَ الْقِیَامَ حضرت عباس علیه السّلام نزد خدا یک مقام و منزلتى دارد که فرداى قیامت جمیع شهیدان براى آن غبطه میخورند. ( أمالى الصدوق: المجلس 70 الرقم 10 )
دقت کنید دراین جمله:«حضرت عباس نزد خدا یک مقام و....» یعنی حتی حضرت امام زین العابدین اندازه مقام حضرت ابوالفضل را تعیین نکرده ،آنگاه چه گونه ما می توانیم آن را بیان کنیم ؟!!! وسپس بگوییم که آیا ما می توانیم به آن برسیم یا نه؟!
بله ممکن است که هرکسی باتقوی به مقامات بلندی برسد ،اما این که بلندی واندازه آن چه قدر است؟ وبه حضرت ابوالفضل ویاام البنین می رسد یانه ؟ پاسخش بسیار مشکل است زیرا موقعیتی که برای آنها بود موقعیت خاصی بود که معلوم نیست برای ما پیش بیاید, ولی در هر صورت انسان به هر میزان که دراین مسیر حرکت کند, به مقامات بلند معنوی دست خواهد یافت.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.