رضایت خداوند-ارتباط با خدا-آداب دعا-موانع دعا-شرایط دعا-موانع اجابت دعا ۱۳۸۶/۰۶/۱۷ - ۱۹۸۶ بازدید

مدتی است که دچار ناراحتی روحی شده ام به هر دری که می زنم بسته است احساس می کنم توجه خداوند به من کم شده است با این که خیلی صدایش می کنم جوابم را نمی دهد، می ترسم خداوند از من ناراحت شده باشد. الان چه کار باید بکنم تا خداوند بیشتر به من توجه کند؟

J}مشکلاتى که طرح نموده اید کم و بیش در بسیارى از جوانان هم سن و سال شما وجود دارد. جوانانى که مانند شمادر پى اهداف و آرمان هاى بلند و ارزشمندى هستند با مشکل مضاعفى رو به رو مى شوند. زیرا علاوه بر مشکلات روحى ناشى از دوران جوانى و محرومیت ها و فشارهاى دوران تحصیل از این که بین وضع موجود و آرمان مطلوبشان فاصله زیادى احساس مى کنند. رنج جانکاهى آنان را مى آزارد. در عین حال باید دانست که زندگى مجموعه اى ازشادى و رنج کامروایى و ناکامى تلخى و شیرینى و خلاصه میدان جنگى است که هرکس در آن سهمى از پیروزى وشکست دارد: «زندگى جنگ است جانا بهر جنگ آماده شو». آرى همه اینها به انحاى گوناگون در زندگى هرفرد وجود دارد و در ایام جوانى و تحصیلى این فشارها شدیدتر است اما چه باید کرد؟ نکته مهم و اساسى نحوه برخورد انسان بااین مسائل است. در این رابطه دو گونه برخورد مى توان داشت:1- واکنش انفعالى؛ در برخورد انفعالى انسان همواره مشکلات را بزرگ مى بیند. در اکثر صحنه ها خود را شکست خورده مى پندارد. على رغم این که از خود انتظاراتى بیش از حد دارد در گشودن راه و گام نهادن به سوى هدف خود راناتوان مى بیند. امکانات توانمندى ها و موفقیت هاى خویش را فراموش مى کند. کم کم احساس یأس ضعف و سستى در او فزونى گرفته و خود را بیمار مى پندارد. اگر این روند ادامه یابد واقعا گرفتار بیمارى هایى خواهد شد. بیمارى هایى که باهیچ دارویى درمان نمى شود جز با تغییر در روحیه و روش.2- واکنش فعال؛ در برخورد فعال انسان به مقایسه معقول و منطقى بین خواسته ها و توانمندى ها و شکست ها وپیروزى ها مى پردازد. توقع از خویش را با واقعیات و توانایى هاى فردى و شرایط محیطى و اجتماعى تنظیم مى کند و با جدیت نشاط و روحیه بالا به فعالیت و تلاش مى پردازد. اکنون توصیه ما به شما این است که:
1- همواره به آرمان هاى دست نیافتنى نیندیشید بلکه موفقیت هاى خود را نیز در نظر گیرید.
2- خواست ها و تمایلات خود را در سطح توانایى ها تنزل دهید.
3- نشاط خود را همواره حفظ کنید و هرگز خود را مریض و ضعیف به حساب نیاورید. براى حفظ نشاط همه روزهورزش کنید.
4- مشکلات را عادى بدانید و به همان اندازه آنها را بپذیرید که کامیابى ها را پذیرا هستید.
5- براى رشد معنویت باید براى خود برنامه ریزى کنید. البته برنامه سنگین نریزید بلکه اندک ولى در اجراى آنمداومت و جدیت داشته باشید.
6- براى شرکت در فعالیت هاى فرهنگى هرقدر مى توانید تلاش کنید هر چند بسیار اندک و اگر اصلا نمى توانید درفرصت هاى دیگر این کار را انجام دهید.
7- خواندن برخى از دروس حوزوى در کنار درس هاى دانشگاه در صورتى که مقدورتان باشد بسیار خوباست.
8- همواره از خداوند در همه امور مدد جویید و نسبت به آنچه او مقدر مى فرماید راضى باشید.{J
9- بهترین راه جلب توجه و رضایت خداوند اصلاح رابطه با خداوند، انجام واجبات و ترک محرمات شرعی است.
گاهی اوقات دعاهای انسان آنگونه که توقع می رود مستجاب نمی شود. این حالت تنها به خاطر این نیست که خداوند از انسان ناراحت شده، بلکه اغلب مواقع به خاطر نبود شرایط لازم و همچنین وجود موانع استجابت دعا است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید