رضایت خداوند-خدمت به خلق-خدمت به مردم ۱۳۸۷/۱۰/۲۲ - ۱۴۳۹ بازدید

چه کنیم تا در شروع کارهای روزمره موجب جلب رضایت حق تعالی در درجه اول و سپس بندگان خدا باشیم؟ آیا ذکر خاصی در این زمینه هست؟

خلوص نیت محصول معرفت است با شناخت اصولى و عمیق از هستى و خداوند آدمى به این نتیجه خواهید رسید که همه چیز از او است و به او باز مى گردد: «إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ » آن گاه دل را متوجه او خواهد ساخت و با هیچ چیز و هیچ کس به جاى او حساب باز نخواهد کرد. براى این منظور بایستى با دو بال معرفت و عمل به پیش رفت تا دل آیینه حق گردد و جز در او تجلى نیابد. تدبر در آیات قرآن به ویژه آیات توحیدى آن و نیز مطالعه سرگذشت اولیاى الهى در این زمینه کارساز است. براى کسب اخلاص راه هاى زیر سودمند است: 1- استعانت و طلب اخلاص از حق تعالى و توسل به ائمه طاهرین(ع) در این رابطه. 2- حتى الامکان عبادات را پنهانى و دور از دید دیگران انجام دادن. البته این نباید مانع حضور در جامعه و جماعات در موارد رجحان بشود. 3- توجه داشتن به اینکه ریا و خودنمایى باعث سوزاندن و هبط عمل است. انسان همواره باید به خود این هشدار را بدهد و مواظبت کند که مبادا به خاطر خوش آمدن دیگران حسنات خود را - که با زحمت و تلاش بسیار براى آخرت اندوخته - یکجا بسوزاند و نابودسازد و به جاى کسب محبوبیت نزد خلق خدا مبغوض وى گردد. 4- بى ارزشى و پوچى خوش آمد دیگران را در برابر رضاى حق تعالى همواره به خود تفهیم و تلقین کند. با خود بگوید: فرضا همه اعمال مرا ببینند و تحسین کنند عاقبت چه؟ این تعریفات نهایتا چه سودى دارد و در برابر خسرانى که به بار مى آورد چه ارزشى خواهد داشت؟ 5- توجه به اینکه دل ها و قلوب همه در اختیار رب الارباب است. اوست که اگر بخواهد و صلاح بداند دل ها را به کسى متوجه مى سازد و اگر بخواهد روى گردان مى سازد. بنابراین تلاش در جهت کسب قلوب بیراهه اى پوچ انتها است. 6- کتاب هاى اخلاقى به ویژه کتاب شریف «چهل حدیث» حضرت امام خمینى را مطالعه فرمایید. مطالعه کتاب هاى زیر نیز به شما توصیه مى شود: 1- ترجمه المراقبات(اعمال السنه)،میرزا جواد آقا ملکى تبریزى 2- نامه ها و برنامه ها،علامه حسن زاده آملى 3- در آسمان معرفت،علامه حسن زاده آملى 4- تازیانه سلوک،علامه حسن زاده آملى 5- حکمت عبادات،آیت اللَّه جوادى آملى 6- آیت بصیرت،احمد لقمانى براى جلب رضایت پروردگار به چند نکته توجه نمایید: الف) در هر کار ابتدا با خود بیندیشد عملى که مى خواهد انجام بدهد محبوب خداوند است یا نه؟ اگر آن را مطلوب خداوند یافت انجام دهد هر چند بر خلاف خواسته نفس خود باشد و اگر آن را مغضوب پروردگار یافت ترک نماید هر چند مطابق میل او باشد. ب ) پس از آنکه عمل صحیح و مرضى خداوند را برگزید همواره بکوشد آن را کاملا خالص و صرفا براى رضاى او بجا آورد و ریا و خودنمایى که عمل را به آتش مى کشد در آن راه ندهد. ج ) پس از انجام عمل صالح همواره مواظبت کند که عجب و خودپسندى یا تکبر و خود بزرگ بینى در او راه نیابد و این مراقبت را تا آخر عمر تداوم بخشد. زیرا هر اندازه شخص خود را بزرگ بیند نزد خداوند خوارتر است و هر اندازه خود را ذلیل و خاضع تر بیند نزد او عزیزتر و گرامى تر است.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید