رفتار امام رضا(ع) در ایران -امام رضا(ع) و ایرانیان -زبان امام رضا(ع) ۱۳۹۰/۱۲/۱۳ - ۱۹۸ بازدید

سلام، امام رضا (ع) در ایران فارسی صحبت می کردند؟

در جواب این سوال به مطالب ذیل توجه بفرمایید :
۱- در آن زمان زبان رسمی مردم تمام مناطق اسلامی از جمله ایران, عربی بود لذا مردم با زبان عربی آشنایی داشتند.
۲- امام رضا علیه السلام امام معصوم و از هر جهت کامل است و برای او مشکلی به نام زبان وجود ندارد . زبان اصلی امام زبان عربی است و امام با مردم عربی به زبان عربی سخن می گفتند و اگر جایی کسی از زبان عربی سردرنمی آورد با او به زبان خودش سخن می گفت .
ابوهاشم جعفری می گوید : امام رضا علیه السلام با برخی از خدمتکاران خود به زبان فارسی سخن می گفت .( بحار الانوار ج ۴۹ ص ۸۷ ح ۲ باب معرفته بجمیع اللغات .)
هروی می گوید : امام رضا علیه السلام با همه به زبان خودشان سخن می گفت . (همان ح ۳)
ابو اسماعیل سندی می گوید : خدمت امام رضا علیه السلام رسیدم و من عربی را درست بلد نبودم و به زبان سندی سلام کردم و آن حضرت به زبان سندی جوابم را داد و تا آخر با زبان سندی با آن حضرت حرف زدم . (همان ص ۵۰ ح ۵۱)
امام رضا علیه السلام در مناظرات با علمای ادیان مختلف به زبان خود آنان سخن می گفت .( منتهی الامال ج ۲ ص ۵۱۶ چاپ هجرت . بحار الانوار ج ۴۹ ص ۷۵ . )
گاه گفت‌وگوهای امام رضا علیه السلام با مردم سرزمین‌های گوناگون و با زبان خاص هر یک از آن‌ها، اطرافیان را به شگفت وا می‌داشت. به گونه‌ای که خطاب به امام می‌گفتند: شما چگونه بر این همه زبان مسلط هستید؟(علامه مجلسی، بحار الانوار، ج۴۹، ص۸۷ و ج۵۰، ص۱۳۶)
۳- در آن زمان که امام را به خراسان آوردند منطقه خراسان پر از قبایل عربی بود و امام با مستمعان خود که از این قبایل عربی بودند به زبان عربی حرف می زدند و اگر در میان آنها غیر عربی باشد می تواند از عربی ها بپرسد و واجب نیست که برای هر کسی به زبان او سخن گفت . برای پی بردن به این مطلب که خراسان پر از قبایل عربی بود به کتاب « تاریخ پیدایش تشیع » نوشته جعفریان مراجعه کنید .
۴- نیشابور پر از عرب بود و امام با آنان به زبان عربی سخن می گفت نه غیر عربی و مستمعان امام همه عربی و سنی بودند و آن زمان مردم نیشابور شیعه نبودند . ( به تاریخ تشیع در ایران ص ۱۳۱ چاپ سال ۱۳۷۱ یک جلدی مراجعه کنید )

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.