رفتار صحیح در مقابل جیغ و فریادهای کودک ۲ ساله ۱۳۹۲/۳/۱۰ - ۶۰۸۶ بازدید

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم.

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم.
پرسشگر گرامی برخی از رفتارهایی که کودک شما نشان می دهد کاملاً طبیعی است و نباید اینگونه رفتارهای کودکتان موجب خجالت و یا ناراحتی شما شود. به عنوان مثال حس تملک در کودک دو ساله بسیار قوی است. کودک در این سن احساس می کند هر چیزی که در اطراف او می باشد، به او تعلق دارد و باید تحت اختیار او باشد و هیچ کس حق ندارد در آن تصرف کند. کودک در این سن، این جمله را درک نمی کند «این اسباب بازی مال تو نیست»؛ چرا که کودک بر اساس ویژگی های روانی در این سن احساس می کند که تمام اسباب بازی ها مال او است. در ادامه به بررسی بیشتر سوال شما می پردازم :
از اینکه اینقدر با ریزبینی به دنبال تربیت فرزند خود هستید خوشحال شدم. با جدیتی که نشانه هایش در شما وجود دارد، مطمئن هستم که شما می توانید در تربیت فرزند خود موفق باشید، به شرطی که اطلاعات روان شناختی و تربیتی خود را با مطالعه کتابی که در پایان این جواب به آن اشاره می شود، بالا ببرید و نکات این پاسخ را نیز در برنامه تربیت خود مورد توجه قرار دهید.
پرسشگر گرامی؛ قضاوت درباره جیغ زدن و رفتارهای فرزندتان نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. در چه زمان‌هایی او دست به چنین کاری می‌زند؟ فراوانی و تعداد این عمل در طول روز چقدر است؟ به هر حال با توجه به اینکه همسالان کودک شما کمتر چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند و در ضمن این رفتار در کودک شما تداوم پیدا کرده است، باید برای بر طرف کردن این حالت تلاش کنید. پس با دقت پاسخ زیر را مطالعه کنید :
*** پرسشگر محترم؛ صحنه زیر را تصور کنید :
فرزندتان از شما خواسته ای دارد (مثلاً اسباب بازی می خواهد)، اما شما به دلائلی از برآورده کردن خواسته او امتناع می کنید. او بیشتر پافشاری می کند، اما شما هنوز مقاومت می کنید. او شروع به گریه کردن و جیغ زدن می کند، اما شما به خواسته او بی توجه هستید تا اینکه او به شدت رفتار خود می‌افزاید، با این کار شما یک دفعه از موضع خود عقب نشینی می کنید. شما مجبور می شوید کاری را بکنید که به آن راضی نیستید. به نظر شما با این رفتارتان چه چیزی به کودک خود یاد می دهید؟ کودک شما از رفتارتان یاد می گیرد که هر چیزی را می تواند با پافشاری، گریه و جیغ زدن بدست آورد و حال آنکه چنانچه در همان اولین درخواست کودک بدون هیچ مقاومتی برای او اسباب بازی می خریدید، چنین عادتی در کودک شما شکل نمی گرفت. تکرار این زنجیره رفتاری باعث می شود تا کودک شما عادت کند که هر چیزی را با این روش غلط بدست آورد. آری چنانچه شما در همان مرحله اول خواسته او را بر طرف می کردید، به مراتب آسیب آن کمتر از این بود که بعد از چندین مرتبه اصرار فرزندتان خواسته او را بر آورده کنید. از شما می خواهم اولین باری را که او شروع به جیغ زدن کرد به یاد آورید. اگر آن خاطره در ذهن شما نیست بنده حدس می‌زنم چه اتفاقی افتاده است. زمانی که کودک شما برای اولین بار اقدام به جیغ زدن کرد، شما در با حساسیت نسبت به رفتار او عکس العمل نشان دادید و همین موضوع موجب نهادینه شدن این رفتار در او شده است. اگر برای چند بار این رفتار را نادیده می‌گرفتید و با رفتار و توجه خود رفتار او را تقویت نمی‌کردید، خود به خود رفتار او به سمت خاموشی سوق پیدا می‌کرد. فراموش نکنید کودکان علیرغم کوچک بودن روان شناسان ماهری هستند و تمام رفتارهای ما را رصد می کنند. در سوال خود مطرح کرده اید من و شوهرم انسان های آرامی هستیم؛ این آرامش برای تربیت کودک به شما کمک می کند، اما باید مراقب باشید که هر چه سن کودک شما افزایش پیدا می کند نیاز به اقتدار و جدیت بیشتری احساس می شود و باید با جدیت با کودک خود رفتار کنید. باید او بداند شما در برابر رفتارهای نادرست او واکنش مناسب نشان می دهید و او نمی تواند با رفتارهای خود به شما جهت دهد.

*** پرسشگر گرامی؛ به نظر شما بهترین راه حل برای حل این مشکل چیست؟ راه های پیشنهادی خود را در این باره بر روی کاغذی بنویسید و با راهکارهای زیر مقایسه کنید :
۱. مهم ترین کار در بر طرف کردن مشکلات رفتاری کودکان، بر قرار کردن ارتباط عاطفی با کودک می باشد. ممکن است بگوئید هر مادری فرزند خود را دوست دارد و به او عشق می ورزد، بله این مطلب درست است اما منظور من رعایت کردن نکات ریزی است که ممکن است از دید شما مخفی بماند. برای اینکه بهتر به اهمیت این ارتباط پی ببرید، مثالی برای شما ذکر می کنم، تصور کنید نخی را به یک ماشین اسباب بازی بسته اید و با این نخ قصد دارید این ماشین را جا به جا کنید؛ تا زمانی که اتصال نخ به ماشین بر قرار است، شما به راحتی ماشین را جا به جا می کنید، ناگهان نخ پاره می شود؛ هر چه انرژی وارد می کنید فایده ای ندارد، چرا که اتصال شما با ماشین قطع شده است. دقیقاً ایجاد ارتباط عاطفی با کودک، نقش این نخ را بازی می کند، نقش پلی بین شما و کودکتان را دارد. تا زمانی این پل بین شما و کودک ایجاد نشده است، تلاش های تربیتی شما فایده ای ندارد و به هیچ نتیجه ای نمی رسد. پس در اولین گام باید تلاش کنید که این پل بین شما و کودکتان بر قرار شود. با روش های زیر :
- با کیفیت ترین زمانی را که در آن حوصله ارتباط و بازی با کودک خود را دارید انتخاب کنید.
- با کودک خود گفتگو کنید و همراه او بازی مورد علاقه اش را انتخاب کنید.
- در طول روز در طول زمانی که در بند یک انتخاب کرده اید با کودک خود حداقل یک ساعت بازی کنید (شاید این مطالب به نظر شما ساده بیاید اما در حل مشکلات کودکان این تکنیک کارایی زیادی دارد)
۲. زمانی که کودکتان شروع به جیغ زدن می کند، صبور بوده و زود از کوره در نروید. از چنین فرصت هایی برای آموزش کودک خود بهره گیرید. با آرامش با او صحبت کنید و به او بگوئید چگونه برای به دست آوردن خواسته های خود باید عمل کند.
۳. کودکان از نوع برخورد اطرافیان، واکنش بعدی را انجام می دهند؛ بنابراین شایسته است گاه در مقابل برخی از رفتارها و واکنش های او بی تفاوت باشید تا آن رفتار در وی خاموش گردد؛ زیرا چه بسا توجّه شما خود به خود باعث تقویت رفتار در کودک گردد؛ به عنوان مثال وقتی کودک می بیند شما در برابر جیغ زدن او برآشفته شدید تازه یاد می گیرد که برای آشفته شدن شما باید چه کند.
۴. زمینه بروز این گونه رفتارها را در فرزند خود کاهش دهید. به عنوان مثال اگر تجربه نشان داده زمانی که با تندی با او برخورد می شود او شروعبه جیغ زدن می کند، سعی کنید خود و دیگران چنین رفتاری با او نداشته باشید.
۵. با توجّه به موقعیّتی که او اقدام به جیغ زدن می کند، سعی نمایید در برخی از مواقع از روش محروم سازی به جای تنبیه کلامی و رفتاری برای کاهش رفتار نادرست فرزند خود بهره گیرید. به این صورت که پس از اقدام وی به جیغ زدن، به او اجازه ندهید با اسباب بازی، بازی نماید. به او توضیح دهید که چرا او را از اسباب بازی هایش محروم کردید. او را از اسباب بازی هایش دور کنید تا مهلت یابد که دریابد چرا او را از اسباب بازی هایش، دور نموده اید ( برای مدت زیاد او را از اسباب بازی ها دور نکنید؛ زیرا در این صورت فراموش می کند که چرا چنین رفتاری با او داشته اید). به وی بگویید که اگر به شما قول دهد که دیگر این کار را تکرار نکند او را به محل بازی باز می گردانید.
۶. در انتخاب‌ فیلم و کارتون نیز دقت‌ نموده و شرایطی‌ فراهم‌ آورید فیلم و کارتونی که مناسب‌ سن‌ وی‌ نیست را نبیند.
۷. یکی از دلایل تکرار رفتار پرخاشگرانه این است که کودک به این نتیجه می‌رسد که نه ‌تنها رفتار پرخاشگرانه‌اش منجر به پیامد بدی نمی‌شود، بلکه تقویت هم می‌شود. مثلاً والدین گاهی چون حوصله سر و صدا و داد و فریادهای کودک خود را ندارند یا از رفتارهای پرخاشگرانه او می‌ترسند، هنگام بروز رفتار پرخاشگرانه از سوی کودک سریع او را به خواسته‌اش می‌رسانند تا او را آرام کنند، در نتیجه کودک یاد می‌گیرد برای رسیدن به خواسته‌اش پرخاشگری کند. گاهی هم کودک تنها برای جلب توجه والدین به خود و قراردادن خود در کانون توجه خانواده، پرخاشگری می‌کند و والدین نیز بدون آنکه متوجه باشند با توجه به او (توجه مثبت مثل دلسوزی کردن) او را به خواسته‌اش می‌رسانند و به این ترتیب احتمال اینکه در دفعات بعد برای جلب توجه والدین، پرخاشگری کند را افزایش می‌دهند. پس باید مراقب باشید که با رفتار خود موجب تقویت رفتار منفی در او نشوید.
۸. اگر بد رفتاری‌ کودک نشانه اعتراض وی است؛ به او و اعتراضش گوش دهید؛ زیرا گاه بد رفتاری‌ در بچه ها نشانه اعتراض آنهاست. این نوعی رفتار تلافی جویانه است که برخی از کودکان در پیش می گیرند؛ زیرا احساس می کنند فقط با اینگونه رفتارها است که می توانند نارضایتی خود را نشان دهند.
۹. در موارد عدم جیغ زدن ، رفتارهای مثبت کودک مورد تشویق و توجه قرار گیرد. جهت تقویت رفتارهای مثبت می توان از جدول رفتاری و امتیاز دادن بهره برد. البته با توجه به سن او باید بیشتر بصورت دیداری باشد تا بتواند بفهمد. یعنی قرار گرفتن و بالا رفتن امتیازات را ببیند.
۱۰. در مخالفت های خود با کودک ، دقت داشته باشید که پای « نه گفتن » خود بایستید تا کودک تصمیمات را جدی بگیرد. جدیت شما ، آرامش و امنیت را برای کودک به ارمغان می آورد. البته منظور ما از قاطعیت به موقع ، خشونت و دیکتاتوری در برابر فرزند نیست (در تربیت او کم نه بگوئید اما محکم).
۱۱. آنچه می گویید واقعی و درست باشد؛ مثلاْ اگر بچه کار خوبی انجام داد و به او قول هدیه دادید ، باید سر موقع هدیه اش را به او تحویل دهید. این کار باعث می شود که فرزند روی حرف والدینش حساب باز کند و برای تقویت رفتارهای خود و جلب رضایت پدر و مادرش ، تمام تلاش خود را به کار گیرد. اما اگر به او قول دهید و در عمل به قولتان ، سستی به خرج دهید ، کودک به حرفتان اعتماد نمی کند و کم کم نسبت به انجام کارهای مفید و خوب بی رغبت می گردد. در مقابل اگر بچه کار اشتباه و عمدی را انجام داد و او را تنبیه محرومیتی کردید، باید حتماْ تنبیه محرومیتی خود را عملی کنید . اگر این کار را نکنید ، کودکتان این برداشت را می کند که انجام کارهای اشتباه تنبیهی را برایش به همراه ندارد و تنبیه های ذکر شده توسط والدین ، هرگز عملی نخواهد شد.
۱۲. اگر کودک شما عصبانی و خشمناک شد، شما در برابر او عصبانی نشوید.
۱۳. سعی کنید در دعواهای کودکانه فرزندتان با هم سن و سالانش دخالت نکنید و اجازه دهید که خودشان مشکلشان را حل کنند.
۱۴. شاید یکی از علل رفتارهای کودکتان رفت و آمد بیش از حد با خانواده شوهرتان و احتمالاً دخالت های آنان در تربیت کودکتان است. باید به گونه ای با آنان رفت و آمد کنید که ارتباط با آنان به تربیت فرزند شما آسیب نرساند.

*** منبعی برای مطالعه بیشتر :
۱. چگونه با کودکم رفتار کنم، دکتر گاربر، ترجمه محمد ولی سهامی، تهران: مروارید

نویسنده : محمدصادق آقاجانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام پسر دوساله ای دارم اولین فرزندم هست از دوماه پیش وقتی عصبانی میشود یا چیزی اگر بخواهد به او ندهیم یا کاری را نتواند دوباره درست انحام دهد یا وقتی توجهم بهش کم است سرش را محکم به زمین میکوبد وقتی هم به این عملش بی توجهی نشون میدم محکمتر میزنه مجبور میشم با اخم و گفتن نه بهش بفهمونم کارش درست نیست که بعد اخم من میرود هرچی دم دستش باشد را پرت میکند خیلی جیغ و گریه میکند
راحبه خودزنی مطالعه کردم که یکی از علایم اوتیسم بود خیلی وحشت کردم علایمش را کامل خواندم پسرم بعضی علامتها را داره نمیدونم تا چه حد حاد بودن این علایم به اوتیسم معنی میشود
مثلا علاقه به چرخاندن وسایل و پنکه بیشتر و لباسشویی خاموش روشن کردن کلید برق البته چندباری میزند بعد میرود سراغ بازی دیگر باز بعد از مدتی مجدد انجام میدهد
وقتی هم صدایش میزنم جواب نمیدهد مگر اینه خیلی جدی و محکم صدایش بزنم البته همیشه نیست ولی پنجاه درصد اوقات هست
حرف زیاد نمیزند تک کلمه میگوید خیلی کم همیشه هم نمیگوید مقاومت دارد در برابر یادگیری زبان در برابر یادگیری کارهای دیگر اینطور نیست خوب یاد میگیرد با کودک همسن خود زیاد بازی نمیکند شاید چند دقیقه در مهمانیها مشغول کار خودش هست
از دویدن و خندیدن لذت میبرد
قایم موشک بازی میکند کسی هم بهش یاد نداده است و ازین بازی لذت میبرد
اشکال همشکل و رنگها شبیه هم را میشناسد موبایل وتبلت را هم خیلی خوب بلد است طوری که خودش اهنگ یا فیلم نورد علاقه اش را بدون کمک ما میاورد و میبیند چندین بار هم تکرار میکند تا خودش خسته شود
به همچی اشاره میکند و نامش را میخواهد بداند ولی پنکه را همیشه اشاره میکند
از ۸ ماهگی بابا ماما دد هن هن میگفت ولی زیاد تا الان پیشرفت نداشت انگار استپ خورده نمیدونم یا خودش نمیخواهد که بگوید
همچیز را میفهمد ولی حرف نمیزند
به اتفاقات داخل کارتونهای بچگانه مثلن اگر کاراکتری بخندد یا زمین بخورد او میخندد
ولی به لگو های متحرک شبکه ها خیره میشود و صورتش را به تیوی میجسباند
لطفا با این توصیفات کمکم کنید ایا فرزندم مشکلی دارد بشدت نگرانم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام وقت شما بخیر،برادرزاده ام دوسال وپنج ماهه هستند حدود یک ماه است که عصبی شدند ودست به زن پیداکردن و حتی گاهی اوقات خودشون را هم میزنند ووقتی باایشون صحبت میکنیم بیشتر عصبی میشن لطفا راهنمایی کنید چکاری برای رفع اینکار انجام بدهیم .ازلطف شما نهایت تشکررا دارم.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام خداقوت، کودکی دارم دو سل و نیم پسر بچه فوق العاده شیطون و بد اخلاق هر وقت به بهانه های مختلف داد میرانهاد و جیغ وحشتناک می کشه چون تو آپارتمانکوچیک زندگی می کنیم هر چی و حوادث بخش نزدیک تا صدای همسایه تا در نیاید، نوی دونم اعصابش خرابه با چنین بگه ای چی رفتاری باید کداشت اعصاب همه رو ن
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام خسته نباشید توروخدا کمکم کنید دخترم ۲.۵ ساله هستش خیلی عصبی و پرخاشگره مدام جیغ میزنه و همیشه میخواد کفش یا لباس بچه های دیگرو بپوشه خسته شدم از حرکاتش خیلی جاها ابروم میره.کمکم کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من یه پسر دو سالو نیمه. دارم که خیلی لجباز شده زمانی که بیداره که همش باید جلو چشمش باشم نباشم گریه میکنه مثاا خونمون دوبلکسه هر بار که میخوام برم بالا میگه دستمو بگیر منم بیام با گریه دوباره میخوام بیام پایین هم همینطور حتی اگه باباش یا دیگران هم باشن اونجایی میاد که من میرم از وابستگیش خسته شدم.همش هم الکی منو و بقیه اطرافیانو چنگ میزنه هر راهی امتحاپ کردم جواب نداد خواهشا شما راهنماییم کنید ممنون میشم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
دختر ۲/۵ ساله ای دارم . روی خواسته هایش بسیار پافشاری می کند.
درب کابینت رو مرتب باز و بسته میکند . اگر مطابق میلش رفتار نشود، سرش رو به زمین میکوبد و تا ۲ - ۳ ساعت گریه و زاری میکند.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام پسری دوسال وچهار ماهه دادم که خیلی حرف زشت و لجبازی میکند.وقتی چیزی بخواهد اگه فراهم نشود مرا میزند یا اگر دستش وسیله ای باشد پرت میکند.خانواده همسرم هم اصلا رفتار مناسبی ندارند وبامن همکاری نمیکنند کاری که دلشان بخواهد را انجام میدهند.شما بگویید چکارکنم.
میهمان
پسر دوساله ای دارم که خیلی منو پدرشو گاز میگیره،وقتی باهاش صحبت میکنیم هم اصلا اثری نداره حتی ازین که ما دردمون اومده خیلی ذوق میکنه، حرف هامو متوجه میشه اما اصلا گوش نمیکنه مثلا روزی چند لیوان اب یا شیر میریزه روفرش.وقتی ببینی ما حساسیم هم بدتر این کارو انجام میده.بعضی روزا انقدر خراب کاری میکنه که از شدت خستگی کار گریم میگیره.روزی هزار بار در ماشین لباسشویی رو باز میکنه و باشدت میبنده با این که این کار رو یک ساله داره انجام میده و هربار سعی میکنیم نادیده بگیریم تا لج نکنه اما اصلا این کار از سرش نمیوفته! انقدر درب کابینت ها ویخچال رو باز میکنه و خراب کاری میکنه که همه ی در هارو با طناب بستیم.اوایل کاری بهش ندلشتم گفتم بذارم بازی کنه تا براش عادی بشه اما اصلا اثر نداشت چندین بار چیزهایی رو شکوند که دیدم براش خطرناکه و مجبور شدیم درهارو ببندیم.خونه ما کوچیکه حق میدم به بچم که بخاطر نداشتن فضای مناسب شیطنتش بیشتر باشه اما واقعا گاهی ادم بریده میشه ازین همه کار و خراب کاری های پی در پی!
مثلا یبار چند ثانیه حواسم بهش نبود دیدم در دستشویی روباز کرده و دمپاییشو آرده روی فرش و پوشیده،یا خراب کاری هایی ازین قبیل.
ارتباط برقرار کردن رو خیلی دوست داره اصلا با کسی غریبی نمیکنه اما بازی کردن با بچه های دیگه رو بلد نیست مثلا یقه ی لباس دختر خالمو میکشه که یکونیم سال از خودش بزرگتره و اون بچه هم همیشه ازین میترسه چون چند باری یقشو گرفته و کشیده!ببخشید صحبتم طولانی شد اخه من همیشه استرس دارم که نکنه نتوتم پسرمو خوب تربیت کنم یا مادر خوبی براش نباشم.ممنون که با حوصله جواب میدین

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot


میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات تلگرام پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام خدمت شما کارشناسان محترم بنده یک پسر ۱۸ ماهه دارم که سومین فرزند خانواده است و هروقت من و مادرش در منزل قصد خروج و رفتن به اتاق دیگر را داشته باشیم به شدت گریه و بی تابی می کند و باید او را سریع بغل کنیم و یا مخفیانه به دور از چشم ایشان از منزل خارج شویم و فقط این شدت و بهانه گیری را نسبت به بنده که پدرش هستم دارد لطفا راهنایی نمائید چکار کنم. با تشکر فراوان
میهمان
سلام و ادب
من پسری دارم دو ساله که اگر به خواستش توجه نشه خودزنی میکنه برای مثال سرش را محکم به زمین میکوبد تا جایی که هر دو دندان جلوی او شکسته چیکار باید بکنم
ممنون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
هروقت چیزی را نفهمه یا خوب متوجه نشه گریه وداد وفریاد میکنه یا پایش را به زمبن میکوبد
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
پسرم هر وقت چیزی میخواد از خواهرش بگیره بی هوا میره و خواهرشو گاز میگیره من جه کار باید باهاش بکنم
میهمان
کودکی دارم پسر یک سالو نیمه کودکی ارام بود اما از یک ماه پیش شروع کرده به جیق زدن و لج بازی های زیادی که هرچی بهش محبت میکنیم تاثیری نداره
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
فرزند دوساله ای دارم که در بازی با دوستانش همه چیز را برای خود مداند و وقتی انها اسباب بازی خود را به او نمی دهند انها را کتک میزند و یا گاز می گیرد و به شدت جیغ میزند و عصبی میشود من باید چه رفتری داشته باشم لفا کمک کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام ،دختر من حدود دوسالو دوماهشه حدود ۴۰ ۵۰ کلمه رو میگه من خیلی نگران صحبت کردن دخترم هستم چون در ایران زندگی نمیکنم در حال حاضر خیلی جیغ و گریه میکنه از شما خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با عرض سلام و خسته نباشید
کودک ۲۰ماهه دارم که پدرش اصرار دارد وقتی پارک میرویم پسرم هر جا دوست دارد برود و من دنبالش نروم آخرین بار بچه ای در پارک خواست پسرم بغل بگیرد پسرم خورد زمین ب نظر شما این رفتار درست است زود نیس برای از دور مراقب بودن
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام و خسته نباشید . پسر من ۱۹ماهه هست و از چند ماه قبل بیقرار و گریه ای شده و حتی شبها در حدی گریه میکنه و از خواب بیدار میشه که تقریبا من و پدرش تا صبح نمی خوابیم از نوزادیش همینجوری بود میگفتن بهتر میشه اما نشد و حتی بدتر هم شده خیلی زیاد . در این چند روزه گذشته هم خوراک بسیار کمی داشته چون اصلا علاقه ای به غذا نداره هم خیلی گریه کرده شبها حدود ۶-۷ بار هربار ۲۰ دقیقه تا صبح . شیر خودم را تا ۴ ماه بیشتر نخورد و از شیر خشک و شیر گاوی تغذیه میشه لطفا راهنماییم کنید چکار کنم چون خودم هم مشکلات بی خوابی پیدا کردم و عصبی و کلافه شدم روزها هم خیلی بهانه گیری میکنه .
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام خسته نباشید من یه پسر ۳.۵ ساله دارم به شدت با بچه ها ی دیگه ناسازگاره وحسودی میکنه اگر من به بچه ای توجه کنم به شدت ناراحت میشه وبه اون بچه اسیب میزنه از طرف ۲تا بچه یکی دختر همسایه ودیگری خواهر زادم مورد زورگویی قرار میگیره چون اونا از خودش بزرگترن وخودش به کوچکتر از خودش وکسی که احساس کنه ضعیفه زور میگه ورفتارهای نادرست زیاد داره ولی ناسازگاری وزور گوییش بیشتر منو ناراحت میکنه لطفا راهنماییم کنید
میهمان

سلام.من هم این مشکلات رو دارم.پسرم سه ساله است وخیلی عصبیه. برای هرچیزی گریه میکنه
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام دختری ۱۶ماه دارم دخترم تمام وسایلی که به دستش میگیره وپرت میکنه یا وقتی نزدیک کسی میشه مخصوص صورت کسی اورا میزنه,چیکار کنم,مخصوصا برای پرتاب اشیا که انجام میده
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
باسلام من یک پسر یک ساله دارم که به تازگی شروع کرده به گریه های بی دلیل و همش دنبال من گریه میکنه تقریبا نزدیک یک هفته است درضمن هم دندون داره درمیاره هم اینکه سرما خورده بودش من خیلی بهش توجه کردم ولی الان که خوب شده بازم به گریه های بی دلیل ادامه میده.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن، به لینک زیر مراجعه نمایید :
خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن
میهمان
با سلام مدتی است پسرم شدیدا کارهای خطرناک میکنه هر چیزی را پرت میکنه جیغ میکشه خلاصه روانی ام کرده ترا خدا کمکم کنید ضمنا ۲ هفته پیش آنفوالزا شده بود که متاسفانه پرده گوش چپش هم پاره شده و ۲ روز در بیمارستان بستری بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.