رفتار صحیح در مقابل جیغ و فریادهای کودک ۲ ساله ۱۳۹۲/۰۳/۱۰ - ۲۳۲۴۶ بازدید

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم.

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی؛ از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم.
پرسشگر گرامی برخی از رفتارهایی که کودک شما نشان می دهد کاملاً طبیعی است و نباید اینگونه رفتارهای کودکتان موجب خجالت و یا ناراحتی شما شود. به عنوان مثال حس تملک در کودک دو ساله بسیار قوی است. کودک در این سن احساس می کند هر چیزی که در اطراف او می باشد، به او تعلق دارد و باید تحت اختیار او باشد و هیچ کس حق ندارد در آن تصرف کند. کودک در این سن، این جمله را درک نمی کند «این اسباب بازی مال تو نیست»؛ چرا که کودک بر اساس ویژگی های روانی در این سن احساس می کند که تمام اسباب بازی ها مال او است. در ادامه به بررسی بیشتر سوال شما می پردازم :
از اینکه اینقدر با ریزبینی به دنبال تربیت فرزند خود هستید خوشحال شدم. با جدیتی که نشانه هایش در شما وجود دارد، مطمئن هستم که شما می توانید در تربیت فرزند خود موفق باشید، به شرطی که اطلاعات روان شناختی و تربیتی خود را با مطالعه کتابی که در پایان این جواب به آن اشاره می شود، بالا ببرید و نکات این پاسخ را نیز در برنامه تربیت خود مورد توجه قرار دهید.
پرسشگر گرامی؛ قضاوت درباره جیغ زدن و رفتارهای فرزندتان نیاز به اطلاعات بیشتری دارد. در چه زمان‌هایی او دست به چنین کاری می‌زند؟ فراوانی و تعداد این عمل در طول روز چقدر است؟ به هر حال با توجه به اینکه همسالان کودک شما کمتر چنین رفتاری را از خود نشان می‌دهند و در ضمن این رفتار در کودک شما تداوم پیدا کرده است، باید برای بر طرف کردن این حالت تلاش کنید. پس با دقت پاسخ زیر را مطالعه کنید :
*** پرسشگر محترم؛ صحنه زیر را تصور کنید :
فرزندتان از شما خواسته ای دارد (مثلاً اسباب بازی می خواهد)، اما شما به دلائلی از برآورده کردن خواسته او امتناع می کنید. او بیشتر پافشاری می کند، اما شما هنوز مقاومت می کنید. او شروع به گریه کردن و جیغ زدن می کند، اما شما به خواسته او بی توجه هستید تا اینکه او به شدت رفتار خود می‌افزاید، با این کار شما یک دفعه از موضع خود عقب نشینی می کنید. شما مجبور می شوید کاری را بکنید که به آن راضی نیستید. به نظر شما با این رفتارتان چه چیزی به کودک خود یاد می دهید؟ کودک شما از رفتارتان یاد می گیرد که هر چیزی را می تواند با پافشاری، گریه و جیغ زدن بدست آورد و حال آنکه چنانچه در همان اولین درخواست کودک بدون هیچ مقاومتی برای او اسباب بازی می خریدید، چنین عادتی در کودک شما شکل نمی گرفت. تکرار این زنجیره رفتاری باعث می شود تا کودک شما عادت کند که هر چیزی را با این روش غلط بدست آورد. آری چنانچه شما در همان مرحله اول خواسته او را بر طرف می کردید، به مراتب آسیب آن کمتر از این بود که بعد از چندین مرتبه اصرار فرزندتان خواسته او را بر آورده کنید. از شما می خواهم اولین باری را که او شروع به جیغ زدن کرد به یاد آورید. اگر آن خاطره در ذهن شما نیست بنده حدس می‌زنم چه اتفاقی افتاده است. زمانی که کودک شما برای اولین بار اقدام به جیغ زدن کرد، شما در با حساسیت نسبت به رفتار او عکس العمل نشان دادید و همین موضوع موجب نهادینه شدن این رفتار در او شده است. اگر برای چند بار این رفتار را نادیده می‌گرفتید و با رفتار و توجه خود رفتار او را تقویت نمی‌کردید، خود به خود رفتار او به سمت خاموشی سوق پیدا می‌کرد. فراموش نکنید کودکان علیرغم کوچک بودن روان شناسان ماهری هستند و تمام رفتارهای ما را رصد می کنند. در سوال خود مطرح کرده اید من و شوهرم انسان های آرامی هستیم؛ این آرامش برای تربیت کودک به شما کمک می کند، اما باید مراقب باشید که هر چه سن کودک شما افزایش پیدا می کند نیاز به اقتدار و جدیت بیشتری احساس می شود و باید با جدیت با کودک خود رفتار کنید. باید او بداند شما در برابر رفتارهای نادرست او واکنش مناسب نشان می دهید و او نمی تواند با رفتارهای خود به شما جهت دهد.

*** پرسشگر گرامی؛ به نظر شما بهترین راه حل برای حل این مشکل چیست؟ راه های پیشنهادی خود را در این باره بر روی کاغذی بنویسید و با راهکارهای زیر مقایسه کنید :
۱. مهم ترین کار در بر طرف کردن مشکلات رفتاری کودکان، بر قرار کردن ارتباط عاطفی با کودک می باشد. ممکن است بگوئید هر مادری فرزند خود را دوست دارد و به او عشق می ورزد، بله این مطلب درست است اما منظور من رعایت کردن نکات ریزی است که ممکن است از دید شما مخفی بماند. برای اینکه بهتر به اهمیت این ارتباط پی ببرید، مثالی برای شما ذکر می کنم، تصور کنید نخی را به یک ماشین اسباب بازی بسته اید و با این نخ قصد دارید این ماشین را جا به جا کنید؛ تا زمانی که اتصال نخ به ماشین بر قرار است، شما به راحتی ماشین را جا به جا می کنید، ناگهان نخ پاره می شود؛ هر چه انرژی وارد می کنید فایده ای ندارد، چرا که اتصال شما با ماشین قطع شده است. دقیقاً ایجاد ارتباط عاطفی با کودک، نقش این نخ را بازی می کند، نقش پلی بین شما و کودکتان را دارد. تا زمانی این پل بین شما و کودک ایجاد نشده است، تلاش های تربیتی شما فایده ای ندارد و به هیچ نتیجه ای نمی رسد. پس در اولین گام باید تلاش کنید که این پل بین شما و کودکتان بر قرار شود. با روش های زیر :
- با کیفیت ترین زمانی را که در آن حوصله ارتباط و بازی با کودک خود را دارید انتخاب کنید.
- با کودک خود گفتگو کنید و همراه او بازی مورد علاقه اش را انتخاب کنید.
- در طول روز در طول زمانی که در بند یک انتخاب کرده اید با کودک خود حداقل یک ساعت بازی کنید (شاید این مطالب به نظر شما ساده بیاید اما در حل مشکلات کودکان این تکنیک کارایی زیادی دارد)
۲. زمانی که کودکتان شروع به جیغ زدن می کند، صبور بوده و زود از کوره در نروید. از چنین فرصت هایی برای آموزش کودک خود بهره گیرید. با آرامش با او صحبت کنید و به او بگوئید چگونه برای به دست آوردن خواسته های خود باید عمل کند.
۳. کودکان از نوع برخورد اطرافیان، واکنش بعدی را انجام می دهند؛ بنابراین شایسته است گاه در مقابل برخی از رفتارها و واکنش های او بی تفاوت باشید تا آن رفتار در وی خاموش گردد؛ زیرا چه بسا توجّه شما خود به خود باعث تقویت رفتار در کودک گردد؛ به عنوان مثال وقتی کودک می بیند شما در برابر جیغ زدن او برآشفته شدید تازه یاد می گیرد که برای آشفته شدن شما باید چه کند.
۴. زمینه بروز این گونه رفتارها را در فرزند خود کاهش دهید. به عنوان مثال اگر تجربه نشان داده زمانی که با تندی با او برخورد می شود او شروعبه جیغ زدن می کند، سعی کنید خود و دیگران چنین رفتاری با او نداشته باشید.
۵. با توجّه به موقعیّتی که او اقدام به جیغ زدن می کند، سعی نمایید در برخی از مواقع از روش محروم سازی به جای تنبیه کلامی و رفتاری برای کاهش رفتار نادرست فرزند خود بهره گیرید. به این صورت که پس از اقدام وی به جیغ زدن، به او اجازه ندهید با اسباب بازی، بازی نماید. به او توضیح دهید که چرا او را از اسباب بازی هایش محروم کردید. او را از اسباب بازی هایش دور کنید تا مهلت یابد که دریابد چرا او را از اسباب بازی هایش، دور نموده اید ( برای مدت زیاد او را از اسباب بازی ها دور نکنید؛ زیرا در این صورت فراموش می کند که چرا چنین رفتاری با او داشته اید). به وی بگویید که اگر به شما قول دهد که دیگر این کار را تکرار نکند او را به محل بازی باز می گردانید.
۶. در انتخاب‌ فیلم و کارتون نیز دقت‌ نموده و شرایطی‌ فراهم‌ آورید فیلم و کارتونی که مناسب‌ سن‌ وی‌ نیست را نبیند.
۷. یکی از دلایل تکرار رفتار پرخاشگرانه این است که کودک به این نتیجه می‌رسد که نه ‌تنها رفتار پرخاشگرانه‌اش منجر به پیامد بدی نمی‌شود، بلکه تقویت هم می‌شود. مثلاً والدین گاهی چون حوصله سر و صدا و داد و فریادهای کودک خود را ندارند یا از رفتارهای پرخاشگرانه او می‌ترسند، هنگام بروز رفتار پرخاشگرانه از سوی کودک سریع او را به خواسته‌اش می‌رسانند تا او را آرام کنند، در نتیجه کودک یاد می‌گیرد برای رسیدن به خواسته‌اش پرخاشگری کند. گاهی هم کودک تنها برای جلب توجه والدین به خود و قراردادن خود در کانون توجه خانواده، پرخاشگری می‌کند و والدین نیز بدون آنکه متوجه باشند با توجه به او (توجه مثبت مثل دلسوزی کردن) او را به خواسته‌اش می‌رسانند و به این ترتیب احتمال اینکه در دفعات بعد برای جلب توجه والدین، پرخاشگری کند را افزایش می‌دهند. پس باید مراقب باشید که با رفتار خود موجب تقویت رفتار منفی در او نشوید.
۸. اگر بد رفتاری‌ کودک نشانه اعتراض وی است؛ به او و اعتراضش گوش دهید؛ زیرا گاه بد رفتاری‌ در بچه ها نشانه اعتراض آنهاست. این نوعی رفتار تلافی جویانه است که برخی از کودکان در پیش می گیرند؛ زیرا احساس می کنند فقط با اینگونه رفتارها است که می توانند نارضایتی خود را نشان دهند.
۹. در موارد عدم جیغ زدن ، رفتارهای مثبت کودک مورد تشویق و توجه قرار گیرد. جهت تقویت رفتارهای مثبت می توان از جدول رفتاری و امتیاز دادن بهره برد. البته با توجه به سن او باید بیشتر بصورت دیداری باشد تا بتواند بفهمد. یعنی قرار گرفتن و بالا رفتن امتیازات را ببیند.
۱۰. در مخالفت های خود با کودک ، دقت داشته باشید که پای « نه گفتن » خود بایستید تا کودک تصمیمات را جدی بگیرد. جدیت شما ، آرامش و امنیت را برای کودک به ارمغان می آورد. البته منظور ما از قاطعیت به موقع ، خشونت و دیکتاتوری در برابر فرزند نیست (در تربیت او کم نه بگوئید اما محکم).
۱۱. آنچه می گویید واقعی و درست باشد؛ مثلاْ اگر بچه کار خوبی انجام داد و به او قول هدیه دادید ، باید سر موقع هدیه اش را به او تحویل دهید. این کار باعث می شود که فرزند روی حرف والدینش حساب باز کند و برای تقویت رفتارهای خود و جلب رضایت پدر و مادرش ، تمام تلاش خود را به کار گیرد. اما اگر به او قول دهید و در عمل به قولتان ، سستی به خرج دهید ، کودک به حرفتان اعتماد نمی کند و کم کم نسبت به انجام کارهای مفید و خوب بی رغبت می گردد. در مقابل اگر بچه کار اشتباه و عمدی را انجام داد و او را تنبیه محرومیتی کردید، باید حتماْ تنبیه محرومیتی خود را عملی کنید . اگر این کار را نکنید ، کودکتان این برداشت را می کند که انجام کارهای اشتباه تنبیهی را برایش به همراه ندارد و تنبیه های ذکر شده توسط والدین ، هرگز عملی نخواهد شد.
۱۲. اگر کودک شما عصبانی و خشمناک شد، شما در برابر او عصبانی نشوید.
۱۳. سعی کنید در دعواهای کودکانه فرزندتان با هم سن و سالانش دخالت نکنید و اجازه دهید که خودشان مشکلشان را حل کنند.
۱۴. شاید یکی از علل رفتارهای کودکتان رفت و آمد بیش از حد با خانواده شوهرتان و احتمالاً دخالت های آنان در تربیت کودکتان است. باید به گونه ای با آنان رفت و آمد کنید که ارتباط با آنان به تربیت فرزند شما آسیب نرساند.

*** منبعی برای مطالعه بیشتر :
۱. چگونه با کودکم رفتار کنم، دکتر گاربر، ترجمه محمد ولی سهامی، تهران: مروارید

نویسنده : محمدصادق آقاجانی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام و خسته نباشیدپسر ۲۲ دو ماهی دارم که خیلی وابسته به عمه و شوهر عمه اش میباشد وقتی خونه ی اونا باشه با من وباباش نمیاد باباش بیشتر سر کاره وقت زیادی نداره که با پسرم باشه وابستگی شدید داره خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید وابستگیش تا حدی هست که مثلا تا صداشون میشنوه شروع به بهانگیری میکنه ومیگه که باید بریم پیششون لطفا راهنماییم کنید متشکرم
پرسمان
پرسشگر گرامي.ريشه مشكلي كه شما با آن مواجه هستيد عدم ارتباط عاطفي سازنده با كودكتان است. براي حل مشكل تنها يك راه داريد و آن اينكه ارتباط خود را با كودكتان افزايش دهيد. از همسر خود نیز بخواهيد تا نقش بيشتري در تربيت فرزندتان داشته باشد، در اينصورت كودك شما كمتر احساس نياز به ارتباط با فامیل پيدا ميكند. از عمه و شوهرعمه كودكتان الگو بگيريد و سعي كنيد مانند او با فرزندتان رفتار كنيد.بايد با تمام وجود اين پيام را به كودكتان انتقال دهيد كه در تمام لحظات در كنار او هستيد و براي بر طرف كردن نيازهاي او هميشه حاضر هستيد. داشتن فعاليت هاي لذت بخش و شاد با فرزندتان مي تواند در برقراری ارتباط بهتر تاثير داشته باشد بايد تلاش كنيد تا فعاليتهاي شاد در زندگي شما و در ارتباط با كودك شما وجود داشته باشد. به هيچ عنوان با او در اين زمينه به صورت مستقيم سخن نگوئيد، به عنوان مثال نگوئيد تمايل ندارم با پدر بزرگت رابطه داشته باشي، اين كار موجب حساسيت كودك و در برخي موارد موجب شكل گيري لجاجت در او مي شود.بهتر است زمينه ر ابه گونه اي تنظيم كنيد كه او خود به خود به سمت ترك اين ارتباط سوق پيدا كند.
میهمان
سلام ممنون از سایت خیلی خوبتون،دختر دو سال و چهار ماهه ای دارم که اخیرا برای هر چیز کوچیکی شروع به جیغ زدن خیلی زیاد میکنه،برای مثال بعدازظهر با پدرش سه تایی نشستیم میوه میخوریم،من میوه پوست میگیرم و به دختر و همسرم میدم،یه دونه خیار که به دخترم گفتم برای شماست و گذاشتم گوشه بشقاب رو همسرم حواسش نبود و برداشت و گاز زد،دخترم تا متوجه این مطلب شد شروع به جیغ زدن میکنه و مدام داد میزنه بابا خیار منو خورد،هرچی براش توضیح میدم عزیزم با حواسش نبود،یکی دیگه برات میارم فایده ندارهدو سه بار تو روز از این نوع جیغ ها میزنه،امروز صبح بدون هیچ مقدمه ای یهو از خواب بیدار شد و شروع به جیغ زدن کرد،پاهاشو میکوبه زمین و یه سره جیغ میزنه
لطفا کمکم کنید،این رفتارها عادین یا ممکنه بخاطر کمبود ویتامین یا چیز دیگه ای باشه؟
پرسمان
بيشتر والدين بايد تعدادي از اين بد اخلاقي ها را تحمل كنند، به ويژه زماني كه كودك مي خواهد استقلالش را تثبيت كند و همه كارها را ان طور كه خودش مي خواهد انجام دهد نه ان طور كه شما به او مي گوئيد. كج خلقي كودك هر علتي داشته باشد، نبايد باعث شود دائما واهمه داشته باشيد كه در صورت عمل نكردن به يكي از تقاضاهاي كودك با صحنه اي چون كوبيدن خودش به زمين و جيغ و فرياد كشيدن او روبرو مي شويد.(چگونه با كودكم رفتار كنم ص219) شما مي توانيد اين گونه رفتارها را با برخورد و واكنش درست در هنگام بروز و بعد از آن تغيير دهيد. اين اطلاعات به شما كمك خواهد كرد كه بتوانيد در چند سطح به طور موفق فعاليّت نماييد:‏ ‏1.‏ زمينه هاي بروز چنين رفتاري را در فرزندتان كنترل و مديريت نماييد. ‏ ‏2.‏ از شيوه تغافل بهره بگيريد؛‌ زيرا در برخي موارد جيغ زدن ها و بداخلاقي هاي کودک از سر ‏بي حوصلگي، خستگي و يا حتّي اتفاقي است كه بهتر است خود و همسرتان ياد بگيريد در ‏اين شرايط، ‏صبور بوده و جيغ كشيدن فرزندتان را ناديده بگيريد؛‌ زيرا اگر به تجربه سابق ‏خود نيز مراجعه نماييد‌، درخواهيد يافت كه يك كودك اينقدر انرژي ندارد كه بتواند ساعت ها جيغ بكشد،‌ بلكه دير يا زود خسته شده مي شود‌؛ لذا بسيار مهم است كه در طول اين ‏زورآزمايي نه در برابر وي عصباني شويد و نه اجازه دهيد او بر شما سلطه يابد.‏
میهمان
سلام دختر منن دو سال و نیمش هست در کل بچه آرومیه یه دختر دایی داره که سه ماه از اون بزرگتره وقتی با هم بازی می کنند دختر داییش چون میدونه مثلا اون از این کار بدش میاد اون کارو انجام میده تا دخترم جیغ بزنه و وقتی هم که جیغ میزنه بدون اینکه اهمیت بده این رفتارش رو تکرار میکنه، یا مثلا وقتی دختر دایی وساشل دختر من برمیداره دخترم جیغ میزنه و گریه میکنه، این رفتاذ دخترم منو خیلی ناراحت میکنهنمیتونه از خودش در مقابل اون دفاع کنه و ابزارش فقط جیغ هست که برای دختر دایی هم اهمیتی نداره و بدترش میکنه، لطفا راهنماییم کنید چیکار کنم؟ دختر دایی انقدر اذیتش کرده که الان وقتی میخواد با دخترم بازی کنه دخترم ناخوداگاه وقتی میاد سمتش جیغ میزنه
پرسمان
ترس، عصبانيت و خشم، احساساتي قوي هستند كه كودك هنوز مهارت‌هاي كلامي لازم براي رويارويي با آنها را ندارد. پس هنگامي كه نمي‌تواند كلمات مناسب با نيازش را با سرعت كافي بيابد يا وقتي نمي‌داند كه چگونه بايد احساس كند از گازگرفتن ؛ جیغ زدن؛ گریه کردن ... به عنوان روشي براي گفتن حرف خود استفاده مي‌كند. زماني كه كودكتان شروع به جیغ زدن مي كند، با آرامش با او صحبت كنيد و به او بگوئيد چگونه براي به دست آوردن خواسته هاي خود بايد عمل كند.علاوه بر این باید در این سن ارتباط کودکتان را با همسالانش افزایش دهید تا بتواند مهارت اجتماعی را در خودش افزایش دهد. همچنین صحبت کردن با کودکان درباره ی روابط آن ها با همسالان باعث ارتقای مهارت های اجتماعی آنان می شود.باید به گونه اي فرزند خود را مجهز كنید تا در ارتباط با دوستانش فعالانه رفتار كند و بتواند از خود دفاع كند.بهتر است روي تكنيك هاي مهارت هاي اجتماعي کودک خود كار کنید تا خودش بتواند با چالشها و ضروريات زندگي روزمره خود كنار بياید.
میهمان
درود و سپاس از سایت بسیار خوبتون. من یک دختر ۲ساله دارم که چند وقتی هست هر بار از یک محل مثلا محل بازی یا خانه دوستان و حتی اگر مهمان داشته باشیم یا هنگام ترک کردن هم بازی‌ها تا چندین ساعت جیغ و گریه میکند‌ . هر چیزی میبیند که ما به او میگوییم خطرناک هست باز چندین ساعت گریه و جیغ میزند و گاهی هم موهای خودشو می‌کند. در کل طول روز تا شب بسیار گریه و شدیدا اجبار شده. البته من در خارج از کشور هستم و هیچگونه فامیل یا بستگانی جز چند تا دوست نداریم . دخترمون هیچ گونه همبازی هم سن و سال خودش ندارد و بیشتر وقتش با مادرش داره میگذرونه در خانه. لطفا راهکاری اگه هست به ما بگید تا بتونیم ازش استفاده کنیم. ممنون
پرسمان
به یاد داشته باشید که معمولا کج خلقی در کودکان، موضوعی نیست که باعث نگرانی شود و اغلب به خودی خود کم می شود. با بزرگ شدن کودک، این رفتارها نیز در او کاهش می یابد. او بتدریج کنترل بیشتری روی خود پیدا می کند و باعث رضایت بیشتر پدر و مادر می شود. البته در اين دوران لازم است كه با صبر و حوصله بيشتر رفتارهاي كودك خود را تحمل كنید و از رفتارهاي هيجاني و پرخاشگرانه در اين دوره به شدت پرهيز كنید.براي حل مشكل تنهایی کودکتان و ارتباط دادن او با همسالانش می توانید ارتباط اجتماعي خود را افزايش دهيد و دوستان تازه پیدا کنید و یا با همسایگانی که فرزندی همسن کودک شما دارند رفت و آمد کنید. همچنین می توانید این ارتباط را از طریق پارک بردن کودک،ثبت نام در کلاسهای ورزشی و یا آموزشی کوتاه مدت ( مانند نقاشی که یکی دو ساعت در هفته است ) و... ؛ برای کودک فراهم کنید.
میهمان
باسلام خدمت مشاورمحترم. پسر۲ساله ای دارم که خیلی لجبازه و برای اینکه چیزی بدست بیاره همش جیغ میزنه.مدام وسایل خطرناک مثل چاقو و سنگ وگوشکوب و..‌.برمیداره و پرتاب میکنه.یا بچه ها رو هل میده و یه چیزی سمتشون پرتاب میکنه.بعضی وقتا انقدر حرصم میده کتکش میزنم.منو پدرش درکل آروم هستیم ولی از وقتی پسرم وارد زندگیمون شده دچار ناراحتی اعصاب شدم و بعضی شبا از دستش کلی گریه میکنم.هنوزم صحبت کردنش در حد چند کلمه هست ولی کاملا حرفارو میفهمه.انگارکه میتونه صحبت کنه ولی نمیخواد.من واقعا تو تربیتش کم آوردم و ازتون میخوام که راهنماییم کنید.
با سپاس
پرسمان
پرسشگر گرامي؛ تربيت فرزند يكي از وظايف دشوار والدين بوده كه اين مهم نيازمند فراگيري دانش و مهارت و لازمه آن صبر و بردباري است. روان شناسان رشد بر اين باورند كه در طول دوران رشد، كودك دوران تعادل و عدم تعادل را تجربه مي كند. در خلال مقاطع عدم تعادل، كودك رفتارهايي همچون تنش، عدم اطمينان، لجبازي و رفتارهايي مشابه ان از خود بروز مي دهد كه ممكن است به اشتباه در زمره رفتارهاي مشكل به حساب آيد در حالي كه اين مشكلات رفتاري از ويژگي هاي اين سطوح سني مي باشد و به تعبير ديگر چنين رفتارهايي مقتضاي دوره رشد كودك مي باشد و با عبور كودك از اين مرحله خود به خود رفتار كودك حالت عادي پيدا مي كند. در دوره عدم تعادل كودك به اصطلاح ميزان نيست و رفتارهايش حاكي از نا سازگاري، عدم همكاري، عدم رفاقت و... است. با توجه به سني كه شما در سوال خود مطرح كرده ايد؛ فرزند شما دقيقا در دوره عدم تعادل به سر مي برد. در اين دوران لازم است كه والدين با صبر و حوصله بيشتر رفتارهاي كودك خود را تحمل كنند و از رفتارهاي هيجاني و پرخاشگرانه در اين دوره به شدت پرهيز كنند.
میهمان
سلام من یک پسر دارم که تازه دو سالش تموم شده. مدتیه تا از چیزی ناراحت میشه یا اگه خواسته ای داره با دست به سرش میکوبه و گریه میکنه. پدرش چند بار دعواش کرده یا روی دستش زده. که این قضیه باعث شده پسرم فقط جلوی پدرش اینکارو نکنه. میشه راهنماییم کنید که چه رفتاری باید با پسرم داشته باشم.
پرسمان
با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامي؛ گاهي رفتارهاي كودك با توجه به سن او كاملا طبيعي است و اين خواسته ما است كه از كودك غير طبيعي است، صرف اينكه رفتار كودك ما نسبت به رفتار ساير كودكان تفاوت دارد نمي توان ادعا كرد رفتار كودك ما بايد تغيير كند، بله چنانچه شدت رفتار او به قدري باشد كه به ساير كودكان آسيب شديد وارد كند و يا اينكه كودك نتواند با همسالان خود ارتباط مناسب بر قرار كند انگاه بايد به فكر چاره بود. بخشي از رفتارهاي كودكتان متناسب با سن اوست. او در دو سالگي قرار دارد و كودك در اين سن خواهان اين است كه اراده خود را بروز دهد و محيط و اطرافيان خود را تحت تاثير قرار دهد و به نوعي انان را با خود همراه كند و گاهي با زور خود قدرت خود را به رخ آنان بكشد، به عبارتي؛ در مقاطعي از رشد كه كودك نياز به استقلال طلبي دارد ممكن است بعضي از رفتارهاي كودك به صورت لجبازي ظاهر شود. در واقع بايد گفت كه تمام كودكان در مراحلي از رشد خود دچار لجبازي و واكنش هاي بد مي شوند كه بخشي از آن نيز طبيعي است و متأسفانه انتظارات غيرواقع بينانه والدين است كه باعث تشديد لجبازي و تثبيت آن دركودك مي شود، بنابراين برخي از رفتارها و لجبازي هاي كودك حالت طبيعي دارد و نبايد نسبت به آن حساس بود. كودك به دليل ويژگي هايي كه دارد، بدنبال بر طرف شدن خواسته هاي خود مي باشد و هيچ مانعي را بر سر راه خواسته هايش تحمل نمي كند، بنابراين کودک شما بر اساس ويژگي هاي ذاتي خود عمل كرده است، هر كودكي در اين سن چنين رفتار مي كند، آنچه در اين ميان مهم عكس العمل شما ست، به بيان ديگر اين عكس العمل شماست كه در شكل گيري رفتار غلط در كودكتان نقش اساسي دارد.مطمئن باشيد با بزرگتر شدن او اين رفتارها در او كم مي شود. البته بايد به گونه اي رفتار كنيد كه رفتار شما موجب نهادينه شدن اين موارد در او نشود. در پایان به این نکته مهم توجه داشته باشید که رابطه عاطفی و سرشار از عشق و محبت با كودك است كه به ما امكان می دهد او را در جهت رفتار معقول هدایت كنیم. شما وقتی نیازهای اولیه كودكان رابرآورده می سازید، اعتماد و اطمینانی برای آنان ایجاد می كنید؛ رابطه ای مبتنی بر اعتماد و اطمینان كه كودك را به این نتیجه می رساند كه شما صلاح او را می خواهید. برای شما و فرزند دلبندتان توفیق و سلامتی را مسئلت دارم.
میهمان
با سلام خدمت کارشناسان محترم، دخترم دو سال و سه ماهش هستش وقتی تو خونه هستیم حالت عادی داره و با خودش بازی میکنه و یا کارتون میبینه ولی وقتی میریم مهمونی تا میخوایم از در میزبان وارد بشیم شروع میکنه به جیغ زدن و گریه کردن و یه ربعی طول میکشه که اروم بشه با هیچکس هم مثل عموها و دایی ها و کلا مردهای فامیل ارتباط برقزار نمیکنه بجز پدربزرگ و شوهرم، مشکل اصلی اینجاست که اگه در منزل خودمون یا جای دیگه هم باشیم و چیزی بخواد و ندیم بهش انقدر جیغ میکشه و گریه میکنه و با هیچ چیز دیگه هم اروم نمیشه باور کنید دیگه از دست جیغ زدنهاش هم من هم پدرش کلافه شدیم و دیگه هیچ مراسم و مهمانی حتی فروشگاه هم نمیتونیم از دست جیغ زدنهاش بریم،شاید باور نکنید ولی این موضوع جیغ وداد دخترم باعث شده که به همسرم بگم که نمیخوام دیگه با فامیل تو رفت وامد کنم چون بچمو مسخره میکنن و میخندن و گفتم خودت تنها برو خونه فامیلات و این موضوع باعث اختلاف بین من و همسرم شده،این موضوع خیلی نگرانم کرده که چه کوتاهی در تربیت بچه کردم که اینطور عصبی و پرخاشگر شده،اینو هم بگم که من خودم خیلی ادم صبور و ارومی هستم و پدرش هم تازه از دست کارای دخترم عصبی شده،تو رو خدا راهنمایی کنید چیکار کنم که بچم اینقدر عصبی و پرخاشگر نباشه
پرسمان
به یاد داشته باشید که معمولا کج خلقی در کودکان، موضوعی نیست که باعث نگرانی شود و اغلب به خودی خود کم می شود. با بزرگ شدن کودک، این رفتارها نیز در او کاهش می یابد. او بتدریج کنترل بیشتری روی خود پیدا می کند و باعث رضایت بیشتر پدر و مادر می شود. مطمئن باشيد با بزرگتر شدن او اين رفتارها در او كم مي شود. البته بايد به گونه اي رفتار كنيد كه رفتار شما موجب نهادينه شدن اين موارد در او نشود.با توجه به اینکه فرزند شما در خانه چنین رفتاری ندارد این احتمال وجود دارد که کودک شما از آن دسته از بچه هایی باشد که از فضای جدید و مهمانی خوشش نیاید . این احتمال هم وجود دارد که او ترجیح می دهد بیشتر وقت خود را در کنار شما بگذراند و احتمالا در مهمانی ها توجه کافی را از شما دریافت نمی کند. بنابراین مراقب باشید در مهمانی ها توجه کافی به فرزند خود داشته باشید. به این نکته مهم نیز توجه داشته باشید که رابطه عاطفی و سرشار از عشق و محبت با كودك است كه به ما امكان می دهد او را در جهت رفتار معقول هدایت كنیم. شما وقتی نیازهای اولیه كودكان رابرآورده می سازید، اعتماد و اطمینانی برای آنان ایجاد می كنید؛ رابطه ای مبتنی بر اعتماد و اطمینان كه كودك را به این نتیجه می رساند كه شما صلاح او را می خواهید.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://akhlagh.porsemani.ir/node/۳۲۶
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان: @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام پسر دوساله ای دارم اولین فرزندم هست از دوماه پیش وقتی عصبانی میشود یا چیزی اگر بخواهد به او ندهیم یا کاری را نتواند دوباره درست انحام دهد یا وقتی توجهم بهش کم است سرش را محکم به زمین میکوبد وقتی هم به این عملش بی توجهی نشون میدم محکمتر میزنه مجبور میشم با اخم و گفتن نه بهش بفهمونم کارش درست نیست که بعد اخم من میرود هرچی دم دستش باشد را پرت میکند خیلی جیغ و گریه میکند
راحبه خودزنی مطالعه کردم که یکی از علایم اوتیسم بود خیلی وحشت کردم علایمش را کامل خواندم پسرم بعضی علامتها را داره نمیدونم تا چه حد حاد بودن این علایم به اوتیسم معنی میشود
مثلا علاقه به چرخاندن وسایل و پنکه بیشتر و لباسشویی خاموش روشن کردن کلید برق البته چندباری میزند بعد میرود سراغ بازی دیگر باز بعد از مدتی مجدد انجام میدهد
وقتی هم صدایش میزنم جواب نمیدهد مگر اینه خیلی جدی و محکم صدایش بزنم البته همیشه نیست ولی پنجاه درصد اوقات هست
حرف زیاد نمیزند تک کلمه میگوید خیلی کم همیشه هم نمیگوید مقاومت دارد در برابر یادگیری زبان در برابر یادگیری کارهای دیگر اینطور نیست خوب یاد میگیرد با کودک همسن خود زیاد بازی نمیکند شاید چند دقیقه در مهمانیها مشغول کار خودش هست
از دویدن و خندیدن لذت میبرد
قایم موشک بازی میکند کسی هم بهش یاد نداده است و ازین بازی لذت میبرد
اشکال همشکل و رنگها شبیه هم را میشناسد موبایل وتبلت را هم خیلی خوب بلد است طوری که خودش اهنگ یا فیلم نورد علاقه اش را بدون کمک ما میاورد و میبیند چندین بار هم تکرار میکند تا خودش خسته شود
به همچی اشاره میکند و نامش را میخواهد بداند ولی پنکه را همیشه اشاره میکند
از ۸ ماهگی بابا ماما دد هن هن میگفت ولی زیاد تا الان پیشرفت نداشت انگار استپ خورده نمیدونم یا خودش نمیخواهد که بگوید
همچیز را میفهمد ولی حرف نمیزند
به اتفاقات داخل کارتونهای بچگانه مثلن اگر کاراکتری بخندد یا زمین بخورد او میخندد
ولی به لگو های متحرک شبکه ها خیره میشود و صورتش را به تیوی میجسباند
لطفا با این توصیفات کمکم کنید ایا فرزندم مشکلی دارد بشدت نگرانم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام وقت شما بخیر،برادرزاده ام دوسال وپنج ماهه هستند حدود یک ماه است که عصبی شدند ودست به زن پیداکردن و حتی گاهی اوقات خودشون را هم میزنند ووقتی باایشون صحبت میکنیم بیشتر عصبی میشن لطفا راهنمایی کنید چکاری برای رفع اینکار انجام بدهیم .ازلطف شما نهایت تشکررا دارم.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام خداقوت، کودکی دارم دو سل و نیم پسر بچه فوق العاده شیطون و بد اخلاق هر وقت به بهانه های مختلف داد میرانهاد و جیغ وحشتناک می کشه چون تو آپارتمانکوچیک زندگی می کنیم هر چی و حوادث بخش نزدیک تا صدای همسایه تا در نیاید، نوی دونم اعصابش خرابه با چنین بگه ای چی رفتاری باید کداشت اعصاب همه رو ن
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام خسته نباشید توروخدا کمکم کنید دخترم ۲.۵ ساله هستش خیلی عصبی و پرخاشگره مدام جیغ میزنه و همیشه میخواد کفش یا لباس بچه های دیگرو بپوشه خسته شدم از حرکاتش خیلی جاها ابروم میره.کمکم کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
من یه پسر دو سالو نیمه. دارم که خیلی لجباز شده زمانی که بیداره که همش باید جلو چشمش باشم نباشم گریه میکنه مثاا خونمون دوبلکسه هر بار که میخوام برم بالا میگه دستمو بگیر منم بیام با گریه دوباره میخوام بیام پایین هم همینطور حتی اگه باباش یا دیگران هم باشن اونجایی میاد که من میرم از وابستگیش خسته شدم.همش هم الکی منو و بقیه اطرافیانو چنگ میزنه هر راهی امتحاپ کردم جواب نداد خواهشا شما راهنماییم کنید ممنون میشم
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
دختر ۲/۵ ساله ای دارم . روی خواسته هایش بسیار پافشاری می کند.
درب کابینت رو مرتب باز و بسته میکند . اگر مطابق میلش رفتار نشود، سرش رو به زمین میکوبد و تا ۲ - ۳ ساعت گریه و زاری میکند.
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام پسری دوسال وچهار ماهه دادم که خیلی حرف زشت و لجبازی میکند.وقتی چیزی بخواهد اگه فراهم نشود مرا میزند یا اگر دستش وسیله ای باشد پرت میکند.خانواده همسرم هم اصلا رفتار مناسبی ندارند وبامن همکاری نمیکنند کاری که دلشان بخواهد را انجام میدهند.شما بگویید چکارکنم.
میهمان
پسر دوساله ای دارم که خیلی منو پدرشو گاز میگیره،وقتی باهاش صحبت میکنیم هم اصلا اثری نداره حتی ازین که ما دردمون اومده خیلی ذوق میکنه، حرف هامو متوجه میشه اما اصلا گوش نمیکنه مثلا روزی چند لیوان اب یا شیر میریزه روفرش.وقتی ببینی ما حساسیم هم بدتر این کارو انجام میده.بعضی روزا انقدر خراب کاری میکنه که از شدت خستگی کار گریم میگیره.روزی هزار بار در ماشین لباسشویی رو باز میکنه و باشدت میبنده با این که این کار رو یک ساله داره انجام میده و هربار سعی میکنیم نادیده بگیریم تا لج نکنه اما اصلا این کار از سرش نمیوفته! انقدر درب کابینت ها ویخچال رو باز میکنه و خراب کاری میکنه که همه ی در هارو با طناب بستیم.اوایل کاری بهش ندلشتم گفتم بذارم بازی کنه تا براش عادی بشه اما اصلا اثر نداشت چندین بار چیزهایی رو شکوند که دیدم براش خطرناکه و مجبور شدیم درهارو ببندیم.خونه ما کوچیکه حق میدم به بچم که بخاطر نداشتن فضای مناسب شیطنتش بیشتر باشه اما واقعا گاهی ادم بریده میشه ازین همه کار و خراب کاری های پی در پی!
مثلا یبار چند ثانیه حواسم بهش نبود دیدم در دستشویی روباز کرده و دمپاییشو آرده روی فرش و پوشیده،یا خراب کاری هایی ازین قبیل.
ارتباط برقرار کردن رو خیلی دوست داره اصلا با کسی غریبی نمیکنه اما بازی کردن با بچه های دیگه رو بلد نیست مثلا یقه ی لباس دختر خالمو میکشه که یکونیم سال از خودش بزرگتره و اون بچه هم همیشه ازین میترسه چون چند باری یقشو گرفته و کشیده!ببخشید صحبتم طولانی شد اخه من همیشه استرس دارم که نکنه نتوتم پسرمو خوب تربیت کنم یا مادر خوبی براش نباشم.ممنون که با حوصله جواب میدین

مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://www.moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot


میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
** درج سوال به وسیله ربات سروش، بله و گپ پرسمان : @porsemanbot
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام خدمت شما کارشناسان محترم بنده یک پسر ۱۸ ماهه دارم که سومین فرزند خانواده است و هروقت من و مادرش در منزل قصد خروج و رفتن به اتاق دیگر را داشته باشیم به شدت گریه و بی تابی می کند و باید او را سریع بغل کنیم و یا مخفیانه به دور از چشم ایشان از منزل خارج شویم و فقط این شدت و بهانه گیری را نسبت به بنده که پدرش هستم دارد لطفا راهنایی نمائید چکار کنم. با تشکر فراوان
میهمان
سلام و ادب
من پسری دارم دو ساله که اگر به خواستش توجه نشه خودزنی میکنه برای مثال سرش را محکم به زمین میکوبد تا جایی که هر دو دندان جلوی او شکسته چیکار باید بکنم
ممنون
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
هروقت چیزی را نفهمه یا خوب متوجه نشه گریه وداد وفریاد میکنه یا پایش را به زمبن میکوبد
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
پسرم هر وقت چیزی میخواد از خواهرش بگیره بی هوا میره و خواهرشو گاز میگیره من جه کار باید باهاش بکنم
میهمان
کودکی دارم پسر یک سالو نیمه کودکی ارام بود اما از یک ماه پیش شروع کرده به جیق زدن و لج بازی های زیادی که هرچی بهش محبت میکنیم تاثیری نداره
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
فرزند دوساله ای دارم که در بازی با دوستانش همه چیز را برای خود مداند و وقتی انها اسباب بازی خود را به او نمی دهند انها را کتک میزند و یا گاز می گیرد و به شدت جیغ میزند و عصبی میشود من باید چه رفتری داشته باشم لفا کمک کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با سلام ،دختر من حدود دوسالو دوماهشه حدود ۴۰ ۵۰ کلمه رو میگه من خیلی نگران صحبت کردن دخترم هستم چون در ایران زندگی نمیکنم در حال حاضر خیلی جیغ و گریه میکنه از شما خواهش میکنم منو راهنمایی کنید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
با عرض سلام و خسته نباشید
کودک ۲۰ماهه دارم که پدرش اصرار دارد وقتی پارک میرویم پسرم هر جا دوست دارد برود و من دنبالش نروم آخرین بار بچه ای در پارک خواست پسرم بغل بگیرد پسرم خورد زمین ب نظر شما این رفتار درست است زود نیس برای از دور مراقب بودن
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام و خسته نباشید . پسر من ۱۹ماهه هست و از چند ماه قبل بیقرار و گریه ای شده و حتی شبها در حدی گریه میکنه و از خواب بیدار میشه که تقریبا من و پدرش تا صبح نمی خوابیم از نوزادیش همینجوری بود میگفتن بهتر میشه اما نشد و حتی بدتر هم شده خیلی زیاد . در این چند روزه گذشته هم خوراک بسیار کمی داشته چون اصلا علاقه ای به غذا نداره هم خیلی گریه کرده شبها حدود ۶-۷ بار هربار ۲۰ دقیقه تا صبح . شیر خودم را تا ۴ ماه بیشتر نخورد و از شیر خشک و شیر گاوی تغذیه میشه لطفا راهنماییم کنید چکار کنم چون خودم هم مشکلات بی خوابی پیدا کردم و عصبی و کلافه شدم روزها هم خیلی بهانه گیری میکنه .
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
سلام خسته نباشید من یه پسر ۳.۵ ساله دارم به شدت با بچه ها ی دیگه ناسازگاره وحسودی میکنه اگر من به بچه ای توجه کنم به شدت ناراحت میشه وبه اون بچه اسیب میزنه از طرف ۲تا بچه یکی دختر همسایه ودیگری خواهر زادم مورد زورگویی قرار میگیره چون اونا از خودش بزرگترن وخودش به کوچکتر از خودش وکسی که احساس کنه ضعیفه زور میگه ورفتارهای نادرست زیاد داره ولی ناسازگاری وزور گوییش بیشتر منو ناراحت میکنه لطفا راهنماییم کنید

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.