رقیه دختر پیامبر(ص) ؟ -دختران پیامبر(ص) ۱۳۹۰/۱۰/۲۹ - ۸۶۲ بازدید

ویرایش علمی - آیا پیامبر(ص) دخترى به اسم رقیه داشت؟

اولاد پیامبر اکرم ازحضرت خدیجه[1]است جز ابراهیم که از ماریه قبطیه می باشد . از زنان دیگرفرزندی برای آن حضرت متولد نشد. اولاد حضرت خدیجه به ترتیب سن عبارتند از: قاسم، رقیه، ام کلثوم، زینب، عبدالله و حضرت فاطمه سلام الله علیها. جز حضرت فاطمه همه فرزندان پیامبر در زمان خود ایشان از دنیا رفتند.[2]
علماء اختلاف کرده اند که آیا رقیه و ام کلثوم فرزندان آن حضرت هستند یا دختر خوانده های آن حضرت:
1- برخی آن دو را دختران خدیجه (س) می‌دانند و معتقدند این دو دختر حاصل ازدواج‌های خدیجه با شوهران سابقش بوده است. یعنی این دو، دختران خدیجه بودند که پس از ازدواج حضرت خدیجه با پیامبر(ص)، در خانه آن حضرت بزرگ شدند.
2- عده‌ای از مورخین این دو را نه تنها دختران پیامبر نمی‌دانند بلکه آنان را دختران خدیجه(س) هم نمی‌دانند و می‌گویند این دو دختران «هاله» خواهر خدیجه (س) هستند. مقدسی (یکی از مورخان قدیمی عالم ) می‌نویسد: رقیه و دختر دیگری که منسوب به پیامبر (ص) است دختران پیامبر (ص) و حضرت خدیجه نبوده اند؛ بلکه این دو دختر از فرزندان هاله، خواهر خدیجه بوده اند، منتهی در اثر فقر و سپس مردن پدر و مادر آنها، آن دو تحت سرپرستی خدیجه در آمدند و پس از ازدواج ایشان با پیامبر این دو در دامن رسول خدا (ص) پرورش یافتند [3].
برای آگاهی بیشتر کتاب بنات النبی (دختران پیامبر(ص) ) نوشته سید جعفر مرتضی عاملی لبنانی ، ( انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی) را مطالعه فرمائید.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
[1] . مسعودی، مروج الذهب، بیروت، دارالمعرفه، ج2، ص289؛ و طبری، همان، ص211 ـ 215.
[2] . مسعودی، همان، ص289.
[3] . البدء و التاریخ: ج 5، ص 16 و ج 4، ص 139.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.