نسخه آزمایشی

رموز قرآن - حروف مقطعه - آیه ۱ سوره یوسف ۱۳۹۶/۱۰/۱۶

می خواستم در مورد ترجمه اولین آیه از سوره یوسف که الف لام را است بدونم که چرا هیچ ترجمه ای در قرآن نداره ؟
این حروف رموزى هستند بین خدا و پیامبر بزرگوارش. رموزى که معناى آن از ما پنهان شده و فهم ما راهى براى درک آن ها ندارد، مگر به همین مقدار که حدس بزنیم بین این حروف و مضامینى که در سوره ها آمده، ارتباط هست. یا از مضمون روایات بتوانیم به برخى از اسرار آن دست یابیم.
اگر بعضى ار مفسران معناهایى را براى حروف مقطعه ذکر کرده اند، احتمالاتى است که مطرح شده است، وگرنه به طور قطع نمى توان گفت که حتماً معناى آیه یکم مثلا سوره ق، قدّوس و بعضى دیگر از اسماى خداوند باشد.
مفسران بزرگ در تفسیر حروف مقطّعه اختلاف کرده اند. مرحوم علامه طباطبایى در تفسیر المیزان چند قول را به نقل از تفسیر مجمع البیان نقل می فرماید:
۱- حروف مقطّعه از متشابهات قرآن بوده که خدا علم آن را به خود اختصاص داده، چنان که در ذیل آیه هفتم آل عمران به آن اشاره فرموده است.
۲- هر یک از این حروف نام سوره اى است که در آغاز آن سوره قرار دارد.
۳- اسم‌هایی هستند براى مجموع قرآن.
۴- بر اسم‌هاى خدا دلالت دارند. حروفى که از اسماى خدا گرفته شده، طرز گرفته شدنش مختلف است؛ بعضی حروف از اوّل نام خدا گرفته شده، مانند کاف که "کافی" است، و بعضى از اخر گرفته شده، مانند میم که از "عالم" گرفته شده است.
۵- این حروف اسم‌هایى از خدا است، امّا مقطّعه و بریده، که اگرکسى بتواند آن ها را آن طور که باید، ترکیب ‌کند، به اسم اعظم خدا دست یافته است. این معنا از روایات استفاده مى شود، لکن ما قادر بر ترکیب آن‌ها نیستیم.
۶- سوگند‌هایی است که خدا خورده بر این که قرآن کلام او است.
۷- اشاراتى است به نعمت هاى خدا و بلاهاى او و مدّت زندگى اقوام و اجل شان.
۸- امت اسلام تا آخر دهر باقى مى ماند و منقرض نمى شود.
۹ - به منظور ساکت کردن کفار در ابتداى سوره ها قرار گرفته است، چون مشرکان به یکدیگر سفارش مى کردند مبادا به قرآن گوش دهید، و هر جا کسى قرآن می‌خواند، سر و صدا کنید تا صداى قرآن بین صوت‌ها گم شود. بسا مى‌شد کف مى زدند و صداهاى دسته جمعى در مى آوردند، تا رسول خدا(ص) را در خواندن آن دچار اشتباه کنند. به همین جهت خدا این حروف را نازل فرمود تا کفار را ساکت کند و با گوش دادن و فکر کردن درباره آن، آن ها را از جار و جنجال باز دارد، در نتیجه صداى قرآن به گوش کفار رسد.
۱۰- از قبیل حروف الفبا مى باشد که مى خواهد بفهماند: قرآنى که تمامى شما مردم عرب را از آوردن مثلش عاجز کرده،‌از جنس حروفى است که روزمره با آن گفتگو مى کنید و در خطبه ها و کلمات خود به کار مى بندید. در نهایت از این که نمى توانید مثل قرآن را بیاورید، بفهمید این کلام از ناحیه خدا است. اگر در چند جا و چند سوره این حروف تکرار شده، ‌براى این است که همه جا محکم برهان خود را به رخ کفار بکشد.
حال با این اختلاف در تفسیر حروف مقطعه خواهید دانست نمى توان معانى و ترجمه‌ قطعى و دقیقى را براى آنها قائل شد. حروف مقطعه در ابتداى ۲۹ سوره آمده است و این از مختصّات قرآن مى باشد که در هیچ کتاب آسمانى دیگر دیده نمى شود(۱)
پی نوشت:
۱ - تفسیر المیزان، ج ۱۸، ص ۱۰؛ بهاء الدین خرمشاهى، دانشنامه ‌قرآن، ج اول، ص ۹۲۵ -‌۹۲۶ ؛ با تلخیص.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.