رهبری و جهاد اقتصادی ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ - ۵۲۳ بازدید

باتوجه به وضع اقتصادی و الگویه کاملا به هم ریخته و بدون برنامه ریزی صحیح اقتصادی کشورو باتوجه به اینکه جنگ اصلی الان ما با کفر جنگ اقتصادی است و همینطور با توجه به اینکه مملکت اسلامی از همین راه تضعیف شده و تمام ضررهای جنگ گرم بصورت غیر مستقیم دارد برما وارد میشود چرا ولی امر ما فرمان جهاد اقتصادی را نمیدهند که از این طریق افراد ولایی وارد صحنه شوند و کفر را در این جبهه نیز نا امید کنند؟

با سلام و تقدیر از دغدغه هایتان. فرهیخته گرامی همانگونه که اشاره نموده اید با ناکامی نظام استکباری در مقابله مستقیم و نظامی با جمهوری اسلامی از یک سو و پیشرفت کشور و دستیابی به عرصه های علمی از سوی دیگر، دشمنان نظام جمهوری اسلامی که از تبدیل شدن انقلاب اسلامی به الگویی برای کشورهای اسلامی به هراس افتاده بودند , در کنار تهاجم فرهنگی و جنگ نرم و رسانه ای , برای مسدود نمودن راه پیشرفت کشور و به زانو درآوردن نظام و ایجاد نارضایتی و ناامیدی در میان مردم , به جنگ اقتصادی علیه نظام جمهوری اسلامی روی آورده اند و مقام معظم رهبری به عنوان رهبر و دیده بان نظام جمهوری اسلامی از چندین سال قبل به این رویکرد دشمنان توجه داشته و تأکید چندین ساله ایشان بر مسأله اقتصاد و نامگذاری سالهای اخیر بر محور مسائل اقتصادی در این راستا صورت گرفت . ایشان سال ۹۰ را به عنوان سال « جهاد اقتصادی» نامیدند و فرمودند: « من امسال را «سال جهاد اقتصادى» اعلام کرده‌ام. این معنایش این است که ملت ایران در این برهه‌ از زمان، جهادش به طور عمده در عرصه‌ اقتصاد است... اگر یک روز مردم این منطقه و مردم بخشهاى مختلف کشور در مقابل زورگوئى و پرروئى و زیاده‌طلبى دولتهاى غارتگر و متجاوز، آنجور باید مى‌ایستادند، امروز در مقابل آن قدرتها شکل ایستادگى پیچیده‌تر است، حساس‌تر است، متنوع‌تر است؛ احتیاج دارد به یک مجاهدت پیچیده و عمیق. خوشبختانه ملت ما با فرهنگ مجاهدت آشناست. ما از مجاهدت، بیگانه نیستیم. ملت ما در میدانهاى جهاد؛ هم جهاد نظامى، در دوران هشت سال دفاع مقدس؛ هم جهاد سیاسى، در طول این مدت؛ هم جهاد اقتصادى و علمى، یک ملتِ امتحان‌داده است. ما آشنا هستیم با جهاد. این جهادى که امروز باید انجام دهیم - جهاد اقتصادى - از جهادهائى که تا امروز ملت ایران انجام داده، مشکلتر نیست؛ اما باید بدانیم چه کار میخواهیم بکنیم.جهاد اقتصادى، صرفاً تلاش اقتصادى نیست. جهاد یک بارِ معنائى ویژه‌اى دارد. هر تلاشى را نمیشود گفت جهاد. در جهاد، حضور و رویاروئى با دشمن، مفروض است. انسان یک تلاشى میکند، دشمنى در مقابل او نیست؛ این جهاد نیست. اما یک وقت شما میخواهید یک تلاشى را انجام دهید، که بخصوص یک دشمنى سینه به سینه‌ شما ایستاده است؛ این میشود جهاد. ممکن است یک وقت این جهاد به شکل قتال باشد، ممکن است جهاد مالى باشد، ممکن است جهاد علمى باشد، ممکن است جهاد فنى باشد؛ همه‌ى اینها جهاد است؛ انواع و اقسام جهاد و مبارزه است. اگر بخواهیم در ادبیاتِ امروز ما براى «جهاد» معادلى پیدا کنیم، میشود «مبارزه». جهاد اقتصادى، یعنى مبارزه‌ى اقتصادى.(بیانات در جمع مهندسان و کارگران صنعت نفت۹۰/۱/۸)
بنابر این جهاد اقتصادی از سالها قبل مطالبه مقام معظم رهبری بوده و بدنبال آن تحقق اقتصاد مقاومتی به عنوان راهکار مقابله با مشکلات اقتصادی و توانمند و مصون سازی اقتصاد کشور در برابر فشارهای بیرونی و دشمنان از سوی ایشان مطرح و دنبال شد و سیاست های کلان آن نیز تدوین و ابلاغ گردید . اما آنچه مهم است حرکت و اقدام جهادی مسئولان کشور در بخش های مختلف در راستای تحقق و اجرای این سیاستهاست و در این بخش نمی توان انتظار داشت که رهبری افرادی را برای اجرای این سیاست ها انتخاب نمایند. زیرا ساختار اجرایی کشور بر اساس قانون مشخص بوده و عالی ترین مسئول اجرایی کشور توسط مردم انتخاب می شود و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در تنظیم قوانین برای اداره کشور نقش دارند نیز با رأی مردم انتخاب می شوند و این مردم هستند که باید افرادی را برای عهده دار شدن این مسئولیت ها انتخاب کنند که معتقد به اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی باشند و با روحیه جهادی در این زمینه تلاش نمایند .
به نظر می رسد برای تحقق مطالبات مقام معظم رهبری در این خصوص چند اقدام لازم است.
۱. تشکیل کارگروههایی در دولت به منظور اجرایی و عملیاتی کردن مطالبات رهبری ؛ از آنجا که اولین مسئولیت در اجرایی کردن منویات رهبری متوجه دولت به عنوان نهاد اجرایی کشور است . دولت می تواند با تشکیل کارگروههای خاصی ، راهکارهای اجرایی و عملیاتی کردن مطالبات رهبری را مورد بررسی قرار دهد و این راهکارها را به منظور اجرا در اختیار وزارتخانه های مربوطه قرار دهد و گزارش عملکرد وزارتخانه ها را به طور منظم به اطلاع مردم برساند
۲. تشکیل کمیسیون ویژه ای در مجلس شورای اسلامی با هدف ارزیابی عملکرد دولت در تحقق و اجرای
منویات رهبری ؛ مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم ، لازم است کمیسیون ویژه ای را به منظور ارزیابی عملکرد دولت در عرصه اقتصاد و فرهنگ تشکیل دهد و اقدامات دولت را در این زمینه به طور مستمر زیر نظر قرار دهد و از مسئولان مربوطه و وزارتخانه های مرتبط با اقتصاد و فرهنگ تحقق منویات رهبری را مطالبه نمایند .
۳. تدوین و ترسیم راهکارهای عملیاتی کردن مطالبات رهبری در محافل علمی و پژوهشی ؛ یکی از راهکارهای اجرایی کردن مطالبات رهبری ، تدوین و ترسیم راهکارهای تحقق و عملیاتی کردن شعار سال جاری و منویات رهبری در محافل علمی و پژوهشگاههای مربوط به مسایل اقتصادی و فرهنگی است که این امر می تواند در قالب تدوین پروژه های تحقیقاتی با رویکردهای ترسیم راهکارهای اجرایی کردن مطالبات رهبری صورت بگیرد و نتایج و دستاوردهای علمی این پروژه ها برای اجرا به دولت ارایه گردد .
۴.آگاهی بخشی و تلاش برای فرهنگ سازی ؛ یکی از راهبردهای اساسی در تحقق منویات رهبری که در شعار سال جاری نیز مورد توجه رهبری قرار گرفته است ، عزم ملی است و این عزم و اراده ملی با آگاهی بخشی و فرهنگ سازی در میان مردم تحقق پیدا می کند بدون همراهی مردم و گرایش آنها به استفاده از تولیدات داخلی و مدیریت صحیح مصرف و نقش آفرینی و مشارکت فعال آنان در تولید داخلی در عرصه اقتصادی و آگاهی نسبت به ارزش های فرهنگ دینی و انقلابی و آسیب های فرهنگ غربی و پیامدهای آن و احیای مسئولیت اجتماعی امر به معروف و نهی از منکر ، نمی توان انتظار تحقق اهداف یاد شده را داشت و در این عرصه ، مسئولیت متوجه دولت و نخبگان و همه افرادی است که گفتار و رفتار آنها در جامعه تأثیر گذار است
در خصوص راه مطالبه از دولتمردان گفتنی است مناسب ترین و کارآمدترین راه مطالبه از دولتمردان ، مطالبه مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم از دولتمردان و ارزیابی عملکرد آنان در زمینه تحقق و اجرای این مطالبات رهبری و مردم است که می تواند در قالب نشست های مشترک میان دولتمردان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تمرکز بر اقتصاد و فرهنگ و وزرا و معاونان مربوطه برگزار گردد .
در کنار نقش مجلس شورای اسلامی ، رسانه ها به ویژه رسانه ملی می تواند در راستای عمل به وظیفه خود ، نقش مؤثری در مطالبه از دولت داشته باشند . رسانه ها باید عملکرد دولت در زمینه تحقق و اجرای مطالبات رهبری در دو محور اساسی اقتصاد و فرهنگ را به دور از هر گونه نگاه حزبی و جناحی و نگاه جزیی ، مورد ارزیابی و نقد منصفانه با رویکردی علمی قرار دهند . در این راستا رسانه ملی می تواند در قالب برنامه های مختلف و با استفاده از نظرات کارشناسی ، عملکرد مسئولان دولتی را در تحقق مطالبات رهبری و اجرای منویات ایشان مورد ارزیابی نمایند و این مطالبه را پیگیری نمایند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.