رهبری و صدا و سیما-مشکلات صدا و سیما ۱۳۸۹/۰۲/۰۶ - ۱۸۷ بازدید

چرا رهبر عزیزمان در مورد ناهنجاری هایی که در کشور به خصوص در صدا و سیما وجود دارد کاری نمی کند (به عنوان مثال: رقصیدن علنی که به فتوای همه مراجع حرام است)؟ بعضی ها می گویند به سخنان رهبر ترتیب اثر داده نمی شود. به سخنان کسی که ترتیب اثر داده نمی شود در حقیقت یک نماد خواهد بود و این با اختیارات ولی فقیه منافات دارد؟

یکم . تبیین وظایف و اختیارات رهبرى در اداره کشور قانون اساسى چهار وظیفه مهم را بر عهده رهبر گذاشته است که عبارتند از : . ۱ تعیین سیاست‌هاى کلى نظام جمهورى اسلامى ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام . ۲ نظارت بر حسن اجراى سیاست‌هاى کلى نظام . ۳ حل اختلاف و تنظیم روابط قواى سه گانه . ۴ حل معضلات نظام که از طریق عادى قابل حل نیست از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام . ( قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران ، اصل ۱۱۰ ) بر این اساس ، وظایف وا ختیارات مقام معظم رهبرى در ارتباط با مسائل کلى کشور و سیاست گذارى‌هاى کلان آن است و ایشان دستورالعمل‌ها و رهنمودهاى لازم را ارائه و بر حسن اجراى سیاست هاى کلى نظارت دقیق و مستمر دارند . درباره مشکلات و نارسایى هاى موجود در جامعه ، به مسؤولان تذکرات و هشدارهاى لازم را مى دهند و از طریق آنان مسائل را پیگیرى مى‌کنند . بیانات مقام معظم رهبرى به خوبى بیانگر این موضوع است : « عده‌اى سعى مى‌کنند ولایت فقیه را به معناى حکومت مطلقه فردى معرفى کنند ! این دروغ است . ولایت فقیه - طبق قانون اساسى ما نافى مسؤولیت‌هاى ارکان مسؤول کشور نیست . مسؤولیت دستگاه‌هاى مختلف و ارکان کشور ، غیرقابل سلب است . ولایت فقیه ، جایگاه مهندسى نظام و حفظ خط و جهت نظام و جلوگیرى از انحراف به چپ و راست است . این اساسى‌ترین و محورى‌ترین مفهوم و معناى « ولایت فقیه » است . بنابراین ولایت فقیه نه یک امر نمادین و تشریفاتى محض و احیاناً نصیحت کننده است - آن طور که بعضى از اول انقلاب این را مى‌خواستند و ترویج مى‌کردند [ و ] نه نقش حاکمیت اجرایى در ارکان حکومت [ را ] دارد چون کشور مسؤولیت اجرایى ، قضایى و تقنینى دارد و همه باید بر اساس مسؤولیت خود کارهایشان را انجام دهند و پاسخگویى مسؤولیت‌هاى خود باشند . . . . در این مجموعه پیچیده و درهم تنیده تلاشهاى گوناگون ، نباید حرکت نظام انحراف از ارزش‌ها و هدف‌ها باشد ! نباید به چپ و راست انحراف پیدا شود ! پاسدارى و دیده بانى حرکت کلى نظام به سمت هدف‌هاى آرمانى و عالى‌اش ، مهمترین و اساسى‌ترین نقش ولایت فقیه است » .
(سخنرانى در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام ( ره ) . ۱۳۸۳ / ۳ / ۱۴ )
دوم . مقام معظم رهبرى در رابطه با انتصاب مدیران و مسئولانى که قانون بر عهده رهبرى گذاشته با نهایت دقت و بررسى تلاش مى نمایند تا شایسته ترین افراد واجد شرایط و داراى تجربه که از بیشترین صلاحیت و توانمندى برخوردارند را انتخاب نماید و ضمن ترسیم و تبیین سیاست هاى کلى نظام براعمال آنان نظارت و تذکرات لازم را رائه مى نماید . چنانکه ایشان در این زمینه مى فرماید : « یکى از این اعتراضها ، اعتراض به صدا و سیما بود و اینکه بعضى میگویند اگر چنانچه صدا و سیما را نقد کنیم ، بر خلاف رهبرى مطلبى گفته‌ایم چرا ؟ چون رهبرى رئیس صدا و سیما را معین میکند ! اگر واقعاً ملاک این باشد ، که آدم باید به هیچ‌کس اعتراض نکند چون رئیس قوه‌ى قضائیه را هم رهبرى انتخاب میکند ، رئیس جمهور هم بعد از انتخابات ، تنفیذ رهبرى دارد میگوید نصب کردم . پس باید به هیچ‌کس اعتراض نکرد . نه آقا ، اولاً صدا و سیما را رهبرى اداره نمیکند این معلوم باشد . صدا و سیما را رئیس صدا و سیما اداره میکند . و رهبرى هم در موارد زیادى اعتراضهائى دارد . همین اعتراضهائى که شما دارید ، بعضى‌هایش یا خیلى‌هایش ، اعتراضهاى ما هم هست . احتمالاً اعتراضهاى دیگرى هم هست که چون براى من از جوانب مختلف گزارش مى‌آورند - با اینکه خود من ممکن است به قدر شما تماشاچى تلویزیون یا گوش‌کننده‌ى رادیو نباشم - اطلاعاتم زیاد است . از وضع صدا و سیما اعتراضهائى هم میکنیم ، اشکالاتى هم میکنیم ، گاهى با آنها دعوا هم میکنیم . بالاخره آنها هم یک ضرورتهائى دارند و جواب میدهند گاهى جوابشان درست است ، گاهى هم نادرست است . به هر حال اعتراض هست و انتقاد شما از صدا و سیما مطلقاً به رهبرى منتقل نمیشود . شما حق دارید انتقاد کنید هیچ اشکالى ندارد . » ( ۰۷ / ۰۷ / ۱۳۸۷ دیدار جمعى از نخبگان علمى و دانشجویان دانشگاه‌ها ) بنابراین چنین نیست که مقام معظم رهبرى هیچ گونه نظارت و کنترل بر این رسانه ندارد بلکه برعکس با توجه به جایگاه و وظایف آن نسبت به این رسانه , حسّاس بوده و اهتمام جدى دارند
مقام معظم رهبرى بر همه قواى حاکم و دستگاه‌هاى حکومتى نظارت دارند لیکن به دلیل گستردگى تمامى ارکان حکومت و شعاع کارها و فعالیت‌هاى آنان ، مقام معظم رهبرى به طور طبیعى نمى‌توانند در تمام جزئیات آن فعالیت‌ها نظارت کنند . پس عمده نظارت‌ها ، در بخش سیاست‌گذارى‌ها است که دستگاه‌هاى حکومتى در مسیر صحیح حرکت کنند . علاوه بر آن مشى رهبرى ، با توجه به ضرورت قانونمند شدن فعالیت‌هاى جامعه و نهادینه شدن مسئولیت و پاسخ‌گویى قواى حاکم در برابر سازوکارهاى قانونى ، این است که حتى الامکان بر امور مختلف کشور نظارت کنند نه دخالت مگر آنکه مسئله بسیار حاد باشد که ناچار به مداخله گردند ( مانند طرح قانون مطبوعات در مجلس ششم ) . مقام معظم رهبرى در موارد بسیارى به مسئولان تذکر مى‌دهند ولى لازم نیست این تذکرات علنى بوده و باعث تضعیف آنان گردد .
سوم . کارکرد صدا و سیما هم مانند سایر دستگاه‌ها خالى از عیب و نقص نیست اما با توجه به اهمیت این رسانه و نقش مهم و تأثیرگذار آن بر افکار عمومى , عقاید و نگرش‌هاى جامعه و وظایف سنگینى که این رسانه ملى بر عهده دارد , رفع مشکلات و معضلات این رسانه و بهبود کیفى و کمى برنامه‌هاى آن از اولویت به سزایى برخوردار است . به رغم وجود برخى مشکلات و معضلاتى که به هیچ وجه زیبنده رسانه ملى نظام اسلامى ایران نیست , صدا و سیما دستاوردها و برنامه‌هاى مفید و سازنده فراوانى داشته است و این چنین نیست که کارکرد آن , فقط وجود برخى خلاف شرع ها ، اختلاط زن و مرد و . . . باشد ! گذشته از برخى مظاهر نامتناسب با ارزش‌هاى اسلامى , بیشتر برنامه‌هاى صدا و سیما , آموزنده و در راستاى تأمین نیازهاى متنوع اقشار مختلف جامعه است . صدا و سیما چون در قلمروى بسیار گسترده فعالیت مى‌کند , بالطبع در معرض آفت‌هاى زیادترى نیز مى‌باشد . جلوگیرى و مقابله با این آفات بخشى مربوط به مجموعه نظام ، صدا و سیما و اصلاح کارکردهاى آن مى‌باشد و بخشى هم مربوط به افراد بیننده و مخاطبان آن است . از قبیل : . ۱ نظارت دقیق بر گزینش افراد و برنامه‌ها در صدا و سیما و استفاده از هنرمندان متعهد و انقلابى . ۲ کنارگذاشتن افراد منحرف و غیرقابل اصلاح از رادیو و تلویزیون و جلوگیرى از نفوذ افراد وابسته به درون صدا و سیما . ۳ نظارت همه جانبه بر پخش رادیو و تلویزیون با استفاده از متخصصان و کارشناسان متعهد و نظارت دقیق بر فیلم سازان و محتواى فیلم ها . ۴ برخورد با مسئولان پخش مطالب توهین آمیز یا منافى ارزش‌هاى اسلامى . . ۵ پرهیز از تقلید برنامه‌هاى خارجى بدون مطابقت با آیین اسلام و بسط فرهنگ تجمل گرایى و . . . . {J مردم وصداوسیما J}
حال با توجه به مشکلاتى که در صدا و سیما و برخى برنامه‌هاى آن وجود دارد و به هر دلیلى شاید این مسائل در کوتاه‌مدت قابل حل نباشد بینندگان و مخاطبان نیز باید نکاتى را رعایت کنند : . ۱ هر چند نمى توان براى برخى از فیلم‌ها یا سریال‌هاى داخلى یا خارجى از نظر شرعى مشکل ذاتى نام برد ولى اگر براى برخى بینندگان مفسده اى به دنبال داشته باشد , باید آن فرد به آن نگاه نکند و صرف پخش آن برنامه از صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران به هیچ وجه دلیل بر مشروعیت آن نیست . . ۲ وجود این قبیل مشکلات و نقایص , وظیفه نیروهاى انقلابى و متعهد را در کسب تخصص‌ها و مهارت‌هاى گوناگون , دوچندان مى‌کند زیرا پاره اى از عوامل این نارسائى‌ها به کمبود نیروى انسانى و متخصصان مؤمن باز مى‌گردد . . ۳ با توجه به تهاجم فرهنگى از طریق ارتباطات و فن آورى پیشرفته مطمئن‌ترین راه براى دورماندن از انحراف و آلوده شدن به گناه , تقویت ایمان و تقواى الهى ( کنترل درونى ) است . البته این موضوع به هیچ وجه توجیه کننده مشکلات برخى برنامه‌هاى صدا و سیما نیست .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.