رهبری و مدیران ناصالح ۱۳۸۹/۰۷/۱۳ - ۱۴۲۲ بازدید

با توجه به اینکه رهبری در راس جمهوری اسلامی است ایشان چگونه بر اداره امور کشور مدیریت می کنند؟ اگر ایشان با توجه به قانون اساسی قادر به عزل مدیران و مسئولان بی کفایت هستند، پس چرا با این گونه افراد که نالایقی آنها بر مردم نیز محرز شده و پست مهمی در کشور دارند بطور مستقیم و آشکار برخورد نکرده و آنها را عزل نمی کنند؟

قانون اساسی چهار وظیفه مهم را بر عهده رهبر گذاشته است که عبارتند از: 1. تعیین سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام؛ 2. نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام؛ 3. حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه گانه؛ 4. حل معضلات نظام که از طریق عادی قابل حل نیست از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام. )قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اصل 110 ) بر این اساس وظایف وا ختیارات مقام معظم رهبری در ارتباط با مسائل کلی کشور و سیاست گذاری های کلان آن است و ایشان همواره دستورالعمل و رهنمودهای لازم را ارائه و بر حسن اجرای سیاست های کلی نظارت دقیق و مستمر دارند و در مقابل مشکلات و نارسایی های موجود در جامعه به مسئولان مربوطه تذکرات و هشدارهای لازم را می دهند و از طریق آنان مسائل را پیگیری می کنند. مقام معظم رهبری ـ به جز فرماندهی نیروهای مسلح ـ هیچ گونه مسئولیت اجرایی در کشور ندارند و نقش اساسی ایشان هدایت و رهبری جهت گیری های انقلاب و نظام و جلوگیری از انحراف آن است. از این رو هر چند بر اساس قانون اساسی اختیار عزل و نصب افراد و شخصیت‌های خاصی به ایشان داده است. وایشان نیز با در نظر گرفتن توانمند‌ی‌های افراد وبا توجه نیازها و اولویت‌های کشور, نسبت به انتصاب و یا عزل افراد در سمت‌های مدیریتی کشور اقدام می کنند اما عزل و نصب سایر مدیریت‌های کشور (در بدنه قوای سه‌گانه) از اختیارات ایشان نیست هر چند در مواقعی که حضور فرد یا افرادی را بر خلاف مصالح اسلام و انقلاب و کلیت نظام احساس کنند نسبت به برکناری او از طرق قانونی اقدام می نمایند .نباید تصور شود که تنها راه برخورد با برخی عملکردهای نادرست مسئولان ، عزل و برکناری آنان است ، برکناری افراد آخرین گزینه ممکن است و پیش از آن تذکر ، راهنمایی و هشدار می تواند در اصلاح افراد و عملکرد آنان تاثیر گذار باشد . ودر این راستا مقام معظم رهبری نسبت به عملکرد مسئولان نظام بی توجه نبوده و عملکرد ایشان را مورد دقت قرار داده و در مواقع لزوم به آنها تذکر و هشدار داده ومی دهند . ایشان در این باره فرمودند: « آن جایی که جای تذکر است ، تذکر می دهم ، اما تذکر به شخص چیزی نیست که از تلویزیون پخش شود آن مقدار که شما می بینید بنده در سخنرانیها ، نماز جمعه و در دیدار با هیأت دولت تذکر می دهم و نصیحت می کنم – که در خبرها پخش می شود – چند برابرش را گاهی با زبانهای بسیار تلخ ، در جلسات خصوصی به مسئولان می گویم لیکن بنا نیست که هر چه به مسئولان تذکر میدهیم و می گوییم یا تلخی نشان می دهیم ، حتماً پخش شود تا مردم مطلع شوند هدف این است که آن شخص راهنمایی شود ، که خیلی اوقات اثر می کند و گاهی هم اثر نمی کند و بعد می بینید آن شخص می رود .»( پرسمان ، مجموعه پرسش و پاسخ های دانشگاهیان با مقام معظم رهبری ، قم: نشر معارف ، 1383، ص 194)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید