رهبر فعلی شاخه های احقاقی و کریم خانی از شیخیه ۱۳۸۹/۰۸/۲۷ - ۶۷۲۱ بازدید

رهبر فعلی شاخه های احقاقی و کریم خانی از شیخیه چه کسانی هستند؟

فرقه کریم خانی یکی از شاگردان سید کاظم رشتی، حاج محمدکریم خان قاجار(۱۲۲۵ - ۱۲۸۸ ق.) فرزند حاج ابراهیم خان ظهیرالدوله پسرعمو و داماد فتحعلى شاه بود که مدعى جانشینى سید گردید و فرقه ی شیخیّه ی کرمانیّه را تأسیس کرد. این فرقه به نام کریمخانیه نیز نامیده مى شود. پس از حاج محمدکریم خان، اکثر شیخیّه ی کرمان، فرزندش محمدخان (۱۲۶۳ - ۱۳۲۴ ق.) را به عنوان رئیس شیخیّه پذیرفتند؛ هر چند رحیم خان یکى دیگر از فرزندان حاج محمدکریم خان، نیز مدعى نیابت پدر بود و طرفدارانى هم پیدا کرد. از دیگر مدعیان رهبرى شیخیّه، محمدباقر خندق آبادى، نماینده حاج محمدکریمخان در همدان بود که پیروانش فرقه ی شیخیّه باقریه را در همدان ایجاد کردند.
اکثریت شیخیّه کرمانیه پس از محمدخان، برادرش زین العابدین خان (۱۲۶۰ - ۱۲۷۶ ق.) را به رهبرى برگزیدند. پس از ابوالقاسم خان ابراهیمى و سپس عبدالرضا خان به ریاست شیخیّه کرمانیه برگزیده شدند. عبدالرضاخان در سال ۱۳۵۸ هـ .ش ترور شد.( السید محسن الامین، اعیان الشیعه، ج۲، ص۵۹۰)
فرقه احقاقی: هم اینک مرکز این گروه کشور کویت است و آخرین رئیس آنان فردی به نام میرزا حسن احقاقى بود که مرجع فقهى شیخیّه اسکو و دیگر مناطق آذربایجان نیز بود.( ر.ک: احقاق الحق، ص۱۶۷ – ۲۲۳)
در ضمن در مورد اینکه هم اکنون دقیقا چه کسی رهبریت این دو فرقه را در دست دارد مطلبی نیافتیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
میتونم یک از بزرگان شیخیه در کرمان بملاقات کنم
پرسمان
میهمان
رهبر فعلی فرقه کریم خانیه کرمان شخصی است بنام آقای سیدعلی موسوی که در بصره زندگی می کندودر کرمان نیابت وی بعهده حاج زین العابدین خان ابراهیمی از نوادگان حاج محمد کریم خان است که پس از سید رهبری به وی میرسد
میهمان
چرا تمام نوه و نتیجه های احقاقی ها دارای خانه ها و ماشین و ویلا های چند ملیاردی هستند و در کازیتو های مالزی با پول خمس و زکات کشاورز اسکویی قمار میکنند؟
پرسمان
همانطور که ذکر کردید شيخيه كويت داراي پشتوانه اقتصادي گسترده نفوذ در ميان شيعيان و دولتمردان و برخوردار از حمايت دولت هستند و در این بین ممکن است برخی هم سوء استفاده کنند. ولی با این حال در زمينه حسينيه ها و كمك به ايتام فعاليت زيادي دارند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.