روابط جنسی زن و شوهر و استحکام زندگی زناشویی ۱۳۹۵/۰۶/۳۱ - ۲۲۰۱۳ بازدید

پرسشگر گرامی؛ روابط جنسی رضایت بخش، لازمه قوام زندگی زناشویی است؛ گفتنی است بسیاری از شکست های زناشویی حاصل نا سازگاری جنسی است که ناتوانی مرد در برقراری رابطه جنسی و یاسرد مزاجی زن از عوامل اصلی آن محسوب می گردد. اگر چه ظاهرا مسایل خانوادگی، مشکلات مالی ،اختلافات شخصی و...سبب شکست زندگی مشترک قلمداد می شود و به ندرت کسانی که به دادگاه مراجعه می کنند علت ناخشنودی خود را از زندگی زناشویی، نا هماهنگی جنسی بیان می دارند؛ بسیاری از همسران حتی آگاه نیستند که ناخوشنودی از روابط جنسی ،زمینه اختلافاتی است که به جدایی آنها می انجامد.

*** طلاق و روابط جنسی

پرسشگر گرامی؛ روابط جنسی رضایت بخش، لازمه قوام زندگی زناشویی است؛ گفتنی است بسیاری از شکست های زناشویی حاصل نا سازگاری جنسی است که ناتوانی مرد در برقراری رابطه جنسی و یاسرد مزاجی زن از عوامل اصلی آن محسوب می گردد. اگر چه ظاهرا مسایل خانوادگی، مشکلات مالی ،اختلافات شخصی و...سبب شکست زندگی مشترک قلمداد می شود و به ندرت کسانی که به دادگاه مراجعه می کنند علت ناخشنودی خود را از زندگی زناشویی، نا هماهنگی جنسی بیان می دارند؛ بسیاری از همسران حتی آگاه نیستند که ناخوشنودی از روابط جنسی ،زمینه اختلافاتی است که به جدایی آنها می انجامد.

*** طلاق و روابط جنسی
بالا بودن میزان طلاق، تنها یکی از نتیجه های ناسازگاری جنسی است. پزشکان به خوبی از رابطه محرومیت های جنسی با اختلافات عصبی بین بیماران خود آگاهند؛ آن ها می دانند زنانی که از فقدان واکنش جنسی رنج می برند از ناراحتی های روان تنی متعددی شکایت دارند که کمر درد ،سردرد مزمن،اختلالات معده و روده ، سوءهاضمه، بیخوابی، نابسامانی های عصبی وروانی، خستگی، افسردگی،اضطراب و...از جمله آنند.
به عنوان مثال زنی که خواست جنسی او تامین نمی شود در زندگی مشترک سختگیر است؛ او محرومیت را به صورت نق زدن، کج خلقی، خشم و گریه نشان می دهد؛ او ممکن است برای جبران زندگی خالی از رابطه جنسی مطلوب، نسبت به کارهای خانه احساسات شدید نشان دهد و انگیزه های بر آورده نشده خود را در این کارها به کار اندازد.
بسیاری از آنان نه تنها ناخشنودی خود را به شوهرشان منتقل می کنند، بلکه بدون آگاهی از علت اعمال خود، موجب ناراحتی فرزندانشان نیز می شوند. برای اطلاع بیشتر در این زمینه به دو بحث (اهمیت مسائل جنسی در زندگی زناشویی و چند توصیه) دیگر اشاره ای داریم.

اهمیت مسائل جنسی در زندگی زناشویی :
از آموزه های دینی به دست می آید، همبستر شدن زن و شوهر و ارضای غریزه جنسی، عبادت محسوب می شود و حتی در روایتی آمده است اگر کسی عمل نزدیکی با همسرش را همراه با آداب و رسوم آن زود به زود انجام دهد به یکی از سنت های پیامبران(ص) عمل کرده است.
نکته ای در اینجا باید بر آن تأکید کرد این است که در انسان برخلاف سایر جانداران، کیفیت همبستر شدن با همسر و انجام رفتار جنسی، غریزی نیست و بلکه آموختنی است و باید روش صحیح آن را یاد گرفت، گرچه اصل وجود غریزه جنسی، غریزی و فطری است. به همین دلیل یکی از آموزه های ضروری برای هر پسر و دختر جوان که تصمیم دارند ازدواج کنند این است که دانستنی های لازم برای این کار را یاد بگیرند. این دانستنی ها شامل :
- مقدمات همبستر شدن
- شناخت نیازهای عاطفی یکدیگر در هنگام آمیزش و رعایت آن
- شناخت راه های مختلف همبستر شدن
- آگاهی از چگونه باردار شدن یا جلوگیری از بارداری
- آگاهی از احکام شرعی آن اعم از زمان و مکان آمیزش و مسائل دیگر آن مثل غسل و امثال آن.
- رعایت بهداشت ظاهری مثل مسواک زدن، خوشبو بودن و امثال آن.
- آگاهی از نکات بهداشتی آمیزش و رعایت آن.
- آگاهی ضمنی از اختلال های جنسی که در صورت وقوع، سریعا برای معالجه اقدام کنند و صدها نکته ریز و درشت که بیان آنها در این پاسخ، مقدور نیست و برای فراگیری آن لازم است به کتاب های مفیدی که در این زمینه تألیف شده مراجعه کنید.

نکته ای که در اینجا لازم است یادآوری کنیم این است که رسیدن زن و شوهر به اوج لذت جنسی (ارگاسم) یکی از علائم انجام شدن موفقیت آمیز آمیزش جنسی است؛ اما با تأسف باید بگوییم بسیاری از همسران به دلایل مختلف که مهمترین آن عدم آگاهی و رعایت نکات بالا است، از انجام رضایت بخش این عمل ناتوانند و به همین جهت به مشکلات زیادی اعم از جسمی و روانی مبتلا می شوند. حتی طبق آماری که برخی روان شناسان و کارشناسان امور خانواده ارائه کرده اند بیش از 75 درصد از عوامل اختلاف های خانوادگی ریشه در این موضوع دارد.
نکته دوم این است که در رسیدن به اوج لذت جنسی، که علامت آن انزال در مرد و ارگاسم زن است، بین زن و مرد تفاوت وجود دارد و معمولا مرد بسیار زودتر از زن به این مرحله می رسد. به همین خاطر بسیاری از مردان وقتی به انزال و اوج لذت جنسی می رسند دست از کار می کشند در حالی که هنوز همسرشان به ارگاسم نرسیده است. رها کردن زن دراین حالت باعث می شود مشکلات جسمی زیادی از جمله ایجاد درد در ناحیه کمر و شکم برایش به وجود آید. پس لازم است مرد به این نکته توجه کند و قبل از آمیزش، همسرش را با تحریک کردن، آماده این کار کند.
در روایات فراوانی این موضوع مهم بیان شده و تصریح می کند یکی از آداب همبستر شدن با همسر، ملاعبه یعنی تحریک زن از طریق لمس و مالش بدن و در آغوش گرفتن است و حتی در حدیثی آمده است مردی که قبل از نزدیکی با همسرش ملاعبه کند، مورد نظر و لطف و رحمت ویژه خدا قرار می گیرد. ملاعبه باعث می شود که برای زن فاصله ارضا شدن کم شود و با شروع آمیزش پس از مدتی، زن به اوج لذت جنسی برسد، ولی اگر ملاعبه به صورت کامل انجام نشود، زمان ارضا برای زنان طولانی می شود، و مرد قبل از زن به ارگاسم می رسد. البته زن نیز می تواند زمان ارضای مرد را با تحریک و ماساژ آلت و سایر قسمت های تحریک پذیر مرد، طولانی تر کند.

*** چند توصیه :
1. قبل از هرچیز باید توجه داشته باشید که محیط و فضا و اتاقی که در آن قصد رابطه جنسی را دارید، باید فضای آرام و امن باشد، زیرا فضای امن و آرام زمینه کافی را برای عمل زناشویی فراهم می کند و آرامش روانی محیط، زمینه ساز عجله نکردن برای تمام شدن کار است که این موضوع، لازم و ضروری است؛ ولی اگر احساس شود ممکن است در معرض مشاهده دیگران حتی کودک خردسال و یا شیرخوار واقع شوید دچار مشکل می شوید. بنابراین توصیه می شود در اتاق اختصاصی و درب اتاق بسته و حتی قفل شده عمل انجام گیرد به گونه ای نه کسی بتواند شما را ببنید و نه صدایتان را بشنود.
2. اگر از مطلب خاصی دچار اضطراب می شوید به رفع علت اضطراب پرداخته شود، زیرا اضطراب از هر مطلب و موضوعی به از دست دادن کنترل و تسلط بر اعصاب و وضعیت روانی، منجر می شود.
3. پیش از ارتباط جنسی، مرد حتما باید با مالش نقاط حساس و جنسی بدن زن، او را تحریک کنید و او را به سر رضایت و شوق آورده تا زمانی که زن آمادگی کافی برای عمل زناشویی پیدا کند، زیرا زن برای رسیدن به اوج لذت جنسی مدت زمان بیشتری نیاز دارد، برخلاف مردان که زودتر تحریک شده و به اوج لذت جنسی می رسند. بنابراین مرد باید تحمل کند و با ایجاد آمادگی در زن، زمان ارگاسم همدیگر را نزدیک تر کنند، لذا گاهی لازم است 15 دقیقه مقدمات عمل زناشویی طول بکشد.

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان

نظرات

میهمان
سلام من یه جون ۲۰ساله هستم می خاستم بدونم بهترین راه برای ترک خودارضایی چیه
پرسمان
سلام علیکم، یکی از بهترین روش های کنترل غریزه جنسی و همچنین کاهش میل جنسی و جلوگیری از خودارضایی، پرهیز از محرک های جنسی دیداری و ادراکی و دور شدن از موقعیت های مرتبط با احساس جنسی است، مثلاً از دیدن مناظر و عکس ها و فیلم های جنسی خودداری کنید، منظورم پرهیز از چشم چرانی در همۀ ابعاد آن و کنترل ورودی های ذهن است، بدون آن، هیچ یک از اقدامات درمانی از تضمین کافی برخوردار نیست، چون وقتی که تحریک جنسی صورت بگیرد و هورمون های جنسی ترشح شود، جلوگیری از آن، مشکل خواهد بود.
میهمان
سلام. من یه مرد ۳۵ساله هستم الان نزدیک به ۱۵ساله ک ازدواج کردم اما ب دلیل خودارضایی زیاد هیچ وقت نتونستم با همسرم ارتباط جنسی داشته باشم وهمین خودارضایی منو عصبی وبی حوصله کرده تا جاییکه هیچکس از اطرافیانم منو نمیتونن تحمل کنن بخاطر اعصابم. حالا بعد از این همه سال همسرم تصمیم به جدایی گرفته وخیلیم رو تصمیمش جدیه تورو خدا بگین چکار کنم پیش کی برم
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی از طریق واسطه‌ای سعی کنید تا ارتباط شما و همسرتان تا حدی عادی شود و زمانی که این ارتباط بر قرار شد، با مراجعه به مشاور خانواده به صورت حضوری در راستای ترمیم روابط خود با همسرتان و همچنین مشکلات جنسی خود از جمله ترک خودارضایی تلاش کنید. در این مسیر می‌توانید از راهنمایی‌های ما هم استفاده کنید. همچنین پیشنهاد می گردد برای حل مسایل موجود در خانواده خود به برقراری ارتباط سالم با همسرتان بدهید. بکوشید شنونده خوبى باشید و زمینه اى فراهم آورید که همسرتان درباره خودش، براى شما حرف بزند. اگر او احساس کند شنونده خوبى براى سخنان خود یافته است، به راحتى مى توانید افکار و احساسات خود را به او منتقل کنید و به ایجاد ارتباط با او اقدام نمایید. در این مرحله شنونده مى تواند به تأثیرگذار خوبى تبدیل شود.
درنهایت همانطور که گفته شد شما باید با واسطه کردن والدین، بستگان و بزرگان فامیل او را راضی کنید که از اقدام برای طلاق و جدایی دست بردارند و به زندگی با شما برگردد. در صدد جبران مشکلات جنسی خود برآیید؛ غرور و تکبر را کنار بگذارید و صریحا از او عذرخواهی کنید. افزون بر آن، پیشه نمودن صبر در مسائل و مشکلات خانواده و عدم ابراز واکنش این امکان را به وجود می آورد که فرد در هر زمان مناسب، رفتار مؤثّر را از خود بروز دهد؛ وگرنه ممکن است فرد با واکنش سریع و نامناسب رفتاری از خود بروز دهد که پس از مدّت زمانی اندک پشیمان گردد. ما هنوز هم امیدوارم که بتوانید زندگی خود را ترمیم کنید، تجربه مشاوره چندین ساله به ما نشان داده که می توان زندگی مشترکی را که با مرگ دست و پنجه می کند را دوباره احیا کرد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید