روابط دختر و پسر در محیط دانشگاه ۱۳۹۱/۷/۱۶ - ۸۲ بازدید

روابط دختر و پسر در محیط دانشگاه چگونه باید باشد ؟

با توجه به شرایط خاص دوران جوانی, طولانی بودن دوران تجرد غالب دانشجویان و خطرات جدی تمایلات آشکار و پنهان غرائز نفسانی , لازم است برادران و خواهران دانشجو روابط خود را از نظر کمی و کیفی تحت کنترل قرار دهند و در سطح ضرورت حفظ کنند. بنابراین ، توصیه اکید ما این است که :
اولا: اگر ضرورتی ایجاب نمی کند حتی الامکان چنین روابطی با نامحرم برقرار نشود و خواهران دانشجو در مقابل افراد نا محرم , رفتاری متکبرانه داشته باشند نه رفتاری صمیمانه . اینکه در احکام شرعی می فرمایند در غیر ضرورت مثلا" مکروه است مرد با زن هم صحبت شود, مخصوصا" مرد و زن جوان , به این دلیل است که چه بسا همین هم صحبت شدن ها, غرایز جنسی افراد را تحریک کند و یک الفت و محبت شهوانی بین مرد و زن ایجاد گردد و نقطه آغازی برای غوطه ور شدن در انحراف و فاسد شود. در هر حال انسان باید دقیقا" درون خود را بکاود و باطنش را عمیقا" مطالعه کند که مثلا" صحبت کردن با افراد نامحرم چه ضرورتی برای او دارد.
ثانیا": در صورت ناچاری و ضرورت , روابط با نامحرم تا آنجا که به شکستن حریم احکام الهی منجر نشود, اشکالی ندارد. بنابراین , گفتگو و نگاه های متعارف بدون قصد لذت و ریبه , اشکالی ندارد. اما با این حال , حتی الامکان لازم است در کلاسها به گونه ای باشند که کمترین اختلاط پدید آید و در برخورد و گفتگو, هنجارهای شرعی زیر رعایت شود:
۱- از گفتگوهای تحریک کننده پرهیز شود.
۲- از نگاه های آلوده و شهوانی خودداری شود.
۳- حجاب شرعی رعایت شود.
۴- قصد تلذذ و ریبه در کار نباشد.
۵- دو نفر نامحرم در محیط بسته , تنها نمانند.
بنابراین ، سعی کنید خود را عادت دهید که :
۱- در صحبت با نامحرم به او نگاه نکنید و به هیچ قسمتی از بدن او خیره نشوید و قسمت های باز و پوشیده برایتان کاملا" مساوی فرض شوند, این مسأله را با تکرار و تلقین باید ادامه دهید.
۲- در همه حال , خدا را ناظر بر اعمال و رفتار خود بدانید و عفت و حیا را فراموش نکنید.
در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حساسیت و دقت تان نسبت به مسائل اخلاقی و ارزشی و علاقه مندی تان به پاکی و پاکدامنی و حفظ آن در محیط های دانشگاهی و غیره توصیه می شود با تقویت بنیه اعتقادی و باورهای ایمانی و دینی و گسترش فرهنگ عفت و حیا در حفظ این روحیه پسندیده تلاش کنید و مطمئن باشید اگر به حریم هایی که احکام شرع و اخلاق برایمان ترسیم کرده اند توجه و رعایت کنیم و به عبارت دیگر به وظیفه شرعی و اخلاقی مان عمل کنیم هرگز دچار عذاب وجدان نخواهیم شد. بنابراین:
۱. در انجام واجبات به خصوص نماز کوتاهی نکنید و حتی المقدور اول وقت و به جماعت برگزار نمایید.
۲. دوستان صمیمی متدین و پای بند به اصول و ارزش های اخلاقی انتخاب کنید.
۳. از خداوند متعال استعانت جسته و به او توکل کنید و توسل به ائمه اطهار(ع) که واسطه فیض اند فراموش نشود تا به لطف و کمک آنها بتوانید در مسیر رشد و کمال و پاکدامنی و عفت باقی بمانید، انشاءالله.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.