روابط پسر و دختر (دفتر ۲۵ پرسش ها و پاسخ ها) ۱۳۹۵/۷/۴ - ۴۱ بازدید

مقدمه
آن چه پیش رو دارید، مهمترین سؤالات پیرامون روابط پسر و دختر است که توسط مسئول گروه مشاوره، جناب حجه الاسلام والمسلمین محمدرضا احمدى(زیدعزّه ) پاسخ دهى شده است.
بر آنیم تا با توفیق خداوند، به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان کنیم. پیشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایى از این دست خواهد بود.

بخش اول : روابط پسر و دختر | بخش دوم : احکام روابط

rggwee4t.gifسرشناسه: احمدى، محمدرضا، ۱۳۴۲ -
عنوان و نام پدیدآور: روابط پسر و دختر / محمدرضا احمدى (با همکارى جمعى از محققان)؛ تنظیم و نظارت نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، معاونت آموزشى و پژوهشى ـ اداره مشاوره و پاسخ.
مشخصات نشر: قم: نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، دفتر نشر معارف، ۱۳۸۶.
شابک: ۳-۰۸۷-۵۳۱-۹۶۴-۹۷۸
مشخصات ظاهرى: ۱۵۲ ص
فروست: مجموعه پرسش ها و پاسخ هاى دانشجویى ؛ دفتر بیست و پنجم (تربیتى و روان شناسى ؛ ۱)
یادداشت: کتابنامه: ص [۱۵۱] - ۱۵۲ ؛ همچنین به صورت زیرنویس
موضوع: اسلام - پرسش ها و پاسخ ها.
موضوع: جوانان و اسلام.
موضوع: جوانان - جنبه هاى اخلاقى - پرسش ها و پاسخ ها.
شناسه افزوده: نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، معاونت آموزشى و پژوهشى، اداره مشاوره وپاسخ.
شناسه افزوده: نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، دفتر نشر معارف.
رده بندى کنگره: ۱۳۸۶ ۹ر۳الف/۱۲ BP
رده بندى دیویى: ۰۷۶ / ۲۹۷
شماره کتابشناسى ملى: ۱۱۲۵۴۳۲

مقدمه
«پرسش گرى» از آغاز آفرینش انسان، رخ نمایى کرده، بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده، بر برگ زرد خود، شیطان را فرونشانده و در این میان، مقام آدمیت را نشان داده است. آفتاب کوفه چه زیبا فرموده است:
«مَن اَحسَنَ السؤال عَلِمَ» و «من عَلِمَ اَحسَنَ السؤال».

هم سؤال از علم خیزد هم جواب
همچنان که خار و گُل از خاک و آب

آرى، هر که سؤال هایش آسمانى است، دانش و بینش، پاسخش خواهد بود. پویایى و پایایى «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسش هاى حقیقت طلبانه و پاسخ هاى خِردورزانه است.
از افتخارات ایران اسلامى، آن است که از سویى، سرشار از جوانانى پاک دل، کمال خواه و پرسش گر مى باشد و از دیگر سوى، از مکتبى غنى برخوردار است که معارف بلند آن، گوارا نوش دل هاى عطشناک پرسش گر و دانش جوست.
اداره مشاوره و پاسخ معاونت آموزشى و پژوهشى نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، محفل انسى فراهم آورده است، تا «ابر رحمت» پرسش ها را به «زمین اجابت» پذیرا باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد. ما اگر بتوانیم سنگ صبور جوانان اندیشمند و بالنده ایران پرگهرمان باشیم، به خود خواهیم بالید.
شایان ذکر است در راستاى ترویج فرهنگ دینى، اداره مشاوره و پاسخ نهاد، تاکنون بیش از چهارصد هزار پرسش دانشجویى را در موضوعات مختلف؛ اندیشه دینى، مشاوره، احکام و... پاسخ داده است. این اداره داراى گروه هاى علمى و تخصصى، به شرح زیر است:

ـ قرآن و حدیث؛
ـ احکام؛
ـ فلسفه، کلام و دین پژوهى؛
ـ حقوق و فلسفه احکام؛
ـ اخلاق و عرفان؛
ـ تربیتى و روان شناسى؛
ـ اندیشه سیاسى؛
ـ فرهنگى و اجتماعى؛
ـ تاریخ و سیره؛
ـ ادیان و مذاهب.

آن چه پیش رو دارید، مهمترین سؤالات پیرامون روابط پسر و دختر است که توسط مسئول گروه مشاوره، جناب حجه الاسلام والمسلمین محمدرضا احمدى(زیدعزّه ) پاسخ دهى شده و صاحبان اندیشه و قلم حجج اسلام على زینتى و سیدابراهیم حسینى(زیدعزّهما ) در تهیه و پاسخ دهى بخشى از پرسش ها همیارى نموده اند و بخش احکام توسط محقق توانمند، جناب حجه الاسلام والمسلمین سیدمجتبى حسینى(زیدعزّه ) به رشته تحریر درآمده است.
بر آنیم تا با توفیق خداوند، به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان کنیم. پیشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایى از این دست خواهد بود.
در پایان، از تلاش هاى مخلصانه مؤلفان محترم و مجموعه همکاران اداره مشاوره و پاسخ، به خصوص حجه الاسلام والمسلمین صالح قنادى(زیدعزّه ) که در بازخوانى و آماده سازى این اثر تلاش کرده اند، تشکر و قدردانى مى شود و دوام توفیقات این عزیزان را در جهت خدمت بیشتر به مکتب اهل بیت علیهم السلامو ارتقاء فرهنگ دینى جامعه - به ویژه دانشگاهیان - از خداوند متعال مسئلت داریم.

اللّه ولى التوفیق
معاونت آموزشى و پژوهشى نهاد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.