روحیه بندگی ۱۳۹۰/۰۹/۰۶ - ۳۴۱ بازدید

سلام، چه جوری میتوان شکر خدا را بجا آورد روحیه بندگی رو در خود ایجاد کرد وخلاصه برای خدا بندگی کرد شرایط توبه چیه

توجه شما به خودسازی حاکی از روح لطیف و با صفای شما است، این نعمت الهی را قدر بدانید و در تقویت اوصاف پسندیده در خود کوشش کنید.
«ناتوانی از شکر الهی»
موضوعى را که مطرح کرده اید، مسأله بسیار حائز اهمیتى است. شکر نعمت هاى حق از وظایف مهم بنده و موجب مزید نعمت و اثبات بندگی است (لإن شکرتم لأزیدنّکم - ابراهیم ۷)؛ لیکن چه کسى توانایى آن را دارد که شکر نعمت حق را – آنطور که باید - به جا آورد؟ ما را همین بس که در پیشگاه کبریایى حضرت احدیت، سر تسلیم و خضوع به خاک ساییم و به تقصیر و قصور خود در شکر نعمات و استفاده از آنان اعتراف کنیم. در روایت است: خداوند به موسى(ع) فرمود: شکر مرا به جاى آر، موسى(ع) عرض کرد: مرا توان شکر تو نیست. پاسخ آمد: شکر ما همین است. امام صادق(ع) می فرماید: (من انعم الله علیه بنعمة فعرفها بقلبه فقد ادی شکرها; هر کس که خداوند به او نعمتی عطا کرد و او با قلب خود فهمید که از جانب خداست شکر آن نعمت را بجا آورده است. اصول کافی , ج ۲, ص ۹۶). بنابراین اظهار عجز و تذلّل در پیشگاه حضرت احدیت، خود نوعى شکر است.
«مراتب شکر»
علماى اخلاق براى شکر حداقل دو مرتبه قائل می باشند: ۱- شکر زبانى، ۲- شکر رفتارى (عملی). شکر زبانى با ذکر (شکراً لله) و امثال آن تحقق پیدا مى کند. هرچند تشکر زبانی برای سپاسگذاری از منعم لازم است اما مرتبه بالاتری از شکر وجود دارد که شکر عملی نامیده می شود.
شکر عملی این است که انسان در مرحله عمل از خدا تشکر کند به این گونه که از محارم و گناهان اجتناب کند و اوامر و دستورات الهی را به جای آورد و نعماتی را که خداوند به او عطا کرده (همچون نعمت امنیت و توان و استعداد و...) در راه طاعت از اوامر و نواهی خداوند بکار گیرد. در واقع شکر در این مرحله با بهره گیرى هر کدام از اعضاء بدن و توانمندى خود در جهت رضایت خداوند و انجام دستورات الهی تحقق پیدا مى کند. شکر دست و پا، تلاش براى خدمت رسانى به مردم و کوشش براى رشد و پیشرفت خویشتن است و شکر چشم، نگاه مهربانانه به پدر و مادر و استاد و... و بهره گیرى از چشم براى مطالعات مفید و تلاوت قرآن و... است. شکر نعمت وجود پدر و مادر، احترام گذاشتن به آنان و عمل به خواسته های شرعی آنان است و همین طور شکر دیگر نعمات و توانمندى هاى دیگر انسان استفاده صحیح از آنان می باشد.
خلاصه آنکه رعایت آداب بندگی و سعی در رسیدن به کمال بهترین نوع شکر و سپاسگذاری است که انسان می تواند از خالق خود داشته باشد.
«توبه تولدی دوباره»
توبه یعنی بازگشتن از راهی که بر خلاف رضایت الهی طی شده و حرکت در مسیر اطاعت خداوند. اگر کسی واقعا از کرده های خود پشیمان باشد و از خداوند با استغفار طلب بخشش نماید و تصمیم جدی داشته باشد که گناه را ترک کند و گذشته را نیز چه حق الله باشد چه حق الناس جبران کند, از توبه کنندگان واقعی محسوب می شود.
از شرایط توبه، داشتن دلی شکسته و امیدوار به رحمت و بخشش الهی و پشیمانی از گناهان گذشته و سعی در جبران آنان می باشد. اگر در گذشته کارهایی انجام داده اید که اکنون پشیمان از انجامشان هستید، با توبه از خداوند بخواهید تا شما را عفو کند و مشمول رحمت خود گرداند و مطمئن باشید در صورت توبه حقیقی و بازگشت به سوی خدا، خداوند نیز شما را خواهد بخشید.
خداوند در سوره فرقان آیه ۷۰ و ۷۱ مى فرماید: (مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلًا صالِحاً فَاولئِکَ یُبَدِّلِ اللَّهُ سَیِّئاتِهِم حَسَناتٍ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً وَ مَن تابَ وَ عَمِلَ صالَحاً فَأِنَّهُ یَتُوبُ الَى اللَّهِ مَتاباً) کسى که توبه کند وایمان آورد و کار شایسته کند، پس خداوند بدى هایشان را به نیکى ها تبدیل مى کند و خدا همواره آمرزنده مهربان است و هر کس توبه کند و کار شایسته انجام دهد، در حقیقت به سوى خداوند با حالتى توبه گر و خاص باز مى گردد.
این آیه بیانگر این حقیقت است که خداوند، چهره زشت و آلوده به گناه انسان گناهکار را در صورت توبه واقعی (نه صرفا زبانی) نه تنها می بخشد بلکه بدی هایش را نیز به خوبی تبدیل می کند و بدین وسیله حمایت خود را از انسان تائب نشان می دهد.
در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه توبه می توانید به این آدرس مراجعه نمایید: http://akhlagh.porsemani.ir/term۶۴
«بنده و روش بندگی»
بنده حقیقی کسی است که به خدا و انبیای الهی بویژه آخرین آنها حضرت محمد مصطفی (ص) و اوصیای آن حضرت، ائمه هدی (ع) ایمان داشته و در حدّ توان عامل به دستورات آنان باشد؛ و اگر گناهی از او سر زد سریعاً توبه نماید. چنین بنده ای مصداق مؤمن واقعی است و برای مومنین بسته به قوّت ایمانشان در اعتقادات و میزان پایبندیشان به دستورات دینی در عمل، درجات فراوانی است که در کتب اخلاقی و عرفانی به آنها پرداخته می شود.
به عبارت دیگر بنده (مؤمن) یعنی مسلمان کامل؛ کسی که به تمام آنچه خدا وپیامبر امر کرده است, تسلیم و پایبند باشد. خداوند مسیری را معین کرده که در ادامه رسالت پیامبر (صلی الله علیه و اله) باید به آن مسیر ملتزم بود و تبعیت از امامت ائمه معصومین (علیهم السلام) در ادامه رسالت پیامبر (صلی الله علیه و اله) ملاک حق وباطل است و هر کسی در این مسیر قرار گیرد بنده و مومن حقیقی است و هر کسی در این مسیر نباشد مومن نیست چرا که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: علی مع الحق والحق مع علی ... علی علیه السلام محور ومدار حق است و هر جا علی باشد حق آنجاست (بحار الانوار, ج ۳۸ص ۲۶تا ۴۰).
«رسیدن به کمال»
مقصد انسان مؤمن بندگی و رسیدن به کمال است و انسان آگاه و دانا براى رسیدن به کمال و بهره مندى کامل از سرمایه هاى ارزنده خود باید در دو جنبه رشد و تکامل یابد:
۱) جنبه علمى و نظرى:
امیر مؤمنان على علیه السلام در یکى از سخنان کوتاه خود مى فرماید: «رحم الله امرء علم من این و فى این و الى این، خداوند رحمت کند انسانى را که بداند از کجا آمده و در کجا به سر مى برد و به سوى چه مقصدى روان است.
بنابراین قدم اول آشنائى با مبدأ و معاد و وظایف انسان بین این شروع و آن انجام است که آشنائى با همان اصول عقاید می باشد. آشنائى با اصول عقاید و داشتن بصیرت نسبت به باورها و عقاید درست و صحیح است که نقش عمیقى در چگونگى زندگى و رفتار و برنامه ریزى و نگرش انسان به عالم و جهان هستى دارد.
کتاب هاى فراوان و خوبى در مورد اصول عقاید نوشته شده که به برخى از آنها که نیاز فورى ترى مى باشند اشاره مى شود:
۱- مجموعه مقدمه اى بر جهان بینى اسلامى، تألیف استاد شهید مرتضى مطهرى که شامل بخش هاى هفت گانه زیر است:
الف: انسان و ایمان.
ب: جهان بینى توحیدى.
ج: وحى و نبوت.
د: انسان در قرآن.
ه: جامعه و تاریخ.
و: امامت و رهبرى.
ى: زندگى جاوید یا حیات اخروى.
۲- همه کتاب هاى شهید آیت الله دستغیب به ویژه کتاب هاى:
الف: توحید.
ب: معاد.
ج: امامت.
د: ایمان.
دومین قدم، آشنائى با فضایل و رذایل اخلاقى است، یعنى امورى که زمینه ساز سعادت یا بیچارگى و محرومیت انسان مى باشند و در ساختن شخصیت حقیقى انسان و شکل دادن به خود حقیقى او نقش اساسى دارند. مسئله خود شناسى که ثمره آن خداشناسى است و نیز آشنائى با گناهان و گناه شناسى از مباحث مهم این بخش است و در این قسمت کتابهاى زیر توصیه مى گردد:
۱- خود شناسى براى خود سازى، تألیف استاد مصباح یزدى.
۲- گناهان کبیره، شهید دستغیب.
۳- گناه شناسى، استاد قرائتى.
۲) جنبه عملى:
شناخت و علم و آگاهى زمینه ساز عمل است و اگر آگاهى انسان به عمل تبدیل نگردد و بذر شناخت باعمل به نهال نیرومندى تبدیل نگردد به کمال خود نرسیده و ضایع مى گردد. در این مرحله باید اولا با احکام و وظایف شرعى کاملا آشنا بود و مسئله تقلید از یکى از مراجع عظیم الشأن که زمینه ساز عمل به وظایف شرعى و دستورات عملى دینى است باید کاملا براى انسان مؤمن متعهد توجیه شده و حل شده باشد.
گام عملى دوم، تهذیب و خود سازى عملى است. یعنى بعد از آشنائى با ضرورت اخلاق و تهذیب نفس و خود سازى در مرحله نظر و عمل، نوبت به گام نهادن در میدان تهذیب مى رسد که از ضرورى ترین و اساسى ترین برنامه یک بنده و مؤمن خداترس است.
در این زمینه نیز کتاب هاى زیر به نظر مناسب مى آیند:
۱- خودسازى (تهذیب و تزکیه نفس)، تألیف استاد ابراهیم امینى.
۲- نقطه هاى آغاز در اخلاق اسلامى، استاد آیت الله محمد رضا مهدوى کنى.
۳- معراج السعاده، مرحوم ملا احمد نراقى.
مطالعه زندگى و سیره معصومین علیهم السلام و زندگى مردان بزرگ و خود ساخته در تشویق انسان به گام برداشتن در راه خود سازى و تهذیب و رسیدن به کمال و در نتیجه مقام بندگی بسیار موثر است و عامل مهمى در تقویت اراده و همت انسان مى باشد. در این مورد نیز کتاب هاى فراوانى داریم که چند کتاب زیر را توصیه مى کنیم:
۱- نردبان آسمان، زندگى و برخى سخنان مرحوم آیت الله بهاءالدینى.
۲- فضیلت هاى فراموش شده، زندگى مرحوم ملا عباس تربتى (پدر مرحوم حسینعلى راشد) تألیف حسینعلى راشد.
۳- فریادگر توحید، زندگى حضرت آیت الله بهجت (رحمه الله).
۴- سرگذشت هاى ویژه از زندگى امام خمینى (ره) از انتشارات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام
در زمینه زندگانى معصومین علیهم السلام.
همچنین کتابهای:
۱- منتهى الآمال، تألیف مرحوم شیخ عباس قمى.
۲- سیره پیشوایان.
نکات مهم دیگرى در این بحث مورد توجه است که در مسیر رسیدن به کمال بسیار مؤثر و کارسازند از جمله امورى مانند رفقا و دوستان همفکر و هدفدار و داشتن اراده و استقامت و ارتباط با انسان هاى خداجو و با ایمان و تقوا و توجه داشتن به امورى زیر بنائى مثل نماز به ویژه در اول وقت و عبادات با حضور قلب و مراقبه و محاسبه و مواظبت از گوهر ارزنده جان و فطرت خویش از امور مهمى هستند که در انتخاب و انجامشان نهایت دقت و ظرافت را باید داشته باشید.
رسول مکرم اسلام (ص) فرمودند: إنّ الحسین مصباح هدی و سفینة نجاة – همانا حسین کلید هدایت و کشتی نجات است. بحار الانوار ج ۳۶ ص ۲۰۴). فرصتها را غنیمت بدارید و از فرصت حضور و درک ماه محرم کمال استفاده را برای رسیدن به کمال و مقام بندگی ببرید. با توسل و خواندن دعاها و زیاراتی که مخصوص این ماه می باشد مسیر را برای خود هموار گردانید تا سریعتر به مقصد برسید. ما را نیز از دعای خیرتان بی نصیب نگذارید و هر جا که مشکلی داشتید به کمک ما حساب کنید.
صفات مؤمنین که آدمی با زنده کردن و رعایت آنها در نهاد خویش امید است در زمره بندگان حقیقی قرار گیرد چنین می باشد:
- فردى:
۱-۱- توکل بر خدا (انفال/۲)
۲-۱- هنگام یاد خدا قلبشان ترسان و لرزان (انفال/۲، توبه/۵۱)
۳-۱- محافظت بر اداء فرایض خصوصاً نماز (مؤمنون/۹)
۴-۱- عفت و پاکدامنى (مؤمنون/۵)
۵-۱- خشوع در نماز (مؤمنون/۲)
۶-۱- رویگردانى از امور لغو و بیهوده (مؤمنون/۳)
۷-۱- افزایش ایمان هنگام شنیدن آیات الهى (انفال/۲)
۲- اجتماعى
۱-۲- امر به معروف و نهى از منکر (توبه/۷۱، آل عمران/۱۱۴)
۲-۲- تأمین حوائج مادى دیگران (توبه/۷۱، انفال/۳)
۳-۲- تعاون و همیارى با برادران ایمانى (توبه/۷۱)
۴-۲- تواضع با مردم (فرقان/۶۳)
۵-۲- پیشى گرفتن در انجام امور خیر (مؤمنون/۵۹)
۶-۲- عدم طرح دوستى با کافران (مجادله/۲۲)
۷-۲- کوشش در امانتدارى (مؤمنون/۸)
۸-۲- وفاى به تعهدها و قراردادها (مؤمنون/۸)
۹-۲- اطاعت از رسول خدا (صلی الله علیه و اله) (انفال/۱)
امام صادق (علیه السلام) در یک روایت، ۸ ویژگى براى بنده مؤمن ذکر فرموده اند:
۱- به هنگام شداید و سختى ها سنگین و آرام،
۲- در برابر گرفتاریها و آزمونهاى ناخوش آیند دنیا بردبار،
۳- به هنگام وسعت روزى و آسایش سپاسگزار و شاکر،
۴- به همان اندازه از روزى که خداوند متعال به او ارزانى داشته قانع و راضى،
۵- به دشمنان ستم و تجاوز ننماید.
۶- بارش را به دوش دوستان نیفکند و یا آنکه به خاطر عوالم دوستى، بار گناه آنان را به دوش نکشد.
۷- بدنش در طاعت از خداوند و خدمت به خلق، در رنج و سختى است.
۸- مردم از ناحیه او در آسایش و آرامش خاطرند.
در پایان فرمود: علم یار و همدم مؤمن، حلم و بردبارى وزیر، راهبر و مشاور او، عقل و خرد فرمانرواى اعمال او. رفق و مدارا برادر و بازوى او و احسان و نیکوکارى پدر دلسوز و مهربان اوست. (سفینة البحار، ج ۱، ص ۳۷).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.