روح انسان-فکر انسان ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۷۶۶ بازدید

آیا تفکر هم ریشه در روح دارد یعنی ما وقتی فکر می کنیم به همه چیز فکر می کنیم و مکان و موقعیت خاصی نمی خواهد و آیا می توان گفت که تفکر همان روح است؟

اندیشه، اندیشیدن (تفکر) به طور کامل ریشه در روح انسان دارد. جسم انسان و دستگاه عصبی او، پدیده ای مادی است و موجودات مادی مرکب و منقسم به اجزای گوناگونند که این اجزاء مادی، بدون در نظر گرفتن وساطت عنصری فرامادی از هم می گسلند و هیچ گاه توانائی در کنار هم قرار گرفتن و پدید آوردن یک موجود واحد را ندارند. از طرف دیگر این اجزاء مادی دارای احکامی مثل قبول اشاره حسی، تجزیه و تغییر و... هستند که علم و اندیشه فاقد آنها است. بنابراین هیچ اندامی از پیکر آدمی جای علم نیست زیرا خصوصیات علم و ویژگی های جسم باهم کاملا متفاوتند. (ر.ک: دروس معرفت نفس، آیه الله حسن زاده آملی، ص 169 به بعد) پس تفکر ریشه در موجودی غیر مادی (روح) دارد اگر چه دستگاه عصبی و مغز انسان ابزار روح برای کسب علم هستند. اما در انسان، اندیشدن و اندیشه در مکان و موقعیت خاص صورت می پذیرد زیرا نفس انسان به خاطر نیاز به استکمال، در قالب بدن جلوه گر شده است تا در جهان مادی به کمالات جدید دست پیدا کند و نیروهای بالقوه خود را شکوفا و بالفعل کند. پیداست که اندیشیدن یکی از کارهای نفس است و وقتی نفس انسان در کالبد مادی خویش و در جهان مادی جلوه گر شده است باید از دریچه زمان و مکان به اشیاء بنگرد زیرا زمان و مکان عنصر ذاتی جهان است و ممکن است بگوئیم تفکر و اندیشه و علم همان روح است و این نظریه بر اساس اتحاد عاقل (روح) و معقول (علم و اندیشه) معنا پیدا می کند و اثبات این نظریه نیازمند بحثی طولانی است.(ر.ک: کتاب دروس اتحاد عقل و معقول، آیت الله حسن زاده آملی)

نظرات

میهمان
تا اونجایی ک باید میبود ولی امکان داشت عالی تر بشه
پرسمان
سلام علیکم، حسن توجه و تذکر شما بسیار ارزشمند و مورد تقدیر است . اگر نکته خاصی مد نظر باشد برای بررسی ارسال فرمایید . البته مطالب نیز همیشه در صف طولانی اصلاح و ویرایش هستند .

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید