روزه در یهود ۱۳۹۲/۰۱/۱۵ - ۳۴۴ بازدید

آیا یهودی ها روزه می گیرند؟

در تمام ادیان الهی دستور العمل های بندگی و عبادت خداوند، که به آنها احکام یا شرعیّات گفته می شود وجود دارد، هر چند از حیث کیفیّت و کمیّت متفاوت بوده اند. و از جمله آن احکام، روزه است که از قوانین شرعی ادیان الهی محسوب می شوند. امّا در رابطه با چگونگی و کمیّت روزه دین یهود باید گفت: روزه در آیین یهود همانند دین مقدّس اسلام نیست، که به صورت مفصّل در کتب فقهی و حدیثی مسلمانان ذکر شده است، بلکه در کتب یهودیان و مسلمانانی که در رابطه با احکام و شرعیّات یهود تحقیقاتی انجام داده اند به صورت خلاصه و بدون اشاره به جزئیّات ذکر گردیده است. که ذیلاً به آنها اشاره می شود. روزه داشتن قوم یهود به پرهیز از غذا و آب محدود نمی باشد و با لوازم و شعائر دیگر توأم بوده که به آنها اشاره می شود: الف: با قربانی. ب: با دعا، ‌اعتراف به گناه و توبه. ج: با پلاس پوشیدن و خاک یا خاکستر بر سر نهادن. د: با قرائت تورات. امّا ایام روزه داری در دین یهود، بر اساس یک طبقه بندی به سه طبقه اصلی تقسیم می شود:
۱. روزه های حکم شده در کتاب مقدس:
الف: روزه یوم کیپور یا روزه کفاره، که مطابق تفسیر علمای یهود، آیه۲۹ تا ۳۱ باب ۱۶ سفر لاویان اشاره به آن دارد.
ت: روزه روز نهم از ماه(آو)، به مناسبت یاد کرد مصیبت ویرانی بیت المقدّس.
ج: روزه روز هفدهم ماه (تموز)، به مناسبت رخنه دشمنان یهود به شهر اورشلیم.
د: روزه روز دهم ماه (طوت)، در یادبود محاصره شهر اورشلیم توسط پادشاه بابل.
ه: روزه روز سوّم ماه (تیشری)، موسوم به روزه جه لیا.
و: روزه روز سیزدهم از ماه آذار، موسوم به روزه استر.
۲. روزه های تعیین شده توسط ربی ها: ربی ها و علمای یهود روزه هایی را، بویژه برای تقویت روح معنوی مردم مشخص کرده اند.
الف: دوره ده روزه توبه و تأدیب نفس، از روز اوّل ماه (تیشری) تا دهم (تیشری).
ت: اوّلین دوشنبه پس از عید فصح و سکوت.
ج: روزه در طول سه هفته سوگواری، از ۱۷ ماه تموز تا نهم ماه (آو).
د: روزه آخر هر ماه موسوم به یوم کیپور کوچک.
ه: روزه نخست زاده پسر، این روزه نمادی از تقدیس نخست زاده یهودی.
و: روزه گرفتن به منظور یا دکرد وقایع تاریخی که در طول تاریخ یهود اتّفاق افتاده است.
۳. روزه هایی که شخصی است. این روزه ها وقت مشخصی ندارد و با توجّه به رخداد پیش آمده برای افراد از سوی آنها روزه گرفته می شود. مانند:
الف: سالگرد فوت والدین یا معلم.
ب: روزه عروس و داماد در روز ازدواج تا هنگام مراسم.
ج: اگر صفحه ای از اسفار خمسه در حضور کسانی به زمین افتد، افراد حاضر یک روز روزه می گیرند.
د: در روزه میثنائی، اعضای دادگاه ها، روزی که حکم مرگ کسی را صادر می کردند روزه می گرفتند.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:
۱. نیایش روزانه یهود، سیدور، یشارم، ترجمه: دکتر یونس حمامی؛
۲. احکام و مقدّرات حضرت موسی ـ علیه السلام- لوی، حبیب؛
۳. اصل و نسب دینهای ایران باستان، عبدالعظیم، رضایی.
پی نوشت ها:
[۱] مبلغی آبادی، عبدالله، تاریخ ادیان و مذاهب جهان تا قرن ۲۰، سینا، قم،۱۳۷۳ شمسی. جلد ۲، صفحه ۶۳۸ -۶۱۸، ره توشةْ راهیان نور، سازمان تبلیغات اسلامی قم، سال ۱۳۷۶ شمسی، صفحه ۲۰۶ و ۲۰۹.
[۲] همان، صفحه ۲۰۷، ۲۰۹ و کتاب تاریخ ادیان و مذاهب جهان، صفحه ۶۳۷ ـ ۶۱۹ و شرعیّات یهود صفحه ۲۴ .

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
آیا یهودیان درروزتاسوعا وعاشورا روزه می گیرند
پرسمان
یهودیان تاسوعا روزه نمی گیرند. عاشورا روزه می گیرند زیرا عاشورا، روز دهم ماه تشرين بوده است كه يهوديان از جمله يهوديان عرب در آن روز روزه كيپور مي گرفتند. تشرين نام يكي از ماههاي تقويم يهود كه ماه اول سال عرفي و ماه هفتم سال ديني است و مطابق با قسمتي از سپتامبر و اكتبر فرنگي مي باشد. از نظر مذهبي يوم كيپور (روز طلب بخشايش) را شايد بتوان مهمترين عيد يهوديان ناميد. اين روز مقارن دهم ماه تيشري در تقويم عبري - يعني ده روز پس از آغاز سال جديد يهودي (روش هشانا) - واقع مي شود. اهميت اين روز در ميان يهوديان چنان است كه بسياري از يهودياني كه به اجراي مناسك مذهبي پايبند نيستند نيز در اين روز روزه مي گيرند و به نيايش در كنيسا مي پردازند. ريشه يوم كيپور در تورات است كه در آن تصريح شده «روز دهم ماه تيشري عيد خداوند است. در اين روز همه كارهاي خود را موقوف نمائيد، از خوردن و آشاميدن بپرهيزيد و به تطهير روان خويش بپردازيد. اين روز، روز پاك كردن گناهان و اشتباهات است. هر سال در اين روز اعمال خويش را به ياد آوريد و از آنچه به راستي و درستي انجام نداده ايد، طلب مغفرت نمائيد. باشد كه گناهان شما بخشوده گردد». يوم كيپور روز توبه نيز ناميده مي شود. در اين روز يهوديان از گناهاني كه مرتكب شده اند و خطاهائي كه به آنها دست زده اند طلب بخشايش مي كنند و آرزو مي كنند كه در سال پيش رو از تكرار آنها در امان باشند. يهوديان سفارادي (يهودياني كه از اسپانيا در ديگر نقاط جهان پراكنده شدند و در كشورهاي آفريقاي شمالي و تركيه و چند نقطه ديگر زندگي مي كنند) در يوم كيپور رداي سفيد بر تن مي كنند كه نمادي از پاكي و دوري از گناهان باشد. يهوديان اشكنازي (كه از آلمان در ديگر نقاط اروپا و آمريكا پراكنده شدند) يوم كيپور را روز شادماني و روز ارتباط بين انسان و پروردگارش مي دانند و در نيايشهاي خود خطاها و گناهان خويش را يادآور شده و طلب بخشايش مي كنند. يهوديان پيش از فرا رسيدن يوم كيپور نزد آناني مي روند كه شايد ستمي نسبت به آنها مرتكب شده باشند و از آنها پوزش مي طلبند و بدهيهاي خود را مي پردازند و دين خود را ادا مي كنند. نام ديگر يوم كيپور (روز كفاره) يوم هسليخا (روز پوزش) است.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.