روز الست و عهد با خدا ۱۳۹۰/۱۰/۱۲ - ۹۰ بازدید

در پاسخ به این سوال به مطالب ذیل توجه نمایید : ۱- عهد و پیمان هایی که خداوند از انسان ها گرفته است متعدد و فراوان است . اطاعت از خداوند و انبیای الهی و عمل به دستورات دین و پیروی نکردن از نفس و شیطان و احسان به والدین و امثال اینها مر کدام پیمان و عهد الهی است که از انسان هها گرفته شده است و انسان ها نسبت به رعایت آن به خداوند تعهد داده اند . ۲- این پیمان ها با زبان های مختلف از انسان گرفته شده است ؛ گاهی با زبان خطاب و تکلم و گاهی با زبان اعطای عقل و زمانی با زبان فطرت و سرشت پاک الهی .
در پاسخ به این سوال به مطالب ذیل توجه نمایید :
۱- عهد و پیمان هایی که خداوند از انسان ها گرفته است متعدد و فراوان است . اطاعت از خداوند و انبیای الهی و عمل به دستورات دین و پیروی نکردن از نفس و شیطان و احسان به والدین و امثال اینها مر کدام پیمان و عهد الهی است که از انسان هها گرفته شده است و انسان ها نسبت به رعایت آن به خداوند تعهد داده اند .
۲- این پیمان ها با زبان های مختلف از انسان گرفته شده است ؛ گاهی با زبان خطاب و تکلم و گاهی با زبان اعطای عقل و زمانی با زبان فطرت و سرشت پاک الهی .
۳- برای روشن شدن مطلب یک نمونه از این پیمان ها در آیه ۶۰ سوره مبارک یس و توضیحی در این باره بیان می شود :
آیا با شما عهد نکردم اى فرزندان آدم که شیطان را پرستش و اطاعت مکنید که او دشمن آشکار شماست؟ (أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یا بَنِی آدَمَ أَنْ لا تَعْبُدُوا الشَّیْطانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ).
این عهد و پیمان الهى از طرق مختلف از انسان گرفته شده، و بارها این معنى به او گوشزد شده است:
نخست آن روز که فرزندان آدم در زمین نشو و نما کردند این خطاب به آنها شد:
یا بَنِی آدَمَ لا یَفْتِنَنَّکُمُ الشَّیْطانُ کَما أَخْرَجَ أَبَوَیْکُمْ مِنَ الْجَنَّةِ یَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِیُرِیَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ یَراکُمْ هُوَ وَ قَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیاطِینَ أَوْلِیاءَ لِلَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ:
اى فرزندان آدم! شیطان شما را نفریبد همانگونه که پدرتان را از بهشت بیرون کرد، و لباسشان را از تنشان خارج ساخت تا عورتشان را براى آنها آشکار کند! چه اینکه او و پیروانش شما را مى بینند و شما آنها را نمى بینید، (بدانید) ما شیاطین را اولیاى کسانى قرار دادیم که ایمان نمى آورند (اعراف- ۲۷).
سپس همین اخطار به طور مکرر بر زبان رسولان الهى جارى شد، چنان که در آیه ۶۲ سوره زخرف مى خوانیم وَ لا یَصُدَّنَّکُمُ الشَّیْطانُ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ:
شیطان شما را از راه حق باز ندارد که او دشمن آشکار شماست.
و در آیه ۱۶۸- بقره مى خوانیم: وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ: از گامهاى شیطان پیروى نکنید که او براى شما دشمن آشکارى است! از سوى دیگر این پیمان در عالم تکوین به زبان اعطاى عقل به انسان نیز گرفته شده است، چرا که دلائل عقلى به روشنى گواهى مى دهد انسان نباید فرمان کسى را اطاعت کند که از روز نخست کمر به دشمنى او بسته او را از بهشت بیرون کرده و سوگند به اغواى فرزندانش خورده است.
از سوى سوم با سرشت و فطرت الهى همه انسانها بر توحید، و انحصار اطاعت براى ذات پاک پروردگار، نیز این پیمان از انسان گرفته شده است، و به این ترتیب نه با یک زبان که با چندین زبان این توصیه الهى تحقق یافته و این عهد و پیمان سرنوشت ساز امضا شده است.
تفسیر نمونه، ج ۱۸، ص: ۴۲۴
۴- حال پس از بیان این مطالب روشن می شود که همان طوری که بستن پیمان و عهد الهی به زبان های مختلف بوده است به یاد آوردن این پیمان ها نیز از راه های متعدد است . گاهی باید در کتاب آسمانی و از زبان انبیا و اولیا وعالمان راستین و آگاه دین شنید و به یاد آورد و گاهی باید با مراجعه به عقل روشنگر و هدایتگربه یاد پیمان فراموش شده افتاد و زمانی باید با کنار زدن حجاب فطرت و گرد و غبار گناهان و غفلت ها به یاد عهد الهی افتاد . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۴/۱۰۰۱۱۴۵۰۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.