روز غزه ۱۳۹۴/۱۰/۲۸ - ۲۵۸۹ بازدید

اثرات جنگ غزه در کشورهایی مثل فلسطین، افغانستان، عراق را بگویید .

جنگ غزه
همانند جنگ اسرائیل علیه حزب‌الله، دارای تأثیرات منطقه‌ای و فراتر از محدودة مرزهای اسرائیل و فلسطین است . از دیدگاه بیشتر کارشناسان و تحلیلگران در جنگ ۲۲ روزه غزه ، اسرائیل بدون آنکه بداند چه می کند، به تولد خاورمیانه جدیدی کمک کرد.
خاورمیانه ای که در آن اتحاد اسرائیل، آمریکا، اروپا، مصر، عربستان و... و توسل به حداکثر جنایت و استفاده حداکثری از قدرت نظامی کارایی نداشته باشد و مقاومت یک گروه کوچک مردمی بیش از همه این ها اثرگذار باشد. اکنون جنگ ۲۲ روزه و پیروزی مقاومت اسلامی فلسطین، خاورمیانه جدید را بر مبنای الگوی مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است؛ بازیگران اصلی خاورمیانه جدید، جنبش های مردمی ضد صهیونیستی و ضد آمریکایی هستند. در حقیقت خاورمیانه جدید دستاورد پیروزی حماس و شکست ارتش صهیونیستی و تضعیف کننده سه عنصر موجود در خاورمیانه است:
الف) تضعیف و فروپاشی رژیم اشغالگر فلسطین،
ب) پایان عصر آمریکایی در خاورمیانه
ج) سقوط احتمالی دولتهای مستبد و هم پیمان با رژیم صهیونیستی در منطقه.
در ادامه به بررسی مهمترین پیامد های جنگ غزه در منطقه می پردازیم :
۱. کشورهای عربی ؛ این جنگ با سکوت اکثر رهبران عربی و خیزش و حضور میلیونی ملت‌های مسلمان و عرب در خیابان‌ها، یکی از مهم‌ترین نتایجی که در پی داشت ایجاد گسست میان هیأت‌های حاکم این کشورها و ملت‌های آنان است و این امر نشانه‌ی خوبی برای صلح اسرائیل با اعراب در آینده‌ منطقه نیست؛ چرا که امتداد ملت فلسطین در جهان عرب بسیار قوی‌تر و قدیمی‌تر از حزب‌الله لبنان است و به همین نسبت تأثیرگذاری آن بر جهان عرب نیز بیش از حزب‌الله است. اگر شیعه بودن حزب‌الله بهانه‌ای برای سران عرب در مورد عدم حمایت از آن بوده است، در مورد حماس و غزه بهانه‌ای از جانب ملت‌های آنان، پذیرفته نیست. پیش‌بینی می‌شود منطقه آبستن حوادثی باشد. همچنین از منظر کارشناسان امنیتی اسرائیل ؛ « با کشته شدن فلسطینیها، اسرائیل ممکن است شانس خود را برای اتحاد با کشورهای سنی عرب در مقابله با آرمان های اتمی ایران شیعه از دست داده باشد.» واقعیت این است که حمله به غزه متحدین عرب اسرائیل را ضعیف کرده
است. کشورهای میانه روی عربی که می توانستند اسرائیل را به رسمیت بشناسند، اکنون تحت فشار افکار عمومی مردم کشورشان باید از اینکار خود داری کنند. در این میان مصر تحت فشار بیشتری است و موضوع نزدیکی و همکاری گروه های فلسطینی که طرفدار و پشتیبان اسلامی های تند روی مخالف «حسنی مبارک» هستند ایجاد نگرانی کرده است . پیامد مهم دیگر جنگ غزه در روابط سوریه با اسرائیل است. سوریه با واسطه شدن ترکیه به طور غیرمستقیم با اسرائیل مذاکراتی داشت که هم اکنون این مذاکرات قطع شده و به نظر می رسد شانسی برای شروع آن نیز وجود ندارد. و مهمتر از همه اینکه روشن شدن چهره پلید و خائن اکثر حکومت های عربی منطقه که با شعار دروغین پان عربیسم و «امت واحد عرب» گوش فلک را کر کرده بودند، هم سران محافظه کار عرب را از این پس دچار مشکل می کند و هم اسلام گرایی را جایگزین ملی گرایی می کند. چهره خائن حکمرانان و پادشاهان مهمترین کشورهای اسلامی (مثل مصر، عربستان و اردن) وابستگی آنها به آمریکا و حمایت از اسرائیل و زدوبندهای پشت پرده با این رژیم سفاک، برای از پشت خنجر زدن به دولت حماس و تشویق رژیم اشغالگر قدس در حمله به مردم بی پناه غزه، از دستاوردهای مهم جنگ غزه بود.
۲ . ایران ؛ از آن‌جا که حماس به عنوان متحد ایران معرفی شده است، موفقیت حماس می‌تواند بر نقش و نفوذ منطقه‌ای ایران تأثیر گذارد.اسرائیل بارها اعلام کرده که ایران پشتیبان «حماس» بوده و اسلحه و پول در اختیار این گروه می گذارد. با در نظر گرفتن میزان نیروهای نظامی که اسرائیل در غزه بکار برد، مفسرین سیاسی معتقدند هدف اسرائیل یک مانور نظامی در مقابل ایران بوده است.«فرید ذکریا» در مقاله ای در مجله «نیوزویک» در این زمینه می نویسد: «ارتش اسرائیل استدلال می کند که عملیات علیه «حماس» یک شانس استثنایی برای مقابله با توسعه طلبی ایران بود. صدمه به «حماس» به این ترتیب شکستی برای ایران است» البته وی معتقد است که این فرض واقعیتی ندارد، زیرا «حماس» مانند یک مهره شطرنج برای تهران نیست که از ایران دستور می گیرد. «فرید ذکریا» می گوید: «اگر به پیامدهای این حمله نظامی نگاه کنیم، می بینیم در مقابل سکوت و ضعف کشورهای معتدل عربی، ایران بلندگوی مردم عرب بوده است. احمدی
نژاد، رئیس جمهور ایران به رژیم های عربی حمله کرده و گفته: «امروز قلب مردم مصر، اردن و سایر کشورهای اسلامی مملو از اندوه است». «ذکریا» اضافه می کند: « اسرائیل با حمله نظامی به غزه برای رژیم تهران موضوع ایدیولوژیکی را که به دنبالش بود فراهم کرده است و شاید این درس سیاسی این جنگ باشد.» در مجموع جمهوری اسلامی در این نبرد نابرابر با اتخاذ موضعی عادلانه و حمایت بی دریغ از مردم بی پناه غزه، تحسین ملت های دنیا و به خصوص ملت های عرب منطقه را برانگیخت، و اینکه یک کشور غیر عرب بیشتر از کشورهای عربی از مردم غزه حمایت کرد، به پان عربیسم ضربه زد و ماهیت شعار دروغین «امت واحده عرب» را برملا کرد.
۳. افغانستان ؛ یکی دیگر از پیامدهای جنگ ۲۲ روزه غزه، تضعیف جایگاه طالبان و القاعده در میان امت اسلامی است . سکوت طالبان در شرایطی که اعتراض به قتل عام مسلمانان در غزه دیگر مرز نمی شناخت، تامل برانگیز است! واقعاً جای سوال است که در طول مدت جنگ ۲۲ روزه غزه که پیروان سایر ادیان الهی، از جمله مسیحیان، با فلسطینیان ابراز همدردی می کردند، چرا طالبان همیشه مدعی، ساکت بوده است؟! در طول این مدت تنها یکبار از زبان «اسامه بن لادن»، رهبر شبکه القاعده، اظهارات کوتاهی در مورد محکومیت اسرائیل و آمریکا بر روی تلکس های خبرگزاری ها رفت و دیگر هیچ! جماعت طالبان به همراه شبکه القاعده که دایماً علیه آمریکا موضع می گیرند، در طول جنگ غزه چرا چیزی نگفتند؟
 
جمع بندی
 در مجموع پیروزی غزه پیام های مهمی دربردارد. یک پیام آن نوید پیروزی های مکرر به مجاهدان وطرفداران جبهه مقاومت است که شامل خیل عظیمی از توده های مردمی و وجدان های بیدار نه تنها در جهان اسلام وعرب، که در سرتاسر جهان است. حماس به عنوان پرچمدار این پیروزی، نظریه «خانه عنکبوت» را بار دیگر آزمود وبه این جمع بندی رسید که با مقاومت ومعنویت در کنار تدابیر میدانی وتاکتیکی می توان اسطوره اسرائیل را در هم شکست، همان گونه حزب الله لبنان این تجربه را در سال های ۲۰۰۰ و۲۰۰۶ آزمود. پیام دیگر متوجه جبهه متحد سازش وخصوصا رژیم های وابسته عربی است که در جنگ «فرقان» در کنار «کفار حربی» ایستاده ونقش «منافقان داخلی» را ایفا کردند. اما امروز در برابر ملت های خود که حامی جبهه مقاومت هستند، احساس شرمساری می کنند. وبالاخره جنگ غزه همانند جنگ سی وسه روزه مدعیان حقوق بشر اعم از مجامع بین المللی وقدرت های بزرگ را بار دیگر رسوا ساخت ونشان داد که جهان متمدن امروز با مبانی حقوق بشر وعدالت فاصله زیادی دارد.

منابع:
۱. جنگ غزه؛ ابعاد و پیامدها ، معاونت پژوهشهای سیاست خارجی
۲. پیامد های جنگ غزه ، شانس برای صلح ، شهلا صمصامی
۳. غزه پس از پیروزی، شهیدى ، بصیرت
۴ . خاورمیانه جدید پس از جنگ غزه،سیامک باقری ، بصیرت
۵. خاورمیانه پس از جنگ غزه، سعدالله زارعی ، بصیرت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.