روش استخاره با تسبیح ۱۳۸۶/۰۶/۱۴ - ۲۲۷۱۸ بازدید

نحوه گرفتن استخاره با تسبیح را توضیح دهید و در صورت امکان آداب کامل آن شرح دهید.

استخاره در لغت به معناى طلب خیرنمودن از خداوند است؛ یعنى، آن که آدمى در هر کارى از خداوند طلب خیر کند (دعا). معناى دیگر استخاره، نوعى قرعه زدن براى رفع تحیر است که البته همراه با دعا و خواست از خداوند است. این کار ممکن است به وسیله تسبیح و یاقرآن انجام گیرد. استخاره در موردى است که انسان دچار تردید شده باشد. قبل از استخاره باید همه مقدمات و شرائط لازم را بر هر کارى فراهم ساخت از قبیل مطالعه و فکر، مشورت با اهل فن و افراد مجرب، اگر اقدامات فکرى و فیزیکى دیگرى از قبیل بررسى و تحقیق لازم باشد باید به انجام رسانید بعد از همه اینها چنانچه باز دچار تردید است نوبت به استخاره مى رسد. ولى اگر موضوعى را عقل مورد تأکید قرار داده و قرائن و شواهد همه به خوبى و صحت آن کار گواهى مى دهند در چنین مواردى نباید به استخاره دست زد.

اما شرایط:

متحیّر و مردّد بودن در کار؛ یعنى، آن که اگر آدمى با تعقل و مشورت به ترجیح یکى از دو طرف رسید، دیگر جایى براى استخاره باقى نمى ماند؛ ولى اگر با وجود اندیشه و مشورت به نتیجه اى نرسید، در این صورت مى تواند استخاره کند. در مورد عمل به استخاره، عمل به مقتضاى استخاره واجب نیست، ولى بهتر است با آن مخالفت نشود. رجوع به قرآن در مواردى جهت تفأل یا راه یابى استخاره درست است. لیکن این نباید به صورت یک عادت و روش دائمى و جایگزین فکر اندیشه تحقیق و مشورت گردد. از سوى دیگر برداشت و الهام گیرى از آیات قرآن در بسیارى از موارد کار آسانى نیست و نیازمند یکسرى آگاهى ها و دانش هاى تخصصى و علوم دینى مانند: تفسیر ادبیات و ... مى باشد. در استخاره با قرآن باید به تفسیر و معانى آیات تسلّط داشته باشید و به خوب و بدى که بالاى صفحات قرآن نوشته شده اعتمادى نیست. استخاره داراى اقسامى است که براى آگاهى بیشتر به حاشیه مفاتیح الجنان مرحوم حاج شیخ عباس قمى(ره) رجوع کنید. براى آگاهى بیشتر ر.ک: 1- بحارالانوار، ج 91، ص 233 2- کند و کاوى درباره استخاره طریقه دار در استخاره با تسبیح ـ که براى همه مقدور است ـ مشهور آن است که: بعد از نیّت حداقل سه بار صلوات و یک بار حمد و سه مرتبه سوره اخلاص و چند مرتبه استخیر الله برحمته؛ از رحمت خدا طلب خیر مى کنم » را بگویید و بعد یک قبضه از دانه هاى تسبیح را به دستگرفته و دوتا دوتا بشمارید. اگر یک عدد باقى ماند، خوب و اگر دو تا ماند، بد است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام آیادرزندگیم موفق میشمیانه
پرسمان
سلام علیکم، استخاره هیچگاه غیب گویی و پیشگویی نمی کند؛ بلکه تنها شما را از تحیر و سرگردانی در مواقعی که دچار تحیّر و شک واقعی شده اید و با مشورت و تعقل راهی برای رهایی از تحیر پیدا نکرده اید، خارج می کند. انتظاری که شما از استخاره در این مورد دارید و برای پی بردن به موفقیت در زندگی به استخاره روی آورده اید انتظار منطقی و معقولانه ای نیست.
میهمان
سلام من همسرم چندوقتی هست خانه خودفروخته وبه قصدبزرگترکردن ان و عوض کردن محل زندگی دنبال خانه هستیم تا الان دوتاخونه دیدیم وپسندیدیم حتی بیانه نیز پرداخت کردیم همین که به پایه نوشتن قولنامه رفتیم به بهانه ای بهم خوردوهروقت صحبت ازخریدن خانه میکنیم صبرمی اید ایالازم به استخاره داریم یانه ممنون میشم راهنمایی کنید
پرسمان
سلام علیکم، اگر بعد از مشورت با مؤمنین و اهل فن در انجام یا ترک امری دچار تردید هستید، به صورت حضوری نزد عالم صاحب نفس و مسلط به علوم قرآن، استخاره کنید.
میهمان
ایا بچه دار می شویم
پرسمان
سلام علیکم، خواننده گرامی، تفاوت استخاره و تفال در همین نکته است که در استخاره آینده نگری وجود ندارد و تردید و شک فعلی را بر طرف می کند. موضوع بچه دار شدن در آینده از موضوعات مشمول استخاره نیست.
میهمان
بدنیست
میهمان
به یاد خدا دوقرعه کشی برندنده شم لنگم
پرسمان
سلام علیکم، با آرزوی برطرف شدن مشکلتان. این سامانه صرفا پاسخگوی سوالهای دینی، مشاوره ای و سیاسی دانشگاهیان است و هیچ مسوولیت اجرایی و ارتباطی با مسئولین کشوری ندارد. می توانید مشکلتان را با سازمان های مربوطه و یا دفتر نماینده مجلس شهر خود یا دفتر ارتباطات مردمی ریاست جمهوری (تلفن ۱۱۱) پیگیری نمایید.
میهمان
در استخاره با تسبیح فقط خوب وبد وجود دارد یا میانه هم وجود دارد؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، آنچه در مفاتیح الجنان آمده این است که استخاره با تسبیح فقط خوب یا بد دارد و کیفیت آن بدین صورت است:
«علامه مجلسی(قدس سره) از والد ماجدش نقل کرده که روایت کرده از استادش شیخ بهایی که گفت شنیدم از مشایخ که مذاکره می‌کردند از حضرت قائم عجل الله فرجه دراستخاره با تسبیح آنکه تسبیح را بدست گیرد و سه مرتبه صلوات بفرستد بر محمد و آل محمد صلوات الله علیهم اجمعین و یک قبضه از تسبیح را بگیرد و دو تا دو تا بشمرد پس اگر یکی باقی ماند به جا آورد و اگر دو تا باقی ماند به جا نیاورد».
البته ناگفته نماند که جناب شیخ عباس قمی در ادامه این مطلب، روش دیگری را برای استخاره با تسبیح از صاحب جواهر نقل می‌کند که کیفیت آن متفاوت است، اما روش اول فقط خوب و بد دارد و حالت میانه ندارد.
میهمان
دست شما بابت اطلاعات خوبتون دردنکنه التماس دعای تک تک شما عزیزان

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.