روش توریه ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ - ۹۳۲ بازدید

به طور کلی دروغ گفتن برای حفظ منافع و مصالح شخصی حرام است و جواز دروغ در مواردى که مصلحت اقتضا مى کند شامل این مورد نمى شود.

به طور کلی دروغ گفتن برای حفظ منافع و مصالح شخصی حرام است و جواز دروغ در مواردى که مصلحت اقتضا مى کند شامل این مورد نمى شود. ولی شما مى توانید اگر راهى براى جلوگیرى ضرر و شر نسبت به خود ندارید توریه کنید.
توریه عبارت است از اینکه انسان بدون این که دروغ بگوید، به گونه اى حرف بزند که طرف مقابل؛ برداشت دیگرى کند. نقل است یکى از اهل سنت از شیعه اى پرسید جانشین بعد از پیامبر(ص) کیست؟ شیعه جواب داد کسى که دخترش در خانه او است. آن شخص تصور کرد که ابوبکر را مى گوید؛ چون دخترش عایشه زن پیامبر بود. ازاین رو، آزارى به شخص شیعه نرساند؛ در حالى که منظور او امیرالمؤمنین(ع) بود. استفاده از توریه در موردى که گفتن سخن راست براى انسان یا مؤمنى ایجاد مزاحمت کند، مانعى ندارد.
توریه یعنى، از لفظتان اراده دیگرى بنمایید به عنوان مثال از شخصى تقاضاى کمک کرده بودند او در جواب گفت دستم خالى است؛ زیرا واقعا در آن لحظه در دست هایش چیزى نبوده گرچه در جیب یا حساب بانکى اش پول داشته یا پرسیده بودند آیا فلان شخص را دیده اى؟ و وى هنگام پاسخ یک قدم به جلو گذاشته بود و گفته بود از وقتى اینجا ایستاده ام او را ندیده ام.
اگر کسی از شما مثلا جاروبرقی می خواهد و شما به هر دلیل مایل نیستید به او بدهید مى توانید بگویید. جاروبرقى ما کار نمى کند (یعنى الان خاموش است) البته این گونه سخن گفتن که عین صدق است در مقام اجرا و گفتار نیاز به مهارت خاصى دارد و الاّ منجر به دروغ مى گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.