روش صحیح زندگی کردن ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ - ۲۰۵۳ بازدید

خواهش میکنم زندگی کردن صحیح روبه من بیاموزید ... .

پاسخ پرسش شما دارای ابعاد مختلفی می‌باشد زیرا انسان موجودی است که یک بعد ندارد بلکه دارای ابعاد فردی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و ... است؛ اگر بخواهیم روش زندگی صحیح را شرح دهیم لازم است به همه این ابعاد توجه کنیم. پرداختن به نظرات اسلام در همه این ابعاد در این مقال نمی‌گنجد اما اگر بخواهیم جواب مختصری به پرسش شما بدهیم باید گفت بر طبق آیه شریفه قرآن کریم هدف از خلقت انسان، بندگی خداوند می‌باشد همان‌گونه که می‌فرماید: «وماخلقت الجن و الانس إلا لیعبدون» ( جن و انس را خلق نکردیم مگر برای بندگی)؛ اگر ما باشیم و همین یک آیه شریفه تکلیف زندگی ما مشخص است؛ به عبارتی بهترین و صحیح ترین شیوه زندگی یک فرد، بندگی خداوند در همه مراحل زندگی خود می‌باشد.برای بندگی و در واقع شیوه صحیح زندگی، باید اصول اعتقادی و باورهای درست را فراگرفت. تحقیق در این زمینه و به عبارت دیگر پذیرش باورهای هر مسلمان در توحید، نبوت، امامت، عدل و معاد باید به صورتی باشد که عقل آن ها را پذیرا باشد و به عبارتی اگر میخواهید ببینید که باورها را به صورت صحیح فراگرفته اید یا نه؛ باید دریابید که اگر شخص غیر مسلمانی دلیل باورهای شما را از شما خواست می‌توانید وی را قانع کنید یا خیر؟ در واقع می‌توانید به لحاظ عقلی او را در سکوت قرار دهید و به فکر وادارید؟ اگر توان چنین کاری را در خود دیدید می‌توان گفت باورهای خود را فراگرفته اید. فراگیری های چنین باورهایی لازمه هر مسلمانی بوده و هست.پس از فراگیری چنین باورهایی، که به صورت عقلی پذیرفته شد و انسان به این نکته رسید که بنده بوده و رسم بندگی، اطاعت و فرمانبرداری از خالق هستی است باید گفت نوبت به انجام فرامین الهی می‌رسد. این مرحله دیگر جای تعبد رسیده و عقل در کار نمی‌آید.
در این مرحله هر شخص مسلمانی وظیفه دارد اعمال و تکالیفی را که به عهده وی گذاشته شده، پس از فراگیری به مرحله انجام رساند. در جامعه شیعی این مرحله با انتخاب یک مرجع تقلید و سپس عمل به رساله عملیه وی آغاز می‌شود و با مطالعه کتب اخلاق اسلامی ادامه پیدا می‌کند.
لازم است گفته شود که انتخاب مرجع تقلید شرایطی دارد و هر مرجعی شایسته متابعت نیست که این شرایط در رساله ها موجود است. اگر کسی بتواند این سه مرحله یعنی باور به اصول اعتقادی، انجام تکالیف و رعایت نکات اخلاقی را در زندگی خود پیاده نماید می‌توان گفت زندگی با شیوه صحیحی را در پیش گرفته است.
بگذریم از این‌که علومی چون روانشناسی اگر مطابقت با آموزه های دینی پیدا کرده باشد و یا تغذیه سالم و ورزش که در اسلام سفارش شده است، نیز می‌تواند انسان را در داشتن این زندگی سالم کمک رساند.
در این باره به کتب اعتقادی چون اصول عقاید آقای قرائتی و آیت الله مصباح یزدی و یا کتب اخلاقی چون معراج السعادة مراجعه کنید؛ سایت porsemani.ir نیز می‌تواند در این زمینه منبع خوبی برای مطالعات شما باشد.

نظرات

میهمان
سلام خداقوت همسرم که ازمهمونی رفتن بدش میادوالبته مقداری هم دهن بین است راهنمایی کنیدخیلی برامن سخته که دوستش دارم ولی برای این اخلاقیاتش زندگی روبرام تلخ میکنه
پرسمان
سلام علیکم، پرسشگر گرامی، این احتمال وجود دارد که همسرتان شخصیت درون‌‌گرایی داشته باشند و اهمیت ندادن وی به رفت و آمد خانوادگی متأثر از همین تیپ شخصیتی اوست.اگر همسرتان واقعاً دارای تیپ شخصیتی درون‌‌گرا باشند، تغییر تیپ شخصیتی به این سادگی‌ها و در مدت زمان کوتاه ممکن نیست، اما می‌توان به تدریج نظر او را برای برقراری روابط اجتماعی و رفت و آمد با دیگران جلب کرد. اعتقاد ما این است که اگر روز به روز رابطه عاطفی خود را با همسرتان تقویت کنید و رابطة مؤثر خوبی با او برقرار کنید؛ برقراری رابطه عاطفی قوی با همسرتان و همدلی، همکاری، مساعدت، خوش‌خدمتی، مراقبت، حمایت و پشتیبانی‌تان در تغییر خلق و خوی همسرتان و وضعیت زندگی‌تان بسیار بسیار مؤثر خواهد بود، پس با عزمی جدی و نیتی خداپسندانه همسرتان را همراهی کنید تا با زدن این پل ارتباطی نظر همسرتان را جلب کنید. مطمئن باشید اگر همسرتان تلاش‌های خیرخواهانه و دلسوزانه شما را برای تقویت و استحکام زندگی‌تان ببیند، بی‌جهت لجاجت به خرج نمی‌دهد و در برقراری روابط اجتماعی مانع‌تراشی و بهانه‌جویی نمی‌کند. اگر نمی‌توانید تیپ شخصیتی همسرتان را تغییر دهید و او را به رفت و آمد متمایل سازید، لااقل بکوشید آستانه تحمل خویش را بالا ببرید و با صبر و حوصله تمام ناملایمات زندگی را تحمل کنید و هرگز بر همسرتان سخت نگیرید و او را تحت فشار قرار ندهید تا در زندگی دچار تنش و اختلاف نگردید. کاری که شما باید انجام دهید، حفظ آرامش در زندگی مشترک و عدم درگیری با همسرتان بر سر این موضوع است. البته شما اگر خودتان علاقه مند به معاشرت و رفت و آند زیاد هستید می توانید به تنهایی و بدون حضور همسرتان(در صورت رضایت همسرتان) این کارها را انجام دهید، منعی به این کار نیست، اما هرگز نباید همسرتان را در تنگنا قرار دهید و وی را مجبور به همراهی با خودتان نمایید، باعث درگیری و نزاع گردید و به روابط خودتان آسیب بزنید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید