روش عزادارى ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۱۹۲ بازدید

با توجه به ابهت و شوکتى که حضرت امام حسین(علیه‌السلام) داشتند چرا در برخى مراسم و مجالس، چهره مظلوم و خوار، از ایشان ترسیم مى کنند چگونه توجیه مى شود؟

عزت ـ به معناى سخت، محکم و استوار بودن ـ صفت پسندیده اى است که در برخى آیات قرآنى بر آن پا فشارى شده و آن را زیبنده خداوند، و رسولش و مؤمنان دانسته است.[ نگا: نساء 4: آیه 139؛ منافقون(7): آیه 8. در روایات نیز بر این مهم تأکید شده است نگا: نهج البلاغه، حکمت 371، 113؛ منتخب میزان الحکمه، ص 346 و ... .]
امام حسین(علیه‌السلام) و اصحاب ایشان، با تأسى به این آموزه قرآنى در گفتار و عمل همواره پیش قدم بودند و هیچ گونه زبونى و ذلت را تاب نیاوردند تا آنجا که «هیهات منا الذلة» به یکى از شعارهاى اصیل نهضت عاشورایى تبدیل شد.
اما متأسفانه در بعضى از منابع و نوشته ها ـ که دستمایه برخى از مجالس عزادارى نیز هست ـ عنصر عزت در سیره نهضت سیدالشهداء(علیه‌السلام) مفقود و مغفول است.
ریشه و عامل روانى این شیوه، در این نکته نهفته است که برخى از مبلغان نهضت حسینى، به جاى آنکه سعى و تلاش خود را در افزایش شناخت مردم با ابعاد گوناگون این واقعه عظیم قرار دهند؛ تنها به تحریک احساسات و عواطف آنان پرداخته و براى این منظور به نقل مطالب از هر منبع غیر موثق و غیرمستند
روى مى آورند و چهره اى ذلیلانه از نهضت اباعبدالله(علیه‌السلام) براى مردم ترسیم مى کنند!!
به هر روى، بیان پاره اى از مطالب ـ که صورتى رقّت بار و به دور از عزّت براى امام حسین(علیه‌السلام) و اصحاب و همراهان وى مطرح مى سازد ـ با اصل غیرتمندى دین اسلام و سیره نبوى و علوى و اهل بیت علیهم السلام ناسازگار و کارى غیرموجّه است.
البته روایت «مظلومیت اباعبدالله(علیه‌السلام) »؛ به معناى تحلیل ظلم هاى مستندى که بر حضرت و صحابه او رفت، هیچ منافاتى با عزّتمندى آن شخصیت عظیم ندارد؛ بلکه عزّت سیدالشهداء و همراهانش را بیشتر روشن مى سازد؛ زیرا با تبیین ظلم دشمنان آن حضرت و چگونگى برخورد اباعبدالله(علیه‌السلام) با آن و تشریح ابعاد ظلم ستیزى ایشان، مشخص مى گردد که روحیه عزیزانه چگونه و در چه قالبى مى تواند در برابر ظلم ایستادگى کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.