روش ها و توصیه ها در مورد حفظ ۱۳۹۳/۸/۲۸ - ۳۱ بازدید

برای سنین مختلف روش های مناسب و تجربه شده ای از سوی حافظین و مراکز تخصصی مربوطه ارائه شده است، که می توان با آنها تماس گرفت و از راهنماییها و تجربیات آنها استفاده کرد.

1001.jpgبرای سنین مختلف روش های مناسب و تجربه شده ای از سوی حافظین و مراکز تخصصی مربوطه ارائه شده است، که می توان با آنها تماس گرفت و از راهنماییها و تجربیات آنها استفاده کرد.

در یک تقسیم کلی حفظ قرآن به لحاظ شیوه و روش شروع یا ترتیبی است و یا موضوعی و منتخب. و به لحاظ کمیت یا حفظ کلّ است یا نصف، یا جزء، یا سوره و یا ... . حفظ ترتیبی یعنی حفظ از ابتدای قرآن ( از سوره حمد به بعد) و تا آخر قرآن یعنی سوره ناس یا حفظ از یک محدوده مشخص؛ حفظ موضوعی یعنی حفظ آیات مربوط به یک موضوع، یا یک سوره و یا چند سوره خاص و منتخب.

اما به صورت کلی براى حفظ قرآن، لازم است به توصیه ها ی زیر که در آغاز حفظ و در میانه راه و در ماندگاری آیات حفظ شده، و در تقویت انگیزه و ... مؤثرند، توجه شود:
۱. گرفتن تصمیم جدى و باقى ماندن بر تصمیم.

۲. داشتن جواب هاى قانع کننده براى سوال هاى ذیل: چرا حفظ مى کنم؟ فایده اش چیست؟ قرآن چیست؟ سخن کیست؟ روى من چه اثراتى ممکن است داشته باشد؟ چقدر به قرآن علاقه دارم؟ چه چیزى از قرآن براى من مهم تر است؟ چه کتابى از این مهم تر است؟ و... .

۳. قرائت صحیح و روان قرآن به طورى که در هیچ جاى قرآن مشکل قرائت نداشته باشید.

۴. استفاده از یک قرآن خوش خط (مانند خط عثمان طه).

۵. انس با صوت قرآن و گوش کردن به نوار ترتیل به ویژه قاریانى که صداى دلنشین دارند.

۶. تقسیم اوقات حفظ به دو بخش(یکى براى حفظ و دیگرى براى تکرار)، زمان حفظ ثابت باشد و بهتر است در مکانى آرام و اوایل صبح بعد از نماز صبح باشد ولى تکرار را می توان هر موقع باشد، انجام داد.

۷. انتخاب قسمتى از قرآن (یک صفحه، یا چند آیه)؛ اول چندین مرتبه باید آن را خواند (از روى متن) و سپس از حفظ براى کسى قرائت کرد تا غلطهاى احتمالى را یاد آور شود.

۸. خواندن آیه به آیه از حفظ.

۹. انتخاب مکانى ثابت و داشتن حوصله.

۱۰. هرگونه که حفظ مى شود، به همان روش تکرار گردد.

۱۱. در هنگام حفظ، زبان کار کند و صدا بیرون بیاید. شمرده شمرده و با تأنى خوانده شود.

۱۲. هر روز اول محفوظات از حفظ خوانده شود؛ بعداً هفته اى یک بار و به مرور زمان ماهى یک بار، دوره شود و... اگر به این نحو حفظ گردد، فراموش نمى شود و قرآن خودش در سختى ها یار و مددکار شخص خواهد بود.

۱۳. یکی از موثرترین تکنیک های حفظ قرآن مشارکت در کلاس های حفظ و کار گروهی کردن و رقابت با دیگران زیر نظر استاد راهنما و شرکت در مسابقات است.

۱۴. با مراکز تخصصی حفظ قرآن تماس بگیرید و از نرم افزار ها و تجربیاتی که اساتید فن دارند استفاده کنید.

۱۵. در خصوص حفظ قرآن، سعی کنید بیش از طاقت به خودتان سخت نگیرید. به آرامی و حوصله آیاتی که حفظ کردید مرور کنید و سعی کنید در جلسات و مسجد که می روید آیات حفظ شده را برای دیگران بخوانید. حفظ سریع فراموشی را بدنبال دارد، باید تلاش نمائید تا محفوظات خود را تثبیت کنید، نگهداری محفوظات مهمتر از اصل حفظ است.

۱۶. قوی بودن حافظه و داشتن تمرکز در کنار اهمیت دادن و عشق ورزیدن به حفظ قرآن کریم و داشتن همت عالی و استقامت در کار از شرایط لازم این عمل نورانی است.

۱۷. باید مواظب باشید محفوظات خود را فراموش نکنید، زیرا در روایات مذمت شده است و سبب گرفتاری در قیامت است. ۱۸. توجه به سلامتی جسم و تغذیه مناسب، ورزش، تفریح و استراحت به جا و به اندازه چرا که در شادابی و نشاط و ادامه کار بسیار موثر است.

۲۶ / ۸ / ۱۳۹۳
غلامرضا کاویان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.