زایمان و بخشش گناه ۱۳۹۶/۰۷/۱۲ - ۲۱۴۰۹ بازدید

آیا اینکه میگویند در زایمان همه ی گناهان فرد بخشیده می شود(بجز حق الناس)واقعیت دارد؟ من چند ماه دیگر زایمان میکنم،آیا بعداز زایمان میتوانم بدون توبه کردن از گناهان،خیالم از گناهانی که قبلا انجام داده ام راحت باشد که بخشیده شده ام و از نو شروع کنم؟

در پاسخ به مطالب ذیل توجه کنید :
1- جستجویی که انجام شد حد اقل در دو روایت به این موضوع تصریح شده است در روایتی از امام صادق از پیامبر اکرم (ص) خطاب به ام سلمه همسرشان آمده است : ای ام سلمه هر گاه زن حامله شود اجر او همانند کسی است که در راه خدا به مال و جانش جهاد نماید و هر گاه وضع حمل نماید به او گفته می شود گناهانت آمرزیده شد عمل خود را اکنون آغاز کن ( یعنی از هم اکنون زندگی بدون گناه را شروع کن). (بحار الانوار ج100ص 251)و در روایت دیگری حضرت حوا همسر آدم (ع) از خداوند در مورد اجر و ثواب زنان سوال می کند در ضمن این حدیث نیز آمده است هر زنی که در حال زایمان از دنیا برود اجر شهید برای او خواد بود و اگر سالم بماند و فرزندش را به دنیا آورد تمامی گناهان او امرزیده خواهد شد . (مستدرک الوسائل ج15ص 214) .
2- البته روشن است که گناه مربوط به واجبات الهی باشد و مثلا زنی واجباتی مانند نماز و روزه و حج و مانند آن را ترک کرده باشد و یاگناهانی که مربوط به حقوق مردم است انجام داده باشد مشمول این روایات نمی باشد بلکه باید این واجبات قضا و این حقوق ادا شود .
3- در مورد اینکه آیا بخشش گناهان زن بعد از زایمان مربوط به زایمان طبیعی است و یا شامل سزارین هم می شود می توان گفت ظاهر روایات مربوط به زایمان طبیعی و تحمل درد شدید زایمان طبیعی است است اما در مورد سزارین هم که نوعی عمل جراحی است و درد و ناراحتی مخصوص خود را پس از عمل دارد احتمال دارد پاداش و اجری الهی را به دنبال داشته باشد و چنین زنی از پاداش محروم نشود خصوصا اگر مجبور به سزارین بوده و بر خلاف میل و خواست خود و تمایل به زایمان طبیعی به خاطر خطرناک بودن زایمان طبیعی به تشخیص و دستور دکتر تن به این عمل داد ه باشد که در این مورد بعید است خداوند به چنین مادری پاداش در خور و مناسب عطا نکند .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید