زبان اهل بهشت ۱۳۹۵/۰۹/۰۲ - ۱۵۵۶ بازدید

چرا به زبان عربی صحبت میکنند بهشتیان ؟

تلقین میت بر اساس دستور دینی به عربی گفته می شود . در آیات فراوانی از قرآن کریم به سخن گفتن انسان‌ها در روز قیامت و محاوراتی که بین اهل بهشت و جهنّم صورت می‌گیرد، اشاره شده است:دَعْوَاهُم فِیهَا سُبْحَانَکَ اللّهُمَّ وَ تَحِیَّتهُم فِیهَا سَلامٌ وَ آخَرُ دَعْوَاهُمْ اَنَّ الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ.یونس/۱۰؛ در آنجا(بهشت) دعایشان این است: بار خدایا تومنزهی وبه هنگام درود ،، سلام می گویند و پایان دعایشان این است : سپاس خدای را ، آن پروردگار جهانیان.وَ نَادَی اَصْحَابُ النَّارِ اَصْحَابَ الْجَنَّةِ اَنْ اَفِیضُوا عَلَیْنَا مِنَ الْمَاءِ اَوْ مِمَّا رَزَقَکُمُ اللهُ قَالُوا اِنَّ اللهَ حَرَّمَهُمَا عَلَی الْکَافِرِینَ.اعراف/۵۰؛ واهل آتش بهشتیان را ندا کنند که ازآب یا از آنچه خدا شما را روزى کرده برما فرو ریزید. گویند: همانا خداوند این دورا برکافران حرام نموده است.
از نظر عقلی در این رابطه سه احتمال وجود دارد:
- همه انسان‌ها به زبان مشترکی سخن می‌گویند که زبانی است غیر از این زبان‌های رایج دنیا ( زبانی اختصاصی و جدید)
- همه ایشان به زبان مشترکی که یکی از همین زبان‌های رایج دنیاست (لاتین، فارسی، عربی، ترکی و...) سخن می‌گویند
- اینکه هر کسی با زبان و لهجه خود با دیگران گفتگو خواهد کرد (و دیگران قدرت فهم زبان‌های مختلف را پیدا می‌کنند).۱
امّا اطلاع از نحوه تکلّم بهشتیان و دوزخیان برای ما که فقط در محدوده جهان خاکی حضور داشته‌ایم ممکن نیست و در این باره باید به سراغ سخن افلاکیان برویم که از غیب و شهود خبر می‌دهند. بر طبق روایات وارده از اهل بیت علیهم السلام زبان اهل بهشت عربی است، زبانی که آشکارترین وبرترین زبان است و خداوند با آن با بندگان برگزیده خود تکلّم کرده است.۲ در ادامه به ذکر بخشی از این روایات می‌پردازیم:
علی بن ابراهیم قمی در تفسیر آیه« فجَعَلْنَاهُنَّ أَبْکاَرًا عُرُبًا أَتْرَابًا.واقعه/۳۷. و همه را دوشیزه قرار دادیم، زنانى که تنها به همسرشان عشق مى ‌ورزند و خوش زبان و فصیح و هم سن و سالند!» می‌نویسد:
یعنى جز به زبان عربى سخن نمى ‌گویند.۳
سیوطی نیز در کتاب الدر المنثور همین معنی را از پیامبر روایت کرده است.۴شیخ مفید در الاختصاص در روایتی از اهل بیت چنین نقل می‌کند:« وَ کَانَ لِسَانُ آدَمَ علیه السلام الْعَرَبِیَّةَ وَ هُوَ لِسَانُ أَهْلِ الْجَنَّة.۵و زبان حضرت آدم علیه السلام عربی بود و عربی زبان بهشتیان است.»
شیخ صدوق در علل الشرایع نقل می‌کند:«سَاَلهُ عَن کَلَامِ اَهْلِ الجَنَّةِ: فَقَالَ: کَلَامُ اهْلِ الْجَنَّةِ بِالْعَرَبِیَّةِ وَ سَاَلُهُ عَنْ کَلامِ اَهْلِ النَّارِ؟ فَقَالَ: بِالْمَجُوسِیَّةِ۶؛ شخصی از حضرت علی علیه السلام سوال کرد: زبان اهل بهشت چیست؟ فرمود: بهشتیان عربی حرف می‌زنند.؛ دوباره پرسید: زبان اهل آتش چیست؟ حضرت فرمودند: با زبان مجوسی سخن می‌گویند».
در برخی روایات اهل سنّت زبان فارسی درّی به عنوان زبان بهشتیان معرفی شده است.۷
سیوطی در الدر المنثور از سفیان ثوری نقل می‌کند: «لِسَانُ یَوْمَ الْقِیَامَةِ سِریَانِیَّةِ وَ مَنْ دَخَلَ الْجَنَّةِ تَکَلَّمَ بِالْعَرَبِیَّةِ.۸ زبان روز قیامت، سریانی است و هر کس داخل بهشت شود با زبان عربی سخن خواهد گفت».
____________________________________
۱- الاِ حکام نوشته ابن حزم (۳۸۴-۴۵۶)، ۱/۳۳
۲- امام صادق علیه السلام فرمودند:« تعلموا العربیة فانها کلام الله الذی یُکلَمُ به خلقه، بحار ۱۳/۱۲۷و فصول عاملی۱/۶۷۸؛ همچنین مجلسی در بحار ج ۶۱ص۳۰خبر طویلی را از علی علیه السلام از پیغمبر صلی الله علیه و اله از جبرئیل نقل کرده که برای هر چیزی سیدی است وسید زبانها، عربی است .«سید الکلام؛ العربیة »
۳- تفسیر قمى، ج ۲، ص ۳۴۸.
۴- الدر المنثور، ج ۶، ص ۱۵۹.
۵- الإختصاص، النص، ص۲۶۴؛ بحارج ۱۱، ۵۶، باب ۱
۶- علل ۲/۵۹۷- عیون ۱/۲۲۳و بحار ۸/۲۶۸و ۱۰/۸۱
۷- حقّی در تفسیر روح البیان، ج ۶، ص: ۳۰۷می‌نویسد: یقول الفقیر الفارسیة شعبة من لسان العجم المقابل للسان العرب ولها فضل على سائر لغات العجم و کذا ورد فى الحدیث الصحیح (لسان اهل الجنة العربیة والفارسیة الدریة) بتشدید الراء کمافى الکرمانی و غیره ذکره صاحب الکافی و القهستانی و ابن الکمال وغیرهم وصححوه واما قوله علیه السلام (أحب العرب لثلاث لأنى عربى والقرآن عربى ولسان اهل الجنة فى الجنة عربى) فالتخصیص فیه لا ینافى ماعداه و کذا لا ینافى کون لسان العجم مطلقا لسان اهل النار کون الفارسیة منه لسان اهل الجنة.
[۸]. الدر المنثور ۵/ ۴- ۵.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.