زمان نماز مغرب ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۵۱۶ بازدید

در کشور ما برای محاسبه اوقات نماز از چه سیستمی استفاده می شود؟ من در حال حاضر جدول زمان از آنها را از اسلامیک فیندر دریافت می کنم؛ ولی جدول زمانی اذان مغرب با محل ما دقیقا تطبیق نمی کند. در سایت روش های محاسبه متفاوتی برای ساعات نماز وجود دارد که ما می توانیم از میان آنها انتخاب کنیم . من نمی دانم که در ایران از چه شیوه ای استفاده می کردیم. شاید اگر سیستم درستی را انتخاب کنم بتوانم اوقات نماز را در محل خود را به درستی به دست آورم.؟

اختلاف ما با اهل سنت فقط در زمان نماز مغرب است که آنان غروب را کافی می دانند ولی مراجع شیعه مغرب را لازم می دانند یعنی حدود 15 دقیقه بعد از اذان مغرب اهل سنت باید بنابر نظر شیعه نماز خواند و روزه را افطار کرد اما در اذان صبح و ظهر با اهل سنت اختلاف نداریم. لذا شما می توانید از یکی از سایت های اسلامی قابل اطمینان وقت اذان ها را محاسبه کنید و تنها درباره نماز مغرب با 15 دقیقه تاخیر نماز بخوانید و روزه را افطار کنید.در ایران زاویه فجر 18 درجه و زاویه اذان مغرب 4 درجه و 48 دقیقه محاسبه می شود و لازم به ذکر است این سیستم مخصوص محدودهء جغرافیایی ایران می باشد و نمی توان از این سیستم در همه کشورها استفاده کرد.
در صورتی که در این زمینه سوالات دیگری دارید می توانید با مرکز تحقیقات فلکی ، نجومی مکاتبه نمایید.(arc@rafed.net)

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.