زنجیرزنی ۱۳۹۵/۰۷/۱۳ - ۳۶۰ بازدید

سلام آیا زنجیر زنی درهیات جایز است؟یابهتراست هیات سینه زنی باشد؟

بر طبق نظر همه مراجع بزرگوار شیعه اگر زنجیر زنی در عزای امام حسین(ع) به نحو متعارف باشد و موجب وهن مذهب در بین مردم نشود یا باعث ضرر بدنی قابل توجهی نشود اشکال ندارد. (امام خمینی ره استفتائات ،ج3،سوالات 34و37،خامنه ای ،اجوبه الاسفتائات ،س1441، تبریزی،استفتائات،س2003و2012، مکارم، استفتائات،ج1،س574،فاضل،جامع المسائل ، ج1، س2162و2166و2173، صافی جامع الاحکام ،ج2،س1594)
خود زنی که به معنای سینه زنی و زنجیر زنی به نحوی که متعارف است و گریه و مویه برای عزادری حضرت ابا عبد الله (ع) جایز است. بلکه از افضل قربات است ولی آسیب رساندن به طوری که موجب ضرر قابل توجه به بدن باشد جایز نیست و دست زدن بر سر نیز به مقدار متعارف اشکالی ندارد ولی قمه زنی و کارهایی که باعث ضرر عمده بر بدن باشد و یا موجب وهن دین باشد جایز نیست. ( آیت الله خامنه ای رساله اجوبه الاستفتاات س 1459 و 1447 ) سینه زنی یکی از روش‌های ابراز محبت است. یکی از شیوه های ابراز محبت نسبت به محبوب این است که هنگام وارد شدن مصیبت بر محبوب، ماتم گرفته و عزادار شد. و سینه زنی یکی از نمادها و روشهای عزاداری است ؛ که از واقع امر اخذ شده است ؛ چون وقتی کسی عزیزی را از دست می دهد ، به طور طبیعی بر سر و سینه و زانو می زند و ناخودآگاه نوحه سر می دهد و سخنانی حزن آلود می گوید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.