زندگی دینی -دین و زندگی ۱۳۹۰/۱۱/۱۸ - ۱۲۸۴ بازدید

برای این که زندگی مطابق با دین داشته باشیم باید چه کار کنیم؟

پرسش شما دوست گرامی پاسخی وسیع را می‌طلبد که در این مختصر نمی‌گنجد و لذا در این‌جا تنها به ارائه راه‌کاری جهت مطالعه شما در مورد این مطلب ارائه می‌دهیم. در ابتدا باید توجه داشته باشیم که زندگی هر انسانی، تمام شوون وی را در این دنیا شامل می‌شود و در حقیقت تمام آن‌چه بشر در طول حیات خود با آن روبروست در شمار زندگی او شمرده می‌شود.دین اسلام نیز دین خاتم پیامبران بوده و مدعی است جهان شمول و کامل می‌باشد؛ معنای چنین مطلبی آن است که چنین دینی بتواند برای تمام ابعاد زندگی انسان چه در بعد اجتماعی، سیاسی، فردی، اقتصادی و ... برنامه ای داشته باشد که با فطرت بشری ساخته و اگر انسان از زنگار جهل رهایی یافته باشد فطرت او بتواند این برنامه را پذیرا گردد. بنابر این باید گفت معنای پیاده کردن دین در زندگی عبارت است از یافتن برنامه هایی که دین در هر یک از ابعاد زندگی انسان دارد. این برنامه ها نیز در قران کریم و روایات معصومین که مفسرین اصلی کتاب خدا می باشند موجود است و باید گفت سرسلسله تمام این برنامه ها در همه ابعاد یک کلمه است که عبارت باشد از بندگی خداوند.
هر چیزی در هر بعدی از ابعاد زندگی انسان با این اصل مغایرت داشته باشد از دیدگاه دین به زندگی سرچشمه نگرفته است و باید از آن پرهیز کرد.
به طور مثال در بعد اجتماعی خدمت به خلق در راستای این دیدگاه که خدمت به مخلوقات اوست برای به دست آوردن رضایت او خوب است اما اگر این خدمت به تملق و چاپلوسی و بندگی بندگان خدا بیانجامد مذموم می‌باشد.
یا در بعد اقتصادی پرداخت خمس و زکات و حقوق واجب برنامه دینی در زندگی محسوب میشود که به وسیله آن میتوان به نوعی تعادل اقتصادی اقشار مختلف در جامعه رسید.
برای به دست آوردن برنامه دین نسبت به زندگی بشر مراجعه به کتب روایی و تفسیری توصیه می‌شود و در این راستا میتوانید از سایت نهاد (porsemani.ir) به خصوص در قسمت اخلاق و عرفان آن بهره لازم را ببرید.

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید