زندگی نامه دبی فورد از زبان خودش ۱۳۹۰/۰۵/۲۲ - ۲۷۴۸ بازدید

همانطور که می‌دانیم بسیاری از مردم و جوانان به عرفان‌های نوظهور علاقه‌مند شده و جذب این جریانات عرفانی می‌شوند. حتی گاهی اوقات علت و زمینه جذب، شخصیت رهبران این عرفان‌ها است که مردم می‌بینند، در حالی که از زندگی واقعی آنان اطلاعات کافی ندارند و نمی‌دانند که آنها با چه پیش‌زمینه‌ای در حال تجویز نسخه برای معنویت و دین مردم می‌باشند، لذا لازم است که در کنار بررسی اندیشه‌های آنان، زندگی آنها و ویژگی‌های برجسته شخصیتی آنان مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.

تجربه طلاق والدین

همانطور که می‌دانیم بسیاری از مردم و جوانان به عرفان‌های نوظهور علاقه‌مند شده و جذب این جریانات عرفانی می‌شوند. حتی گاهی اوقات علت و زمینه جذب، شخصیت رهبران این عرفان‌ها است که مردم می‌بینند، در حالی که از زندگی واقعی آنان اطلاعات کافی ندارند و نمی‌دانند که آنها با چه پیش‌زمینه‌ای در حال تجویز نسخه برای معنویت و دین مردم می‌باشند، لذا لازم است که در کنار بررسی اندیشه‌های آنان، زندگی آنها و ویژگی‌های برجسته شخصیتی آنان مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرد.

تجربه طلاق والدین
سیزده ساله بودم که مادرم به من وخواهر و برادرم خبر داد که پدرم ما را ترک کرده و ازدواج آنها پایان یافته است. رفتن پدر از خانه آغاز دوران دردآوری از تجربه زیستن بدون یک خانواده واقعی بود. بیشتر از ده سال طول کشید تا توانستم رنج حاصل از طلاق والدینم را فراموش کنم. به خودم قول داده بودم که فرزندانم را در خانواده‌ای شاد در کنار پدر و مادری که عاشق آنها هستند پرورش دهم. من سی و هشت سال در انتظار شخص مناسبی بودم تا شریک زندگی او باشم. (۱) سیزده سال مواد مخدر من فرزند سوم و آخر خانواده بودم و خواهر و برادری داشتم که از آمدن من خیلی خوشحال نبودند. یکی از اجزای ترکیبم نیاز شدید به دوست داشته شدن و مورد قبول قرار گرفتن و جزء دیگر یک دستگاه عاطفی به شدت حساس بود. همهمه ذهنی مداومی که مرا سرزنش و مرتب گوشزد می‌کرد که چقدر نخواستنی و غیر قابل دوست داشتن هستم، به این ترکیب اضافه کنید، سپس سیزده سال مصرف دارو و مواد مخدر را به هم به این ترکیبم افزودم تا بتوانم با اعماق تاریکم آشنا شوم و ارتباط صمیمانه ای با ناتوانی برقرار کنم. (۳) استفاده‌ام از مواد به اندازه ای زیاد شد که می‌دانستم اگر به همین ترتیب ادامه دهم، به زودی خواهم مرد سال ها به مراکز گوناگون ترک مواد مخدر رفتم و سعی کردم به زندگی خود سر و سامان بخشم. (۴)
جوانی دبی
در اوایل دهه بیست زندگی‌ام، مردان را نیز به نسخه درمان دردم اضافه کردم، اما متأسفانه روابط من با مردان ... همیشه با یک سرمستی و امید به خوشبختی شروع می‌شد و با اندوهی به پایان می‌رسید که مرا عمیق‌تر در درد و رنج فرو می برد [۵]. در جوانی جزو کسانی بودم که شعار روزانه آنها « سکس، مواد و رقص » بود. می خواستم دیگران مرا به عنوان یک انسان منطقی و بی احساس ببینند. در ظاهر فقط در پی پول و مقام بودم. سال ها حساس بودن و آرزوی یافتن مفهوم زندگی را پنهان کردم (۶)

آشنایی با « ریک » اولین مرد زندگی دبی
... هنوز در « فلوریدا » زندگی می کردم و مجرد بودم و مالک نیمی از یک فروشگاه کوچک. برای بهبود بخشی از زندگی‌ام در دوره‌های آموزشی عملی مدیریت ارتباطات شرکت کردم... در این دوران دریافتم که اشتیاق زیادی به زندگی در « کالیفرنیا » دارم... روزی در یک دوره سه روزه رشد معنوی درباره سازمانی به نام « امکانات زندان » مطلبی شنیدم و علاقمند کمک شدم. تصمیم گرفتم فروشگاه را بفروشم و به «کلرادو» بروم. در صبح دومین روز گردهمایی، یک مرد خوش قیافه روی صندلی کنار من - جایی که همه مسئولان سازمان امکانات زندان جمع بودند - نشست. او خودش را « ریک » و رئیس انجمن معرفی کرد. لحظه‌ای که نگاه‌مان به هم گره خورد‌، فهمیدم که زندگی‌ام تغییر خواهد کرد. ما در همان زندان عاشق یکدیگر شدیم و به طور خلاصه چهار ماه بعد من فروشگاه را فروختم، وسایلم را جمع کردم و برای زندگی با ریک از «فلوریدا » راهی « سانفرانسیسکو » شدم.....

جدایی از ریک
فقدان تشویق و حمایت از ایده‌هایم در سازمان تعلیم و تربیت « لندمارک »، مرا به فکر موقعیت‌های شغلی دیگر انداخت. اما به محض ترک سازمان، دریافتم که زندگی حرفه‌ای من به گونه‌ای دیگر خواهد بود. در همان زمان رابطه من و ریک رو به زوال بود. من خیلی غمگین بودم، زیرا از صمیم قلب می‌خواستم ازدواج کنم و بچه‌دار شوم. ما دو نفر به بن بست رسیده بودیم و تصمیم گرفتیم که هر کدام به راه خود برویم‌. بنابراین من بار دیگر چمدانم را بستم و رؤیاهایم را برداشتم و آنجا را ترک کردم.
آشنایی با « دان » مرد دوم زندگی دبی ، مرد رؤیاها
هنوز چمدان‌هایم کاملا باز نشده بود که یک کنفرانس پنج روزه در « سانتاکلارا » جایی که دان را دیدم، برگزار کردم. ما هر دو به دگرگونی و بهسازی زندگی خود متعهد شده بودیم. آن زمان که من و دان تصمیم به ازدواج گرفتیم، قلبم سرشار از شادی و هیجان شد چرا که سرانجام مرد رؤیاهایم را پیدا کرده بودم. برای زندگی با دان به « سن دیه گو » رفتیم و خیلی زود باردار شدم. دو ماه نخست بارداری، من خیلی سخت گذشت. هر روز صبح حالت تهوع داشتم و هر کس و هر چیزی آزارم می داد. در آن شهر خوشحال و راضی نبودم. و دلم برای خانواده و دوستانم تنگ شده بود. هیچ وقت تا این اندازه احساس تنهایی نکرده بودم.
طلاق ، دومین شکست زندگی مشترک دبی
تنش و نگرانی ناشی از نقل مکان ، ترک شغل و دانشگاهم و در نهایت بارداری من، رابطه ما را خدشه‌دار کرد و متأسفانه پیش از یک سالگی پسرمان، تصمیم به جدایی گرفتیم. (۷)

علت طلاق
... وقتی منصفانه نگاه کردم دریافتم تاکنون من زندگی مشترکمان را کنترل کرده‌ام ، زیرا همیشه باور داشتم که من بهتر و بیشتر می‌دانم‌. من پیوسته و به هر طریق در برابر راهنمایی‌های دان مقاومت می‌کردم‌. خیلی سخت بود که باور کنم چه دروغ‌هایی گفته‌ام زیرا خود را متقاعد کرده بودم راست نگفتن به معنی دروغ گفتن نیست. البته ساده‌تر این بود که همیشه با انگشتم به سوی دان اشاره کنم و او را برای هر چه که در زندگی ما مطلوب نبود، مورد سرزنش قرار دهم.(۸)

شرکت در جلسات روان درمانی
... باور کردنی نیست که کسی یازده سال در جلسات روان درمانی گروهی ، درمان وابستگی و « دوازده گام برای بهبود »، شرکت کند، به متخصصین هیپتونیسم و طب سوزنی مراجعه نماید، تولد دوباره را تجربه کند، از کوه پایین بپرد، در جلسات تحول شرکت نماید، به خلوتگاه‌های بودایی‌ها و صوفیان برود، صدها کتاب بخواند، به نوارهای تجسم و مراقبه گوش دهد و هنوز از خودش بیزار باشد. (۹)
آشنایی با مرکز « چوپرا برای خوب زیستن»
سپس یک روز پیشنهادی برای کار با دکتر « دیپاک چوپرا » در مرکز « چوپرا برای خوب زیستن » که در سه مایلی منزلم قرار داشت، پذیرفتم. همکاری با دکتر چوپرا از زمانی که برای نخستین بار سخنرانی او را در « سان فرانسیسکو » شنیدم، آرزوی من بود. همان زمانی که همکاری خود را با « دکتر دیوید سیمون » مسئول بخش پزشکی مرکز چوپرا آغاز کردم ، همایش های سه روزه « روند سایه » را که پایه و اساس شغل امروزی من شد گسترش دادم.

نگارش کتاب نیمه تاریک وجود
پس از طلاق ، زمانی که نیاز داشتم بفهمم چگونه می توانم از خود مراقبت کنم ، خواهرم « آریل » از من پرسید که چگونه می توانم همزمان به بشریت خدمت کنم و از خودم مراقبت کنم ؟ چشم‌هایم را بستم و نخستین فکری که به ذهنم رسید این بود که کتابی درباره رهاسازی احساسات - کاری که من در همایش‌های خود در مرکز چوپرا انجام می دادم - بنویسم. در میان شگفتی توأم با آرامش من کتاب « نیمه تاریک وجود » را در همان ماه که موجودی بانکی ام رو به پایان بود نوشتم. (۱۰)

کتاب های دبی فورد
نیمۀ‌ تاریک‌ دنبال‌کنندگان‌ نور (The Dark Side of the Light Chasers) جدایی‌ معنوی (Spiritual Divorce) راز سایه(The Secret of the Shadow) بهترین‌ سال‌ زندگی (The Best Year of Your Life) سؤال های درست ((The Right Questions چرا آدم های خوب کارهای بد می کنند ؟ (Why Good People Do Bad Things ?) کتاب های دبی فورد به بیست و شش زبان ترجمه شده‌اند. (۱۱)
رشته تحصیلی و گرایشات و مدارک
دبی‌، مدرک‌ خود را در رشتۀ‌ روان‌شناسی‌ با گرایش‌ مطالعات‌ آگاهی‌ از دانشگاه‌ جی‌. اف‌. کی‌. گرفت‌. او در سال‌ ۲۰۰۱ جایزۀ‌ فارغ‌التحصیل‌ برگزیدۀ‌ سال‌ را به‌ مناسبت‌ خدمات‌ ارزندۀ‌ خود در زمینۀ‌ روان‌شناسی‌ و معنویت‌ دریافت‌ کرد. در سال‌ ۲۰۰۳ به‌ دریافت‌ دکترای‌ افتخاری‌ از دانشگاه‌ امرسن‌ نایل‌ شد و در سال‌ ۲۰۰۴ دکترای‌ افتخاری‌ آثار ادبی‌ انسانی‌ را از هیأت‌ علمی‌ دانشگاه‌ جان‌ اف‌. کندی دریافت‌ داشت‌.
تأسیس مؤسسه یکپارچگی فورد
دبی، مؤسسۀ فورد برای آموزش مربیگری یکپارچگی را به منظور تربیت کارآموز با الگوهای مربیگری، ابزارها، شیوه‌ها و روندهای یکپارچه سازی تأسیس کرده است . دبی و پسرش «بو » در پاییز سال ۲۰۰۸ مدرسه‌ای در یک ناحیۀ روستایی اوگاندا (Uganda) بر مبنای یکپارچگی ساخته‌اند وهم اکنون دبی ریاست هیأت ‌مدیرۀ سازمان غیر انتفاعی به نام «قلب جهانی مربیگری یکپارچگی» را بر عهده دارد.

افرادی که در زندگی و تفکرات دبی نقش بسزایی داشته اند ؛
« آماچی » ؛ زنی هندی که دبی او را راهنمای معنوی خود و یک قدیس زنده[۱۲] می‌داند و پس از طلاق از «دان» برای انجام برخی تمرین های عمیق درونی پیش او می رود . در مراقبه ای که انجام می گیرد آما به او می فهماند که هر کدام از انسان ها شعله ای را درون خود حمل می کند و شعله درونی او کوچک و فقط یک کورسوست و برای رسیدن به آرامش باید از شعله درونی اش مراقبت و آن را تقویت کند(۱۳).
در جای جای کتاب های دبی فورد نقل قول‌هایی از بودا وجود دارد و این نشانگر تأثیرپذیری وی از آموزه‌های بودا می‌باشد .به عنوان مثال در کتاب جدایی معنوی درباره ذهن مبتدی بحث می‌کند و تأییدی از بودا بر حرف خود می آورد. (۱۴). وی در نیمه تاریک وجود ، داستانی از بودای طلایی نقل می کند. (۱۵).
« امت فوکس » ؛ دبی می‌گوید: من عاشق نوشته‌های امت فوکس بودم[۱۶] . در کتاب جدایی معنوی در بحث شناخت خدا از کتاب قدرت تفکر سازنده فوکس مطالبی را نقل می کند.
« گاندی » ؛ دبی چند بار در کتاب های خود سخنانی از گاندی می آورد.
« گورو مای » ؛ رهبر بنیاد سیدها یوگا.
« دیپاک چوپرا »؛ رئیس مرکز چوپرا برای خوب زیستن « کارل یونگ »؛ که منشأ تفکر دبی فورد برای یکپارچگی می‌باشد. دبی چند جمله را از یونگ نقل می‌کند و از آنها برای اثبات یکپارچگی کمک می‌گیرد. یونگ می‌گوید : من ترجیح می دهم کامل باشم تا خوب[۱۷] ! در جای دیگر می‌گوید: « شخص با تجسم اشکال نورانی به روشنایی دست نمی یابد، بلکه با آگاه شدن به تاریکی به روشنایی می‌رسد. (۱۸).
« فردریک نیچه»
« نیل دونالد والش »؛ نویسنده کتاب‌های گفتگو با خدا و دوستی با خدا. او برای کتاب‌های نیمه تاریک وجود و جدایی معنوی دبی مقدمه مفصلی نوشته است و از دبی تعریف و تمجید می‌کند و او را پیشگوی جدید و استاد معاصر می‌نامد.
« فلسفه ذن »؛ استفاده دبی از داستان‌های ذن و به کارگیری آن در مسئله یکپارچگی در کتاب‌های او مشهود است.
« جن اسمیت »؛ شخصیتی که با همین روش یکپارچه مشکل دبی را حل کرده است و جرقه این تفکر را در ذهن او شعله ور کرده است. (۱۹)

استانیسلاو گراف، بیل اسپینوز ، رابرت بلای ، دیوید سایمون، واسانت لاد، جان ولوود، گانتر برنارد، کن ویلبر، گوته، جیمز بالدوین تحلیلگر فلسفه یونگ، آساگیولی بنیان گذار شیوه تلفیق روان، رولو می، ماریان ویلیامسن، چارلز دوبوا، کن ویلبر، ریندماریا، جرمیاآبرامز، آندره هاروی از دیگر افرادی هستند که وی تحت تاثیر افکار آنها می‌باشد.

نویسنده: مرتضی شفوی
...................
Debbie Ford [۱]
[۲] جدایی معنوی ص ۲۲
[۳] راز سایه ص ۳۲
[۴] همان ص ۱۴
[۵] همان ص ۱۳
[۶] همان ص ۱۵۳
[۷] جدایی معنوی ص ۵۶
[۸] جدایی معنوی ص ۱۱۷
[۹] نیمه تاریک وجود ص ۲۰
[۱۰] جدایی معنوی ص ۶۰
[۱۱] بهترین سال زندگی ص ۹
[۱۲] جدایی معنوی ص ۲۶۹
[۱۳] سؤال های درست ص ۱۷
[۱۴] جدایی معنوی ص ۹۹
[۱۵] نیمه تاریک وجود ص ۷۲
[۱۶] جدایی معنوی ص ۲۶۹
[۱۷] نیمه تاریک وجود ص ۱۶
[۱۸] همان ص ۲۳
[۱۹] همان ص ۲۰

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
روحشان شاد و یادشان گرامی ایشون انسان بزرگی بودند هر مقدار کتاب نیمه تاریک وجود و بخونی باز هم کم هست
میهمان
سلام من هم با نظر دوستان مثبت اندیش موافقم من هم پس از خواندن مطلب حس نکردم قصد کوبیدن دبی فورد رو داشتن ولی اگه هم بوده خیلی ظریف وریز انتقاد کردن ..منی که در جستجوی حقیقت زندگی هستم باید مو شکافانه بر خورد کنم تا در مسیر اشتباه نیفتم واین البته به هدف وخواستگاه ذهنی قرد بستگی داره وخودش اگر از راهنمای درونش کمک بکیره میتونه قسمتهای غلط رو از درست تفکیک کنه واز بخش صحیح استفاده کنه وسود ببره انشالله همه کسانی که در راه خودشناسی قدم گذاشتن به سر منزل مقصود برسن ومنزلت اعلای انسانی رو درک کنن
میهمان
رسیدن به کمال و آرامش درونی خیلی زیباست , اما رسیدن به کمال به آسونی بدست نمیاد, باید تجربیاتی که ازش حاصل میشه رو درک کرد , و بابتش از خداوند سپاسگزار بودکتاب جدایی معنوی دبی فورد رو مطالعه کردم , و الان نیمه تاریک وجود رو اِستارت زدم. دوست دارم همه ی نوشته هاش رو مطالعه کنم.
میهمان
زندگی ایشون واقعا درس بزرگی برای همه هست ،تونستن اعتیاد و‌بد اخلاقی و از بند های که در گذشته داشتن خلاص شن و راه معنویشونو طی کنند
میهمان
سلام واقعا خیلی روش غلطیه که آدما رو با اشتباهات گذشته شون بشناسیم واقعا بی انصافی است. هر روشی خوبیا و بدیای خودشو داره و مطئنا اسلام کاملترینه اما چرا کاری که حتی خدا خوشش نمی یاد ما به راحتی می کنیم اینکه سریع می ریم سراغ گذشته او.
اصلا آیا می دونید که به قول استاد صفایی بزرگ خدا با نسبت ها ما ما رو می سنجد. خدا نگاه می کنه که توی انسان در طول زندگی به نسبت امکاناتی که داشتی چقد حرکت کردی و این مهمه٬ نه اینکه چقدر سود آورده باشی بلکه سودی که نسبت به امکاناتت آوردی ملاکه و این واقعا جای بسیار خوشحالی و آفرین داره که خانم فورد از اوج منفی ها خودش رو به اوج مثبتها رسوند.
این چجور ادبیات بدی است که ما اینقد راحت آدما رو با گذشته شون اونم نه به طور مثبت و قابل الگو گیری بلکه به بدی و از روی تحقیر کردن و سرزنش کردن به گذشته افراد نگاه می کنیم. آیا این اخلاق اسلامی ای است که ما از پیامبر و ائمه یاد گرفته ایم والا این نیست. همه از دین گرفته و سنت پیامبر و سیره ی معصومین به قول استاد هممه اینها آمده اند تا به ما بگویند که باید حرکت کرد حرکتی که پایانی درش نیست اما کاملتر شدن درش هست حرکت به سوی او و نه حتی رسیدن به بهشت که بهشت منزل است و نه مقصد.
حالا این خانم فورد عزیز نتونسته به هر دلیل به معارف عظیم اسلام دست پیدا کنه اما تا جایی که خودش تونسته حرکت کرده به طوری که از اون گذشته ای که داشته (و شما دستاویز کوبیدنش می کنید متاسفانه) خودش رو خیلی جلو برده به طوریکه تونسته خیلی های دیگه رو هم نجات بده لااقل با روشها و آموزه هایی که در برابر اسلام پایین ترند. و این حرکت از درون لجن رو به نور و پاکی واقعا ستودنی است چرا شما با بی انصافی به تحقیر او می پردازید به خدا هرکه که حال اکنون او را می فهمد حتی به خود اجازه نمی دهد که به گذشته او فکر کند چون شخصیت بزرگ اکنون او به تمامی گذشته او را پوشش می دهد که نه محو می کند. و این طور میشه که سیئات او تبدیل به حسنات میشه. ولی ای کاش به اسلام و عمق آن پی می برد.
ای کاش این طوری می نوشتید.
میهمان
خوب دیگه مسلمونا دوس دارن خدا رو همون طور که اونا میگن درک کنیم
میهمان
روحش شاد.آموزگار معنویت بود و منشا اثر و مولف. انتقاد دارم به ایشون اما مطالعه اثاراش بر پایه اموزه های یونگ و فروم ترسی نداره و در راه معرفت به نفس به هر سالکی کمک میکنه
میهمان
راستش اول نفهمیدم منظورتون چیه،ینی میخاستید بکوبیدش؟؟!!
بعد که نظر بقیه رو خوندم خیلی حس بهتری گرفتم حواسمون باشه هر چقدم اتیکت بچسبونیم به چیز درست و بر حق باز هم طالبانش ازش دست نمیکشن!
و مهمتر از همه شما بیا از بشر حافی بگو راست میگی عارف بزرگی که قبلش می خواره بوده،یا رابعه عدویه که مطرب بوده،فضیل عیاض که راهزن بوده، آیا گذشته این افراد واقعا اونقدر مهمه ؟؟!!
درستتر تحلیل کن برادر
میهمان
چقدر جالب بود مطلب و چقدر قابل احترامند انسانهایی که با وجود شکستهای فراوان و ترد شدگیها و ترسها و ... میتونند دوباره بلند بشن و بعد از اون به انسانهای دیگه هم کمک کنن؛ راهشون پر رهرو
میهمان
حالا چه ربطی به عرفان های نوظهور داشت؟
البته من تازه اسم دبی فورد را شنیده ام ولی آیا هرچیز نوظهور بی ثمر است؟ یا مضر است؟
من تاملی دراندیشه های اشخاص دیگری مثل لوییز هی داشته ام و بدین نتیجه رسیدم که انچه اینان ارایه می دهند یکسره قال انکار و رد نیست.بهتر است عارفان اسلامی هم نسخه عرفان اسلامی را اپدیت کنند تا افزون بر مقبولیت، کاربردی هم شود
میهمان
هر که در این بزم مقرب تر است / جام بلا بیشترش میدهند.حضرت مولانا
میهمان
به نظرم تمام مراحل زنگی فورد برای رسیدن اوبه بالاترین درجه معنوی لازم بوده ومثبت است .واینکه او با گذراندن این مراحل توانسته به چنین درک .نتیجه ای برسد ارزش است
میهمان
با تشکر خوب بود کتاب نامه مقاله را هم میگذاشتی که مورد استفاده بیشتری داشته باشه

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.