زن برخلاف مرد از نظر طبیعت تعدد پذیر نیست ۱۳۹۱/۴/۲۰ - ۲۱ بازدید

شکى نیست که جواز چند همسرى با رعایت شرایط آن، یکى از ضروریات فقه اسلام است و شیعه و سنى بر آن اتفاق نظر دارند. این امر، پیش از اسلام به طور نامحدود در میان قبایل مختلف، امر عادى بوده و حتی برخى از بت پرستان به هنگام مسلمان شدن، بیش از ده زن و یا کمتر داشته اند. اسلام در مواجه با آن، به هیچ وجه راه مخالفت و منع را پیش نگرفت، بلکه در صدد اصلاح و تعدیل آن برآمد. چه اینکه الزاماتى طبیعى و تکوینى در متن خلقت موجود است، که تشریع و قانون نمى تواند صد در صد آنها را به میل خود تغییر دهد.
شکى نیست که جواز چند همسرى با رعایت شرایط آن، یکى از ضروریات فقه اسلام است و شیعه و سنى بر آن اتفاق نظر دارند. این امر، پیش از اسلام به طور نامحدود در میان قبایل مختلف، امر عادى بوده و حتی برخى از بت پرستان به هنگام مسلمان شدن، بیش از ده زن و یا کمتر داشته اند. اسلام در مواجه با آن، به هیچ وجه راه مخالفت و منع را پیش نگرفت، بلکه در صدد اصلاح و تعدیل آن برآمد. چه اینکه الزاماتى طبیعى و تکوینى در متن خلقت موجود است، که تشریع و قانون نمى تواند صد در صد آنها را به میل خود تغییر دهد. خداوند متعال مى فرماید : «وَ إِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تُقْسِطُوا فِی الْیَتامى فَانْکِحُوا ما طابَ لَکُمْ مِنَ النِّساءِ مَثْنى وَ ثُلاثَ وَ رُباعَ فَإِنْ خِفْتُمْ أَلاَّ تَعْدِلُوا فَواحِدَةً أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُکُمْ ذلِکَ أَدْنى أَلاَّ تَعُولُوا»؛ و اگر مى ترسید که به هنگام ازدواج با دختران یتیم عدالت را رعایت نکنید [از ازدواج با آنان چشم پوشى کنید ] با زنان پاک [دیگر] ازدواج کنید؛ دو یا سه یا چهار همسر و اگر مى ترسید عدالت را [در باره همسران متعدد] رعایت نکنید، تنها یک همسر بگیرید و یا از زنانى که مالک آنهایید، استفاده کنید. این کار از ظلم و ستم، بهتر جلوگیرى مى کند» سوره مبارکه نساء، آیه شریفه ۳.
بنابراین اسلام نه تعدد را آغاز نمود و نه واجب کرد و نه مستحسن شمرد؛ ولى آن را با شرایط خاصى، مباح ساخت. این امر حکمت ها و عللى دارد؛ که با توجه به متون دینى و سیره معصومان علیهم السلام و منطق عقل، مى توان به مهم ترین آن ها اشاره نمود:
۱. فزونى تعداد زنان آماده ازدواج بر مردان؛
۲. طولانى تر بودن عمر زندگى جنسى مردان در مقایسه با زنان؛ یعنی مردان تا پایان عمر تمایلات جنسی دارند ولی زنان با فرارسیدن دوران یائسگی در مقاسه با مردان تمایلات جنسی کمتری دارند، از این رو دست آنها باز گذاشته شده تا با حفظ همسر قبلی بتوانند همسر دیگری انتخاب کنند.
۳. طولانى تر بودن عمر تولید نسل در مردان در مقایسه با زنان؛
۴. تمایل شدید مردان به چند همسرى در شرایطى مانند عقیم بودن زن اول، علاقه شدید به داشتن فرزند و تمایلات شدید جنسى؛
۵. سرپرستى و در پناه قرار دادن زنان بیوه و تأمین نیازهاى عاطفى و جنسى زنان.
باید دانست که گسترش چند همسرى در مورد مردان هیچ گونه مشکل اجتماعى و حقوقى ایجاد نمى کند، در حالى که این امر درباره زنان مشکلات فراوانى را به وجود مى آورد.

نویسنده : ابوالقاسم بشیری

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.