زن مطلقه، ازدواج ۱۳۹۶/۹/۲۰ - ۱۸۳ بازدید

تکراری
 سلام.یه دختر ۲۵ ساله ام.ظاهر معمولی ای دارم و نجیب هستم.تو یک شهرستان کوچیک زندگی میکنم.چند  سال پیش عقد کردم و یکسال بعد بخاطر عدم تفاهم قبل از عروسی جدا شدم.خواستگار که میاد تا میفهمه یک بار جدا شدم پشیمون میشه.ازدواج نکردن منو ناراحت نمیکنه ... این حس پس زده شدن مدام داره دیوونم میکنه.اطرافم هم دخترهای زیادی شرایط مشابه من داشتن ولی اصلا پس زده نشدن.چه دخترای خانواده که الان عروس بقیه ان چه عروسای خانواده که قبلا یک بار جدا شدن و همشون از من کوچیکترن و کم کم منو به خاطر مجرد بودنم کنار دارن میذارن...و این مسئله اعتماد به نفسم را در حد صفر کرده.نمیدونم چیکار کنم

خواهر گرامی! از این که این مجموعه را امین و پاسخگوی سوالات خود قرار دادید صمیمانه سپاسگزاریم. امیدواریم با ارائه راهکارهای مناسب و مفید بتوانیم گره بزرگی را از مشکلات شما مراجعان محترم باز نماییم.
خواهر محترم! ناآرامی این روزهای شما را درک می کنیم. نمی خواهیم بگوییم مشکلی بوجود نیامده اما بنا نیست به این همه ناارزنده سازی نسبت به خود دست بزنید. بیایید مساله را طور دیگری بررسی بکنیم. در زندگی همه انسانها گاهی این اتفاق پیش می آید که به آنچه می خواهند، نمی رسند. کافیست شما کمی به گذشته خودتان و دیگر دوستان مراجعه کنید آنگاه این مطلب را تصدیق خواهید کرد. پس وجود شکست در زندگی دنیایی قطعی است. مهم این است که ما با شکست های زندگی چگونه روبرو شویم، و بی دلیل «رخداد ها » را به «بحران» تبدیل نکنیم. اما نکته ای که لازم است به آن توجه کنید این است که به هر حال شما باید این واقعیت را بپذیرید که هر عملى که انسان انجام مى دهد خواسته یا ناخواسته یک سلسله پى آمدهایى دارد که باید آن پى آمدها را بپذیرید و با آن کنار بیایید.
درست است که متاسفانه جامعه ما دید خوبی نسبت به زنان مطلقه ندارد اما این مطلب همگانی نیست و بسیارند کسانی که به خوبی خود دختر و خانواده اش بیشتر توجه دارند. حساسیت افراد نسبت به این موضوع بسیار متفاوت است، برای برخی از انسان ها ازدواج با فردی که قبلا نامزد فرد دیگری بوده غیر قابل تحمل است و نوع نگاه آنان به این موضوع بسیار منفی است، به گونه ای که چنین موضوعی می تواند زندگی مشترک آنان را تحت تاثیر قرار دهد، اما برخی از افراد نسبت به این موضوع نگرش منطقی تر دارند و زیاد نسبت به آن حساسیت نشان نمی دهند، چنین افرادی می توانند با فردی که قبلا نامزد فرد دیگری بوده بدون هیچ مشکلی زندگی کنند، کما اینکه در میان اطرافیانتان چنین افرادی را می توانید ببینید. بنابراین بیهوده خودخوری نکنید و با دید مثبت تری به این قضیه نگاه کنید.
از طرف دیگر در مورد علت انصراف خواستگاران لازم است یک نکته را تذکر دهم و آن اینکه آمد و رفت خواستگارهای متعدد و بی نتیجه ماندن آنها باید شما را به تفکری دقیقتر و موشکافی موضوع وادارد. از شما می خواهم برای دقایقی صادقانه با خود بیندیشید. تمام ابعاد رفتار، کردار و منش خود و خانواده تان را در جلسات خواستگاری در نظر بگیرید. دقیق باشید... . اگر در میان تفکرات خود به مورد یا مواردی رسیدید که حدس میزنید عامل پا پس کشیدن خانواده کسانی است که به خواستگاریتان آمده اند، سعی در اصلاح آنها داشته باشید تا انشاءالله در موارد بعدی جلسات خواستگاری رفع شده باشند (چنانچه مایل باشید در مکاتبات بعدی بیشتر در اینباره صحبت می کنیم).
در حال حاضر نیز توجه و عمل به راهکارهای زیر می تواند به شما در برون رفت از این وضعیت کمک کند انشاءالله:
۱- شما به جاى این که ذهنتان را به کمبودها و نقص هاى خود معطوف دارید و از آن رنج ببرید توانایى ها و استعدادها و موفقیت هاى گذشته و حال خود را به خاطر خود بسپارید و با تکیه بر آنها یأس و ناامیدى را از خود دور کنید و با نگرشى مثبت به زندگى و آینده، اجازه ندهید این گونه مسائل جزئى که در نهایت هم حل مى شود، زندگى را بر شما تلخ کند. اگر هنوز همسر مناسب و دلخواهی نیافته اید، هزاران هزار نعمت و توانمندى خداوند در وجود شما و اطراف شما قرار داده است و از آن بهره مند هستید چه بهتر است به آنها بیندیشید و به بهره بردارى از آن نعمت ها فکر کنید و لذت ببرید. رابطه خود را با خداوند متعال و راز و نیاز با او را فراموش نکنید که یاد خدا آرامش بخش است.
۲- گفتنی است که ازدواج همة زندگی نیست تا تمام فکر خود را به آن مشغول کنید. افراط در هر امری، به همان اندازه مضر است که انسان نسبت به آن، بی مبالات باشد. اگر واقعاً این مسئله برایتان مهم است ـ که باید باشد ـ به جای بازی با افکار و توهمات منفی، در این زمینه مطالعه کنید و بر آگاهی خود بیفزایید تا هنگام انتخاب، بتوانید تصمیم صحیحی بگیرید و اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.
۳- روابط اجتماعی مثبت با خانمها و خانواده ها ایجاد کنید. در اجتماعاتِ سالم ظاهر شوید. با حفظ حریم های اخلاقی باید در محیط های فرهنگی هم طراز خانواده، با دیگران ارتباط داشته باشید. با حضور در این محافل استعدادها و خلاقیت های درونی شما بروز می کند و مورد توجه واقع می شوید.
۴- سعی کنید توانمندی ها و مهارتها و هنر خود را افزایش دهید تا در این محیطها شایستگی های اخلاقی، رفتاری، پوشش و متانت شما معلوم شود. تا آنجا که می توانید شایستگی های خود را افزایش دهید، از همه مهمتر روی اخلاق فردی خود کار کنید. ویژگیهای اخلاقی خود را مثل سازگاری، قناعت و کم توقعی، عفت، خانه داری و پرتلاش بودن بالا ببرید.
از طرف دیگر، اخلاق نامناسب و رفتارها و نقاط ضعفی را که در ازدواج مورد توجه قرار می گیرد از خود دور کنید. مثل بد خلقی، عصبانیت، بدزبانی، تنبلی و نامهربانی و.... که هیچ کس دوست ندارد با این چنین افرادی زمانی کوتاه همزیستی کند، چه رسد به اینکه عمری را بگذراند.
۵- صبور باشید و سعی کنید با مطالعه کتب و تمرین مهارت های ارتباطی، خصوصا مهارت گفتگوی موثر، مهارت های خود را افزایش دهید.
۶- سعی کنید زیاد تنها نمانید. تنهایی زیاد باعث می‌شود انسان ناخودآگاه غرق در تفکر در وضعیت خود شود و بر غم و اندوه او افزوده گردد. از این رو سعی کنید تا حد امکان در کنار والدین و بستگان خود باشید و با آنان به گفتگو و کارهای جمعی بپردازید.
۷- تقوا پیشه کنید. قرآن کریم می فرماید: « وَ مَن یَتَّقِی الله یَجعَل لَهُ مَخرَجا وَ یَرزُقهُ مِن حَیثُ لا یَحتَسِب»؛ «کسی که به واجبات عمل و از گناهان دوری نماید، خدای مهربان راه خروجی برایش قرار می دهد و روزیش را از جایی که حساب نمی کند، می رساند».
و نکته آخر
توجه داشته باشید که نحوه برخورد با خواستگاران و بیان ازدواج قبلی تان نیز مهم است
از آنجا که ممکن است یکی از اطرافیان یا فامیل شما که در جریان ازدواج قبلی شما بوده این مسئله را به خواستگارانتان بگوید، یقینا پنهان کردنش درست نیست. چون وقتی ایشان قضیه را بفهمند شما را به پنهان کاری متهم می کنند و حتی ممکن است این مساله زندگیتان را به هم بریزد. بنابراین بهتر است قبل از این که خواستگارتان از زبان دیگران بشنود خود شما این مسأله را با او مطرح کنید که بله من مدتی هم با فرد دیگرى ازدواج کردم ولى همین که فهمیدیم اشتباه کرده ایم خیلى سریع به مسأله فیصله دادیم و هیچ نوع رابطه ای هم با هم نداشتیم. آنگاه دلیل جدایى را نیز خیلى شفاف بیان کنید. این بهتر است تا این که او بعدا از این مسأله اطلاع پیدا کند و ناراحت شود و چه بسا دوباره ازدواج شما به جدایى منجر شود و این اتفاق کار را براى شما خیلى دشوارتر مى کند.
اما اینکه چه زمانی این مسئله را مطرح کنید. توصیه اکید ما این است که به هیچ وجه در اولین تماس خواستگارانتان در مورد ازدواج قبلی تان چیزی نگویید بلکه اجازه بدهید به منزل شما بیایند و یکدیگر را ببینید و صحبتهای مقدماتی را انجام دهید و بیان این قضیه را به جلسات و صحبتهای بعدی خواستگاری مثلا پایان جلسه دوم موکول کنید (بدیهی است که بیان این مسئله تنها در صورتی ضروری است که شما ملاکهای اولیه و اصلی را در خواستگارتان دیده باشید و تمایل به ادامه جلسات خواستگاری و آشنایی بیشتر داشته باشید. وگرنه اگر خواستگار را نپسندیده باشید اصلا نباید در این مورد با وی صحبت کنید، زیرا این مسئله یک مورد خصوصی در زندگی شماست). و این مسئله را با خود خواستگار، نه خانواده اش مطرح کنید. اما از قبل خودتان را برای بدترین شرایط یعنی برخورد نامناسب طرف مقابل و انصراف وی آماده کنید. به هر حال برخورد آنها از دو حالت خارج نیست: اگر خواستگارتان، شما را واقعا به خاطر خودتان و رفتار و منش و اخلاقتان پسندیده باشد و نسبت به این مسئله نیز حساسیت بیش از حد نداشته باشد مطمئنا به راحتی با این مسئله کنار می آید. اگر هم از ازدواج منصرف شود که باز هم شما ضرری نکرده اید و با آمادگی قبلی منتظر این اتفاق بوده اید. ضمنا به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از خواستگاریهایی که حتی دختر قبلا ازدواج نکرده نیز در نهایت به سرانجام نمی رسد لذا این مسئله را مشکلی بزرگ و غیرقابل تحمل ندانید.
در هر حال ازدواج قبلى و جدایی شما این پیامدها را دارد و شما نیز باید بپذیرید و سطح توقع و انتظار خود را نیز پایین بیاورید و در عین حال به خداوند توکل کنید و از او بخواهید آنچه خیر و صلاح شما در آن است نصیب و روزى شما کند و به ائمه اطهار علیهم السلام نیز توسل پیدا کنید تا آنها کمک کند و همسرى شایسته و متناسب با شأن شما قسمت کند انشاءالله.
امیدوارم با استعانت از خداوند متعال همسری شایسته بیابید و زندگی پر شور و نشاطی را تجربه نمایید و هر لحظه گامی بلند در جهت رشد و شکوفایی و تقرب الهی بردارید، انشاءالله.
ما نیز در جوار حضرت معصومه سلام الله علیها نایب الزیاره و دعاگوی شما جوانان پاکدامن و عزیز هستیم.
چشم براه مکاتبات بعدی شما هستیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.